Skocz do zawartości

Opłacalnośc instalacji solarnej


guardi

Recommended Posts

Witam.
Jestem ciekaw czy opłaca się zakładać panele słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Posiadam domek na dolnym śląsku i dobija mnie konieczność dostarczania oleju opałowego do pieca przez cały rok. Czy panele dadzą mi możliwość wyłączenia pieca na lato? Interesuje mnie grzanie wody użytkowej do temperatury minimum 40 stopni.
Link do komentarza
Opłacalność instalacji kolektorów słonecznych zalezy od źródła ciepła.
W Twoim przypadku (olej) instalacja zwraca się bardzo szybko.

Opłacalność jest opisana na www.sonergo.com.pl.

Latem a nawet w okresie od kwietnia do października, można wyłączyć spokojnie kocioł i zapomnieć o kosztach opału za ten okres.
Niestety ten rok jest cieżki i maj jest w porównaniu do lat poprzednich, wyjątkowo mało-sloneczny.
Ale rok rokowi nie rowny.


Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Jestem ciekaw czy opłaca się zakładać panele słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Posiadam domek na dolnym śląsku i dobija mnie konieczność dostarczania oleju opałowego do pieca przez cały rok. Czy panele dadzą mi możliwość wyłączenia pieca na lato? Interesuje mnie grzanie wody użytkowej do temperatury minimum 40 stopni.



W kilku wątkach pojawił się już temat opłacalności solarów, m. in. tu, tu, czy na przykład tu.
Link do komentarza
40 st C x 40 litrów na osobę przy 4 - osobach, to pół litra oleju dziennie x 180 dni = 90 litrów.
Koszt instalacji solarnej - 10 000 zł - wpłacone do banku na 5% daje 500 zł co roku.

Ile musi kosztować litr oleju by instalacja w ogóle się zwróciła ? Ile musi kosztować litr by instalacja szybko się zwróciła?
Czy może zaleci Pan całe lato lać wodę?
Link do komentarza
Słusznie Pan to ujął
Cytat

do instalacji solarnych

nie do energo i wodo oszczędnych .Do instalacji oszczędzających wodę i energię nie!
Szanowny Panie, w Naszym kraju wszystkie akcyzy i VAT od wszystkich ( od 2012 roku i od paliw stałych) spływa do kasy państwa. Jeżeli ktoś twierdzi, że rząd wyda kasę (będzie dotował) coś co zmniejszy mu dochody to jest w ogromnym błędzie! Szanowny Panie dotacje są bo to zwiększa zużycie! Większy zasobnik, cyrkulacja ... Badania wykazały, że po zamontowaniu instalacji solarnej wzrasta zużycie wody.
A co do zaniżeń... ja nie zużywam 40litrów bo mam baterie bezdotykowe, które dotowane nie będą ! A wie Pan dlaczego? Bo zmniejszyłyby wpływy do budżetu! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Troszkę źle podchodzisz do zagadnienia icon_smile.gif
Państwo NIGDY z własnej woli nie będzie dotowało czegokolwiek, zmuszą ją do tego urzędnicy z Brukseli.
Polska także nie chciała zmniejszyć emisji dwutlenku węgla, a jednak....
Tak samo będzie z dotacjami na PC, kolektory, piece akumuacyjne itp.
Link do komentarza
Instalacja solarowa nie działa wiecznie bezawaryjnie .Trzeba się liczyć z tym ,że po 10 latach należałoby wymienić panele słoneczne co wiąże się z dodatkowymi kosztami,które oddalają wizje oszczedności.

Tak samo jest z ociepleniem budynku .Może teraz pomyślicie ,że jestem niemądry ale myślę ,że mam rację--orientowałem się ile wyniesie ocieplenie mojego budynku -około 18-20 tyś.Licząc ,że zaoszczędzę na opale około 1,5 tony miału tj. jakieś 500-600 pln (teraz spaliłem około 6 ton) to bede wychodził na prostą dopiero po 25-30 latach.Czyli dawno będe już wąchał kwiatki od spodu.Bo nie wierze ,że będe żył 65 lat .Nie w dzisiejszych czasach.

