Skocz do zawartości

ścianki działowe parteru - dylatacja od stropu


Recommended Posts

Jak to jest ze ściankami działowymi parteru - dylatuje się je od stropu czy wypełnia szczelinę od ostatniej cegły do stropu zaprawą?
Ścianki muruje sam i w sumie nie wiem. Jedną ściankę już zarzuciłem zaprawą pod stropem, ale pozostałe mogę jeszcze zrobić inaczej. Ścianki muruje z cegły pełnej, strop monolityczny. Od góry ostatniej cegły do stropu zostaje mi zazwyczaj 2-3cm. Jeśli dylatować to czym to wypełniać? Taka pianka rozprężna jak do okien jest ok?
Link do komentarza
Przy obliczaniu konstrukcji stropowej przyjmuje się tzw. dopuszczalną strzałkę ugięcia w środku rozpiętości stropu, która nie powinna być większa niż 1/300 odległości od podpór, co oznacza że strop o rozpiętości np. 6 m pod obciążeniem nominalnym może ugiąć się o 2 cm. Jeśli w tym miejscu będzie stała ścianka działowa to obciążenia od stropu zostaną przeniesione na nią co spowoduje niekorzystny rozkład naprężeń i możliwość powstawania pęknięć tak w ściance jak i na stropie. Dlatego bezpieczniej jest wypełnić zakończenie ściany materiałem elastyczny i do tego celu doskonale nadaje się pianka poliuretanowa.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...