Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
monty

wygasłe pozwolenie na budowę

Recommended Posts

Pomóżcie!!
Ktoś ma dom wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę. Wszystko było postawione zgodnie z projektem, dom został wpisany w gminne papiery, nadano adres (numer budynku), odebrano wszystkie media. Nie było ostatecznego odbioru całości, ale dom zamieszkano. Po jakimś czasie postanowiono przebudować dom wewnątrz, zmieniono kształt dachu. Podobno było na to dodatkowe pozwolenie. Obecnie mam zamiar kupić ten dom, ale jest parę wątpliwości..
1.Brakuje dziennika budowy-właściciel twierdzi że zginął, ale są wszystkie papiery na odbiory i nadanie adresu, więc to ma wystarczyć..Czy dziennik jest w tym przypadku niezbędny?
2.Rozbudowa domu prawdopodobnie nie była jednak zgłoszona w urzędzie, ale jest już zakończona. Czy można to ewentualnie zalegalizować bez wielkich kosztów? Na przebudowę był wykonany projekt.
3.Jeśli budowa jako proces nie została faktycznie zakończona odbiorem całości, a dziennika nie ma, to czy pozwolenie na budowę wygasło? (od zakończenia prac według starego projektu minęło 8 lat, a rozbudowę wg. nowego przeprowadzano 4 lata temu) Czy w tym wypadku można wystąpić o nowe pozwolenie, które zalegalizuje tą przebudowę (zgodną z nowym aktualnym projektem)?
4.Czy nadzór budowlany ma obowiązek sprawdzić, czy dom jest samowolą budowlaną? Bo nie bardzo im się chce, a boję się że jak już kupię to ochoczo nakarzą mi wyburzyć..

Tyle informacji o domku udało mi się zdobyć, ale później będę miał więcej. Bardzo proszę o odpowiedź na tych kilka pytań..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
To jest jakiś kant, zginął dziennik budowy icon_razz.gif icon_razz.gif icon_razz.gif , z tego co wiem dziennik piszę się przez kalkę i kopie zabieraz zawsze kierownik budowy, więc dziennik można łatwo odtworzyć. Jak chcesz kupić dom który nie ma uregulowanej sytuacji prawnej twoja sprawa, jak nie masz garba to go będziesz miał.
pozdrawiam[/quote]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami, zakończenie budowy i rozpoczęcie użytkowania domu jednorodzinnego nie wymagało formalnego odbioru, a jedynie zgłoszenia budynku do eksploatacji. Z opisu sytuacji wynika, że dom został formalnie dopuszczony do użytkowania, o czym może świadczyć np. zameldowanie właścicieli, wyszczególnienie w podatku od nieruchomości, wpis w księdze wieczystej. Późniejsze przeróbki można ewentualnie zalegalizować występując o nowe pozwolenie na budowę, na podstawie istniejącego projektu zmian. Ważność pozwolenia na budowę wynosi 2 lata do czasu rozpoczęcia budowy, a przerwa w realizacji inwewstycji nie może również trwać więcej niż 2 lata. O dotrzymaniu w/w terminów decydują: zgłoszenier rozpoczęcia budowy oraz wpisy w dzienniku budowy o etapach prowadzonych robót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...