Skocz do zawartości

Pompy ciepła bez ingerencji w grunt


Recommended Posts

Pompy ciepła bez ingerencji w grunt - np. firma http://exotherm.pl/ - znalazlam w internecie. Co o tym sadzicie? Ponadto znalazlam na allegro, ze sprzedaja te pompy po okolo 16 tys. Wie ktos moze jak to dziala? Wciaz sie zastanawiam nad sposobem ogrzewania a te PC tak kusza i kusza... Inwestycja ponad 50tys mnie nie interesuje bo to zbyt duzy procent budowy calego domu. Czy ma ktos takie urzadzenie zainstalowanee u siebie???
Link do komentarza
Cytat

Pompy ciepła bez ingerencji w grunt - np. firma http://exotherm.pl/ - znalazlam w internecie. Co o tym sadzicie? Ponadto znalazlam na allegro, ze sprzedaja te pompy po okolo 16 tys. Wie ktos moze jak to dziala? Wciaz sie zastanawiam nad sposobem ogrzewania a te PC tak kusza i kusza... Inwestycja ponad 50tys mnie nie interesuje bo to zbyt duzy procent budowy calego domu. Czy ma ktos takie urzadzenie zainstalowanee u siebie???



Pompy wykorzystujące ciepło z powietrza atmosferycznego, to tylko w okresie wiosna-lato-jesień najlepiej eksploatować .

Nawet firma reklamuje że pracują przy – 25 C a co z wydajnością icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Pompy ciepła bez ingerencji w grunt - np. firma http://exotherm.pl/ - znalazlam w internecie. Co o tym sadzicie? Ponadto znalazlam na allegro, ze sprzedaja te pompy po okolo 16 tys. Wie ktos moze jak to dziala? Wciaz sie zastanawiam nad sposobem ogrzewania a te PC tak kusza i kusza... Inwestycja ponad 50tys mnie nie interesuje bo to zbyt duzy procent budowy calego domu. Czy ma ktos takie urzadzenie zainstalowanee u siebie???


Uważam że powietrzne pompy ciepła to dobre rozwiązanie, prawidłowo dobrane i zamontowane nie sprawiają kłopotów.Oczywiście COP spada wraz ze spadkiem temperatury ale i tak jest to wydajne urządzenie. Co do firmy to wybrał bym jakąś renomowaną markę, gwarantującą serwis i części zamienne szczególnie chodzi o elektronikę sterującą. Co do firm handlujących na allegro to mam . . .zdanie, proszę wybrać co sumienie podpowiada.Powietrzna pompa znanej firmy nie koniecznie musi kosztować 50 tyś. O jakiej mocy pompy szukasz?
Link do komentarza
Cytat

Uważam że powietrzne pompy ciepła to dobre rozwiązanie, prawidłowo dobrane i zamontowane nie sprawiają kłopotów.Oczywiście COP spada wraz ze spadkiem temperatury ale i tak jest to wydajne urządzenie. Co do firmy to wybrał bym jakąś renomowaną markę, gwarantującą serwis i części zamienne szczególnie chodzi o elektronikę sterującą. Co do firm handlujących na allegro to mam . . .zdanie, proszę wybrać co sumienie podpowiada.Powietrzna pompa znanej firmy nie koniecznie musi kosztować 50 tyś. O jakiej mocy pompy szukasz?


