Skocz do zawartości

Od czego zacząć?


Recommended Posts

Niebawem będę ruszał z budową, ale nie bardzo wiem od czego wystartować. Muszę podnieść poziom gruntu o ok. 50 cm i nie wiem, czy najlepiej będzie najpierw nawieźć ziemii i w tym wykopać fundamenty, czy wręcz przeciwnie - najpierw zdjąć humus i wykopać fundament, a potem nawieźć ziemii?
Link do komentarza
Cytat

Niebawem będę ruszał z budową, ale nie bardzo wiem od czego wystartować. Muszę podnieść poziom gruntu o ok. 50 cm i nie wiem, czy najlepiej będzie najpierw nawieźć ziemii i w tym wykopać fundamenty, czy wręcz przeciwnie - najpierw zdjąć humus i wykopać fundament, a potem nawieźć ziemii?



TYLKO OPCJA 2.
Jednak trzeba pamiętać, że podniesienie terenu może być zrealizowane tylko po wcześniejszym ustaleniu MPZ.
Jeżeli odbędzie się to bez ustaleń a woda deszczowa będzie wpływać na działki sąsiadów mogą być kłopoty.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Opcja nr 1 to: nawozisz pol metra ziemi, rownasz, potem pewnie bedziesz musial jakos ubic bo inaczej koparka ugrzeznie w takiej swiezo nawiezionej ziemi, kopiesz na ponad metr gleboko zeby wylac lawy, po wykonaniu scian fundamentowych wybierasz wczesniej nawieziona ziemie ze srodka "budynku" zeby zastapic ja piaskiem lub pospolka, wsypujesz piasek, zageszczasz i juz mozesz robic podloge.
Opcja druga to: sciagasz spychem humus - albo i nie - zalezy co to za "humus", kopiesz na pol metra plycej niz w opcji 1, wylewasz lawy, po wykonaniu scian fundamentowych wsypujesz w srodek piasek, zageszczasz i juz mozesz robic podloge. Z zewnatrz masz dobry dostep do scian co ulatwia izolacje. Wczesniej plytsze wykopy to mniejszy koszt, mniej sie osypuja a na dnie gromadzi sie mniej wody.
Dosypanie docelowej warstwy ziemi na dzialce warto zrobic jak najpozniej. Samochody nie beda grzezly a dodatkowo swiezo nawieziona ziemia nie wymiesza sie z gruzem.
Jednak trzeba to zrobic przed zima aby mroz nie wysadzil fundamentu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...