Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
jeśli chodzi o tematykę ogrzewania jestem kompletnym laikiem i przydałaby mi się Wasza pomoc icon_smile.gif

Rodzice mają dom pod miastem, nie ma podciągniętego gazu, trzy kondygnacje w tym piwnica łącznie ok 260m kw.
Dom nie jest jeszcze ocieplony i nie posiada izolacji. Aktualnie w domu jest ok 15 letni piec na drzewo i węgiel obsługiwany w pełni przez domowników:) piec jednocześnie podgrzewa wodę-nie wiem czy to ma znaczenie.

Chcielibyśmy zmienić sposób ogrzewania, ale nie wiem czy ma znaczenie fakt że dom ma zwykłe grzejniki (nie podłogowe), że piec jednocześnie podgrzewa wodę??
Zorientowałam się że jest wiele typów piecy grzewczych ale pojęcia nie mam jak się zabrać do wyboru.

Zależałoby mi na tym żeby choć częściowo był bezobsługowy-czy piec na groszek sprawdzi się w takim budynku?

Bardzo proszę o pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

czy w Twoim domu, tej zimy było ciepło?
jakiej mocy kocioł jest zainstalowany?



Było w miarę ciepło ale dopiero po 3 godzinach palenia drewnem i węglem, temperatura jednak szybko spadała icon_sad.gif
Jeśli przez co najmniej dwa dni nie był przepalany piec w domu była istna lodówka.
Parametrów kotła niestety nie pamiętam (przy następnej wizycie sprawdzę) jednak ostatnio hydraulik powiedział że kocioł jest za mały do takiej powierzchni domu. Zapewne również trzeba będzie wymienićicon_smile.gif

Czy przy takiej powierzchni bardziej praktyczny jest piec na groszek (bezobsługowy), olejowy czy gazowy-pytam ponieważ w zimę za każdym razem jak wyjeżdżamy musimy upuszczać wodę żeby nie porozsadzało rur-dlatego myślimy o bezobsługowym.

Link do komentarza
Na jedno oko - to dom masz dobry, ale nie nowoczesny.
To spory lity kloc kamienia i cegły.
Jak go nagrzejesz i nie dasz mu wystygnąć - to będzie dobrze.
TERAZ tak szybko stygnie - że piec jest za mały.
Rada:
OCIEPLIĆ.
Piec "zrobi się" nawet za duży.
System ogrzewania działał i to dobrze.
Zostawić i nie psuć.
Pomyśleć kto może tam wpaść i przepalić trochę, jak Was nie ma...
Albo?
Kompleksowa termomodernizacja całości.
Tyle, że to już spory remont...

Wydawanie pieniędzy na nowy piec (porównywalnych do kosztu ocieplenia budy) po to. żeby dało się w nim WIĘCEJ spalić w tym samym czasie - to nie do końca dobra droga.
JAK inaczej chcesz zrobić, żeby tam było cieplej?
NAPRAWDĘ chcesz podnieść sobie koszty stałe utrzymania?
O ILE?

Tak mi się wydaje...
Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Na jedno oko - to dom masz dobry, ale nie nowoczesny.
To spory lity kloc kamienia i cegły.
Jak go nagrzejesz i nie dasz mu wystygnąć - to będzie dobrze.
TERAZ tak szybko stygnie - że piec jest za mały.
Rada:
OCIEPLIĆ.
Piec "zrobi się" nawet za duży.
System ogrzewania działał i to dobrze.
Zostawić i nie psuć.
Pomyśleć kto może tam wpaść i przepalić trochę, jak Was nie ma...
Albo?
Kompleksowa termomodernizacja całości.
Tyle, że to już spory remont...

Wydawanie pieniędzy na nowy piec (porównywalnych do kosztu ocieplenia budy) po to. żeby dało się w nim WIĘCEJ spalić w tym samym czasie - to nie do końca dobra droga.
JAK inaczej chcesz zrobić, żeby tam było cieplej?
NAPRAWDĘ chcesz podnieść sobie koszty stałe utrzymania?
O ILE?

Tak mi się wydaje...
Adam M.



