Skocz do zawartości

Ile za punkt elektryczny


Recommended Posts

Dzień dobry,
zleciłem ekipie przeprowadzającej remont wykonanie instalacji elektrycznej. Ustaliliśmy, gdzie jakie gniazdka itp.
Po wykonaniu połowy prac, wykonawca wystawił rachunek na 28 punktów po 55 zł na jakieś 1500 zł.
Mieszkanie ma 20 metrów i ponoć jest w nim już 28 punktów, a wciąż łazienka, kuchnia i przedpokój są bez instalacji. Patrząc po ścianach i myśląc o gniazdkach, które tam dopiero mają być, nie doliczyłem się 28 punktów.
Myślalem, że to koszt za całość. Okazało się że za pracę dotyczasową, za resztę przyjdzie mi zatem dopłacić.
Jak liczono?
Na jednej ze ścian sa trzy miejsca (chcę uniknąć słowa punkt) w których chcę mieć gniazdka. Są to:
1)Przylegające do siebie, dwa gniazdka elektryczne i jedno telefoniczne, Jedna bruzda, trzy puszki, jeden kabel główny.
2)Trzy elektryczne, przylegające do siebie. W jednej bruździe po prostu 3 puszki. Jeden kabel doprowadzający.
3)Dwa elektryczne i jedno telefoniczne. Jak wyżej.
Ile tu jest punktów? 3 czy 9?
Moim zdaniem 3. Zdaniem wykonawcy 9.
Zadzwoniłem do pięciu przypadkowych zakładów elektrycznych z tym pytaniem. Wszyscy odpowiedzieli że 3.
Co państwo uważacie? Wykonawca żąda zapłaty jak za 9 w przykładzie, czyli 1500 zł, resztę mogę zlecić komu innemu. Kto ma rację? Jak powinienem postąpić?
Z góry dziękuję za państwa uwagi.
Link do komentarza
Przykładowy cennik za punkt z woj. śląskiego

Cennik ważny od 03.2009


Montaż instalacji (bez materiału): szt.

Gniazdo jednofazowe 230V 32,00zł
Gniazdo trójfazowe 400V 50,00 zł
Łącznik instalacyjny 30,00 zł
Łącznik instalacyjny ( schodowy, krzyżowy ) 30,00 zł
Łącznik sterowania roletami elektrycznymi 30,00 zł
Wypust oświetlenia górnego wewnętrznego 35,00 zł
Wypust oświetlenia kinkietowego wewnętrznego 35,00 zł
Wypust oświetlenia zewnętrznego ( na budynku ) 50,00 zł
Gniazdo antenowe ( RTV ) 32,00 zł
Gniazdo telefoniczne ( RJ11/RJ12 ) 32,00 zł
Gniazdo komputerowe ( RJ45 ) 32,00 zł
Gniazdo głośnikowe 32,00 zł
Punkt zasilania wentylatora 35,00 zł
Punkt zasilania silnika rolety elektrycznej 25,00 zł
Punkt instalacji alarmowej 35,00 zł
Punkt domofonowy 50,00 zł
Punkt videodomofonowy 70,00 zł
Wykucie bruzdy pod przewód/kabel (cegła) m.b. 8,00 zł
Wykucie bruzdy pod przewód/kabel (beton) m.b. 12,00 zł
Fugowanie i zatarcie wykonanych bruzd m.b. 5,00 zł

Montaż osprzętu (bez materiału): szt.
Montaż gniazda jednofazowego 230V 9,00 zł
Montaż gniazda trójfazowego 400V 15,00 zł
Montaż łącznika instalacyjnego 9,00 zł
Montaż łącznika instalacyjnego ( schodowy, krzyżowy ) 9,00 zł
Montaż łącznika sterowania roletami elektrycznymi 9,00 zł
Montaż oprawy oświetleniowej wew. od 15,00 zł
Montaż oprawy oświetleniowej zew. ( na budynku ) od 30,00 zł
Montaż gniazda antenowego ( RTV ) 9,00 zł
Montaż gniazda telefonicznego ( RJ11/RJ12 ) 9,00 zł
Montaż gniazda komputerowego ( RJ45 ) 9,00 zł
Montaż gniazda głośnikowego 9,00 zł

