Skocz do zawartości

Hydrofor - kłopot


Recommended Posts

Mam hydrofor o pojemności 100 ltr. i wygląda to tak że często się włącza tzn. teraz gdzieś po 30 ltr. , wiem że istnieje możliwość dopompowania powietrza tylko jak to zrobić. Jak często to się robi to żeby nie wzbudzało to podejrzenia że coś z tym hydroforem jest nie tak ?
Link do komentarza
Cytat

Mam hydrofor o pojemności 100 ltr. i wygląda to tak że często się włącza tzn. teraz gdzieś po 30 ltr. , wiem że istnieje możliwość dopompowania powietrza tylko jak to zrobić. Jak często to się robi to żeby nie wzbudzało to podejrzenia że coś z tym hydroforem jest nie tak ?


Gdzieś czytałem że robili to po spuszczeniu wody nabijając powietrza do 1 atm (czyli do pustego zbiornika).  Ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, może ktoś ze specjalistów się wypowie. icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Mam hydrofor o pojemności 100 ltr. i wygląda to tak że często się włącza tzn. teraz gdzieś po 30 ltr. , wiem że istnieje możliwość dopompowania powietrza tylko jak to zrobić. Jak często to się robi to żeby nie wzbudzało to podejrzenia że coś z tym hydroforem jest nie tak ?



Witam.
Dawno już nie pracuję z pompami, ale coś jeszcze zostało w pamięci.

Czy jest poduszka powietrzna?
Jeżeli nie to,najprościej spuścić całą wodę odkręcając jednocześnie
korek w najwyższym punkcie hydroforu.
Kiedy cała woda wyleci zbiornik napełni się powietrzem
zakręcamy korek włączam pompę i działa.
W instalacjach przemysłowych stosowane są napowietrzacze automatyczne.

Jeżeli powietrze jest, to może zbiornik jaki obsługuje dom jest za mały do potrzeb.
A wtedy rozbór wody będzie często załączał pompę. Należy również sprawdzić zakres w jakim załącza się i wyłącza pompa. Jeżeli zakres jest niewłaściwie ustalony, to małe wahanie ciśnienia złaczy pompę.
Link do komentarza
Cytat

Mam hydrofor o pojemności 100 ltr. i wygląda to tak że często się włącza tzn. teraz gdzieś po 30 ltr. , wiem że istnieje możliwość dopompowania powietrza tylko jak to zrobić. Jak często to się robi to żeby nie wzbudzało to podejrzenia że coś z tym hydroforem jest nie tak ?


Hydrofor powinien mieć wodowskaz, a wyłączanie i załączanie pompy następuje w momencie, gdy poziom wody osiąga max lub min. Możliwe jest dopompowanie powietrza przez zaworek - taki sam jak w oponach samochodowych - znajdujący się w górnej części zbiornika. Ewentualnie można przeregulować wyłącznik ciśnieniowy, ale powinien to zrobić elektryk.
Link do komentarza
Cytat

.... Możliwe jest dopompowanie powietrza przez zaworek - taki sam jak w oponach samochodowych - znajdujący się w górnej części zbiornika. Ewentualnie można przeregulować wyłącznik ciśnieniowy, ale powinien to zrobić elektryk.


mozliwe o ile zbiornik hydroforowy posiada wewnątrz worek gumowy ....
a ten 100 l pasuje mi do starego typu - czyli bez wora
a wtedy tak jak pisze Integrator KNX
...
Cytat

Witam.
Dawno już nie pracuję z pompami, ale coś jeszcze zostało w pamięci.

Czy jest poduszka powietrzna?
Jeżeli nie to,najprościej spuścić całą wodę odkręcając jednocześnie
korek w najwyższym punkcie hydroforu.
Kiedy cała woda wyleci zbiornik napełni się powietrzem
zakręcamy korek włączam pompę i działa.

Link do komentarza
Cytat

Możliwe jest dopompowanie powietrza przez zaworek - taki sam jak w oponach samochodowych - znajdujący się w górnej części zbiornika. Ewentualnie można przeregulować wyłącznik ciśnieniowy, ale powinien to zrobić elektryk.