Sami ocencie czy jest sens i czy warto wydawać takie kosmiczne kwoty.
Link do komentarza
Cytat

Troszkę źle podchodzisz do zagadnienia icon_smile.gif
Państwo NIGDY z własnej woli nie będzie dotowało czegokolwiek, zmuszą ją do tego urzędnicy z Brukseli.
Polska także nie chciała zmniejszyć emisji dwutlenku węgla, a jednak....
Tak samo będzie z dotacjami na PC, kolektory, piece akumuacyjne itp.


Jak coś co powoduje większe zużycie kWh może zmniejszać emisję CO2? Solar to dodatkowa cyrkulacja, to znacznie większy bufor a więc i straty gdy mało słońca, to ciepła woda w rurkach...
Przecież w systemie niecentralnym 4 -ro osobowa rodzina zużywa rocznie od 1200 do 1500kWh.
Proszę założyć podlicznik na cyrkulacją i "dogrzewanie" i zobaczyć, że przy solarze wyjdzie 2 x tyle!
Przecież krany sensorowe, wentylacja z odzyskiem ciepła, 30 cm izolacji wszędzie… to zmniejsza zużycie energii. Mało, że izolacja nie jest dotowana – to jeszcze nawet PN podaję, że można „izolować” mniej jak 0.1W/m2xK.
Link do komentarza
Cytat

Instalacja solarowa nie działa wiecznie bezawaryjnie .Trzeba się liczyć z tym ,że po 10 latach należałoby wymienić panele słoneczne co wiąże się z dodatkowymi kosztami,które oddalają wizje oszczedności.

Tak samo jest z ociepleniem budynku .Może teraz pomyślicie ,że jestem niemądry ale myślę ,że mam rację--orientowałem się ile wyniesie ocieplenie mojego budynku -około 18-20 tyś.Licząc ,że zaoszczędzę na opale około 1,5 tony miału tj. jakieś 500-600 pln (teraz spaliłem około 6 ton) to bede wychodził na prostą dopiero po 25-30 latach.Czyli dawno będe już wąchał kwiatki od spodu.Bo nie wierze ,że będe żył 65 lat .Nie w dzisiejszych czasach.

Sami ocencie czy jest sens i czy warto wydawać takie kosmiczne kwoty.


Nie wiem jak można liczyć 1.5tony za 500-600zł - magazynowanie - regularne załadowanie to kwestia 3000 - 5000zł w sezonie, nie wierzę bym kogoś taniej znalazł. A też miałbym dyskomfort, że ktoś ma klucze do domu.
Nie znam droższego ogrzewania i przy tym dyskomfort.

Ile by Pan zapłaciła za prąd, gdyby Pana dom zużywał 20kWh/m2 rocznie ( proszę uwzględnić zyski z tv, światła, lodówki, komputerów) ? Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Troszkę źle podchodzisz do zagadnienia icon_smile.gif
Państwo NIGDY z własnej woli nie będzie dotowało czegokolwiek, zmuszą ją do tego urzędnicy z Brukseli.
Polska także nie chciała zmniejszyć emisji dwutlenku węgla, a jednak....
Tak samo będzie z dotacjami na PC, kolektory, piece akumuacyjne itp.




Cytat

Instalacja solarowa nie działa wiecznie bezawaryjnie .Trzeba się liczyć z tym ,że po 10 latach należałoby wymienić panele słoneczne co wiąże się z dodatkowymi kosztami,które oddalają wizje oszczedności.