Montaż rozdzielnicy (bez materiału): szt.
Osadzenie rozdzielnicy 12 - 24 modułów 100,00 zł
Osadzenie rozdzielnicy 36 - 48 modułów 150,00 zł
Osadzenie rozdzielnicy 56 - 104 modułów 250,00 zł
Zamontowanie i podłączenie w rozdzielnicy 1 modułu 15,00 zł

Pomiary elektryczne: szt.
Pomiar rezystancji izolacji w obwodzie 1 fazowym 10,00 zł
Pomiar rezystancji izolacji w obwodzie 3 fazowym 15,00 zł
Pomiar impedancji pętli zwarcia 10,00 zł
Pomiar skuteczności zerowania 10,00 zł
Pomiar wyłącznika różnicowo-prądowego 10,00 zł
Pomiar rezystancji uziemienia 50,00 zł

Wszystkie podane ceny, są cenami netto.

Podejrzewam,że w w-wie jest drożej


Może takie coś pomoże w tej sprawie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ale tutaj jest wyszczególnione,że punkt to nie zawsze jest to gniazdko w ścianie czy wyprowadzenie kabla na sufit.

Jest też zaznaczone gniazdko w liczbie pojedyńczej
i np.
Cytat

Wykucie bruzdy pod przewód/kabel (beton) m.b. 12,00 zł



I być może żeby nie rozbijać sie na "drobne" wykonawca posciągnął wszystko pod ten magiczny punkt

Niewiem

Być może chce naciągnąć na większą kasę
Link do komentarza
Cytat

Dzień dobry,
zleciłem ekipie przeprowadzającej remont wykonanie instalacji elektrycznej. Ustaliliśmy, gdzie jakie gniazdka itp.
Po wykonaniu połowy prac, wykonawca wystawił rachunek na 28 punktów po 55 zł na jakieś 1500 zł.
Mieszkanie ma 20 metrów i ponoć jest w nim już 28 punktów, a wciąż łazienka, kuchnia i przedpokój są bez instalacji. Patrząc po ścianach i myśląc o gniazdkach, które tam dopiero mają być, nie doliczyłem się 28 punktów.
Myślalem, że to koszt za całość. Okazało się że za pracę dotyczasową, za resztę przyjdzie mi zatem dopłacić.
Jak liczono?
Na jednej ze ścian sa trzy miejsca (chcę uniknąć słowa punkt) w których chcę mieć gniazdka. Są to:
1)Przylegające do siebie, dwa gniazdka elektryczne i jedno telefoniczne, Jedna bruzda, trzy puszki, jeden kabel główny.
2)Trzy elektryczne, przylegające do siebie. W jednej bruździe po prostu 3 puszki. Jeden kabel doprowadzający.
3)Dwa elektryczne i jedno telefoniczne. Jak wyżej.
Ile tu jest punktów? 3 czy 9?
Moim zdaniem 3. Zdaniem wykonawcy 9.
Zadzwoniłem do pięciu przypadkowych zakładów elektrycznych z tym pytaniem. Wszyscy odpowiedzieli że 3.
Co państwo uważacie? Wykonawca żąda zapłaty jak za 9 w przykładzie, czyli 1500 zł, resztę mogę zlecić komu innemu. Kto ma rację? Jak powinienem postąpić?
Z góry dziękuję za państwa uwagi.




Dlatego zawsze mówię, że lepiej finanse omówić przed robotą, ustalając cenę za całość. Wtedy mie ma nieporozumień.
Moim zdaniem powinniście pójść na kompromis - dwa gniazda to np. konieczność wycinania otworów pod dwie puszki, gniazdo telefoniczne to zaś odrębna instalacja. Zawsze to więcej roboty niż gdyby liczyć tak jak chcesz, wszystko jako jeden punkt.
Link do komentarza
Cytat

Raczej nie pomoże. Problemem nie jest cena tylko definicja punktu. Nie pomogę, bo nie wiem. Luźno rzuciłam uwage o cenie i temat rozwinął sie nie w ta stronę co powinien.



