Skocz do zawartości

Pompa ciepła wygrała z gazem


Recommended Posts

– Nieco ponad dwa lata temu gaz z sieci był stosunkowo tanim nośnikiem energii i początkowo planowaliśmy, że zainstalujemy w domu kocioł gazowy – mówi Jerzy, który wraz z żoną Agnieszką wykańcza właśnie połowę domu w zabudowie bliźniaczej w warszawskim Wawrze.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/11286-pompa-ciepla-wygrala-z-gazem

Link do komentarza
Gość zupełny_laik
Jestem trochę zawiedziony kosztami ogrzewania. Przy tak dużych kosztach inwestycyjnych (75500) miną wieki zanim inwestycja się zamortyzuje. 400 PLN/m-c*6miesięcy = 2400 PLN na sezon grzewczy. Przy tak dobrej izolacji budynku koszt paliwa (ekogroszek) wyniósłby około 3500 PLN na sezon grzewczy. Kocioł na ekogroszek wraz z montażem i uruchomieniem to jakieś 15000 PLN. Za zaoszczędzone 60500 PLN mógłbym kupić paliwa na 17 sezonów grzewczych. (w praktyce na 17 lat)..
Link do komentarza
Cytat

Porownanie z ekogroszkiem jest bez sensu. Nalezy porownywac z bezobslugowym zrodlem ciepla.



Dlaczego? Najlepiej porównać do tego, czym się aktualnie dysponuje. Co mi da porównanie do "innego bezobsługowego źródła ciepła", skoro mam w domu piec na groszek?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jestem trochę zawiedziony kosztami ogrzewania.
Przy tak dużych kosztach inwestycyjnych (75500) miną wieki zanim inwestycja się zamortyzuje.
400 PLN/m-c*6miesięcy = 2400 PLN na sezon grzewczy.
Przy tak dobrej izolacji budynku koszt paliwa (ekogroszek) wyniósłby około 3500 PLN na sezon grzewczy.
Kocioł na ekogroszek wraz z montażem i uruchomieniem to jakieś 15000 PLN.
Za zaoszczędzone 60500 PLN mógłbym kupić paliwa na 17 sezonów grzewczych. (w praktyce na 17 lat)..


Do tego trzeba dodać jeszcze roczną obsługę kredytu na pompę ok.3tys.zł
i sezon grzania wyjdzie nam 5,4tys.zł czyli baaardzo konkurencyjne koszty grzania.
Naprawdę nie wiem,jak trzeba być naiwnym,żeby wpakować 75 klocków w źródło ciepła.
To jest tak jak naczyta się w poradach,że grzanie pompą ciepła jest za pół darmo icon_smile.gif

Cytat

Porownanie z ekogroszkiem jest bez sensu. Nalezy porownywac z bezobslugowym zrodlem ciepla.



Ogrzewanie prądem jest bezobsługowe a przy tym instalacja jest 20 razy tańsza niż przy pompie ciepła icon_wink.gif
Przy tak dobrze zaizolowanym i ocieplonym domu,prąd w II taryfie spokojnie zdałby egzamin. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego? Najlepiej porównać do tego, czym się aktualnie dysponuje. Co mi da porównanie do "innego bezobsługowego źródła ciepła", skoro mam w domu piec na groszek?


W ten sposob nietrudno jest wykazac, ze najbardziej oplacalny jest zakup pieca na suszone krowie lajno. Bo opal jest darmowy.
A tak powaznie. Jak juz chcesz tak porownac z tym co masz to dodaj do kosztu ekogroszku koszt obslugi pieca. Wylicz ilosc godzin poswieconych na obsluge pieca (zakup wegla, rozladunek, czyszczenie kotla i komina, dosypywanie wegla do kotla, wywozke popiolu itd) po czym pomnoz przez Twoja stawke godzinowa z pracy. Przykladowo jezeli zarabiasz 20 zl/h a poswiecasz na obsluge kotla 100 godzin rocznie to do kosztow opalu dolicz 2 tys zl.
Link do komentarza
Cytat

Jak juz chcesz tak porownac z tym co masz to dodaj do kosztu ekogroszku koszt obslugi pieca. Wylicz ilosc godzin poswieconych na obsluge pieca (zakup wegla, rozladunek, czyszczenie kotla i komina, dosypywanie wegla do kotla, wywozke popiolu itd) po czym pomnoz przez Twoja stawke godzinowa z pracy. Przykladowo jezeli zarabiasz 20 zl/h a poswiecasz na obsluge kotla 100 godzin rocznie to do kosztow opalu dolicz 2 tys zl.



