Skocz do zawartości

Fundament pod istniejący dom drewniany


dozmir

Recommended Posts

Witam.
Mam dom drewniany (ma ponad 60 lat), postawiony jest na fundamencie z ułożonych kamieni. Mam zamiar zrobić pod nim fundament łącznie z posadzką (stropem). Planuję go najpierw podnieść a po zrobieniu fundamentu ponownie go usadowić na fundamencie. Czy ktoś robił coś podobnego i może mi coś podpowiedzieć w tym temacie.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam.
Mam dom drewniany (ma ponad 60 lat), postawiony jest na fundamencie z ułożonych kamieni. Mam zamiar zrobić pod nim fundament łącznie z posadzką (stropem). Planuję go najpierw podnieść a po zrobieniu fundamentu ponownie go usadowić na fundamencie. Czy ktoś robił coś podobnego i może mi coś podpowiedzieć w tym temacie.
Pozdrawiam



Witam, czy mógłbym otrzymać informację jakiej konstrukcji jest ten dom, szkieletowej czy z bala. Jakie elementy tworzą szkielet lub jaki jest przekrój bali. Zanim przystąpi się do podnoszenia takiego budynku, należy sprawdzić, czy konstrukcja na to pozwoli. Jeśli nie, to czy możemy wstawić wzdłuż ścian elementy nośne. musimy jednocześnie pamiętać, że podnieść należy wszystkie ściany nośne. Jeśli można, to proszę o kilka zdjęć tego domu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Można poprzez forum - wtedy inni będą mogli również skorzystać.
Pozdrawiam - mgr inż. Krzysztof Wrąbel - Doradca Techniczny w firmie HONKA
Link do komentarza
W zależności od konstrukcji budynku i jego stanu jest możliwe podniesienie domu w całości na dowolną wysokość.
Jeśli jest za co złapać, to można np. podłożyć pod budynek szyny stalowe i albo podlewarować albo w całości dużym dźwigiem zdjąć z fundamentu i potem założyć..Aby powiedzieć więcej na ten temat musiałbym go zobaczyć. Może są zdjęcia?...
Link do komentarza
Cytat

oglądałam kiedyś na discawery,cykl programów pt. wielkie przeprowadzki i tam była cała masa metod jak sie podnosi wielkie domy by nie uszkodzić ich konstrukcji.

Można byłoby ściągnąć i pooglądać sobie te odcinki,by mieć jakieś pojęcie "o co w tym wszystkim biega".




Do takich robót należy podejść ostrożnie ,muszą być przeprowadzone pomiary oraz prace przygotowawcze według jakiegoś projektu .Najlepiej zlecić komuś z dużym doświadczeniem w tej branży , wszystkie prace powinny być wykonywane pod nadzorem budowlanym .
Link do komentarza
Dołączyłem zdjęcia. Jest to typowy wiejski dom z bala grubości 10 cm zbudowany na fundamencie z kamieni ( później ktoś uzupełnił szpary między kamieniami betonem. Dom składa sie z 4 pomieszczeń oraz dobudówki z cegły. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dołączyłem zdjęcia. Jest to typowy wiejski dom z bala grubości 10 cm zbudowany na fundamencie z kamieni ( później ktoś uzupełnił szpary między kamieniami betonem. Dom składa sie z 4 pomieszczeń oraz dobudówki z cegły. Pozdrawiam




A czy Pan planuje po remoncie posadowić ten dom na innym poziomie ,niż jest teraz ?

Fundamenty można zrobić również etapami podkopując taką ściany co 1m do -1,5 m ,wylewając fundament podmurowując ścianę z bloczka, wsuwając izolację z papy,wbijając kliny dębowe co 50 cm i obficie zapianować pianką rozprężną .


Link do komentarza
Cytat

Witam, czy mógłbym otrzymać informację jakiej konstrukcji jest ten dom, szkieletowej czy z bala. Jakie elementy tworzą szkielet lub jaki jest przekrój bali. Zanim przystąpi się do podnoszenia takiego budynku, należy sprawdzić, czy konstrukcja na to pozwoli. Jeśli nie, to czy możemy wstawić wzdłuż ścian elementy nośne. musimy jednocześnie pamiętać, że podnieść należy wszystkie ściany nośne. Jeśli można, to proszę o kilka zdjęć tego domu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Można poprzez forum - wtedy inni będą mogli również skorzystać.
Pozdrawiam - mgr inż. Krzysztof Wrąbel - Doradca Techniczny w firmie HONKA


Link do komentarza
Wymyśliłem, że można byłoby zrobić to tak:
- zerwać podłogi,
- wylać fundament od wewnątrz zalewając betonem istniejący fundament z kamieni, szalunek od zewnątrz jakieś 10 cm wysunięty na zewnątrz ściany a wewnątrz 20 cm w głąb budynku. NIE MAM POMYSŁU NA IZOLACJĘ ŚCIAN !!!
- następnie nawieść piachu DO WNĘTRZA TAK POWSTAŁEGO FUNDAMENTU, ubić go i wylać suchy beton (zrobić posadzkę ) na to styropian 5 cm i właściwa posadzka 5-10 cm. Tak żeby to wszystko było na poziomie wylanego fundamentu
(Oczywiście wcześniej robiąc wyprowadzenia do kanalizacji i wody
Nie wiem tylko czy taka konstrukcja wytrzyma próbę czasu
Może ktoś zweryfikuje moje przemyślenia lub podsunie jakiś ciekawy i realny pomysł.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Wymyśliłem, że można byłoby zrobić to tak:
- zerwać podłogi,
- wylać fundament od wewnątrz zalewając betonem istniejący fundament z kamieni, szalunek od zewnątrz jakieś 10 cm wysunięty na zewnątrz ściany a wewnątrz 20 cm w głąb budynku. NIE MAM POMYSŁU NA IZOLACJĘ ŚCIAN !!!
- następnie nawieść piachu DO WNĘTRZA TAK POWSTAŁEGO FUNDAMENTU, ubić go i wylać suchy beton (zrobić posadzkę ) na to styropian 5 cm i właściwa posadzka 5-10 cm. Tak żeby to wszystko było na poziomie wylanego fundamentu
(Oczywiście wcześniej robiąc wyprowadzenia do kanalizacji i wody
Nie wiem tylko czy taka konstrukcja wytrzyma próbę czasu
Może ktoś zweryfikuje moje przemyślenia lub podsunie jakiś ciekawy i realny pomysł.
Pozdrawiam




A co z głębokością fundamentów stare domy mają fundament b.płytko a powinien być na 1m głęboko w ziemię zimą mróz unosi ściany do góry dalej co izolacją poziomą z papy termozgrzewalnej drewno nie może mieć kontaktu z betonem szybciej butwieje .Jeżeli ma postać ten dom to trzeba to zrobić porządnie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...