W zasadzie to malo wiem na temat tego jaka moc jest potrzebna do jakiego domu. Od dluzszego czasu zastanawiam sie nad sposobem ogrzewania i jedyne co postanowilam to to, ze nie bedzie to ani wegiel ani olej. Po drugiej stronie ulicy przy sasiedniej dzialce jest gaz ale gazu sie boje i zarowno ze wzgledu na czystosc jak i na bezpieczenstwo do kuchni wybralam plyte indukcyjna. Wobec tego stwierdzilam, ze nie oplaca sie dociagac 30 metrow do gazu aby nim ogrzewac dom skoro jest on w uzytkowaniu rowniez drogi i nieekologiczny. Zatem stoje przed takim dylematem: piec na pellet czy pompa ciepla, a jesli pompa to jaka. Gdy znalazlam te pompe ciepla na allegro to pomyslalam sobie, ze w zasadzie moze dobrym rozwiazaniem byloby przygotowanie tak instalacji aby umozliwic podlaczenie pompy ciepla w krotkiej przyszlosci. To znaczy np. jesli jest za zimno i pompa jest nieekonomiczna to przelaczam sie na pellet. No i w druga strone - jesli jest za cieplo i chce miec ciepla wode od np. kwietnia do wrzesnia bez tzw. dokladania i dogladania do pieca to przelaczam sie na pompe. Nie wiem czy to ma sens bo nie orientuje sie jak dziala podgrzewanie wody za pomoca pompy ciepla. Jesli to glupi pomysl to nie obraze sie slyszac slowa krytyki - lepiej wczesniej niz pozniej...
Link do komentarza
Witam to i ja cos dopisze w miniony piatek otrzymalem wstepna(telefoniczna)oferte na DAIKINIA ALTERMA 16kW dom 240m2 wszedzie podlogowka ciepla woda dla 4 osob,styropian 15cm na scianie,25cm waty na poddaszu,15cm styropianu pod posadzka,okna 3 szyby-cena z kotlownia i uruchomieniem 35.000-40.000zl.zaznaczam ze to byla wstepna rozmowa telefoniczna firma z Gdanska.Chyba bede w to wchodzil bo mieszkam za granica a zima gdy mnie nie bedzie to temperatura zadana bedzie pewnie kolo 12stopni wiec koszta mnie nie zjedza.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Od dluzszego czasu zastanawiam sie nad sposobem ogrzewania i jedyne co postanowilam to to, ze nie bedzie to ani wegiel ani olej. Po drugiej stronie ulicy przy sasiedniej dzialce jest gaz ale gazu sie boje i zarowno ze wzgledu na czystosc jak i na bezpieczenstwo do kuchni wybralam plyte indukcyjna. Wobec tego stwierdzilam, ze nie oplaca sie dociagac 30 metrow do gazu aby nim ogrzewac dom skoro jest on w uzytkowaniu rowniez drogi i nieekologiczny. Zatem stoje przed takim dylematem: piec na pellet czy pompa ciepla, a jesli pompa to jaka.



Jakie będzie zapotrzebowanie domku na ciepło ?
Jeśli małe a widzę,że nie duży dom to ja bym rozpatrzył grzanie prądem w II taryfie w wodnej podłogówce.
Jeśli dom jeszcze nie wykonany to widziałbym tu płytę fundamentową i budowę z materiałów akumulacyjnych ciepło. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jakie będzie zapotrzebowanie domku na ciepło ?
Jeśli małe a widzę,że nie duży dom to ja bym rozpatrzył grzanie prądem w II taryfie w wodnej podłogówce.
Jeśli dom jeszcze nie wykonany to widziałbym tu płytę fundamentową i budowę z materiałów akumulacyjnych ciepło.



Projekt jest wlasnie w przygotowaniu u architekta wiec nie znam(nie potrafie obliczyc) zapotrzebowania na cieplo. Dom bedzie z polbala grubosci 12cm, welna 12cm lub 15, plyty osb i g-k. No i wiadomo gdzies tam folie. Nad fundamentem sie zastanawiam. Architekt zapewne zrobi projekt zwyklego fundamentu + ogrzewanie wodne podlogowe. Ja tymczasem zastanawiam sie nad plyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym. Podoba mi sie w tym polaczenie kominka z podlogowka. Kominka nie chce z rozprowadzaniem cieplego powietrza bo znam przypadek trojkrotnego zatrucia czadem rodziny, ktora to ma (moze fuszerka przy robocie - kto wie, ale strach pozostal).Puki co napisalam do dwoch firm i czekam na jakas oferte. Nie wiem kompletnie co jest tansze a co drozsze. Nie mam znajomych budujacych ani znajomych budowlancow. Czytam co mi wpadnie pod reke ale wiadomo - kazdy chwali swoje... Czytam wiec co tu ludzie mowia o wlasnych doswiadczeniach ale wiadomo - przewaznie kazdy buduje raz wiec ciezko zrobic zestawienie aby stwierdzic w czym mieszka sie lepiej. Jedyne do czego jestem na razie przekonana to do technologii domku i to ze nie bedzie ani wegla ani gazu no i na pewno bedzie jakas podlogowka.
Link do komentarza
Cytat

Witam to i ja cos dopisze w miniony piatek otrzymalem wstepna(telefoniczna)oferte na DAIKINIA ALTERMA 16kW dom 240m2 wszedzie podlogowka ciepla woda dla 4 osob,styropian 15cm na scianie,25cm waty na poddaszu,15cm styropianu pod posadzka,okna 3 szyby-cena z kotlownia i uruchomieniem 35.000-40.000zl.zaznaczam ze to byla wstepna rozmowa telefoniczna firma z Gdanska.Chyba bede w to wchodzil bo mieszkam za granica a zima gdy mnie nie bedzie to temperatura zadana bedzie pewnie kolo 12stopni wiec koszta mnie nie zjedza.


