Skocz do zawartości

drzewa a szczególnie- sosny:)


kropeczka_ns

Recommended Posts

Zawsze bardzo podobały mi sie sosny. Marzyło mi się na działce mieć ich kilka. Oczywiście wiem że z malutkich sosenek szybko wyrastają ogromne drzewa więc zdecydowaliśmy się na sosny wzdłuż ogrodzenia które oddziela nas od pól, z tyłu za domem daleko od samego domu- całą szerokośc działki. Wsadziłam narazie na zmianę - 3 sosny czarne i 3 sosny żółte- pinus ponderosa
150px-Pinus_ponderosa_tree.jpg
a tu czarna:
Nigra_2.jpg
oczywiście moje są malutkie. Wsadziłam je co 3 metry- bo mam taki pomysł zeby coś posadzić pomiędzy nimi, podoba mi się takie urozmaicenie, nie rząd takich samych drzewek tylko trochę naturalnego "lasku". Co sądzicie o pomyśle urozmaicenia i posadzenia też np ładnych drzewek liściastych? Moze jarzebinka żeby jesienią było ładnie? Może klon? Czy raczej świerki luib jodełki?
I mam też takie specjalne sosenki na które chorujęicon_smile.gif Niesamowicie spodobała mi się srebrna sosna koreańska.
200px-Pinus_koraiensis_01.jpg
ale to już jest drogie drzewko, mała sadzonka kosztuje w granicach 120-130 zł więc może posadzimy jedną taką, osobno, jako ozdobne drzewo, tylko jeszcze nie zdecydowaliśmy się na miejsce na nią.
Może macie jeszcze inne propozycje ładnych sosen i nie tylko też innych drzew?

Link do komentarza
Temat dla mnie icon_smile.gif Też uwielbiam sosny a szczególnie choruję na sosnę Jeffreya o bardzo długich, ponad 20cm igłach i szyszkach z kolcami. Niestety tak jak piszesz te wyszukane sosenki sporo kosztują, dlatego ja kupuję lub zbieram nasiona i hoduję roślinki sama - nie dość, że taniej to ma się satysfakcję z własnej pracy. Na szczęście sosny mają dosyć szybki wzrost icon_wink.gif Jak osiągną porządaną przez nas wielkość możemy co roku regulować ich wzrost poprzez obłamywanie młodych przyrostów. Sosny są bardzo wdzięcznymi iglakami i dają się pięknie formować. Polecam wytrwałym icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Do czasu wejścia na ten temat nie byłem zwolennikiem sosen. Teraz odszczekuję swoją wcześniejszą niechęć!


Bopet sosny to najpiękniejsze z iglaków. Aż się dziwię, że to kropeczka_ns a nie ja założyłam ten temat icon_smile.gif
W tym tygodniu jadę po sosnę żółtą o 25cm igłach.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

u mnie na razie tylko jedna sosna czarna - w jej okolicy zasadziłem tamaryszek i klon palmowy
osobiście też lubię te iglaki ale na razie największe wrażenie na mnie robia klony i drzewka formowane na bonsai - ja mam w planie wykreować swój ogród na styl japoński icon_smile.gif


My będziemy łączyli wszelkie iglaki (ale głównie sosny) także z klonami oraz szczepionymi brzozami i kalinami - na styl leśno-naturalno-wiejskawy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Całkowicie podzielam zdanie co do niezwykłej atrakcyjności sosen i ich różnorodności.

Sądze ze niezłym pomysłem byłoby uzupełnienie wysokich odmian sosen kosodrzewiną (sosną górską), która po 30 latach dorasta do 2 m wysokości.

Na wieczniezielonym tle pięknie prezentują się delikatne brzozy – szczególnie brzoza pożyteczna (Betula utilis ‘Doorenbos’), której kora jest wyjątkowo śnieżnobiała.

brzoza pożyteczna w stanie bezlistnym

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Sosna himalajska (Pinus wallichiana), do cieplejszych regionów Polski
Brak obrazka

Sosna Thunberga "Thunderhead"(Pinus thunbergii)
Brak obrazka


Przepiękna jest ta sosna Thunberga. Wygląda bardzo delikatnie a jednocześnie jest gęsta. Czy wiecie jaką lubi glebę? ja niestety mam gliny i z tego co wiem to iglaki nie bardzo tolerują taką ciężką ziemię.
Link do komentarza
Sosny najbardziej lubią gleby piaszczyste, przepuszczalne. Ale są to bardzo plastyczne gatunki. Sądzę, że na glinie będą rosły, o ile ich korzenie nie będą zalewane stagnującą wodą (np. po roztopach). Dlatego wskazany na glinie jest drenaż. Na dno dużego dołka pod sosnę można też np. nasypać gruzu lub grubego żwiru.
Link do komentarza
Cytat

Sądze ze niezłym pomysłem byłoby uzupełnienie wysokich odmian sosen kosodrzewiną (sosną górską), która po 30 latach dorasta do 2 m wysokości.
Na wieczniezielonym tle pięknie prezentują się delikatne brzozy – szczególnie brzoza pożyteczna (Betula utilis ‘Doorenbos’), której kora jest wyjątkowo śnieżnobiała.