Tak samo jest z ociepleniem budynku .Może teraz pomyślicie ,że jestem niemądry ale myślę ,że mam rację--orientowałem się ile wyniesie ocieplenie mojego budynku -około 18-20 tyś.Licząc ,że zaoszczędzę na opale około 1,5 tony miału tj. jakieś 500-600 pln (teraz spaliłem około 6 ton) to bede wychodził na prostą dopiero po 25-30 latach.Czyli dawno będe już wąchał kwiatki od spodu.Bo nie wierze ,że będe żył 65 lat .Nie w dzisiejszych czasach.

Sami ocencie czy jest sens i czy warto wydawać takie kosmiczne kwoty.


Nie wiem skąd wziąłeś 20 tys zł, ale troszkę przesadziłeś - chyba, że masz domek ponad 250 mkw, weźmiesz drogą ekipe, położysz 25 cm styropianu oraz tynk silikatowy.
Ale jeśli zrobiłbyś docieplenie budynku 25 cm na ścianie i tyle samo strop oraz podłoga, to zapewniam Ciebie, że zużycie węgla wyjdzie tobie ok. 2 tony na sezon - czyli oszczędności ok. 4 tony x 600-700zł tona - to oszczędności są na poziomie ok. 3-4tys rocznie - czyli zwrot inwestycji po ok. 8 latach!! Edytowano przez moni_veron (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
To nie robiąc pompy , można by mieć wodę za darmo. Przy małych termach tam gdzie krany ( brak strat na transporcie i dużym zasobniku - przy zużyciu średniodziennie 50 litrów ciepłej wody - wyjdzie nam 200 zł na osobę rocznie. Wpłacając zaoszczędzoną na instalacji kasę na 5% w skali roku... A jak jeszcze uwzględnimy straty... Dodatkowym aspektem jest, że ci co mają solary czy pompy ciepła przestają oszczędzać wodę. Reklamy powodują, że w świadomości siedzi – „ciepło za darmo”
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Jestem ciekaw czy opłaca się zakładać panele słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Posiadam domek na dolnym śląsku i dobija mnie konieczność dostarczania oleju opałowego do pieca przez cały rok. Czy panele dadzą mi możliwość wyłączenia pieca na lato? Interesuje mnie grzanie wody użytkowej do temperatury minimum 40 stopni.


opłacalnośc instalacji solarnej to złozonya sprawa
-po piersze jakie jest zródło zasadniczego podgrzewania wody
-po drugie ile tej wody zuzywamy
-po trzecie ile zainwestujemy w system
i zakładjąc że ogrzewasz prądem ,olejem czy tez gazem z butli zuzywasz ok 10m3 wody gorącej miesiecznie (bo np masz wanne)inwestujesz w solary nominalnie ale nie tylko żeby miec to nakłady sie wrócą do 5 lat
natomiast jesli masz tańsze zródło zasilania jak np gaz ziemny ,czy wegiel to ten proces sie nieco wydłuzy
napewno instalacji solarnę nie montuje sie w domach gdzie ludzie kąpią sie w łyżce wody czy myjąc rece trzy razy zamykaja kran z oszczedności ,u takich ludzi instalacja solarna nie ma racji bytu miedzy innymi doskonałym przykładem jest Pan TB ktory potrafi ograniczyć zuzycie wody do min obsesyjnego jak nasze babcie przed wojną światową i tu absolutnie układ solarny nie ma prawa bytu
Link do komentarza
Cytat

opłacalnośc instalacji solarnej to złozonya sprawa
(...)
i zakładjąc że ogrzewasz prądem ,olejem czy tez gazem z butli zuzywasz ok 10m3 wody gorącej miesiecznie (bo np masz wanne)inwestujesz w solary nominalnie ale nie tylko żeby miec to nakłady sie wrócą do 5 lat
natomiast jesli masz tańsze zródło zasilania jak np gaz ziemny ,czy wegiel to ten proces sie nieco wydłuzy
napewno instalacji solarnę nie montuje sie w domach gdzie ludzie kąpią sie w łyżce wody czy myjąc rece trzy razy zamykaja kran z oszczedności ,u takich ludzi instalacja solarna nie ma racji bytu (...)


