Skocz do zawartości

pszczelarstwo


Recommended Posts

Ktos może z forumowiczów budujemy dom ma pasiekę ?

Ja stałam się dumną posiadaczką dwóch uli...
Zamierzam nabyć roje pszczele,
w mojej okolicy nie działa żadne koło zrzeszające bartników
więc na początek tak troszkę po omacku próbuję zacząć moją pszczelarską przygodę.

Może ktoś z Was ma doświadczenia z prowadzeniem uli ?
i
podzieli sie ze mną tą wiedzą
Link do komentarza
Ja na dzień dzisiejszy nie mam bladego pojęcia jak opiekować sie taką pszczelą rodzinką..

Niby czytałam to i owo,
ale to sa tylko suche dane.

Chętnie wysłuchałabym jakichś relacji od niehandlowego producenta miodu.

wiadomo,jak coś ,w tym przypadku miód ,robisz na własny użytek to dbasz by nie było przedobrzone pod względem bio-chemicznym

Tylko,żeby ten produkt był jak najmniej skażony chemią i jakościowo dobry....

Zapraszam do dyskusji..
Mam nadzeję ,że znajdą sie tutaj miłośnicy pszczół
Link do komentarza
Tzn. nie jest moim zamiarem jakiś hurt miodu..
Póki co nawet nie posiadam roju pszczelego,.

w prezencie dostałam 2 piękne ule,nie zniszczone - kilkuletnie


A ilość miodu z jednego ula to może zdziwić,bo wynosi 20 -30 kilogramów.
I jest uzależniona od wielkości ula,od roku-im więcej słonecznych dni to lepiej dla pszczół
od tego czy pszczoły nie chorują itp.
Link do komentarza
Kilka słów o produkcie z miodu,
czyli o
miodzie pitnym
czyli o tym co szlachta lubiła najbardziej

Miód pitny powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki miodowej, to znaczy rozcieńczonego miodu pszczelego. Przez zastosowanie różnych dodatków można uzyskać miody owocowe, ziołowe i korzenne. Zależnie od stopnia rozcieńczenia miodu rozróżniamy półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki.


Półtorak

Produkowany z miodu pszczelego nektarowego. 1 litr miodu pitnego Półtorak zawiera 720 g miodu naturalnego. W trakcie wieloletniego okresu dojrzewania staje się stabilny o pełnej klarowności. Z upływem lat jego bukiet przysłania wysoką zawartość alkoholu i kwasowość. W efekcie otrzymujemy trunek najszlachetniejszy o zawartości alkoholu 16%


Dwójniak

Produkowany z miodu pszczelego nektarowego o łagodnym smaku. 1 litr miodu pitnego zawiera 610 g miodu naturalnego. Kilkuletni okres dojrzewania zapewnia mu niepowtarzalny smak i aromat. Zawartość alkoholu - 16%.




Trójniak

Produkowany jest z miodu pszczelego nektarowego. 1 litr miodu pitnego zawiera 420 g miodu naturalnego. Trójniak to typ miodu pitnego o zawartości 13% alkoholu. Okres leżakowania do 2 lat.




Czwórniak Korzenny

Wytwarzany na miodach nektarowych o silnym aromacie i ostrym smaku. Najbardziej wytrawny wśród wszystkich rodzajów miodów pitnych. Podawany bywa tak jak wino, do posiłku.
Link do komentarza
Akurat polubiłem miody pitne icon_biggrin.gif

Co do pszczułek - ja sobie sad posadziłem - bedą miały co zapylaćicon_smile.gif

Kiedyś pracowałem w firmie która robiła miody.
Miód lipowy - z lipy , wielokwiatowy.., i jeszcze spadziowy... nie powiem z czego icon_biggrin.gif

Ja jakbym miał ule u siebie to bym posadził drzewka lipy by miały czym się pszczółki żywić, kwiaty rumianku ? ładnie rumianek w ogrodzie by wyglądał. i coś co kwitnie wczesno/późno okresowo icon_smile.gif

Ale ja się nie znam icon_sad.gif
Link do komentarza
hmmm, trudne pytanie ...