A wszystko przez to, że punkt nie ma definicji. Na forum podano jedną, jako każde wyprowadzenie kabli. Jednak to jest definicja pod którą podpada wszystko i nic. A zatem punkty u mnie liczone jako 6 i jako 28. Obie faktury wykonawca podciągnie pod tę samą definicję. Są jednak dobre wyjątki. Zauważyłem, poniewczasie niestety, że część wykonawców podaje definicję punktu. Problem w tym, że jest ona dla laika niezrozumiała.
Link do komentarza
Poszedłbym na kompromis, gdyby bruzdy kuto, ale kable kładziono po ziemi, by zalać wylewką. Otworów na gniazda też nie wycinano, a wykuto. Wykonawca nie podał mi kwoty za punkt, mimo że prosiłem o wycenę. Zrobił za to instalację.
Nie widzę tu miejsca na kompromis icon_sad.gif
A co z faktem, że pięciu uprawnionych elektryków uznało 28 punktów za 6? To jest spora różnica. Z 1500 zł na 300?
Link do komentarza
A czy
Cytat

pięciu uprawnionych elektryków



Widziało mieszkanie i w ten punkt wliczało kłucie bruzd,rozprowadzenie kabli itp.

Może niektórzy policzą za punkt 3 przylegające do siebie gniazdka,ale doliczą np. 10zł za metr kłucia ściany.

Dla jednych np. łącznik instalacyjny nie jest punktem,dla innych jest

I po to są umowy,by precyzować zakres i koszt robót.

Bo potem wychodzą niespodzianki

Inwestor chce zaoszczędzić,wykonawce chce zarobić
Link do komentarza
Cytat

A czy

Widziało mieszkanie i w ten punkt wliczało kłucie bruzd,rozprowadzenie kabli itp.

Może niektórzy policzą za punkt 3 przylegające do siebie gniazdka,ale doliczą np. 10zł za metr kłucia ściany.

Dla jednych np. łącznik instalacyjny nie jest punktem,dla innych jest

I po to są umowy,by precyzować zakres i koszt robót.

Bo potem wychodzą niespodzianki

Inwestor chce zaoszczędzić,wykonawce chce zarobić



Przepraszam, nie doczytał pan postu. Bruzdy żadnej nie kuto! Kable nie leżą nawet w peszlach, lecz luzem na podłodze gotowe do zalania betonem! Chyba że ma pan na myśli tę dziurę, w której osadzono bez wypoziomowania puszki i zaszpachlowano? Dziś postaram się zrobić i dołączyć zdjęcia.
Link do komentarza
Cytat

No dobrze

Ale jednego nie mogę znależć ( nie wiem czy pan to gdzieś umieścił)....

Materiał miał pan własny,czy wykonawca robił instalację własnym materiałem ?



Wykonawca robił instalację własnym materiałem. Od ostatniego postu był też na budowie instalator z uprawnieniami, również budowlanymi i jednoznacznie stwierdził, że chodzi o 6, nie 28 punktów. Dalej zaś że w żadnym razie mam się na liczenie wykonawcy nie zgadzać.
Link do komentarza
Cytat

hmmmm....

Najlepsza w tym przypadku byłaby konfrontacja wykonawcy i innego fachowca z uprawnieniami elektrycznymi,np. tego o którym pan pisze w ostatnim poście.

A pan mógłby spokojnie wysłuchać argumentów jednej i drugiej strony i zająć wtedy jakieś stanowisko


Bardzo dziękuję! Tak też powinienem był zrobić. Niestety żaden elektryk nie da się w taką konfrontację wciągnąć. Na bieżąco byłem jednak w kontakcie telefonicznym z elektrykiem, który ma uprawnienia i na moje zlecenie wycenił prace.
No ale teraz epilog.
Zgodnie z radą szukałem kompromisu. Zaproponowałem rzeczywistą liczbę punktów po 70 zł. Przystali. To oszczędził mi ok. 600 zł. Ostatecznie 15 punktów. Ale uwaga! Gdy myślałem że jest zgoda i zaczęliśmy konsultować następny etap prac, okazało się, że cena jest bez materiałów! Że mam dopłacić 1300 za kable i gips!
Mam zatem 15 punktów, ciągniętych bez peszli po ziemi za ponad 2000 zł! Oczywiście mam za to 25 kg gipsu, 200 metrów kabli i 25 pięciożyłowego!
Dlaczego się na to zgodziłem? Ano miałem się nie godzić i pozwolić by wykonawca dochodził należności na drodze cywilno-prawnej. Zrezygnowałem jednak z tego na rzecz spokoju. Tego, którego nie zaznałem przez weekend! Co nie oznacza, że mogę sobie na taką rozrzutność pozwolić.
Dziękuję za głosy w sprawie. Cóż stało się...
Link do komentarza
Cytat

