Skocz do zawartości

Rozliczanie prądu 3 - fazy


Recommended Posts

Witam,

Może pytanie powinno być skierowane do zakładu energetycznego ale jak tylko pomyślę że muszę ich o coś znowu zapytać to mnie ciarki przechodzą. Ci ludzie są beznadziejni, zero chęci pomocy, wytłumaczenia czy coś. I jeszcze kurna niezadowolenie że inwestor nic nie wie i nie ma doktoratu z elektryki icon_wink.gif

No ale nie tego miał dotyczyć post. Moje pytanie to sposób rozliczania prądu 3 fazowego w domu. Zawsze myślałem że są dwa liczniki jeden na prąd 1-fazowy i osobny na 3-fazowy. Okazało się jednak że tego nie będzie. Jak wobec tego jest to rozliczane ? Jestem kiepski z fizyki ale czyżby prąd 3-fazowy po prostu mocniej "kręcił" licznikiem ?
A może wogole nie ma znaczenia jakiego obwodu używam tylko jaką moc ma urządzenie ?

Czy z szafki wychodzą osobne kable zasilania jedno i trój fazowego czy może podział powinien być w rozdzielnicy w domu ?

Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości

Pozdrawiam
nie-elektryk
Link do komentarza
To ile fazowy jest prąd i ile faz wykorzystujesz nie ma w sposób bezpośredni wpływu na rachunki jakie będą wystawiane przez Zakład Energetyczny.

Do skrzynki z zakładu energetycznego zawsze doprowadza się linię 3-fazową. Wszystkie nowobudowane budynki, a przynajmniej ich 99% ma doprowadzoną linię 3 -fazową także do budynku. W rozdzielni w budynku tworzy się połączenia tak aby gdy wysiądzie jedna faza zasilania nie padało wszystko (oświetlenie, gniazdka, etc.).

Licznik jest 3-fazowy i nie ma znaczenia czy korzystasz z jednej czy z dwóch czy z trzech faz. Płacisz za energię dostarczoną w jednostce czasu czyli 1kWh. Zwykła żarówka 100W pobiera 1kW w ciągu 10h swojej pracy.

Fazy mają znaczenie w momencie gdy podłączasz jakieś większe urządzenia o większej mocy np. piekarnik, płytę kuchenną, jakieś duże pompy do wody, itd.

Mając doprowadzoną sieć 3-fazową do budynku zawsze takie urządzenia możesz podłączyć, w przypadku jednej fazy konieczna jest przerubka przyłącza +ew. rozdzielni.
Link do komentarza
Cytat

Moje pytanie to sposób rozliczania prądu 3 fazowego w domu. Zawsze myślałem że są dwa liczniki jeden na prąd 1-fazowy i osobny na 3-fazowy.
A może wogole nie ma znaczenia jakiego obwodu używam tylko jaką moc ma urządzenie ?
Czy z szafki wychodzą osobne kable zasilania jedno i trój fazowego czy może podział powinien być w rozdzielnicy w domu ?


Witam.
wyobraźmy sobie nasz dom w dwóch wariantach. zasilamy budynek który ma planowane zużycie 12kW

warianty:
1.WLZ 3- faz -zabezpieczenie przedlicznikowe 3X20A

2.WLZ 1- faz (pomijając fakt że nie ma takiego wariantu w tabeli ZE) zabezpieczenie będzie- 50A

Chodzi o wyrównanie obciążeń sieci zasilającej.
Tylko jeden kabel YKY 5x...mm2 , podział w domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...