Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam! Na wstępie chciałbym przywitać się ze wszystkimi.
Ostatnim czasem coraz poważniej myślę razem z bratem nad budową swojego domu.
Doszliśmy do wniosku, że w celu obniżenia kosztów wybudujemy dom bliźniaczy.
Wszystko zależy od tego jaką zdolność kredytową będę posiadał to rzecz jasna:)
A więc myślę tak:
Wziąć kredyt 300tys.
Działka w województwie lubuskim okolice Zielonej Góry koszt około 35tys.
I teraz tak chciałbym się dowiedzieć, czy prawdą jest, że takie wspólne budowanie jest tańsze i czy bardziej się opłaca.
Dom który chcemy wybudować planujemy aby połówka miała około 100-100m2 + garaż.
Ze wstępnych ustaleń doszliśmy do takich wniosków.
- cegły, pustaki będę w stanie załatwić sobie po cenie produkcji/ewentualnie nieco drożej
- dach zrobią nam znajomi koszt około 48złm2 normalnie biorą 65-80
- elektrykę + kable + puszki etc. również będziemy mieli taniej
- nie do końca wiem jak będzie z dachówką ale również prawdopodobnie uda kupić się dużo taniej, ale z to tej bardzo dobrej gatunkowo- jeżeli tak ją mogę nazwać.
Co do osób, które będą budować dom nic nie wiemy, ale to kwestia dogadania się.
Geodeta też znajdzie się jakiś znajomy.
Nie wiemy jak to jest z szambem. Gdzieś obiło mi się o uszły temat o szambie ekologicznym, ale tematu nie zgłębaiłem.
Nie wiem jak wygląda sprawa ogrodzenia, jakiejś kostki brukowej etc. etc.
Wiadomą sprawą jest, że chciałbym wybudować to jak najtaniej. Czy są szanse na to że np. przy 220 tys się zakończy moja strona budowy?
Mówię tu już o zakończeniu pod klucz tzn. że będę mógł korzystać z "własnych 4 kątów"
Dodam, że nie zamierzam oszczędzać na takich rzeczach jak kafelki do łazienki, czy kuchni bo kupienie porządnych myślę ze w przyszłości się zwróci. Wiem to sam po sobie.
Takie rzeczy jak wykopanie fundamentu pod ogrodzenie, czy położenie Paneli, tapety czy pomalowanie mogę zrobić sam.
Jak oceniacie nasz pomysł?
Czy jest sens budować razem? Czy jest to opłacalne?
Co do projektu to jesteśmy w fazie szukania, ale jesteś zgodni do tego aby ten dom dzieliły garaże, czyli dwa garaże będą po środku budowy tak abym ja nie słyszał brata a on mnie.
Jeżeli napisałem coś nie tak to proszę mnie poprawić. Jeżeli coś brakuje to również.
Link do komentarza
Cytat

Czyli jak zwykle, w ściany i instalacje dziadostwo, byle ładnie opakowane było.


Źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że nie pokuszę się o tanie płytki bo to się nie opłaca, ale za to nie kupie paneli podłogowych za np. 65zł m2.
Co do okablowania i tego typu rzeczy będzie to na pewno porządnej jakości bynajmniej u mnie w domu.
Kiedyś moja matka zmieniała "elektrykę" w domu po jak najniższych kosztach. Efekty było widać już po paru latach.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ta cena za działkę trochę mnie zadziwia. 35 000 zł ? Chyba że w użytkowaniu wieczystym, ale i tak to coś za tanio. W warmińsko-mazurskim cena to 85-120zł m/2, a w waszym przypadku działka powinna mieć minimum 1500m2. Jeżeli wszystko będziesz miał za pół ceny to może wyrobisz się w tych 220 000 zł ale co z ogrodzeniem, podjazdami, o tym zapomnij (chyba że dalej za pół ceny). Dom na pół za pół ceny i na pół zadowolony. Moim zdaniem może to się wam udać, ale lepiej zaoszczędzić na "kafelkach" (czytaj glazura, terakota) niż na ścianach i panelach.
Link do komentarza
- jest sens budowac razem. Bliźniak napewno będzie troszkę tańszy niż dwa oddzielne domy. No i działka na pól
- o działkach za 35 tys też pierwsze słysze (chyba ze to cena połowy działki? To możliwe)
-dom 100 m2 myśle że można zrobić pod klucz średnim kosztem (no takim oszczędniej średnim) za około 300 tys, może 250 tys, sam zobaczysz
- nie ma sensu nigdy oszczedzać na podstawowych rzeczach jak ściany, dach, okna, jakośc wykonania, jakość ekipy budującej bo to napewno się odbije negatywnie, natomiast faktycznie czy kupisz płytki po 40 czy 100 zł jedne i drugie mogą byc ładne i dobrze wyglądac- tu akurat cena nie przekłada sie na zadowolenie bezpośrednio
-podłoga za 60 zł to jest tania podloga......
-wybierzcie prosty, nieskomplikowany projekt, to się może udac. Jest inny szkopuł- czy dostaniesz na 100% inwestycji a de facto na więcej niz 100 %? Nie masz wkładu własnego, to może ci utrudnic wzięcie kredytu. Popytaj. Banki nie chca dawac kredytów hipotecznych na działki.
Link do komentarza
Cytat

Jest inny szkopuł- czy dostaniesz na 100% inwestycji a de facto na więcej niz 100 %? Nie masz wkładu własnego, to może ci utrudnic wzięcie kredytu. Popytaj. Banki nie chca dawac kredytów hipotecznych na działki.



teraz jestem na etapie załatwiania kredytu hipotecznego na działkę
kredyt można wziąć na 120% inwestycji
sam byłem zdziwiony jak usłyszałem pytanie czy bierzemy dodatkowe 20% kwoty działki na wolny cel
drugi kredyt lub podwyższenie tego dostanę po uzyskaniu pozwolenia na budowę
wolałem nie mieć wkładu własnego, zamiast tego gdyby miało braknąć kasy w czasie budowy to jest parę groszy zapasu
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

teraz jestem na etapie załatwiania kredytu hipotecznego na działkę
kredyt można wziąć na 120% inwestycji
sam byłem zdziwiony jak usłyszałem pytanie czy bierzemy dodatkowe 20% kwoty działki na wolny cel
drugi kredyt lub podwyższenie tego dostanę po uzyskaniu pozwolenia na budowę
wolałem nie mieć wkładu własnego, zamiast tego gdyby miało braknąć kasy w czasie budowy to jest parę groszy zapasu


Jaki bank ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...