Dzień dobry,
zleciłem ekipie przeprowadzającej remont wykonanie instalacji elektrycznej. Ustaliliśmy, gdzie jakie gniazdka itp.
Po wykonaniu połowy prac, wykonawca wystawił rachunek na 28 punktów po 55 zł na jakieś 1500 zł.
Mieszkanie ma 20 metrów i ponoć jest w nim już 28 punktów, a wciąż łazienka, kuchnia i przedpokój są bez instalacji. Patrząc po ścianach i myśląc o gniazdkach, które tam dopiero mają być, nie doliczyłem się 28 punktów.
Myślalem, że to koszt za całość. Okazało się że za pracę dotyczasową, za resztę przyjdzie mi zatem dopłacić.
Jak liczono?
Na jednej ze ścian sa trzy miejsca (chcę uniknąć słowa punkt) w których chcę mieć gniazdka. Są to:
1)Przylegające do siebie, dwa gniazdka elektryczne i jedno telefoniczne, Jedna bruzda, trzy puszki, jeden kabel główny.
2)Trzy elektryczne, przylegające do siebie. W jednej bruździe po prostu 3 puszki. Jeden kabel doprowadzający.
3)Dwa elektryczne i jedno telefoniczne. Jak wyżej.
Ile tu jest punktów? 3 czy 9?
Moim zdaniem 3. Zdaniem wykonawcy 9.
Zadzwoniłem do pięciu przypadkowych zakładów elektrycznych z tym pytaniem. Wszyscy odpowiedzieli że 3.
Co państwo uważacie? Wykonawca żąda zapłaty jak za 9 w przykładzie, czyli 1500 zł, resztę mogę zlecić komu innemu. Kto ma rację? Jak powinienem postąpić?
Z góry dziękuję za państwa uwagi.




3 puszki połączone ze sobą z jednym przewodem elektrycznym = 1 pkt
3 puszki połączone ze soba z przewodem elektrycznym(jeżeli jest instalacja bez puszek łączeniowych to mogą być dwa) i przewodem telefonicznym =2pkt

Kwota 55zł za pkt to bardzo wysoka cena bez materiału(nawet z materiałem to dużo, ale to zapewne zależy od regionu, i samego wykonawcy). Wydaje mi się że 30zł to powinno być właściwą ceną.

Jeżeli tak pana chcą w nieuczciwy sposób potraktować zażąda pan rozliczenia kosztorysem powykonawczym ze stawką roboczogodzinową i nakładami obowiązującymi w kwartale w którym były wykonane prace. Stawkę na kwartał III dla robót elektrycznych znajdzie pan w internecie.

Nie mniej nie powinien pan dopuścić do takiej sytuacji,że cenę poznaje pan dopiero po wykonaniu pracy.
Link do komentarza
Cytat

hmmmm....

Najlepsza w tym przypadku byłaby konfrontacja wykonawcy i innego fachowca z uprawnieniami elektrycznymi,np. tego o którym pan pisze w ostatnim poście.



Pani stoktotko.35 napewno i takie stawianie sprawy nie powinno mieć miejsca. To że "fachowiec" ma uprawnienia to jeszcze niewiele znaczy. Uprawnienia nie określają poziomu wiedzy zawodowej lecz tylko czy uzyskał okresowe uprawnienia SEP, czyli czy posiada wiedzę z przepisów, norm i BHP w zakresie jakim uzyskał uprawnienia.
Nie konfrontacja fachowców lecz ofert.

Jedyne słuszne w/g mnie i mam nadzieję ze wszyscy zgodzą się ze mną to ustalenie zakresu prac i ceny przed przystąpieniem do wykonania określonych robót.

