Skocz do zawartości

technologia budowy a ogrzewanie plus wilgoc


Recommended Posts

hej,

Przymierzam się powoli do budowy domu. Jak wszyscy stoje przed trudnym wyborem na co sie zdecydować czy ceramikę czy sylikanty. Założenia do budowy są takie:

1. Dom max 150m2 z piwnicą
2. Budowa sposobem gospodarczym
3. Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, być może jak mnie wkurzy to piec tłokowy na ekogroszek
4. brak wilgoci w domu
5. koszta budowy oczywiście jak najmniejsze


Ściany jestem zdecydowany robić w technologi 2-warstwowej czyli pustak plus docieplenie.

Z tego co analizowałem to za ceramika przemawia dobra cena m2 (myślę tu o pustaku plus styropian 15-20 cm) i to że np. docieplenie mógłbym sam wykonać, bo nie wiem czy bym sobie poradził z wełnąicon_smile.gif. Budowa ceramika jest dość popularna, wiec ze znalezieniem odpowiednich fachowców tez by raczej nie było problemu. Jednakże nie wiem czy dom nie będzie się za zimnu i czy nie będzie przy zastosowaniu kominka zbyd długo sie nagrzewał i jak długo ciepło będzie utrzymywał....?

sylikantów boje sie z uwagi na wilgoć, obawiam się że po wybudowaniu mogę mieć wilgoć w domu. Koszt budowy też jest większy (sylikant + wełna). Z kolei wiem po znajomych, że kominek w takim domu spokojnie daje sobie rade i nie pali się tam 24h na dobę...


jak narazie wiem jedno że na teraz wybrał bym projekt domu zoja lux grota icon_smile.gif o ten:
http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojalu...234274c1cff2682


jakie są wasze opinie w tym temacie? może coś doradzicie, wskażecie drogę...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

hej,

Przymierzam się powoli do budowy domu. Jak wszyscy stoje przed trudnym wyborem na co sie zdecydować czy ceramikę czy sylikanty. Założenia do budowy są takie:

1. Dom max 150m2 z piwnicą
2. Budowa sposobem gospodarczym
3. Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, być może jak mnie wkurzy to piec tłokowy na ekogroszek
4. brak wilgoci w domu
5. koszta budowy oczywiście jak najmniejsze


Ściany jestem zdecydowany robić w technologi 2-warstwowej czyli pustak plus docieplenie.

Z tego co analizowałem to za ceramika przemawia dobra cena m2 (myślę tu o pustaku plus styropian 15-20 cm) i to że np. docieplenie mógłbym sam wykonać, bo nie wiem czy bym sobie poradził z wełnąicon_smile.gif. Budowa ceramika jest dość popularna, wiec ze znalezieniem odpowiednich fachowców tez by raczej nie było problemu. Jednakże nie wiem czy dom nie będzie się za zimnu i czy nie będzie przy zastosowaniu kominka zbyd długo sie nagrzewał i jak długo ciepło będzie utrzymywał....?

sylikantów boje sie z uwagi na wilgoć, obawiam się że po wybudowaniu mogę mieć wilgoć w domu. Koszt budowy też jest większy (sylikant + wełna). Z kolei wiem po znajomych, że kominek w takim domu spokojnie daje sobie rade i nie pali się tam 24h na dobę...

jakie są wasze opinie w tym temacie? może coś doradzicie, wskażecie drogę...


Sylikantów nie radzę,musi być to jakaś nowość tzn.nie sprawdzona jeszcze w budownictwie i nie wiadomo jak się zachowają ściany z tego materiału icon_wink.gif

Na początek radzę powertować forumy budowlane,jest tego sporo w tym temacie.Ciekawe,że ceramika jest tańsza od silikatu ? Na ceramikę jest dobra cena ?
Silikaty ocieplamy również styropianem(a może przede wszystkim ? ).Wystarczy np.silikat 18cm+20cm styro i zapewniam Cię,że jest to najtańszy w tej chwili zestaw do budowy.
Przy dobrej izolacji i odpowiedniej wentylacji nie ma prawa być problemu z wilgocią
Silikat był moim faworytem ale pójdę w zewnętrzne BK24+18cm styro a w środku 18 i 12cm silikatu icon_smile.gif
Gdybym miał wybierać między ceramiką a silikatem to zdecydowanie wybieram silikat+oczywiście styro a nie wełna.

