Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

"Powiedzcie proszę,jak to jest z utrzymaniem temperatury w budynku..."

- "Dom trzeba DOBRZE zbudować..."

Ludziska budują domy z badziewnych materiałów to ciągle mają TEN problem!
Wentylacja w dobrze zbudowanym domu ani nie wychłodzi ani nie przegrzeje bryły!
MOŻE WSPIERAĆ potrzebne efekty, jak jest mechaniczna i z rekuperacją.
Zbuduj dom z dużą akumulacją.
Cegła pełna i kamień polny. Tynk gliniany lub wapienno cementowy....
Może być w ostateczności Silka.
Na to gruby sweterek (powyżej 12cm).
Wentylując zimą z wydatkiem 1 kubatury na godzinę zniszczysz ten dom....
Tego robić NIE NALEŻY...

Adam M.
Link do komentarza

"Zbuduj dom z dużą akumulacją.
Cegła pełna i kamień polny. Tynk gliniany lub wapienno cementowy...."

W przyszłym roku ma być budowa,na razie myślę jak...
Żeby nie zaśmiecać wątku,jest gdzieś taki o ścianach akumulacyjnych,kamienia u nas na miedzach dużo,na pomysły otwarty jestem,rozwiązań innych niż wszyscy się nie boję(nawet je b.lubię)a przed budową duuuużo nauczyć się muszę.
Włodek.
Link do komentarza
Cytat

Zbuduj dom z dużą akumulacją.
Cegła pełna i kamień polny. Tynk gliniany lub wapienno cementowy....



Cytat

Żeby nie zaśmiecać wątku,jest gdzieś taki o ścianach akumulacyjnych,kamienia u nas na miedzach dużo,na pomysły otwarty jestem...



Pytanie tylko - kto dziś potrafi budować z kamienia polnego, który za cholerę nie chce spełniać unijnych wymagań odnośnie tolerancji wymiarów? icon_biggrin.gif
Sam mam taki dom - ściany na parterze to 50 cm kamienia + zaprawa wapienno-cementowa. Kamienie tak podobierane, że zaprawa niewiele grubsza niż przy cegle. Musiałem w takiej ścianie wybić otwór na drzwi, więc zebrał mi się kubik kamieni. Tak się kiedyć zastanawiałem, ile dni musiałbym spędzić na dobieraniu ich, aby odtworzyć taki usunięty prostopadłościan icon_sad.gif
Jakby podejść do problemu "normalnie", czyli kamień po kamieniu jak leci, bez dobierania, to finalnie otrzymalibyśmy ścianę z samej zaprawy z gdzieniegdzie powtykanymi kamieniami... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Akumulacja miała sens przy taniej energii i braku automatyki. W czasach drogiej energii należy używać elektroniki, by aplikować ciepło dokładnie tyle ile trzeba, tam gdzie trzeba i wtedy kiedy trzeba.


W nocy energia jest tania i w tym przypadku akumulacja "tańszego ciepła" ma sens.
Link do komentarza
Cytat

W nocy energia jest tania i w tym przypadku akumulacja "tańszego ciepła" ma sens.


Pod warunkiem, że straty nie będą większe niż zyski ( a tak nie jest), no i nie ucierpi komfort.
Pasywność i precyzja – tego się pogodzić łatwo i tanio nie da.


Na jakiej podstawie uważa Pan, że utrzyma się nasza archaiczna II taryfa i nie przejdziemy na zdalne sterowanie z elektrowni obniżkami o 1 czy 2 stopnie, jak to ma miejsce w Niemczech czy Francji?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dom akumulator,jaki z czego i dlaczego.

Proszę bardzo,myślę ze dobry pomysł.
Włodek


Dlaczego ? Jedynie dla wykorzystania tańszej energii elektrycznej w określonych okresach dobowych,innych powodów akumulacji ciepła nie widzę.
Z czego ? Na pewno dobrym sposobem jest akumulacja ciepła w płycie fundamentowej lub grubej wylewce,ściany z materiałów o dużej gęstości np.silikat.
Link do komentarza
Cytat

Pod warunkiem, że straty nie będą większe niż zyski ( a tak nie jest), no i nie ucierpi komfort.
Pasywność i precyzja – tego się pogodzić łatwo i tanio nie da.


strzel se pan lewatywę
a potem zapoznaj z ideą pasywności

Cytat

Na jakiej podstawie uważa Pan, że utrzyma się nasza archaiczna II taryfa i nie przejdziemy na zdalne sterowanie z elektrowni obniżkami o 1 czy 2 stopnie, jak to ma miejsce w Niemczech czy Francji?


ja nie wiem, ale będzie to problem wszystkich, którzy z niej korzystają, również i tego sterowanego ogrzewania elektrycznego bufoniasto nazwanego niecentralnym zadaniowym
Link do komentarza
Akumulacja, to nie tylko temperatura i „moc” zawarta w ścianach, to także jeden z elementów komfortu termicznego – zwłaszcza w domach z dużymi przeszkleniami, także latem.