Panie midzio bardzo mi przykro, że tak pana potraktowali. Myślę, że mimo wszystko powinien pan spisać z nimi umowę i w żelazny sposób egzekwować jej postanowienia. Sam jestem wykonawcą, i tymbardziej nie mogę się zgodzić z takim podejciem do inwestora.
Link do komentarza
Cytat

Pani stoktotko.35 napewno i takie stawianie sprawy nie powinno mieć miejsca. To że "fachowiec" ma uprawnienia to jeszcze niewiele znaczy. Uprawnienia nie określają poziomu wiedzy zawodowej lecz tylko czy uzyskał okresowe uprawnienia SEP, czyli czy posiada wiedzę z przepisów, norm i BHP w zakresie jakim uzyskał uprawnienia.
Nie konfrontacja fachowców lecz ofert.

Jedyne słuszne w/g mnie i mam nadzieję ze wszyscy zgodzą się ze mną to ustalenie zakresu prac i ceny przed przystąpieniem do wykonania określonych robót.

Panie midzio bardzo mi przykro, że tak pana potraktowali. Myślę, że mimo wszystko powinien pan spisać z nimi umowę i w żelazny sposób egzekwować jej postanowienia. Sam jestem wykonawcą, i tymbardziej nie mogę się zgodzić z takim podejciem do inwestora.




Tylko,że taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca..... icon_sad.gif
i ja tutaj tylko proponowałam coś na wzór małego arbitrażu

Tak naprawdę znamy tylko opinię jednej strony,czyli inwestora...
Ale uderza mnie w oczy cwaniactwo wykonawcy..

Takie czasy mamy icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
1. Od rozdzielnicy do gniazda 3-fazowego jest np 25 metrów licząc najkrótszą trasę po ścianie , przewód pod tynkiem - jaka cena ?
2. Od tej samej rozdzielnicy jest do gniazda 3 - fazowego 25 metrów licząc najkrótszą trasę po podłodze przed wylewką - jaka cena?
2. Od tej samej rozdzielnicy jest do gniazda 3 fazowego 25 metrów licząc najkrótsza trasę po podłodze 5 metrów przed wylewką + 2 przebicia przez ściany (ławy) + wykop i 15 metrów ziemią - jaka cena ?
Takie proste 3 przypadki dla tych którzy operują pojęciem punkt. Proszę więc wyliczyć ile za robotę z materiałem w każdym przypadku powinien skasować elektryk.
lub 2 przypadek - zamiast gniazda 3 fazowego wpiszmy gniazdo 1 fazowe i ile wyjdzie ?
Podobno wg definicji punktu gniazdo 1 fazowe to 1 punkt
gniazdo 3 fazowe to 2 punkty
czy koszty wykonania roboty gniazda 1 fazowego będą o połowę niższe i ile wyniosą ?
Link do komentarza
Cytat

3 puszki połączone ze sobą z jednym przewodem elektrycznym = 1 pkt
3 puszki połączone ze soba z przewodem elektrycznym(jeżeli jest instalacja bez puszek łączeniowych to mogą być dwa) i przewodem telefonicznym =2pkt

Kwota 55zł za pkt to bardzo wysoka cena bez materiału(nawet z materiałem to dużo, ale to zapewne zależy od regionu, i samego wykonawcy). Wydaje mi się że 30zł to powinno być właściwą ceną.

Jeżeli tak pana chcą w nieuczciwy sposób potraktować zażąda pan rozliczenia kosztorysem powykonawczym ze stawką roboczogodzinową i nakładami obowiązującymi w kwartale w którym były wykonane prace. Stawkę na kwartał III dla robót elektrycznych znajdzie pan w internecie.

Nie mniej nie powinien pan dopuścić do takiej sytuacji,że cenę poznaje pan dopiero po wykonaniu pracy.




