Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pawel

Jak wykonać zbrojenie wzdłużne ławy fundamentowej?

Recommended Posts

Jakie powinny być wymiary strzemion by zbrojenie wzdłuzne odniosło zamierzony efekt? Ławy fundamentowe zaprojektowane mam o różnych szerokościach. Jak dobrać odpowiedni rozmiar strzemion?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wzdłużne pręty zbrojeniowe ław fundamentowych nie są zbrojeniem konstrukcyjnym, a jedynie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć fundamentów na skutek nierównomiernego osiadania gruntu.
Standardowo, zbrojenie takie wykonuje się z 4 prętów 12 mm łączonych strzemionami z drutu 6 m co ok 50 cm. Rozstaw prętów przyjmuje się ok. 5 cm mniejszy niż szerokość ściany fundamentowej, natomiast szerokość ławy nie ma tu większego znaczenia. Na gruntach jednorodnych ze zbrojenia wzdłużnego można spokojnie zrezygnować, gdyż nie wpłynie to na stabilność budynku.


Polecamy artykuł z Budujemy Dom dostępny pod linkiem https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/23243-bledy-popelniane-podczas-wykonywania-fundamentow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strzemiona wykonaj o wymiarach szerokość - jak podaje redakcja =szerokość ściany - 5cm (przyjmuj tylko szerokość ściany nośnej - bez ocieplenia) natomiast wysokość= wysokość ławy - 5cm otulenia od dołu - 2.5cm otulenia od góry.
Rozstaw proponowałbym max 30 cm (zalecam 25).
W strzemię włożyć 2 pręty 12 jak wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A czy lejąc bezpośrednio do ziemi fundament, który na dole będzie miał taką samą szerokość co u góry ma sens dozbroić go jeszcze w jego górnej części?

Tzn. grubość ok 50 cm, wys. 100 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli masz jednorodny grunt piaszczysty to raczej nie jest potrzebne.
Natomiast normy zalecają zazbroić takie elementy "przeciwskurczowo" - np. strzemiona 6mm co 30cm górą 2x10mm pośrednie pręty 8mm co 25cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • ja rozmawiam z Ekspertem, z nim sie nie policzkuję, więc nie wiem skąd ta uwaga. Dyscyplinuj urobosa, który nadal się skupia na mnie, nie na tematach. Fobia?   To zrozumiałe. a ja odniosłem sie do zdania:   Wg mojej obserwacji na podłożu papy dachowej zgrzewalnej dobrej jakości mech nie tyllko zawilgocił powierzchnię, ale też nieusuwany niszczył ją wrastając stopniowo, tworzył też powierzchnię ziemi (z obumarłych roślin). To samo mówił mi sąsiad z gontem bitumicznym. Myślę, że przy dachówce cementowe, a tym bardziej goncie drewnianym wnikanie korzonkow w podłoże jest jeszcze łatwiejsze. Blacha ma o wiele większą odporność na taką penetrację, a zabezpieczona, pewnie całkowitą,  prócz odbarwienia.   Dlatego zapytałem Eksperta o te podłoża?
  • Ekspert się wypowiedział!!! Dodał do mojej wypowiedzi podziękowanie i widać uznał, że nic więcej nie warto zenkowi dopisywać!!! Tego zdania nie doczytało się naszemu dyskutantowi   Ja ręki do policzkowania nie podnoszę...
  • to akurat jest bzdura na resorach.  Im mniejszy i cieplejszy dom (a kanadyjczyki należą do grupy cieplejszych) - tym mniejszy sens ma w ogóle myślenie o PC. W twoim przypadku, szczególnie jeśli ma być tanio - trzeba wziąść pod uwagę kable grzejne w wylewce lub zwykłe konkwektory jak w przypadku domu gawła. Oczywiście, od samego początku prawdopodobnie trzeba będzie dać PV na dach - ale to ze względu, że inaczej nie będziesz w stanie wyjść ze wskaźnikami narzuconymi przez Warunki Techniczne. To bardzo utrudnia budowanie domów ogrzewanych tylko prądem. Trzeba stosować różne myki i sztuczki ;)
  • Gość Radek
   Polecam zapoznać się z ofertą od Bowim - ja mam właśnie wszelkie zbrojenia od nich i wiem że są solidne.
  • Stal zbrojeniową oferują składy budowlane i hurtownie, a także bezpośrednio jej producenci. Można kupić odpowiednio pocięte pręty, a nawet zamówić gotowe szkielety zbrojeniowe, na przykład do wieńca stropowego. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/porady/821-gdzie-kupic-stal-do-zbrojenia-stropu
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...