Nowoczesny system „dystrybucji” energii przesyłanej, to nic innego jak taka nowoczesna II taryfa – jedyna różnica jest taka, że nie jest „sterowana” czasowo, tylko działa w czasie rzeczywistym, tj. wtedy kiedy jest nadmiar wyprodukowanej energii.
Moim zdaniem, jeśli zostanie wprowadzona u nas (a zajawki już są), to akumulacja (jako taka) będzie bardzo pożądana.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

To oczywiste.
Ciekawe ile postów jeszcze ten jr popełni...
Adam M.




tak dla wyjasnienia, nie pracuje w zadnej tego typu firmie o ktorej wspomnieliscie wyzej, pytanie bylo czysto teoretycznie zadane z ciekawosci gdyz czeka mnie instalacja wentylacji mechanicznej we wlasnym domu, dlatego upewniam sie i wole zaspokoic swoja ciekawosc w kazdym ulamku swojej niewiedzy badz powatpiewań.
jestescie bardziej doswiadczeni w tej tematyce dlatego stram sie korzystac z Waszej wiedzy
( mechanika plynow nie jest dla mnie czarna magia, a i nie jest prostym tematem jakby sie niektorym moglo wydawac-stad pytanie)

Cytat

tak dla wyjasnienia, nie pracuje w zadnej tego typu firmie o ktorej wspomnieliscie wyzej, pytanie bylo czysto teoretycznie zadane z ciekawosci gdyz czeka mnie instalacja wentylacji mechanicznej we wlasnym domu, dlatego upewniam sie i wole zaspokoic swoja ciekawosc w kazdym ulamku swojej niewiedzy badz powatpiewań.
jestescie bardziej doswiadczeni w tej tematyce dlatego stram sie korzystac z Waszej wiedzy
( mechanika plynow nie jest dla mnie czarna magia, a i nie jest prostym tematem jakby sie niektorym moglo wydawac-stad pytanie)



odpoweidz do watkow o czyszczeniu kanalow..
widze ze rozwinelo sie na inny temat
wiec sorki za wstawke-malo bywam na forum-brak czasu
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Jako ciekawe rozwiązanie wentylacji nawiewowej proponuję wykorzystać ciepło/zimno ziemi jak to już zrobiłem u różnych znajomych.

W pierwszej wersji to w wykopie pod budynek zostało ułożone 40m rur kanalizacyjnych 110mm.

wlot był na ścianie południowej (na zewnątrz metr nad ziemią) i wzdłuż ściany południowej zaczynał się wężyk i tak rura wzdłuż co około 80cm, na te rury przyszło około 60cm piachu, i potem standardowa izolowana płyta podłogowa piwnicy.

Wylot tego 40 metrowego węża jest w podłodze przy drzwiach wyjściowych na taras (w sumie najdalej od kominka w salonie, który zasysa powietrze od dołu i rozprowadza do pozostałych pomieszczeń w podwieszanym suficie)

Na wylocie tego węża czy to lato czy zima to jest temperatura około 14C - wyloty wentylacji to standardowe szyby wentylacyjne - czyli cyrkulacja grawitacyjna, ale wylot nawiewu ten ma taki cug, że piłkę pingpongową się do środka nie wrzuci - fruwa.



U drugiego znajomego budynek już stał, a więc podobnego węża, ale długości około 30m zakopaliśmy na ogródku na głębokości 80 cm i w pierwszym roku na wylocie w letnie upały było 15C, a zimą w mroźne noce 8C - ale po zasypaniu ogrodu 1m ziemi (co było planowane) czyli teraz 1,8m, to czy to lato czy zima to na wylocie jest około 12C.



A wiec - jest darmowa klimatyzacja icon_lol.gif

A zimą dogrzać o te kila stopni tę sporą ilość świeżego powietrza, to kominek bez problemu daje sobie radę.

i u obydwu działa to od 4 lat niezawodnie, doszły tylko na wlotach wentylatory kanałowe z regulacją obrotów, aby w największe upały szybko wychłodzić dom - po około 30 min potrafi wychłodzić dom z 30C na 15C.

niestety małżonki lub teściowie są trochę zacofani i w największe upały otwierają okna - zamiast je pozamykać i włączyć wentylator, który jest na zewnątrz i przy pełnej prędkości jest ledwo słyszalny przy otworze nawiewowym w podłodze.