Janekluki,
jak określić granicę sensowności montażu solarów?
Zmierzyć ile faktycznie wody zużywamy?
Link do komentarza
Cytat

Janekluki,
jak określić granicę sensowności montażu solarów?
Zmierzyć ile faktycznie wody zużywamy?


Ja jak przyjeżdzam do klienta to pierwsze moje pytanie ile jest osób w domu ,a drugie prosze o pokazanie rachunków za wode lub tez spisanie ilości zuzytej wody w ciagu roku z rozbiciem na miesiące i to śa dane potrzebne aby dobrać instalację solarną ,a aby obliczyc nastepnie wspołczynnik opłacalnoći lub stopę zwrotu to jest potrzebne jeszcze parametr zródła jakim ogrzewamy zasadniczo
generalnie instalacja sie opłaca jesli amortyzacja nie przekracza 10lat ,są instalacje w firmach gdzie inwestycja wraca się w jeden sezon
przecietnie na dom i 3 osoby potrzebujesz ok 60-70m3 wody ciepłej o temperaturze ok 50st na rok (przy zuzyciu ok 170m3/rok)
zakładając że podgrzewasz ją gazem to ok 1600zł .olejem ok 2300 ,teraz zyski z instalacji dobrze zrobionej to do 70% ale zakładamy że nie zawsze się da lub pogoda płata figle niech bedzie 50%
na inswetycje układu solarnego potrzebujesz od 7-10 tys razem ze zbiornikiem (przyczym nalezy od inwestycji do amortyzacji odjąc koszt zbiornika bo jakiś i tak w domu miec musimy )no i opłacalnośc juz prosta do obliczenia
oczywiście parametrz zuzycia wody zmienia sie jak sie ktos kąpie w wannie z bajerami ,czy tez jest wiecej osób
nalezy tez brac o uwagę że ceny gazu nie powinny wiecej iż o koszt inflacji juz rosnąć (bo od roku jesteś my bezpieczni energetycznie)natomiast ceny prądu beda szaleć i jesli ktoś grzeje prądem to myśle że kazda minuta opóznienia w decyzji montażu solarów to złotówki wywalone w bloto ..
Link do komentarza
Należy też mieć na uwadze, że instalacja solarna może być kłopotliwa w czasie upalnego i długiego lata. Mamy nadprodukcje energii cieplej i coś z tym należy zrobić.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty związane z instalacja solarną, oraz fakt, że pompy ciepła dedykowane do podgrzewania CWU, są coraz tańsze – tańsze niż instalacja solarna - można zaryzykować stwierdzenie, że w domach jednorodzinnych, bardziej ekonomiczna okaże się pompa ciepła do CWU, przy większym komforcie użytkowania.
Link do komentarza
Cytat

Należy też mieć na uwadze, że instalacja solarna może być kłopotliwa w czasie upalnego i długiego lata. Mamy nadprodukcje energii cieplej i coś z tym należy zrobić.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty związane z instalacja solarną, oraz fakt, że pompy ciepła dedykowane do podgrzewania CWU, są coraz tańsze – tańsze niż instalacja solarna - można zaryzykować stwierdzenie, że w domach jednorodzinnych, bardziej ekonomiczna okaże się pompa ciepła do CWU, przy większym komforcie użytkowania.