Właśnie ja mam taki zaworek, tylko jak to wykonać prawidłowo?, tak żeby hydrofor rzadziej się włączał bo teraz to po wypuszczeniu 30 ltr. się załącza .
Link do komentarza
Cytat

Właśnie ja mam taki zaworek, tylko jak to wykonać prawidłowo?, tak żeby hydrofor rzadziej się włączał bo teraz to po wypuszczeniu 30 ltr. się załącza .


W zasadzie pobór 30 l między załączeniami można uznać za prawidłowy, gdyż zbiornik nie opróżnia się do końca - część zajmuje poduszka powietrzna wytwarzająca niezbędne ciśnienie. Jeśli w momencie załączenia pompy ciśnienie na zaworze powietrznym wynosi 1,5 -2 barów (można zmierzyć ciśnieniomierzem do kół ) to ilość powietrza jest wystarczająca. Gdy będzie ono niższe należy dopompować np. pompką do kół do wymaganej wartości. Natomiast w momencie wyłączania pompy ciśnienie powinno wynosić 3 - 3,5 bara - jeśli będzie niższe to należy przeregulować wyłącznik ciśnieniowy.
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie pobór 30 l między załączeniami można uznać za prawidłowy, gdyż zbiornik nie opróżnia się do końca - część zajmuje poduszka powietrzna wytwarzająca niezbędne ciśnienie. Jeśli w momencie załączenia pompy ciśnienie na zaworze powietrznym wynosi 1,5 -2 barów (można zmierzyć ciśnieniomierzem do kół ) to ilość powietrza jest wystarczająca. Gdy będzie ono niższe należy dopompować np. pompką do kół do wymaganej wartości. Natomiast w momencie wyłączania pompy ciśnienie powinno wynosić 3 - 3,5 bara - jeśli będzie niższe to należy przeregulować wyłącznik ciśnieniowy.



Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz, teraz wiem na co patrzeć. Jednak wydaje mi się że kiedyś pompa włączała się rzadziej, jak często można uzupełniać powietrze bez podejrzenia że coś jest uszkodzone w hydroforze ?
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz, teraz wiem na co patrzeć. Jednak wydaje mi się że kiedyś pompa włączała się rzadziej, jak często można uzupełniać powietrze bez podejrzenia że coś jest uszkodzone w hydroforze ?


Teoretycznie w zbiornikach z przeponą powietrze nie powinno uchodzić, a jeśli nastąpi awaria to najczęściej w wyniku nieszczelności zaworka lub pęknięcia przepony. Z biegiem czasu może też następować rozregulowanie wyłącznika ciśnieniowego, co będzie objawiać się mniejszym ciśnieniem w instalacji, częstszym załączaniem pompy.
Link do komentarza
Coś mi się widzi, że było tak:
Kazałeś - to postawili.
Poużytkowałeś i zauważyłeś zmianę w jego "zachowaniu"...

Nie masz pojęcia czy jest z workiem gumowym czy bez worka...

PO CO tam ten worek?
Bez worka też sobie dobrze radzi...

Bo jak worek jest - to powietrze ponad lustrem wody nie rozpuszcza się w tej wodzie i nie "ginie".
Nie trzeba zbyt często go uzupełniać.
Stawiam na to - że worek jest.
Jakby nie było - to obsługę tego hydrofora miałbyś już w małym palcu i nie byłoby pytania...

Żaden worek nie jest absolutnie szczelny....
Temu też mogła się jaka dziura zdarzyć (choćby ze starości, bo guma się starzeje).

Wodowskaz tam jest? (bo bardzo pomocny).
Pod ciśnieniem powinno być tam tyle wody co i powietrza.
Tak 50/50 (%).
Tak trzeba by to starać się ustawić.
Trochę dopompować powietrza, trochę upuścić...
(te zaworki też się starzeją... worek może być "niewinny").

Fotka urządzenia rozwiązałaby niejasności.

Adam M.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...