Niedługo u siebie na ogródku będę robił wykopki, aby do 75 letniego budynku dostarczać takie chłodne powietrze, tylko muszę wymyślić jak to przeskoczyć parter sąsiada i na piętro dostarczyć.

Edytowano przez wada.pl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
opis Adama jest merytorycznie bardzo prawdziwy,nawet bardzo edukacyjny i moze byc pomocny ale...dązy(to zamierzone lub nie) do jednego wniosku- WM jest zawsze lepsza niz WG...mimo ze na koncu Adam napisał ze kazdy moze sobie wybrac ale jednak opis tendencyjny,choć autor starał sie byc obiektywny.
Głównym problemem ludzi którzy bardzo ida w strone Wm jest to ze zdaja sie nie zauważac że w chwili wyjscia z domu na taras lub uchylenia okna całe to wyliczanie i instalowanie bierze w łeb..i nagle stykamy się z naturalnymi procesami ..i całe sterowanie ,,wariuje,,.
Ja uwazam i to nawet na podstawie tego wykładu adama ze wentylacje powinno się dobrac nie tylko do danego projektu budynku lub budynku juz postawionego ile jeszcze do PREFERENCJII ludzi tam chcących zamieszkac.
Najgorszy jest bełkot o wlatująch komarach,o tym ze okna to takie wneki których absolutnie nie wolno otwierac-takie teksty w stylu sprzedawców WM.
Kiedy na dworze wiosną robi się ciepło i przyjemnie normalni ludzie otwieraja sobie okna,i to jest naturalne i normalne...ba mozna tak nawet całe lato i pół jesieni..ja bez tego sobie zycia nie wypobrazam i nigdy nie robiłem tego ze wzgledu na brak swiezego powietrza!...Ale tak jak napisał autor tematu: Kazdy musi sobie postawic pytanie co mu odpowiada.
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Kiedy na dworze wiosną robi się ciepło i przyjemnie normalni ludzie otwieraja sobie okna,i to jest naturalne i normalne...ba mozna tak nawet całe lato i pół jesieni..ja bez tego sobie zycia nie wypobrazam i nigdy nie robiłem tego ze wzgledu na brak swiezego powietrza!...Ale tak jak napisał autor tematu: Kazdy musi sobie postawic pytanie co mu odpowiada.
pozdrawiam



Ja bym tak z tymi normalnymi ludźmi nie szafował, ja nie otwieram, pisz w swoim imieniu .
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Witam.
Mam pytanie odnosnie okapu nad kuchenka.
Czy mozna przewod od okapu podpiac do przewodow wywiewnych ? w okapie jest wentylator wiec ciekaw jestem jaki to bedzie mialo wplyw na caly system wywiewny po podpieciu? w jaki sposob zazwyczaj to sie rozwiazuje w domowych instalacjach wentylacyjnych z odzyskiem ciepla ?
z gory dziekuje za odpowiedz.

ps. przepraszam za brak poslkich liter (na komputerze, z ktorego pisze mam ustawiana klawiature UK)
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Mam pytanie odnosnie okapu nad kuchenka.
Czy mozna przewod od okapu podpiac do przewodow wywiewnych ? w okapie jest wentylator wiec ciekaw jestem jaki to bedzie mialo wplyw na caly system wywiewny po podpieciu? w jaki sposob zazwyczaj to sie rozwiazuje w domowych instalacjach wentylacyjnych z odzyskiem ciepla ?
z gory dziekuje za odpowiedz.

ps. przepraszam za brak poslkich liter (na komputerze, z ktorego pisze mam ustawiana klawiature UK)



Mam okap z wentylatorem wyprowadzony niezależnie od wentylacji mechanicznej ale właczam go tylko w przypadku koniecznej szybkiej wentylacji kuchni.
Link do komentarza
Cytat

Mam okap z wentylatorem wyprowadzony niezależnie od wentylacji mechanicznej ale właczam go tylko w przypadku koniecznej szybkiej wentylacji kuchni.



hmm wydaje mi sie ze bylo by korzystne wpuszczenie powietrza z okapu w kanaly wentylacyjne z odzyskiem ciepla.
No ale czy mozna to w latwy sposob zrobic, tak aby wszystko dzialalo tak jak nalezy ?
Link do komentarza
Żeby działało jak należy i nie zakłócało bilansu przepływu powietrza okap powinien pracować w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz.
To najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
Można się oczywiście pokusić o rozwiązanie proponowane przez jedną firmę na "P", gdzie w momencie uruchomienia okapu WM zaczyna pracować z pełną mocą, a ewentualny nadmiar powietrza wynikający z wydajności okapu wraca do pomieszczenia w formie recyrkulacji.
Niestety takie rozwiązanie niesie ze sobą zagrożenie zanieczyszczenia kanałów wywiewnych jak i samego wymiennika.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...