Bardzo dziękuję za radę. Czy nie jest za późno? Niestety pieniądze wykonawcy już przelałem?
Link do komentarza
Cytat

1. Od rozdzielnicy do gniazda 3-fazowego jest np 25 metrów licząc najkrótszą trasę po ścianie , przewód pod tynkiem - jaka cena ?
2. Od tej samej rozdzielnicy jest do gniazda 3 - fazowego 25 metrów licząc najkrótszą trasę po podłodze przed wylewką - jaka cena?
2. Od tej samej rozdzielnicy jest do gniazda 3 fazowego 25 metrów licząc najkrótsza trasę po podłodze 5 metrów przed wylewką + 2 przebicia przez ściany (ławy) + wykop i 15 metrów ziemią - jaka cena ?
Takie proste 3 przypadki dla tych którzy operują pojęciem punkt. Proszę więc wyliczyć ile za robotę z materiałem w każdym przypadku powinien skasować elektryk.
lub 2 przypadek - zamiast gniazda 3 fazowego wpiszmy gniazdo 1 fazowe i ile wyjdzie ?
Podobno wg definicji punktu gniazdo 1 fazowe to 1 punkt
gniazdo 3 fazowe to 2 punkty
czy koszty wykonania roboty gniazda 1 fazowego będą o połowę niższe i ile wyniosą ?



Chciałem tylko dodać, że u mnie mowa jest o mieszkaniu dwudziestometrowym! Największa odległość od rozdzielnicy do gniazda nie przekracza 5 metrów! Nie trzeba było wykuć ani centymetra bruzdy. Mój przypadek był naprawdę prosty. Dodam jeszcze, że w mieszkaniu nie ma wydzielonych pomieszczeń, nie było zatem przez co się przebijać. Rozumiem pański argument, lecz on się tu w zupełności nie stosuje. Gdyby mowa była o sytuacji opisanej przez pana nie założyłbym tego wątku, tylko cieszył się że mi się poszczęściło. Było jednak inaczej.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Podbije temat gdyż w ostatnio otrzymanej wycenie coś dla mnie nie jest jasne.

Konkretnie przyłączenie każdego z punktów do rozdzielni jest traktowane jak rozumiem jako punkt.
Montaż rozdzielni jest liczony oddzielnie.

Oraz czy punkt to wyciągnięcie przewodu czy wkucie puszki i wyciągniecie w nim przewodu? Nie chodzi o biały montaż tylko o wkucie puchy przed tynkowaniem.

czy to jest normalne?
Link do komentarza
Cytat

Podbije temat gdyż w ostatnio otrzymanej wycenie coś dla mnie nie jest jasne.

Konkretnie przyłączenie każdego z punktów do rozdzielni jest traktowane jak rozumiem jako punkt.
Montaż rozdzielni jest liczony oddzielnie.

Oraz czy punkt to wyciągnięcie przewodu czy wkucie puszki i wyciągniecie w nim przewodu? Nie chodzi o biały montaż tylko o wkucie puchy przed tynkowaniem.

czy to jest normalne?



Żaden szanujący się elektryk nie stosuje wyceny od punktu, bo tak się wyceniać nie da. Jest różne podłoże (ściany), różny stopień trudności i koniecznych nakładów pracy, aby to gniazdo czy lampę osadzić i zasilić. To już lepiej stosować ceny od metra kwadratowego obiektu.
A normalną wyceną jest kosztorys wykonany z zastosowaniem stawek wynikających z KNR.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Najprościej mówiąc każde miejsce w ścianie, gdzie wychodzi kabel elektryczny, czyli gniazdko, wyłącznik światła, puszka z kablem do kuchenki czy okapu


Nie łapiesz icon_biggrin.gif Chodzi o punkt czy tylko doprowadzenie kabla do gniazdka,wyłącznika czy wraz białym montażem oraz jaka rozdzielnica.Do okapu nie zawsze jest potrzebna puszka tak samo jak do dodatkowego oświetlenia mebli kuchennych.
Link do komentarza
Cytat

Najprościej mówiąc każde miejsce w ścianie, gdzie wychodzi kabel elektryczny, czyli gniazdko, wyłącznik światła, puszka z kablem do kuchenki czy okapu




4 gniazdka na jednym obwodzie to 4 punkty czy 7 bo 8 w rozdzielni ?
10 punktów oświetleniowych na 1 obwodzie to 10 pkt czy 19
kabel wychodzi ze ściany x 2
przy instalacji gdzie jeden obwód = 1 gniazdko ten problem nie istnieje punkt jest punkt icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Najprościej mówiąc każde miejsce w ścianie, gdzie wychodzi kabel elektryczny, czyli gniazdko, wyłącznik światła, puszka z kablem do kuchenki czy okapu



A jak tynkarz kiepsko zatynkuje i grzbiet kabla wyłazi ze ściany, to też jest punkt?


