Skocz do zawartości

Czy instalacja elektryczna wymaga zamontowania oddzielnego uziemia?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Wymóg wykonania uziemienia instalacji domowej określają warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej wydane przez zakład energetyczny. To, czy ze względu na ochronę przeciwporażeniową uziemienie jest konieczne, czy też nie, zależy między innymi od miejsca rozdzielenia przewodu PEN na oddzielne przewody PE (ochronny) i N (neutralny).


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/porady/11429-czy-instalacja-elektryczna-wymaga-zamontowania-oddzielnego-uziemia

Link do komentarza
Gość Sebastian
Czy chodzi tu o uziemienie przewodu w gniazdku PE czy piorunochronu? Bo na zdjęciu pierwszy widzimy bednarkę wprowadzoną do środka do domu - więc myślę, że do uziemienia gniazd a na dole mamy zdjęcie z uziomem otokowym ale do piorunochronu. Więc co autor miał na myśli?.
Link do komentarza
Nie mnóżmy bytów ponad potrzebę. Myślę, że przede wszystkim chodzi o uziemienie instalacji domowej (tak jak w tytule). To czy trzeba/warto wykonywać instalację odgromowąto odzielna sprawa, o której tu nikt nie mówił. Myślę, że na rysunkach chodziło o pokazanie różnicy pomiędzy samym uziomem otokowym i fundamentowym. Zresztą z tego co widzę w różnych domach, to o ile uziom w ogóle jest, to wykorzystuje się go i na potrzeby instalacji wewnętrzej jak i odgromowej (i słusznie).
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Ja mam podobnie zrobione tyle ,że bednarka położona jest na zewnątrz budynku i przewierciłem się przez mur ( bajka w bk) a na zewnątrz w bloczkach betonowych naciąłem gumówką bruzdę tak aby się bednarka schowała.
Link do komentarza
Cytat

To, czy ze względu na ochronę przeciwporażeniową uziemienie jest konieczne, czy też nie, zależy między innymi od miejsca rozdzielenia przewodu PEN na oddzielne przewody PE (ochronny) i N (neutralny).



Artykuł niczego nie wyjaśnia i w dodatku mnoży tylko pytania. A autorowi niniejszego fragmentu uprzejmie zarzucam, że chyba był wtedy na wagarach, gdy w szkole tłumaczyli, że takie stwierdzenie jest delikatnie mówiąc głęboko nieprawdziwe. I proponuję, żeby zapoznał się ze znaczeniem słowa ekwipotencjalizacja, wtedy może zrozumie po co i dlaczego oraz jak robi się m.in. uziemienia.



Cytat

Ja mam podobnie zrobione tyle ,że bednarka położona jest na zewnątrz budynku i przewierciłem się przez mur ( bajka w bk) a na zewnątrz w bloczkach betonowych naciąłem gumówką bruzdę tak aby się bednarka schowała.



To nie zawsze jest dobre, bo:

1. cynk w betonie się rozpuszcza i po jakimś czasie zostaje gołe żelazo, które:
2. koroduje, gdy jest otulone zbyt cienką warstwą betonu, mniejszą niż ok. 5 cm.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...