tak zgadza sie ale nalezy brac pod uwage ceny prądu i na dzien dzisiejszy taka pompa srednio rocznie wychodzi w eksploatacji podobnie do gazu a jak bedzie za 2 - 3 lata?
Link do komentarza
Zawsze dobór systemu ogrzewania powinien być dopasowany do zużycia!
" Im mniej potrzeba ciepła tym tańsze są jego droższe źródła" prof. K. Żmijewski założyciel KAPE.
Ot i cała filozofia i ekonomia. Oszczędzając energię i wodę średniodziennie zużywamy 30-50 litrów ciepłej wody na osobę dziennie, nie tracąc nic na higienie. Jesteśmy w domu 300 dni w roku to 15m3 na osobę.
Jak trzeba być rozrzutnym i lać wodę, by uzasadnić pompę ciepła? A o solarach to nawet nie wspominam.
Link do komentarza
To i zapewne nie robi Pan badań porównawczych. Ja montowałem solary pompy ciepła - i stwierdziłem, że przy małym zużyciu jest to nieopłacalne. Czy coś w tym dziwnego? Czy Panu energooszczędność nie pasuje czy moja osoba?
Szkoda, że się Pan zapisał na zjazd i nie przyjechał – chętnie bym poznał Pana – co nie badając podważa wnioski… przy małym zużyciu ( 30-50 l CIEPŁEJ wody na osobę) solary i pompy ciepła są nieopłacalne!
Link do komentarza
Tutaj się zgodzę z TB, przy małym zużyciu wody solary, to tylko wygoda, bo do tanich to rozwiązanie nie należy, chyba że gmina nas dofinansuje kredytem bezzwrotnym, wtedy ma to sens.
Tak samo z pompą ciepła, silnik sprężarki nie jest malutki, bo nie dałby rady pociągnąć tego typu instalacji.
W tych tematach należy patrzeć nie tyle na koszty, co na wartości dodane typu bezobsługowość (nie mówię o serwisach), czy np. bezwładność popularnie zwanej podłogówki.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Jestem ciekaw czy opłaca się zakładać panele słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Posiadam domek na dolnym śląsku i dobija mnie konieczność dostarczania oleju opałowego do pieca przez cały rok. Czy panele dadzą mi możliwość wyłączenia pieca na lato? Interesuje mnie grzanie wody użytkowej do temperatury minimum 40 stopni.



Mam panele i jestem zadowolony. Jest słońce woda ciepła nie ma słońca wspomagam wtedy kominkiem albo piecem. Zależy jaka jest pogoda.
Link do komentarza
Szanowny Panie TB

Nie pasuje mi tylko i wyłącznie sposób i argumentacja.
Tu nie chodzi o stare czy nowe technologie, oraz co kto sprzedaje, tylko o fakt przedstawiania istoty zagadnienia – wszyscy idioci a ja tylko mam rację.
Jest to typowe „socjalistyczne” podejście do meritum sprawy.

Aby stwierdzić, to co napisałem nie musiałem przeprowadzać „badań” – umiem liczyć, tak jak większość ludzi.
A gdyby Pan mniej się „indyczył” a bardziej czytał ze zrozumieniem, to zapewne dostrzegłby Pan, że większość tu odpowiadających, nigdy nie stwierdziła, że solary czy pompa ciepła zawsze jest opłacalna.

Co do Zlotu.
Oczywiście, że byłem, ale zważywszy na okoliczności – groźby jakie wysuwał Pan pod moim adresem, oraz nagminne obrażanie – trudno się dziwić, ze nie był Pan osobą z którą, łączyłem radosne oczekiwania.

Link do komentarza
Cytat

umiem liczyć, tak jak większość ludzi.

Również umiem liczyć... ale jak licznik pokazuje co innego?

Ma Pan dwie instalacje - przy identycznym nośniku - prąd. I dom 150 m2, który mając grzałkę 15kW w 150 litrowym zasobniku cyrkulację na grzejniki konwekcyjne i na cwu - zużył 15000kWh / 365dni. Teraz identyczny dom z instalacją 4 x tańszą niecentralną - grzejniki konwekcyjne w pokojach zadaniowe w łazienkach z mikrorocesorami i czujnikami pod grzejnikami, strefy dzień / noc --- małe termy w obu łazienkach i w kuchni.
Czy może Pan stwierdzić bez licznika jaka będzie różnica ? Ile tracimy na przesyle ciepła i na mniej precyzyjnym pomiarze?

