Skocz do zawartości

Klasyczny czy nowoczesny -a moze 2 w 1 !?


Recommended Posts

Tak jak w tytule icon_biggrin.gif

NIestety, coraz bardziej podoba mi sie nowoczesna architektura - duze okna , plaski dach , minimalizm...
Zdecydowalam jednak ,ze moj domek bedzie klasyczny(glownie przez moja druga polowke !) : okiennice w oknach ,duzy czerwony dach, itd.itp ...

Przy urzadzaniu wnetrza zaczelismy troche zalowac tej decyzji ...
..probujemy wiec teraz (mimo ,ze czasu niewiele ) cos zmienic...
Chcialabym domek nowoczesny a zarazem przyjemny dla oka (zadna, zimna bryla lodowa!) ... icon_rolleyes.gif
... czy bedzie to mozliwe -okaze sie w najblizszym czasie...icon_wink.gif


Ciekawe , na jakie domy wy sie decydujecie i dlaczego (?)
Czy mieszacie style (np. zewn. klasycznie , wewn. nowoczesnie) ??? Czy pozostajecie przy jednym ?

na dole wersja domu ,ktory mialam zamiar zbudowac i wersja "gotowca" ,ktory mi posluzyl do projektu indywidualnego icon_smile.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Chce zeby klasycznie ,elegancko a zarazem nowoczesnie ...


Supersaxo w Twojej sytuacji proponuję pooglądać katalog archon'a. Pojawiły się w nim nowe stylizacje domów. Ten sam dom można zobaczyć w wersji klasycznej i nowoczesnej. Co prawda biuro ściągneło tą estetykę od Z500 ale to już inna kwestia - ich katalog proponuję sobie zakupić w celach inspiracyjnych icon_biggrin.gif
Np "dom w tymianku" w dwóch odsłonach:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Jetka...jak zwykle niezastapiona icon_smile.gif

Domek wklejony przez Ciebie -zdecydowanie nowoczesna wersja dla mnie icon_wink.gif

Katalog dobra rzecz - na pewno pomoze...
(dziwi mnie jednak ,ze zaden z architektow z firmy budujacej moj dom ,nie chce mi pomoc...icon_sad.gif
Dzisiaj dzwonilam do jednego (glownego) i zapytalam o wymiane okien i takie tam : stwierdzil ,ze niepotrzebne sa zmiany , ze nie bedzie dobrze bez okiennic ... ja jednak widze ,ze wszystko jest mozliwe i moj dom w nowoczesnej wersji moze wygladac zdecydowanie duuuzo ciekawiej... icon_twisted.gif
Link do komentarza
Cytat

Wybór projektu domu to naprawdę ciężka decyzja!!! icon_smile.gif



Dokładnie. Pewnym rozwiązaniem może być projekt indywidualny - dom jest niepowtarzalny i dopasowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców - o ile inwestor wie, czego chce...
Pozostaje jeszcze pytanie - gdzie kończy się "klasyka", a zaczyna "nowoczesność"? Ja osobiście będę budować dom raczej w "klasycznej" formie (dworkopodobny), "nowoczesność" chciałbym mieć w wyposażeniu.
A najbardziej pokracznie wyglądają domy przekombinowane, w których ktoś próbuje zmiksować formę "klasyczną" z "nowoczesną" - mam taki "ulubiony" przy drodze nr 7 koło Mławy, podziwiam go zawsze w drodze na wakacje...
Link do komentarza
Cytat

Wybór projektu domu to naprawdę ciężka decyzja!!! icon_smile.gif


TO JEST PO PROSTU MASAKRA ! icon_surprised.gif
(moj domek ,to projekt indywidualny;-))


Mam nadzieje ,ze nie pozaluje tej "przerobki" z klasyka na nowoczesniejszy... icon_neutral.gif


Ps.gdyby ktos mial jakies spostrzezenia odnosnie mojej chatki , to bardzo prosze: komentarze mile widziane icon_wink.gif
-czas nagli a pomysly sie koncza ... icon_sad.gif

Ikas3 - jak mozesz, to wrzuc fote tego przy drodze nr.7- ciekawa jestem ... icon_smile.gif icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

ja miałam szczęście ,że mi i mężowi podobaja się nowoczesne domy na zewnątrz jak i w wewnątrz.Mam dom z płaskim dachem ,wnętrza urządzone tak jak nam w duszy gra.Wiemy że nie wszystkim to odpowiada ,ale budowaliśmy dla siebie i my jesteśmy zadowoleni.



