Skocz do zawartości

Przekroje rur do C.O


savx

Recommended Posts

Chciałbym zmienić instalację c.o (stara posiada olbrzymie przekroje 2,5 , 3 cale,gałązki 3/4cala i jest w niej masa wody którą trzeba grzać),zdecydowałem się na Alu-Pex i kształtki metalowe skręcane(nie zaciskowe - cena),nie wiem jednak jak mają się przekroje rur do odległości "przesyłu" wody c.o.Czy od pieca zacząć np. 20-tką a dalej np.16-tką???Od pieca do najdalszego punktu(grzejnika) jest ok.10m.Reszta jest blisko.Nie wiem też czy mam zachować rury wychodzące na strych jako odpowietrzenia pionów ,czy bezpośrednio wpiąć grzejniki z odpowietrznikami.Instalacja miałaby pracować jako otwarta z naczyniem wzbiorczym na górze.Proszę o pomoc bo w temacie c.o zbyt mocny nie jestem.Dziękuję z góry.
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym zmienić instalację c.o (stara posiada olbrzymie przekroje 2,5 , 3 cale,gałązki 3/4cala i jest w niej masa wody którą trzeba grzać),zdecydowałem się na Alu-Pex i kształtki metalowe skręcane(nie zaciskowe - cena),nie wiem jednak jak mają się przekroje rur do odległości "przesyłu" wody c.o.Czy od pieca zacząć np. 20-tką a dalej np.16-tką???Od pieca do najdalszego punktu(grzejnika) jest ok.10m.Reszta jest blisko.Nie wiem też czy mam zachować rury wychodzące na strych jako odpowietrzenia pionów ,czy bezpośrednio wpiąć grzejniki z odpowietrznikami.Instalacja miałaby pracować jako otwarta z naczyniem wzbiorczym na górze.Proszę o pomoc bo w temacie c.o zbyt mocny nie jestem.Dziękuję z góry.




Jeżeli to piec na paliwo stałe to nie polecam Alu-Pex icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego?Za słaby?W innym budynku miałem instalację c.o z Vavinowskiego alupexa i wytrzymywała prawie zagotowanie wody....





Należy uważać na taniznę chińską , szczególnie na złączki z parciejącymi uszczelkami już w sklepie...

Instalacje za zasobnikiem/wymiennikiem śmiało możesz poprowadzić z rur typu ALUPEX.(dobry producent, mosiężne zaciskowe kształtki np Herz)

Żeby zabezpieczyć się przed wzrostem temp. 100 st temperatura max. w krótkim okresie czasu zastosuj wężownice schładzającą icon_smile.gif

Instalację całkowicie z PEXa odradzam należy przy kotle stałopalnym zastosować stal i miedź do wymiennika i do rozdzielacza dopiero dalej rozprowadzać PEX25mm
woda zimna/ciepła PEX 16- wszystkie połączenia
Link do komentarza


Dziękuję.Dziś przy okazji,rozmawiałem z fachowcami od c.o i mówili to samo.A co do przekrojów rur to mogą być wszędzie te same?(oprócz oczywiście stali i miedzi przy piecu)Problem mam np.w tym momencie(na starej instal.) z grzejnikiem niezbyt oddalonym od pieca który właściwie nie grzeje.Nie jest zapowietrzony(odpowietrznik),rury i sam grzejnik drożne,dopiero skręcenie pozostałych na zaworach nieco poprawia sprawę.Fachowcy mówili że jest źle przemyślana instalacja....Nie chciałbym popełnić tego samego błędu.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję.Dziś przy okazji,rozmawiałem z fachowcami od c.o i mówili to samo.A co do przekrojów rur to mogą być wszędzie te same?(oprócz oczywiście stali i miedzi przy piecu)Problem mam np.w tym momencie(na starej instal.) z grzejnikiem niezbyt oddalonym od pieca który właściwie nie grzeje.Nie jest zapowietrzony(odpowietrznik),rury i sam grzejnik drożne,dopiero skręcenie pozostałych na zaworach nieco poprawia sprawę.Fachowcy mówili że jest źle przemyślana instalacja....Nie chciałbym popełnić tego samego błędu.




Dlatego nie daje się wszędzie te same przekroje ,bo wtedy woda" szuka sobie drogi w jednym obiegu i trzeba kryzować .Zasada jest taka czym dalej od pieca tym więcej średnic należy zastosować .A jak bardzo blisko to np. dwie najmniejsze .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...