Skocz do zawartości

Jakie formalności są wymagane do budowy oczyszczalni?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Lokalizacja zbiornika na ścieki lub przydomowej oczyszczalni ścieków, której pojemność nie przekracza 7,5 m³, powinna być zaznaczona na planie zagospodarowania działki, stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę. Jeśli tak było, można zacząć zacząć inwestycję bez żadnych dodatkowych formalności.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/6120-jakie-formalnosci-sa-wymagane-do-budowy-oczyszczalni

Link do komentarza
Gość Daniel
Dziwi mnie stwierdzenie, że bezodpływowy zbiornik na scieki można wybudować w oparciu o zgłoszenie budowy. Stanowisko takie zakwestionował mi urzędniu w Starostwie w Wołominie. Czy mogliby mi Państwo podać podstawę prawna w oparniu o którą mógłbym wybudować bezodpływowy zbiornik na scieki na podstawie zgłoszenia. Będę bardzo zobowiazany za szybka odpowiedz..
Link do komentarza
Gość el-instalator
Obiekty, których budowa nie wymaga pozwolenia na budowę określa Prawo Budowlane, niestety szamb czyli bezodpływowych, szczelnych zbiorników na ścieki na tej liście nie ma, są za to przydomowe oczyszczalnie ścieków o niewielkiej wydajności.
Stosowny fragment na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB):
http://www.gunb.gov.pl/info/procedurybud/p...lenie1_2_1.html

Dziwi mnie jednak, że szambo nie zostało umieszczone już w samym projekcie domu, na którego budowę wydano pozwolenie. Wówczas oczywiście odrębne pozwolenie nie jest potrzebne. Zwykle szambo jest już w projekcie umieszczane, bo musi on i tak określać sposób odprowadzenia ścieków...
Link do komentarza
Niestety urzędnik ma rację. Przepisy dopuszczają wykonywanie na podstawie zgłoszenia jedynie przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę, natomiast zbiorniki bezodpływowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Swoją drogą problem jest nieco dziwny, gdyż tzw. szambo z reguły stanowi element składowy projektu domu i zagospodarowania działki na który wydane jest pozwolenie i nie trzeba starać się oddzielnie o pozwolenie na budowę szamba.
Link do komentarza
Cytat

Swoją drogą problem jest nieco dziwny, gdyż tzw. szambo z reguły stanowi element składowy projektu domu i zagospodarowania działki na który wydane jest pozwolenie i nie trzeba starać się oddzielnie o pozwolenie na budowę szamba.



Też mnie to dziwi. W moich sąsiednich powiatach wydanie PnB bez rozwiązania sprawy ścieków jest chyba niemożliwe.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...