Niestety, chyba nie da się tak przeliczyć... Chciałbym mieć możliowść zarabiania mojej stawki godzinowej przez okrągłą dobę, ale tak nie jest - wtedy poświęciłbym pewnie nawet część czasu na sen icon_wink.gif . Sprawy typu strzyżenie trawnika, napalenie w kominku itp. robię w tzw. czasie wolnym, w którym i tak nie zarabiam.
A tak na poważnie, to jeśli mam działkę z przyłączem gazowym, to jaki jest sens (ekonomiczny) instalowania pompy ciepła? W dodatku inwestycja w pc jest obarczona dużym ryzykiem "spaprania" przez "fachowców" - koszty poprawek, zwłaszcza w przypadku pompy gruntowej, będą ogromne.
Oczywiście nie mam nic przeciwko samej idei pc, natomiast koszty instalacji i eksploatacji oraz wysokie ryzyko błędów instalacji powodują, że póki co nie biorę takiego rozwiązania pod uwagę.
Link do komentarza

Ogrzewanie prądem jest bezobsługowe a przy tym instalacja jest 20 razy tańsza niż przy pompie ciepła icon_wink.gif
Przy tak dobrze zaizolowanym i ocieplonym domu,prąd w II taryfie spokojnie zdałby egzamin.
[/quote]
Ceny en. elektr. mają wzrosnąć o 200% w ciągu najbliższych paru lat. icon_evil.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ceny en. elektr. mają wzrosnąć o 200% w ciągu najbliższych paru lat. icon_evil.gif



-po pierwsze to nie znaczy,że "my mamy teraz,już" wyłożyć nie 200% a 2000% więcej kasy na PC.
-po drugie,nic nie stoi na przeszkodzie po paru latach zamienić nasze obecne źródło ciepła na PC,która za perę lat będzie zdecydowanie tańsza
-po trzecie,biorąc pod uwagę obsługę kredytu na PC,rachunki wcale nie będą takie niskie w stosunku do innych źródeł ciepła,marketing PC skutecznie działa icon_wink.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

-po pierwsze to nie znaczy,że "my mamy teraz,już" wyłożyć nie 200% a 2000% więcej kasy na PC.



Przedziwne rzeczy Waść prawisz - rozumiem, że ten wpis wynika z dokładnej znajomości tematu i aktualnych cen, że z przyczyn typowo "ludzkich" nie wspomnę o matematyce. icon_biggrin.gif

Ps. Dla domu od 100m2 do 150m2, wybudowanego zgodnie z minimalnymi wymaganiami „ocieplenia”, można wykonać kompletną kotłownię CO i CWU w cenie netto od 30.000zł dla kolektora poziomego i od 40.000zł dla pionowego.
Cena dotyczy średnio markowego sprzętu z kompletem sterowniczym o bardzo dużych możliwościach. Jest to cena z montażem, wtedy + 7% podatku VAT.
Np. : http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_cie...biornikiem.html
Znam wielu takich, którzy zapłacili o 1/3 mniej niż podane kwoty.
Znam również, też wielu takich, którzy zapłacili o 50% więcej niż podane wyżej ceny.
Ale nie znam nikogo, kto by zapłacił kwotę sugerowaną przez Ciebie – czyli dobrze ponad 200.000zł.


dodałem link Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Przedziwne rzeczy Waść prawisz - rozumiem, że ten wpis wynika z dokładnej znajomości tematu i aktualnych cen, że z przyczyn typowo "ludzkich" nie wspomnę o matematyce. icon_biggrin.gif

Ps. Dla domu od 100m2 do 150m2, wybudowanego zgodnie z minimalnymi wymaganiami ?ocieplenia?, można wykonać kompletną kotłownię CO i CWU w cenie netto od 30.000zł dla kolektora poziomego i od 40.000zł dla pionowego.
Cena dotyczy średnio markowego sprzętu z kompletem sterowniczym o bardzo dużych możliwościach. Jest to cena z montażem, wtedy + 7% podatku VAT.
Np. : http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_cie...biornikiem.html
Znam wielu takich, którzy zapłacili o 1/3 mniej niż podane kwoty.
Znam również, też wielu takich, którzy zapłacili o 50% więcej niż podane wyżej ceny.
Ale nie znam nikogo, kto by zapłacił kwotę sugerowaną przez Ciebie ? czyli dobrze ponad 200.000zł.