A groźby... też Pan coś pomylił. Pan raczył obrażać - inaczej skąd groźby. Żenujące jest niemerytoryczne krytykowanie tylko dlatego, że to ja piszę. Nie jest też moją winą, że nie piszę o teorii a o praktyce, trudno mi więc z teoretykiem polemizować na temat faktów.
Link do komentarza
Fakty? A jak to się ma do tego:
Cytat

Jestem ciekaw czy opłaca się zakładać panele słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Posiadam domek na dolnym śląsku i dobija mnie konieczność dostarczania oleju opałowego do pieca przez cały rok. Czy panele dadzą mi możliwość wyłączenia pieca na lato? Interesuje mnie grzanie wody użytkowej do temperatury minimum 40 stopni.



To znaczy co, że ma przebudować całą instalację CWU na elektryczną – niecentralną?
Z jakich kalkulacji wynika, że w tym przypadku solar lub pompa ciepła do CWU się nie opłaci ?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Wszystko zależy od tego ile jest osób w domu i ile tej wody rzeczywiście zużywasz.

Trzeba mieć na uwadze że oprócz kupienia całego osprzętu musisz jeszcze doliczyć koszty przeróbek i instalacji.


Certyfikacja energetyczna zakłada średnie zużycie dzienne ciepłej wody na osobę 35-45 litrów - i tak się zużywa ( przy zwykłych bateriach termostatycznych) W systemie niecentralnym ogrzanie takiej ilości wody to 300kWh 150 zł rocznie na osobę. Przy solarach czy pompach ciepła - taki wynik jest nierealny. Dlatego opłacalność pomp ciepła czy solarów jest żadna.
Link do komentarza
Cytat

Certyfikacja energetyczna zakłada średnie zużycie dzienne ciepłej wody na osobę 35-45 litrów - i tak się zużywa ( przy zwykłych bateriach termostatycznych) W systemie niecentralnym ogrzanie takiej ilości wody to 300kWh 150 zł rocznie na osobę. Przy solarach czy pompach ciepła - taki wynik jest nierealny. Dlatego opłacalność pomp ciepła czy solarów jest żadna.


czy można poprosić dokument potwierdzający to zuzycie do 45litrów?
w takiej ilości wody nie da sie normalnie funkcjonować
Link do komentarza
Cytat

Zależy od temperatury tej wody. Jeżeli jest to 60 stopni to zapewniam, że się da.


grzanie wody do 60 st i podawanie tego jako zuzycie jest oszustwem
mnie interesuje produkt końcowy czyli ilośc wody w której moge sie wykąpać np 120l 38st
a podawanie 45l jako zuzycie jest pewnym naduzyciem tak samo jak fakt że pojazd pali 6 l a w praktyce 10 l paliwa ...
Link do komentarza
Ja podchodzę tak do solarów:
1. Obecnie w mieszkaniu na 4 osobową rodzinę zużywam średnio miesięcznie ok. 70-80 zł za gaz (na którym też jest gotowanie) - co daje rocznie 80*12=960 zł.
2. Myślę, że w domku będzie podobnie, więc po ilu latach ma mi się zwrócić instalacja.... (doliczyć trzeba koszty serwisu i przeglądów, uzupełniania płynów etc.) - nie można przeglądów "podciągnąć" pod coś innego, tak jak ma to miejsce np. przy kotle gazowym czy olejowym.
3. Chyba, że są dotacje w gminach o min. 50% wartości.
4. Mnie na razie to się nie opłaci...
5. Zapomniałbym dodać, że efektywność solarów wg tego forum to 50-70% na CWU.
Niech każdy policzy sobie to sam dla swoich warunków...
Jest tyle rozwiązań na rynku, że każdemu mogłoby pasować coś innego. Nasze Państwo niestety obejmie dotowanie kredytów tylko na solary (ma się te lobby icon_smile.gif)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...