Poproszę o inne gatunki ładnie komponujące się z sosnami. Jakby była podana przy nich wysokość (tempo wzrostu) to już w ogóle rewelacja.
Link do komentarza
Z sosnami, prócz brzóz ładnie komponują się: jałowce, wrzosy, janowce i szczodrzeńce, trawy sucholubne (kostrzewy, perłówki, ostnice, trzcinniki), jarzęby (i to nie tylko pospolite jarzębiny, ale także małe gatunki, np. jarząb Koehnego o białych owocach, czy odmiana "Pink Veil" o owocach różowych, albo jarząb japoński o drobnych, obfitych owocach w ogromnych ilościach), tawuły japońskie, pięciorniki, rozchodniki, lawenda, szałwie, kocimiętka, jukki. Wymienione gatunki znoszą środowiska podobne do sosen - lekkie gleby, słońce, częściowo nawet suszę.

Jeżeli chodzi o wzrost iglaków to tutaj jest ściąga: http://www.conifers.co.nz/conifer_lists.htm
Należy brać poprawkę na klimat i zmniejszyć tempo wzrostu o ok. 20 %

a kompozycje z iglaków można znaleźć tutaj:
http://www.baltezers.lv/rus/gallery.php?cm...&type=darzs
Link do komentarza
widzę że mocni jesteście w tematach ogrodowo - roślinnych.
Może polecicie jakąś pozycję książkową dla laika który będzie miał w przyszłości ogród?
Jest tego mnóstwo na rynku, a jak ktoś jest zielony jak te iglaki, to trudno mu wybrać cokolwiek.
Link do komentarza
a czego oczekujesz od tej książki?
Bo fajny jest katalog szkółkarski związku szkółkarzy polskich. Oglądasz rośliny, sprawdzasz, co byś chciał mieć, w necie sprawdzasz jakich warunków dana roślina wymaga i albo kupujesz, albo rezygnujesz.
Jak nie chce ci się w necie sprawdzać wymagań to kupujesz podręcznik do dendrologii (np. "Dendrologia" Senety) i tam masz wszystko opisane.

A najlepiej zlecić wykonanie projektu specjaliście - wtedy to on się martwi za ciebie co dobrać, żeby było ładnie i z sensem icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

no cóż... ja sobie nie wyobrażam żeby ktoś za mnie planował co gdzie sobie posadzę- tyle lat czekałam na radośc planowania własnego ogódka i miałabym to oddać i komuś za to zapłacić?



Projektant ogrodów, projektant wnętrz, architekt - płaci się ludziom za wiedzę, co zrobić, żeby było ładnie. Nie trzeba samemu eksperymentować, można oszczędzić na nieprzemyślanych zakupach.

Nie każdy wie jak co rośnie, jakie ma wymagania, jak zestawić, by tworzyło harmonijne kompozycje.
BTW
kropeczka - posadziłaś krzew nazwany przez ciebie azalią, a na zdjęciu we wątku o krzewach jak byk jest różanecznik icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

no cóż... ja sobie nie wyobrażam żeby ktoś za mnie planował co gdzie sobie posadzę- tyle lat czekałam na radośc planowania własnego ogódka i miałabym to oddać i komuś za to zapłacić?


Przecież można planować przy współpracy z projektantem ogrodu. Wtedy ma się gwarancję, że roślinki zostały właściwie dobrane. Można też zamówić projekt wykonawczy i zając się samemu nasadzeniami i stąd czerpać radość urządzania ogrodu, bo projektowanie bez wiedzy może rozczarować po latach. Zawsze widać, który ogród jest dziełem zieleniarza a który amatora. Nie ma książki czy forum, które po przeczytaniu dadzą nam potrzebną wiedzę - zbyt prosty i piękny byłby świat icon_wink.gif
Ja z roślinami mam praktyczny kontakt od dziecka, od paru lat bardzo intensywny ale nie mam wykształcenia w tym kierunku (choć planowałam) i choć czasami pospieram się z naszymi zieleniarkami to bardzo cenię sobie ich zdanie.
Link do komentarza
no może widać że ogród robił profesjonalista, tylko rzecz w tym że mnie to kompletnie nie obchodzi co ewentualny ktoś może myślec o moim amatorskim ogródku. Obchodzi mnie tylko że jest mój i taki jak chcę. To jest od poczatku mój pomysł, moje wykonanie. Ogródek stał się moim hobby, robie go i tak po kawałeczku a koncepcja się zmienia zależnie jak powstaje.
Link do komentarza
Cytat

no cóż... ja sobie nie wyobrażam żeby ktoś za mnie planował co gdzie sobie posadzę- tyle lat czekałam na radośc planowania własnego ogódka i miałabym to oddać i komuś za to zapłacić?


Ale za niektóre elementy wykonawstwa, to ja chętnie bym zapłacił icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...