kiedy zakładałem pasieke
rój /słaby/ płaciłem 100 PLN
pszczelarz sam je zapakował do rojówki /taki mały ulik/ i przywiozł samochodem wraz z kilkoma ramkami z węzą i miodem
teraz po "rzezi" pszczół ... uchowały sporadyczne pnie
a ile /ewentualnie/ kosztują ? czasem jest to "okazja" np. po zmarłym pszczelarzu ... icon_confused.gif
a czasem za dobry rój z dobra matka trzeba sporo zapłacic
po tej zimie mysle, ze ceny dodatkowo poszły w górę ....

inne roje "zdobywałem" rozmnazając własny lub 2 krotnie zbirałem rójke z drzewa
jedna rodzina tak zdobyta była wyjatkowo pracowita a pszczoły wyjatkowo spokojne / praktycznie nie żądliły/
Link do komentarza
Cytat

a co to się dzieje ostatnio z tymi pszczółkami że tak giną masowo?



Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD)
w skrócie jak ja to pojmuję
najpierw zaczeły masowo ginąc pszczoły w Ameryce
/ciekawostką jest to, ze amerykanie odkryli wiekszą korzyśc niz miód
rolnicy amerykańscy płacili ciężkie pieniadze pszczelarzom aby przywozili ule na ich plantacje - dzieki temu mieli znacznie wieksze zbiory/

później gineływ Zachodniej Europie ...

do nas dotarło to znacznie później /a mimo tamtych doswiadczeń nikt nawet palcem nie kiwnął aby temu zapobiec.../
pszczelarze w Polsce to grupa hobbystów szaleńców /którzy na ogół dokładali do pszczoł/

dlaczego gineły ?
podejrzewano warrozę, telefony komórkowe/maszty/

" ... wreszcie, stosowaniem przez plantatorów buraka cukrowego rozprowadzanego przez cukrownie nasion zaprawionych niezwykle niebezpieczną substancją o nazwie IMIDAKLOPRYD.

IMIDAKLOPRYD ma chronić buraki cukrowe przed szkodnikami ( w samych Niemczech już został wycofany z użycia, ale niemieckie cukrownie w Polsce stosuja go na naszych plantacjach), jednak przenika do cukru w silnym stężeniu, co potem powoduje zatrucie pszczół podkarmianych przez pszczelarzy cukrem na zimę. Ponadto, przez 3 lata znaduje się w glebie, do której zazwyczaj sieje się rzepak. Pszczoły pobieraja nektar i pyłek z kwiatów rzepaku i w ten sposób trują się . Nie muszę przypominać, że substancja ta ma silne właściwości rakotwórcze, zatem cukier spożywany przez konsumentów może być przyczyną nowotworów ..."

pszczoły po sierpnowym podkarmieniu cukrem /syropem/
wyleciały mi z uli i krążyły ogłupiałe, straciły orientację - jak wrócić ...
i juz nie znalazły drogi powrotnej do uli ...


"...gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia."(A.Einstein)

http://przedspiew.bloog.pl/id,4356830,titl...zoly,index.html
Link do komentarza
Cytat

a ja mam inne pytanko :
od czego zalezy agresywnosc pszczol !??? icon_neutral.gif




Agresywność pszczół zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną przeważnie pszczoły są najłagodniejsze. Latem szczególnie w drugiej połowie agresywność wzrasta, co jest związane z brakiem pożytku, rabunkami i wzrostem liczebności starszych pszczół w rodzinie. Cecha ta może zależeć też od rasy pszczół i może być dziedziczona
a także...


Pamiętać należy, że na zachowanie się pszczół mają wpływ również (poza pszczelarzem) inne czynniki środowiskowe np. pogoda
W pasiece zawsze należy zachować spokój, nie należy głośno krzyczeć, biegać, stukać w ule, również pewne zapachy mogą też drażnić pszczoły, np. zapach środków chemicznych, alkoholu, perfum i potu.
Szczególnie drażniąco działa na nie zapach własnego jadu, wydzielanego w czasie żądlenia lub wskutek gniecenia pszczół podczas przeglądu.
Podobną gotowość do obrony wykazują robotnice podczas wiatru, chłodu oraz przed burzą i nagłą utratą pożytku
Link do komentarza
Cytat

pszczoły po sierpnowym podkarmieniu cukrem /syropem/
wyleciały mi z uli i krążyły ogłupiałe, straciły orientację - jak wrócić ...
i juz nie znalazły drogi powrotnej do uli ...