W podobnej cenie możesz dostać niemiecką pompę DIMPLEX LA16AS z 300l zasobnikiem cwu. Lub LI16TE do montażu wewnątrz budynku też z 300l zasobnikiem.(Pompa powietrzna wewnętrzna jest trochę droższa jakieś 10%)
Link do komentarza
Cytat

W podobnej cenie możesz dostać niemiecką pompę DIMPLEX LA16AS z 300l zasobnikiem cwu. Lub LI16TE do montażu wewnątrz budynku też z 300l zasobnikiem.(Pompa powietrzna wewnętrzna jest trochę droższa jakieś 10%)


A mi sie wydaje, ze dzwiek pracujacej pompy w budynku bedzie zbyt uciążliwy szczegolnie noca.
Link do komentarza
Cytat

A mi sie wydaje, ze dzwiek pracujacej pompy w budynku bedzie zbyt uciążliwy szczegolnie noca.


To dość duży dom 240m2, pompę można ustawić gdzieś w piwnicy lub garażu i po hałasie. Do twojego domu 120m2 zaproponował bym pompę LA8AS też z zasobnikiem cwu za jakieś 32 tyś. Traktuj to oczywiście orientacyjnie choć myślę że ani moc pompy ani cena znacząco się nie zmienią.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Projekt jest wlasnie w przygotowaniu u architekta wiec nie znam(nie potrafie obliczyc) zapotrzebowania na cieplo. Dom bedzie z polbala grubosci 12cm, welna 12cm lub 15, plyty osb i g-k. No i wiadomo gdzies tam folie. Nad fundamentem sie zastanawiam. Architekt zapewne zrobi projekt zwyklego fundamentu + ogrzewanie wodne podlogowe. Ja tymczasem zastanawiam sie nad plyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym. Podoba mi sie w tym polaczenie kominka z podlogowka. Kominka nie chce z rozprowadzaniem cieplego powietrza bo znam przypadek trojkrotnego zatrucia czadem rodziny, ktora to ma (moze fuszerka przy robocie - kto wie, ale strach pozostal).Puki co napisalam do dwoch firm i czekam na jakas oferte. Nie wiem kompletnie co jest tansze a co drozsze. Nie mam znajomych budujacych ani znajomych budowlancow. Czytam co mi wpadnie pod reke ale wiadomo - kazdy chwali swoje... Czytam wiec co tu ludzie mowia o wlasnych doswiadczeniach ale wiadomo - przewaznie kazdy buduje raz wiec ciezko zrobic zestawienie aby stwierdzic w czym mieszka sie lepiej. Jedyne do czego jestem na razie przekonana to do technologii domku i to ze nie bedzie ani wegla ani gazu no i na pewno bedzie jakas podlogowka.



Płyta fundamentowa ogrzewająca dom to zły pomysł jest trudna do regulacji ma zbyt długą bezwładność ,zanim zacznie stygnąć mija kilka godzin .

Proponuję Ci pompę ciepła z kolektorem gruntowym poziomym lub pionowym do tego płyta fundamentowa jako akumulator ciepła ,zaizolowana od spodu i od góry z wtopionymi rurami do oddawania i odbierania ciepła w jej wnętrzu ciepło będzie ładowane przez pompę ciepła z kolektora gruntowego pompa będzie pracować wyłącznie w II taryfie. ogrzewanie podłogowe w posadzce będzie pobierać ciepło z płyty fundamentowej w ilości potrzebnej do utrzymania komfortu cieplnego w mieszkaniu .



http://wentylacja.com.pl/Forum/Pompa-ciepł...EGAM-29170.html
Link do komentarza
Cytat

Proponuję Ci pompę ciepła z kolektorem gruntowym poziomym lub pionowym do tego płyta fundamentowa jako akumulator ciepła ,zaizolowana od spodu i od góry z wtopionymi rurami do oddawania i odbierania ciepła w jej wnętrzu ciepło będzie ładowane przez pompę ciepła z kolektora gruntowego pompa będzie pracować wyłącznie w II taryfie. ogrzewanie podłogowe w posadzce będzie pobierać ciepło z płyty fundamentowej w ilości potrzebnej do utrzymania komfortu cieplnego w mieszkaniu .

Wykonywałeś już taką instalację ?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Zapraszam na stronę www.altherma.com.pl. Mam taką pompę w domu od dwóch lat i powiem szczerze że gdybym miał się budować drugi raz to bez wahania idę w kierunku tej technologii. Dodam że mam działkę o powierzchni 6000m2 i mógłbym zastosować pompę gruntową. Co do hałasu - to jest nie słyszalny dlatego że układ sprężarkowy jest w jednostce zewnętrznej. Z jednostki wewnętrznej nie wydobywaja się praktycznie żadne dźwięki.
Pozdrawiam
Paweł Lampka
www.altherma.com.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...