Otóż to. My też budujemy dla siebie, a nie dla sąsiadów, dlatego też projekt musi się podobać nam, a nie sąsiadom. Oczywiście, ktoś może zarzucić nam brak gustu, ale gust to sprawa indywidualna i podobno nie dyskutuje się o nim...
Link do komentarza
Cytat

Otóż to. My też budujemy dla siebie, a nie dla sąsiadów, dlatego też projekt musi się podobać nam, a nie sąsiadom. Oczywiście, ktoś może zarzucić nam brak gustu, ale gust to sprawa indywidualna i podobno nie dyskutuje się o nim...


Oj nie byłabym tego taka pewna icon_wink.gif
To tylko obiegowe powiedzenie. Właśnie"gust" bywa często komentowany i wyśmiewany:
http://ekskluziff.pl/
http://raider55.blox.pl/html
Ma go każdy. Tylko albo dobry albo zły icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Zmienilam styl domu - dodalam wielkie okna w kolorze dachu (szary) , wstawilam aluminiowe zaluzje itd.itp....
...i przyznaje ,ze taki domek bardziej mi odpowiada icon_smile.gif


...jednak obawiam sie ,ze dom nie do konca bedzie wygladal nowoczesnie z tym odgietymym dachem (chociaz taki jest bardzo oryginalny) ... icon_sad.gif
Co tu robic !??? zmieniac dach - zostawic... !? icon_rolleyes.gif

Pozostalo mi niewiele czasu ,wiec moze mi ktos cos podpowie H E L P !!!
Link do komentarza
Ja mam dom klasyczny jeśli chodzi o bryłę, choć nie dworkowy:) A w środku urządzony prosto i bardziej w stronę nowoczesności. Z zewnatrz chciałam się dopasować do scenerii, do naszej działki położonej na wzgórzach z Beskidami w tle, taki górsko- wiejski domek. W środku nie lubię stylu rustykalnego tak samo jak pomieszania stylów więc mam prosto choć może minimalistycznie to za dużo powiedziane. Z domów wklejonych przez Jętkę bardziej podoba mi się forma bardziej nowoczesna i takie domy bardzo mi się podobają, ale to jest jednak tradycyjna bryła, nie płaska kostka np.
Link do komentarza
Cytat

naprawde nie wiem co z tym dachem -czy te odgiecia nie beda "psuly" stylu.... nie bedzie wygladal komicznie ???


Supersaxo jeśli chcesz iść w stronę bardziej nowoczesną to oczywiście dach należałoby przerobić: zlikwidować ścięcia (naczółki) i załamania. Wtedy możecie pozwolić sobie na obniżenie ścianki kolankowej (mam wrażenie, że dach jest zbyt wysoko), bo powierzchnia wewnątrz nie ulegnie drastycznej zmianie.
Jeśli nie chcesz robić dużych przeszkleń to możesz zastosować zabieg optyczny łącząc w elewacji otwory materiałem zbliżonym do rolet. Najlepiej błyszczącym , oddającym powierzchnię szkła okiennego.
Link do komentarza
Dziekuje Jetka za opinie icon_smile.gif
... jesli chodzi o przeszklenia , to nie chce wiekszych okien- te nowe ,sa juz dosc spore ... ale moze jeszcze ze dwa zrobie w dachu.. icon_rolleyes.gif

...a dach sprobuje "wyprostowac" i troszke skrocic w 3D i zobacze wtedy ,czy bedzie pasowalo ... chociaz, oprocz tych zalaman ,nie chce raczej niczego zmieniac ...
Zmniejszenie sciany kolankowej ,nie wchodzi raczej w gre ,bo raz ,ze chcialabym na poddaszu wykorzystac bardziej optymalnie przestrzen , (np. w lazienkach ,chce miec wanne na podescie a w sypialni wieksza szafe,wygodna garderobe )...a po drugie ,plan domu jest juz zatwierdzony- a zmiany calkowite elewacji wymagaja teoretycznie zmiany calgo projektu :-/