dodałem link



Matematyka=matematyka taka sama dla wszystkich ?
Zakładamy,że górne źródło mamy i jest to podłogówka i nie wchodzi w koszt instalacji ogrzewania bo będzie to taka sama kwota dla 1 i 2.
1.Koszt kotłowni PC z dolnym źródłem to wg.Ciebie ok.40tys.zł (średnio markowego sprzętu)
2.Koszt kotłowni z piecem elektrycznym+bojler+pierdoły to max.4tys.zł (markowego sprzętu)
http://allegro.onet.pl/item1033635044_kosp...n2fp_4_4kw.html
http://allegro.onet.pl/item1038249466_bojl...aktura_vat.html

Według mojej matematyki wychodzi,że 900% więcej trzeba zapłacić za pierwszą kotłownie w porównaniu do drugiej icon_smile.gif

dodałem link Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
widzę że temat pomp ciepła wciąż rozpala;) ale o to chyba chodzi żeby było ciepło. Należy właściwie zapytać. Skoro jest nieekonomiczna i do tego kosztuje dość sporo to dlaczego coraz więcej osób kupuje? Może to jakaś moda "nowobogacka"?? albo unia szykuje dopłaty;)
Link do komentarza
tak szczerze to tak mi się wydaje że to moda nowobogacka..
Bo gdyby tak naparwde dało sie zrobic pełną instalację PC za 30 tys to kto ma za tyle zrobione i czemu we wszystkich artykulach podawane są ceny conajmniej dwukrtonie wyższe?
Czytałam ten artykuł, i zastanawiałam się czytając gdzie i czego tu jest oszczędność? Nie mówię o kosmicznym koszcie inwestycji (cała instalacja grzwcza w moim domu to około 20 tys) plus odsetki od niego, ale też o tych 300-400 zł miesięcznie. Czy to jest ich całkowite zużycie prądu czy tylko prądu do PC? W moim domu (200 m2) gaz kosztuje nas średnio 230-250 zł miesięcznie (uśrednione zima i lato). Ja nie mogę nigdzie dostrzec oszczędnosci na PC.... ale marketing działa...
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Andrzej
Ja mam pompę. Podaje koszt za: pompa ciepła+ pompa cyrkulacji CWU, pompa zasilająca w wodę pompę ciepła (odwiert pionowy) terma która dogrzewa wodę , rekuperator = średnio miesięcznie około 270zł za okres 09-11.2010.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

tak szczerze to tak mi się wydaje że to moda nowobogacka..
Bo gdyby tak naparwde dało sie zrobic pełną instalację PC za 30 tys to kto ma za tyle zrobione i czemu we wszystkich artykulach podawane są ceny conajmniej dwukrtonie wyższe?
Czytałam ten artykuł, i zastanawiałam się czytając gdzie i czego tu jest oszczędność? Nie mówię o kosmicznym koszcie inwestycji (cała instalacja grzwcza w moim domu to około 20 tys) plus odsetki od niego, ale też o tych 300-400 zł miesięcznie. Czy to jest ich całkowite zużycie prądu czy tylko prądu do PC? W moim domu (200 m2) gaz kosztuje nas średnio 230-250 zł miesięcznie (uśrednione zima i lato). Ja nie mogę nigdzie dostrzec oszczędnosci na PC.... ale marketing działa...



naprawde da się taniej - moja PC 8kw z DZ+ kotłownia kosztowała około 36,6tys. od 1.11 do wczoraj zuzylem na CO i CWU okolo 4700kwh, mam taryfe G12, średni koszt 1kwh to w moim przypadku 0,45zł. Czyli koszt do tej pory to 2110zł
ceny podawane są wyższe, bo najcześciej opisywane są instalacje renmowanych firm - które sa droższe...
dodam, że w moim przypadku CO gazowe wyszłoby tak samo inwestycyjnie niż dla PC - koszt przyłącza...
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...