Cytat

Najgorsze były oferty w których rozliczamy się nie na punkty a na całość, choć to dla mnie dziwne.



Bo ci "na punkty" nie są w stanie ogarnąć całości instalacji.


Weź se takiego, a za rok napisz jak Ci się Twoja instalacja podoba.
Link do komentarza
Cytat

Wtedy tynkarz poprawia fuszerkę icon_smile.gif Ale generalnie płaciłem za wszystkie (celowo) wyciągnięte kable taką samą kwotę...


Ale za co płaciłeś icon_exclaim.gif Czytaj o co pytają i odpowiedź daj konkretną. Poczytaj co to punkt i jak u Ciebie ten punkt wyglądał bo widzę ,że tez pociągnęli Cię po kieszeni jeżeli faktycznie za wyciągnięte kable płaciłeś 40 zł i czy to była nowa budowa czy remont?
Link do komentarza
Cytat

Ale za co płaciłeś icon_exclaim.gif Czytaj o co pytają i odpowiedź daj konkretną. Poczytaj co to punkt i jak u Ciebie ten punkt wyglądał bo widzę ,że tez pociągnęli Cię po kieszeni jeżeli faktycznie za wyciągnięte kable płaciłeś 40 zł i czy to była nowa budowa czy remont?



A jest definicja czegoś takiego jak punkt? Bo mi się wydaje, że niekoniecznie... Moja odpowiedź była chyba dość jasna, bo nawet w swoim poście na nie odpowiedziałeś - punkt jako wyciągnięty (celowo) kabel.

Apropo drugiego pytania, to było to wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim kilka lat temu. W kilku miejscach żeby przeciągnąć kabel kuli nawet ze 3 metry bieżące, w dużej części w żelbetonie (głęboki na półtora centymetra rowek w ścianie nośnej), nie wydaje mi się to więc wygórowaną ceną. No ale może nie znam rynku.
Link do komentarza
Cytat

A jest definicja czegoś takiego jak punkt? Bo mi się wydaje, że niekoniecznie... Moja odpowiedź była chyba dość jasna, bo nawet w swoim poście na nie odpowiedziałeś - punkt jako wyciągnięty (celowo) kabel.

Apropo drugiego pytania, to było to wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim kilka lat temu. W kilku miejscach żeby przeciągnąć kabel kuli nawet ze 3 metry bieżące, w dużej części w żelbetonie (głęboki na półtora centymetra rowek w ścianie nośnej), nie wydaje mi się to więc wygórowaną ceną. No ale może nie znam rynku.


Właśnie niby definicja jest ale jej nie ma ,bo tak wyżej koledzy pisali jakie prace mogą obejmować punkt.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie niby definicja jest ale jej nie ma ,bo tak wyżej koledzy pisali jakie prace mogą obejmować punkt.


Ja się wypowiadałem, jakie prace obejmowało to w moim przypadku...

Cytat

Właśnie niby definicja jest ale jej nie ma ,bo tak wyżej koledzy pisali jakie prace mogą obejmować punkt.


Ja się wypowiadałem, jakie prace obejmowało to w moim przypadku...
Link do komentarza
Podepnę się bo i tej kwestii zaczynam gromadzić dane. Ile powinienem rozsądnie zapłacić w przypadku gdy: sam "rozłożę" kable w ścianach, wykopię tunel od skrzynki ZE do domu i wsadzę tam oczywiście kabel przyłączeniowy. Oczywiście kable dochodzące do tablicy rozdzielczej będą opisane właściwie. Interesuje mnie złożenie skrzynki bezpiecznikowej w jedną całość, podpięcie do ZE i przybicie tam gdzie trzeba właściwych pieczątek? Dom według projektu posiada 13 obwodów.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...