Tutaj znalazlam podobny dach do mojego (WLASNY1 )
(ogolnie mowiac , bardzo podobaja mi sie te domki - gdybym budowala od nowa ,moglabym sie zdecydowac na podobny:-))

http://www.domyzwizja.pl/

Ciagle tez mysle tez nad kolorami elewacji : gdyby na zewn.dodac jeszcze troche jasnej szarosci...hmmm- tylko gdzie ? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Jetka ,czy Ty wybralas juz jakis konkretny projekt ?


Jakbym miała to szczęście wybierania to pewnie już bym się zdecydowała icon_wink.gif Nie wiem, która to już wersja... chyba "...dziesta". Za każdym razem mam wrażenie, że to już "to" - klasyczny problem jak się projektuje dla siebie. Mam jeszcze pół roku, więc góra 3 miesiące mogę sobie powybrzydzać a potem ostro do roboty.
Fajnie jak ktoś niezwiązany emocjonalnie może obejrzeć projekt i wtrącić swoje 3 grosze. Dzięki takiej konfrontacji przestałam się upierać na kuchnię z oknem wychodzącym na furtkę i powstała wersja obecna. Teraz leży i dojrzewa icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Doskonale Cie rozumiem.
Nasz projekt byl juz zatwierdzony i oddany ... w tym miesiacu mielismy zaczac budowe ... icon_exclaim.gif

Zachcialo mi sie "przerobek" ,wiec przeze mnie znowu stracimy z 3 miesiace...:-/
(wlasciwie nie tylko przeze mnie ale tez troche przez naszego architekta,ktory ma zero wyobrazni i pomyslow ! icon_neutral.gif )
... i mimo tych nieprzespanych nocy (w nocy mysle !) i opoznienia ,nie bede narzekac, bo chyba wole poczekac i miec domek taki ,jaki sobie wymarzylam (w srodku tez zmienilam co nieco icon_smile.gif) niz budowac w terminie i za dwa lata zmieniac cos "na sile "...
- tak wiec klasyczna wersja mojej polowki zostala calkowicie wyeliminowana !!! icon_twisted.gif


(.... naprawde, im dluzej sie siedzi nad projektem ,tym trudniej czlowiekowi zadecydowac... ;-/ )
Link do komentarza
Cytat

Doskonale Cie rozumiem.
Nasz projekt byl juz zatwierdzony i oddany ... w tym miesiacu mielismy zaczac budowe ... icon_exclaim.gif

Zachcialo mi sie "przerobek" ,wiec przeze mnie znowu stracimy z 3 miesiace...:-/
(wlasciwie nie tylko przeze mnie ale tez troche przez naszego architekta,ktory ma zero wyobrazni i pomyslow ! icon_neutral.gif )
... i mimo tych nieprzespanych nocy (w nocy mysle !) i opoznienia ,nie bede narzekac, bo chyba wole poczekac i miec domek taki ,jaki sobie wymarzylam (w srodku tez zmienilam co nieco icon_smile.gif) niz budowac w terminie i za dwa lata zmieniac cos "na sile "...
- tak wiec klasyczna wersja mojej polowki zostala calkowicie wyeliminowana !!! icon_twisted.gif


(.... naprawde, im dluzej sie siedzi nad projektem ,tym trudniej czlowiekowi zadecydowac... ;-/ )



Supersaxo jesli mozna sie wtracic icon_smile.gif Zlikwiduj te naczolki nie pasuja do domow nowoczesnych icon_razz.gif W nowoczesnych projektach domow z reguly dach zrownany jest ze sciana szczytowa. Poza tym dachowka szara plaska, tynk w kolorze smietanki, ale z palety szarosci. Wstawki moga byc w okolicach okien, z drewna lub z cegly licowki, ale baardzo skromne. Okna ofc bez szprosow i innych udziwnien. Ja tez przerabiam wlasnie wyglad swojego domu. A dach bede miala taki jak tutaj
Aleks

Heh to moj pierwszy post na tym forum, wiec witam wszystkich icon_biggrin.gif Edytowano przez Aleczka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Supersaxo jesli mozna sie wtracic icon_smile.gif Zlikwiduj te naczolki nie pasuja do domow nowoczesnych icon_razz.gif W nowoczesnych projektach domow z reguly dach zrownany jest ze sciana szczytowa. Poza tym dachowka szara plaska, tynk w kolorze smietanki, ale z palety szarosci. Wstawki moga byc w okolicach okien, z drewna lub z cegly licowki, ale baardzo skromne. Okna ofc bez szprosow i innych udziwnien.