Dom nie jest nowoczesny bo ma ok 20 lat. Jeśli chodzi o ocieplanie to też się nad tym zastanawialiśmy, ale Pan z firmy ociepleniowej z którym rozmawiała mama powiedział jej że TRZEBA zmienić sposób ogrzewania bo ocieplenie samo w sobie nic nie da a piec jest stary i się to nie sprawdzi ?!
Z tego względu zastanawialiśmy się nad piecem na groszek bo podobno jest to najlepszy sposób ogrzewania i na dłuższą metę wcale nie wychodzi drogo.
Proszę o Wasze opinie i dziękuję za podpowiedź Adam M. icon_smile.gif
Link do komentarza
Jak pomogłem - to dorzucę jeszcze jedno spostrzeżenie.
Też może co da...

Bardzo źle podchodzisz do zagadnienia!!!

Idziesz do fachowca i pytasz co on może (zrobić, sprzedać, wcisnąć najlepszego w swojej branży...).
Dostajesz odpowiedź i kręcisz się wokół niej, zastanawiając się jak sfinansować przedstawione sposoby.
A realia są inne!
To TY masz wymyślić co jest potrzebne - żeby było dobrze.
To TY wiesz - co to jest "dobrze".
Ale, żeby to wymyślić, to trzeba bardzo gruntownie rozeznać problem.
Potrzebna wiedza, na której dostarczenie przez fachowca liczysz.
Fachowiec ma tylko tę ze swojej branży.

Piecowiec - wskaże Ci piec.
Ociepleniowiec - sposoby ocieplenia.
Instalator - to do czego on ma dostęp.

Wszyscy - SWÓJ sposób rozwiązania Twojego problemu.
Z ceną...
Wcale nie musi (i najczęściej nie jest) to być podejście optymalne.

Adam M.
Link do komentarza
W pełni zgadzam sie z "adam_mk" - każdy zaproponuje to co ma w ofercie, a jednak temat w tym domku jest dość spory. Jeśli chcemy osiągnąć naprawdę znaczące rezultaty to niestety trzeba i ocieplić i zmodernizować kotłownie.
Na pewno zmiana pieca na bardziej sprawny zmniejszy rachunki, ale nie zmieni faktu szybkiego wychładzania obiektu. Gołe mury szybko przenikają chłodem i dlatego też tak długi czas oczekiwania jest na ciepło po rozpaleniu w piecu.

Ja bym osobiście zaczynał od ocieplenia. Po takim sezonie grzewczym z ocieplonym domkiem można usiąść do
kolejnych kalkulacji i planować kolejną modernizację. No chyba że mamy nieograniczony budżet.

pozdrawiam
Andrzej Orzechowski
Link do komentarza
Cytat

Było w miarę ciepło ale dopiero po 3 godzinach palenia drewnem i węglem, temperatura jednak szybko spadała icon_sad.gif
Jeśli przez co najmniej dwa dni nie był przepalany piec w domu była istna lodówka.

Parametrów kotła niestety nie pamiętam (przy następnej wizycie sprawdzę) jednak ostatnio hydraulik powiedział że kocioł jest za mały do takiej powierzchni domu. Zapewne również trzeba będzie wymienićicon_smile.gif

Czy przy takiej powierzchni bardziej praktyczny jest piec na groszek (bezobsługowy), olejowy czy gazowy-pytam ponieważ w zimę za każdym razem jak wyjeżdżamy musimy upuszczać wodę żeby nie porozsadzało rur-dlatego myślimy o bezobsługowym.


na razie odpuść sobie wymianę kotła,
skoro z trudem ale potrafił nagrzać dom,
to po ociepleniu może okazać się w sam raz,

tę kasę którą masz wydać teraz na kotłownię, przeznacz na ocieplenie,
Link do komentarza
Witam
Jeśli nie ma podciągniętego gazu ziemnego, to z naszej strony, w zakresie urządzeń grzewczych bezobsługowych, możemy zaoferować kocioł olejowy lub gazowy kocioł kondensacyjny na gaz płynny. W przypadku ogrzewania ekogroszkiem nie wypowiemy się, ponieważ nie mamy w ofercie takich urządzeń.

Każda z tych wersji ma odpowiedni poziom cenowy.

Przy doborze jednostki ważne jest również, czy obiekt ma być docieplony i ewentualnie jak. Dopiero wówczas można obliczyć zapotrzebowanie cieplne i dobrać kocioł.

Radzę skontaktować się z fachowcami instalatorami z Pani regionu i poprosić o kilka różnych wstępnych kalkulacji cenowych dla urządzeń De Dietrich. Fachowiec musi zobaczy obiekt i ocenić potrzeby energetyczne.
Adresy przedstawicieli regionalnych (wskażą instalatorów) oraz firm serwisowych są w internecie www.dedietrich.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...