I chyba przelatywały także nad moją działką. W zeszłym roku po raz pierwszy w życiu widziałam rój w locie i przyznam, że był to przerażający widok. W bardzo słoneczny dzień nagle zrobiło się ciemno a poprzedzało to tylko dziwne buczenie. Ale miód dobra rzecz, a pitny rewelacja icon_smile.gif
Link do komentarza
pszczoły wygineły nie tylko w USA i Europie ale i w Chinach
w prowincji Syczuan /słynącej z sadów gruszkowych/ kiedy zintensyfikowano opryski - pszczoły padły

dzis zamiast owadów zapylają kwiaty ręcznie tysiące ludzi za pomocą patyczków zrobionych z kości kurczaka i filtrów papierosowych

DDT zastosowano podczas II wojny światowej traktując nim wszy, zarażające żołnierzy durem plamistym
DDT okazał się równie skuteczny w walce z komarami roznoszącymi malarie
W Polsce środek ów, znany jako Azotox, służył m.in. do likwidowania stonki ziemniaczanej ...
sypało sie ten proszek z pończochy /z braku opryskiwaczy/ grubo "pudrując" łęty i glebe wokół ...
całe lata trwała ta "batalia" ...
później okazało sie ze azotox nie tylko stonkę wykańcza ... Edytowano przez brzoza (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

polskie pszczelarstwo "dobijali" tez Słowacy oferując dobre miody za 2/3 ceny polskiego miodu
przez Barwinek płynął strumieniem miód i sliwowica chaluparska



Sama przez Barwinek po ten miód słowacki jechałam,i po śliwowicę też.....w Vysny czy też Niźny komarnik dostawałam domowe wyroby u "zaprzyjaźnionych" słowaków

Dzisiaj byłam w ogrodzie około poł godziny , wyglądałam pszczół i ....ani jednej nie zauważyłam chociaż kwiecia sporo ....
Link do komentarza
Cytat

sorry za głupie pytanie, ale co z osami?




Mimo,że podobne do pszczół to osy są wszystkożerne, bywają szkodnikami owoców, atakują również inne owady
i
nie zapylają kwiatów .... !

A wymieranie pszczół najprawdopodobniej jest spowodowane używaniem toksycznych preparatów chemicznych stosowanych do ochrony roślin.....
Link do komentarza
Cytat

Oj, obawiam się, że to jest chyba legenda. Zapylają!!! Ale są wredne!!! icon_smile.gif




Ma pan racje,zapylają,ale o wiele mniej skutecznie niż pszczoły,czy np. trzmiele ...

A po zatym osa żeruje na padlinie i siadając np. na naszym pożywieniu przenosi resztki z poprzedniego "stołu", podobnie jak mucha - co dla mnie jest ohydne !
Link do komentarza
Ja też uważam,że to jest super sprawa mieć takie 2 - 3 ule wokół domu,zwłaszcza gdy w pobliżu są sady,jakaś łąka, lasy.......
Z jednej strony są zapylane kwiaty na drzewach zwlaszcza tych owocowych...
a z drugiej strony mamy miodzik,który możemy przetworzyć na ileś tam sposobów,chociażby nalewki,trójniaki .... itp.



Link do komentarza
Cytat

Ktos może z forumowiczów budujemy dom ma pasiekę ?

Ja stałam się dumną posiadaczką dwóch uli...
Zamierzam nabyć roje pszczele,
w mojej okolicy nie działa żadne koło zrzeszające bartników
więc na początek tak troszkę po omacku próbuję zacząć moją pszczelarską przygodę.

Może ktoś z Was ma doświadczenia z prowadzeniem uli ?
i
podzieli sie ze mną tą wiedzą


Witam Wszystkich użytkowników
Na temat Pasiek ,uli ,miodu itp
Serdecznie Zapraszam Na Forum poświęcone Tym Tematom
Tam można dowiedzieć się wszystkiego na temat zakładania prowadzenia przydomowej pasieki jak i wielu innym ciekawym tematom
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...