Supersaxo pisałam o tym samym parę postów wyżej. Jeśli macie jeszcze chwilkę czasu to zróbcie wariant z dachem dwuspadowym zakończonym attyką (żeby nie bawić się w rynny pogrążone) - zobaczysz jak ogromna będzie różnica icon_smile.gif
Link do komentarza
Witaj Aleczka icon_smile.gif

Czy tez przerabiasz swoj domek z wersji klasycznej na nowoczesna ???

..dziewczyny, jesli chodzi o ten dach ,to mimo ze widzialam tez w nowoczesnych projektach dach naczolkowy, przekonalyscie mnie do zmiany icon_razz.gif
- zaraz robie wersje z innym dachem-dwuspadowym (chociaz latwo nie bedzie ... icon_sad.gif ) i gadam z architektem ,zanim przesle mi znowu te wszystkie papiery do podpisania ... icon_wink.gif
(wydaje mi sie ,ze dach zrownany ze sciana szczytowa lepiej chyba wyglada przy domkach parterowych :-/)

...a jesli chodzi o kolory domku ,to dachowka jak najbardziej szara, okna koloru aluminiowego ,a tynk... chyba pozostane w ciemniejszym kremie -taki podchodzacy pod lekko zoltawy... (zeby nie bylo za zimno )
Taras szary ,naturalny kamien -a poolhouse otwarty z jednej strony icon_smile.gif

Jetka, nigdzie nie moge znalezc przykladu dachu ,jaki podalas (dwuspadowy,zakonczony attyka ) - mozesz podrzucic jakas fote ?( bylo by mi latwiej zrobic w 3D icon_wink.gif)
a moze ten ponizej ,to wlasnie taki dach ?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Jetka, nigdzie nie moge znalezc przykladu dachu ,jaki podalas (dwuspadowy,zakonczony attyka ) - mozesz podrzucic jakas fote ?


Chcesz... masz...
Attyka to po prostu ściana zewnętrzna wyciągnięta powyżej płaszczyzny dachu, przysłaniająca go - tak, że ze szczytu domu widać będzie tylko ścianę a nie dach icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

...a jesli chodzi o kolory domku ,to dachowka jak najbardziej szara, okna koloru aluminiowego ,a tynk... chyba pozostane w ciemniejszym kremie -taki podchodzacy pod lekko zoltawy... (zeby nie bylo za zimno )
Taras szary ,naturalny kamien -a poolhouse otwarty z jednej strony icon_smile.gif


Ryzykujesz tym ciemniejszym kremem podchodzącym pod żółtawy icon_wink.gif

Wariant chłodnych szarości, wg RAL:
- ściany: 7037
- dach: 7004
- stolarka: 9001

Wariant cieplejszych szarości, wg RAL:
- ściany: 1013
- dach: 1019
- stolarka: 7006
Link do komentarza
Cytat

Chcesz... masz...
Attyka to po prostu ściana zewnętrzna wyciągnięta powyżej płaszczyzny dachu, przysłaniająca go - tak, że ze szczytu domu widać będzie tylko ścianę a nie dach icon_smile.gif



Dokładnie!!! o to chodzi!! Właśnie ten Aleks ma taki dach
A z tym ciepłym żółtym to zastanów się!!! a będziesz robiła jakiekolwiek wstawki przy oknach? Bo jeśli tak, to z cegły lub drewna o ciepłym kolorze.

