Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam Państwa,

Wdałem się wczoraj w dyskusje z moim instalatorem odnośnie mocy i wymiarów grzejników do mojego domku.
W projekcie Archonu mam wyliczone straty i dobrane grzejniki Purmo dla parametrów 75/55 st.C kotła kondensacyjnego. W praktyce straty będą mniejsze, gdyż dom będzie lepiej ocieplony (15cm styro zamiast 12cm i reku zamiast wentylacji grawitacyjnej). I tak przykładowo dla pomieszczenia sypialni o powierzchni 12m2 i wys. 2,5m mam dobrany grzejnik CV22 450x800 co daje moc cieplną 861[W]. Grzejniki będą tylko na piętrze, na dole podłogówka, w sumie ok. 130m2 do ogrzania.
Wychodzi na to, że projektant założył 70W/1m2. Instalator twierdzi, że to jest za mało i trzeba przewymiarować. Pytanie czy faktycznie trzeba przewymiarować ??? Czy przy tym piecu lepiej założyć niższe parametry np. 55/35 st.C i przewymiarować grzejniki ? Czy zakładając że duże mrozy są tylko przez parę dni w roku można zostać przy parametrach 75/55 st.C a przez większą cześć zimy piecyk i tak będzie pracował na niższych parametrach i przewymiarowanie grzejników jest zbędne ? Można zaufać temu co jest w projekcie ?

pozdrawiam
newpeter
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mając przewymiarowany grzejnik możesz go przykręcić w cieplejsze dni i jest OK. Natomiast jak masz dobrany na styk i przyjdą mrozy to kotła już nie podkręcisz na 130%. IMO zapas mocy jest potrzebny.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Temacie: Dobór kotła do domu jednorodzinnego
Zapotrzebowanie na ciepło powinno być policzone przez uprawnionego projektanta w odniesieniu do rzeczywistych warunków – strat ciepła wynikających z konstrukcji budynku.

Jeżeli planujemy wykorzystać w budynku jako źródło ciepła kocioł kondensacyjny, trzeba mieć świadomość, ze parametry pracy to zwykle 55/45 (w zależności od producenta kotła). Wówczas kocioł działa z najwyższą sprawnością. Oczywiście regulacja kotła pozwala na podniesienie tych parametrów, ale wówczas nie wykorzystujemy w pełni zjawiska kondensacji.

Gdyby dobierać grzejniki na parametry 55/45 należałoby je dwukrotnie zwiększyć (współczynnik korekcyjny wynosi 1,96) w stosunku do sytuacji gdybyśmy dobierali grzejniki dla 75/65. Aby uniknąć tak dużych rozmiarów grzejników można przy doborze parametry instalacji nieznacznie zwiększyć przyjmując np. 65/55 – wówczas współczynnik korekcyjny wynosi 1,36. Przy takim doborze uzyskamy jedynie o 36% większe grzejniki. Zapotrzebowanie liczone jest w odniesieniu do temp. zewnętrznej np. –20 stopni C (w zależności od strefy klimatycznej).

Oznacza to, że w dniach kiedy temperatura będzie b. niska i grzejniki nie będą zapewniały odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, kocioł będzie trzeba nieznacznie podkręcić, ale dzięki temu nie będziemy musieli oglądać ogromnych grzejników.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo mądra i przydatna odpowiedź....., tylko, że pierwsze zdanie czyni całkowicie bezpodstawnym.
Pozostałe informacje w zupełności wystarczają do dobrania właściwych grzejników, nawet przez zupełnego laika.
Jeszcze tylko info, że na m3 kubatury pomieszczenia potrzeba (w zależności od okien, ocieplenia, itp.) od 80 do 130W i wszystko wiadomo.
Uprawniony projektant kierując się zupełnie zbędnymi działaniami dojdzie do bardzo podobnych wyników.
Ten zawód, jeśli chodzi o dobór grzejników, uznaję za całkowicie zbędny. To zwyczajne wyciąganie kasy od klientów.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W stosunku do projektu wyjściowego nastąpiły istotne zmiany, w szczególności zaistalowanie rekuperatora.
Pozwalają one, moim zdaniem, na utrzymanie gabarytów grzejników zawartych w projekcie.

Dla kondensacji ważna jest temperatura powrotu czynnika grzejnego do kotła.

Pytanie: Jak wygląda sterowanie pracą Twojej instalacji? Podłogówki, grzejników? Termostat pokojowy? Jeden, więcej?
Czy grzejniki zaopatrzone będą w zawory termostatyczne i w głowice termostatyczne?
Z jakiego materiału zbudowane są ściany?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
Te wynikające z projektu powinne być wystarczajace. Jak bedzie bardzo bardzo zimno to piec dasz na maxa i będzie OK.
Trochę mi się kłóci stosowanie podłogówki i grzejników w jednym obiekcie - podraża inwestycję ... a co daje ?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam wszystkich. Mam uskok w poziome podłóg.okolo 3 cm.Plytkami z przedpokoju mam wjechane w otwór drzwiowy gdzie będą się łączyć z panelami które będą około  1.5 cm niżej.W związku z tym że ościeżnica(od strony zawiasów) będzie stać na tych płytach z przedpokoju  ,to opaska od strony zawiasów będzie 1.5.cm w powietrzu nad panelami.Co w związku z tym zrobic?Ciąć cała ościeżnice(oprócz opaski przy zawiasach) o te 1.5 centymetra żeby  opaska od strony zawiasów siadła na panelach?
  • Ustawienie płyt na dystansach i wypełnianie klejem lub pianką, w naszej ocenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Rekomendujemy jednak zrobić wylewkę samopoziomującą - jest szybciej i pewniej. W zależności, co ma być wykończeniem finalnym: jeśli podłoga pływająca (panele), to dowolna wylewka, jeśli wykończenie klejone, to weber.floor 4310, weber Renofloor lub weber Optima na trudne podłoża. weber.floor 4150 - do 30 mm - https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/masy-samopoziomujace/weberfloor-4150 weber.floor 4310 https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/masy-samopoziomujace/weberfloor-4310 lub weber Renofloor: https://www.pl.weber/produkty-diy/produkty-podlogowe-diy/weber-renofloor-wylewka-na-trudne-podloza lub weber OPTIMA na trudne podłoża. Zachęcamy do kontaktu z Biurem Doradztwa Technicznego, który jest dostępny pod nr tel. 800 163 121. Poradnik doboru wylewki i instrukcję krok po kroku znajdzie Pan na stronie: https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/masy-samopoziomujace/wylewka-samopoziomujaca-krok-po-kroku-jak-zrobic-wylewke-wyrownujaca
  • Gość Jerzy
   Nikt nie porusza tematu rozbudowy instalacji w kontekście zmiany przepisów. Np uruchomiłem 7kW w 2021 a będę chciał rozbudować do 10kW. Jak potraktują rozbudowę w przyszłym roku? Czy lepiej zrobić to jeszcze w tym roku na starych zasadach?
  • Na to pytanie sam sobie musisz odpwiedzieć. Załóżmy, że prądu nie będzie cały dzień (tak szybko chyba służby usuną awarię), a ty zostajesz bez wody i ogrzewania. Podobna sytuacja może się zdarzyć przy dużych mrozach. I cóż Ci wtedy pozostaje? Zadaj sobie pytanie - jak często występuja takie zdarzenia w Twojej okolicy i jakie sa przerwy w dostawie prądu?
  • A nie jest to przypadkiem kondensacja pary wodnej z pomieszczenia na styku profili aluminiowych i płyt G-k. Jak tam z wentylacją masz w tej kuchni??
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...