Supersaxo ja juz od roku mecze sie z moim projektem indywidualnym, fakt, ze nie spiesze sie, bo akurat mąż jest na kontrakcie za granica i czekam na jego powrot. I własnie z mezem odkrylismy , ze chcemy go troche unowoczesnic, wiec dom jest własnie w trakcie przeróbek icon_biggrin.gif . Wyraźnie zauważyłam w projektach gotowych i na zdjęciach domów prezentowanych w różnych czasopismach trend do unowocześniania wyglądu zewnetrznego domów. Nie chce domu bardzo nowoczesnego, ale w tej chwili zakochana jestem w domach prostych, dwuspadowych, w szarych dachach i prostych oknach. A jeszcze rok temu mój dom miał być taki rustykalny... typowy wiejski domek, coś na kształt uproszczonego dworku.
Poza tym projekt indywidualny to ciezka praca i przede wszystkim odpowiedzialna, to przecież marzenie waszego zycia i jesli macie jakiekolwiek zastrzezenie do tego projektu, to przerabiajcie tak dlugo, az bedziecie calkowicie usatyfakcjonowani. I jesli masz jeszcze poparcie męża w tym, co teraz robisz z domkiem, to nie wyrzucaj sobie, ze powoduje to jakiekolwiek opoznienia.
Edytowano przez Aleczka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dobra. Zmienilam ten dach...
.... lepiej ? Bo ja juz nic nie wiem... icon_sad.gif


W moim odczuciu DUŻO lepiej icon_smile.gif Teraz jeszcze jedna sprawa: poziom okapu dachu - ciagle mam wrażenie, że jest za wysoko. Jaką macie wysokość użytkową parteru i grubość stropu?
Patrząc na tą wizualizację... spróbuj od lewej strony, poprowadzić linię przedłużającą dach "pulhausa" i biegnącą na całym obwodzie domu. Od tej granicy w górę zrób tynk w kolorze zbliżonym do koloru dachu... czekam na efekt... i gwarantuję, że będzie lepiej - jak nie to się przyznam do błędu icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Pozostaje otwarta sprawa, formy „użytecznej” takiego „krótkiego” okapu.


Wydłużenie będzie tylko na "+" - można albo obniżyć dach (ja bym się ku temu skłaniała) albo wydłużyć połać. Budynek jest tak ustawiony, że trudno określić rzeczywiste wysunięcie okapu.
Link do komentarza
...przygladam sie i przygladam ... i stwierdzam ,ze jak dla mnie ,to tez lepiej icon_redface.gif icon_mrgreen.gif

...ale z tym dachem ,to w cale nie jest tak prosto jak sie wydaje... icon_sad.gif
NORMY OBOWIAZUJA !
Juz teraz nie wiem ,czy mi zaakceptuja taki dach (byc moze jest za dlugi )...i bede musiala przesuwac dom... icon_rolleyes.gif

Cytat

Teraz jeszcze jedna sprawa: poziom okapu dachu - ciagle mam wrażenie, że jest za wysoko.


ja tez , niestety...
Zaraz wiec dopytam sie architekta o szczegoly ...

Cytat

Patrząc na tą wizualizację... spróbuj od lewej strony, poprowadzić linię przedłużającą dach "pulhausa" i biegnącą na całym obwodzie domu. Od tej granicy w górę zrób tynk w kolorze zbliżonym do koloru dachu... czekam na efekt... i gwarantuję, że będzie lepiej - jak nie to się przyznam do błędu icon_wink.gif


sorry ale ja cos dzisiaj nie bardzo kumata jestem i chyba nie do konca rozumiem o co Ci chodzi icon_redface.gif ... mam tak duzo "wyciagnac "dach ...???


Aleczka- moze pokazesz domek ,ktory przerabiasz ? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

...ale z tym dachem ,to w cale nie jest tak prosto jak sie wydaje... icon_sad.gif
NORMY OBOWIAZUJA !
Juz teraz nie wiem ,czy mi zaakceptuja taki dach (byc moze jest za dlugi )...i bede musiala przesuwac dom... icon_rolleyes.gif



Nie bardzo rozumiem, na podstawie jakich przepisów masz „niby” przesuwać ten dom?
Obowiązuje zapis, że odległość okapu od granicy działki, nie może być mniejsza niż 1,5m
Link do komentarza
Tak trochę filozoficznie.

Dach, to taki element „urody” budynku.
Można go przyrównać do kapelusza na głowie kobiety – może zdobić, może być neutralny, albo wręcz szpecić. Ale jest to element bardzo subiektywny w ocenie.

Natomiast dokładnie tak jak kapelusz, może posiadać funkcje użytkowe – powinien chronić przed deszczem lub słońcem i to nie tylko głowę, ale również twarz.

Poprzez analogię, okap, to takie rondo jak w kapeluszu. „Dobiera” się go do potrzeb, mając na uwadze rysy i kształt twarzy kobiety, jej „posturę”, itp. – oraz otoczenie w jakim będzie przebywała.

I aspekt najważniejszy – kobieta (osoba - coby nie było, żem jakiś ..... icon_biggrin.gif ) i tak dobiera kapelusz (nakrycie głowy) w jakim najlepiej się czuje.
Link do komentarza
dziekuje bardzo ,Jetka icon_smile.gif
Cytat

Jaką macie wysokość użytkową parteru i grubość stropu?


wysokosc parteru 2,50m - grubosc stropu 26cm (tylko beton bez zadnych instalacji ) + instalacje 21cm ...
- na gorze wysokosc 2,40m i 24cm strop +10 cm.instalacje.
Strych- wysokosc ok. 1,90m.
piwnica -2.20m
(to dom minergie)
Cytat

Nie bardzo rozumiem, na podstawie jakich przepisów masz ?niby? przesuwać ten dom?
Obowiązuje zapis, że odległość okapu od granicy działki, nie może być mniejsza niż 1,5m


juz Ci mowie
... domek nie jest stawiany w Pl. i stad te dziwne reguly , np.odleglosc od domu do dzilaki musi wynosic minimum 6m. ale jak dom z dachem (wysokosc) ma wiecej (powiedzmy 7.20m ) to wtedy musi byc tez zachowany dystans minimum 7.20m.
Niestety, nie mam zbyt wiele dzialki ,wiec chyba bede musiala przesuwac i troche pomyslec ... icon_wink.gif

Jaska -program jest bezplatny do pobrania : http://sketchup.google.com/
Link do komentarza
jescze dodam
nowoczesny dom to nowoczesny dach. fajny bylby lupek ale cena hamuje
podobno bardzo dobrze wychodza dachy ala lupek-http://www.cembrit.pl/
ogrzewania w calym domu podlogowe (nie sluchaj bajek pt."podnoszenie kurzu " lub "sypialnia") - dzieki temu piec jednofunkcyjny z zasobnikiem-prosto,tanio i najlepiej

pomysl o rekuperacji-unikniesz budowania kominow oraz kominow na dachu. jedyny komin to ew. od kominka.
rezygnuj jesli sie da z okine dachowych-nie znam nikogo ktory chwalilby takie okna

poza tym idziesz w dobrym kierunku :>
Link do komentarza
Cytat

schowaj wszystkie rynny
pomysl o jasniejszych elementach
zastap 3 okna dachowe jednym dlugim (jak sie da).poza tym dlaczego one tak wysoko? nie fajnie bylyby okna dachowe zrobic na wysokosci np.pasa szczegolnie z drugiej strony aby byl widocze drzewa
w nowoczesnych domach dach nie wystaje


sorry ! icon_redface.gif to nie okna w dachu - to solary... icon_lol.gif (w przyszlosci bedzie ich wiecej... )
Okno w dachu mam z drugiej strony (tylko dwa ) - w lazience i miedzy schodami a galeria...gdzie widoczne sa nie tylko drzewa ale takze gory;-)

Kurde ,ja wiem ,ze dach nie powinien wystawac w nowoczesnym domu ...ale jesli chodzi o w wysokie domy (pietrowe)to nie bardzo mi sie to podoba... :-/

Ogrzewanie podlogowe jak najbardziej -wszedzie icon_cool.gif
rynny zostana raczej , bo przy domach minergie (jak moj) nie ma mozliwosci chowania rynien w tynku !

... a co z parapetami przy oknach ? Jakie sa w nowoczesnych domach !?
Rozumiem ,ze czarny kamien nie bardzo by pasowal do tego domu ... (?) icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...