Kotłownia z salonu...nie dla mnie icon_wink.gif
Jeśli nie gaz czy elektryka to z uwagi,że będziesz miał piwnicę najlepiej ekogroch lub pellet a z kominka DGP przy okazyjnym paleniu lub okresach przejściowych.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Sylikantów nie radzę,musi być to jakaś nowość tzn.nie sprawdzona jeszcze w budownictwie i nie wiadomo jak się zachowają ściany z tego materiału icon_wink.gif

Na początek radzę powertować forumy budowlane,jest tego sporo w tym temacie.Ciekawe,że ceramika jest tańsza od silikatu ? Na ceramikę jest dobra cena ?
Silikaty ocieplamy również styropianem(a może przede wszystkim ? ).Wystarczy np.silikat 18cm+20cm styro i zapewniam Cię,że jest to najtańszy w tej chwili zestaw do budowy.
Przy dobrej izolacji i odpowiedniej wentylacji nie ma prawa być problemu z wilgocią
Silikat był moim faworytem ale pójdę w zewnętrzne BK24+18cm styro a w środku 18 i 12cm silikatu icon_smile.gif
Gdybym miał wybierać między ceramiką a silikatem to zdecydowanie wybieram silikat+oczywiście styro a nie wełna.

Kotłownia z salonu...nie dla mnie icon_wink.gif
Jeśli nie gaz czy elektryka to z uwagi,że będziesz miał piwnicę najlepiej ekogroch lub pellet a z kominka DGP przy okazyjnym paleniu lub okresach przejściowych.




nooo doobra niech będzie silikat icon_razz.gif drooobna pomyłka icon_smile.gif Edytowano przez tffur (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a czemóż to Kolego tak obawiasz się tej wilgoci w silikacie?
zamierzasz lać wiadrami wodę na ściany?




Drogi Kolego ja w ogóle obawiam się wilgoci, bo mam złe doświadczenia z obecnego domu i z domów/opowieści znajomych. Wiem po prostu jaki to może być problem jeśli dom jest źle skonstruowany. Każdy nowy dom jest super ale co po 10 latach? Stąd moje pytania i obawy odnośnie wilgoci.
ps. popraw pls literówke bo w oko kole icon_smile.gif
Edytowano przez tffur (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Drogi Kolego ja w ogóle obawiam się wilgoci, bo mam złe doświadczenia z obecnego domu i z domów/opowieści znajomych. Wiem po prostu jaki to może być problem jeśli dom jest źle skonstruowany. Każdy nowy dom jest super ale co po 10 latach? Stąd moje pytania i obawy odnośnie wilgoci.
ps. popraw pls literówke bo w oko kole



Tylko profesjonalna wentylacja mechaniczna z rekuperat. poradzi sobie z wilgocią wewnątrz domu .
Link do komentarza
Cytat

Tylko profesjonalna wentylacja mechaniczna z rekuperat. poradzi sobie z wilgocią wewnątrz domu .


To nie jest prawdą. Wentylacja mechaniczna jest regulowana, tak więc nie musi przesuszać powietrza. Utrzymując komfort termiczno wilgotnościowy - zapewniamy sobie wzrost zawilgocenia - no chyba, że jest paroizolacja.
Jak to pisał Szanowny JBZ... im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Drogi Kolego ja w ogóle obawiam się wilgoci, bo mam złe doświadczenia z obecnego domu i z domów/opowieści znajomych. Wiem po prostu jaki to może być problem jeśli dom jest źle skonstruowany. Każdy nowy dom jest super ale co po 10 latach? Stąd moje pytania i obawy odnośnie wilgoci.
ps. popraw pls literówke bo w oko kole icon_smile.gif


a jakie są te złe doświadczenia?
Link do komentarza
Cytat

 Utrzymując komfort termiczno wilgotnościowy - zapewniamy sobie wzrost zawilgocenia - no chyba, że jest paroizolacja. 
Jak to pisał Szanowny JBZ... im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią.



Paroizolacja nic tu nie pomoże nawet jak ściany od środka obłożysz szkłem będziesz mieszkał  w terrarium , woda będzie płynąć po ścianach a punkt rosy wyjdzie wewnątrz przegrody .

 
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A ja proponuję Thermodom. zybko, systemem gospodarczym, nie trzeba ocieplać, łatwo, nie wymaga nadzoru.
Same plusy, oczywiście nie do końca, ale jeżeli ma to być własna budowa to materiał idealny. Wystarczy sznurek, piła i betoniarka do budowy.
Zajrzyj do mojego albumu. Dom postawiliśmy w całości sami.

Pozdro


A co z paroizolacją ? A co z minimum 0.1W/m2 x K?

Cytat

Wybór ogrzewania jest trudny wtedy, kiedy okazuje się, że przyłącza trzeba dociągnąć. Nie jest to tania inwestycja. Dlatego ja zdecydowałem się na wybór paneli podczerwieni. Jestem zadowolony z wyboru i polecam go naprawdę wszystkim.


Podaje Pan 210 zł miesięcznie za dom 100m2 dobrze izolowanym... Mam pytania, bo takie ogrzewanie bardzo łatwo spieprzyć:
- czy panele mogą mieć ponad 40 st.C
- z jaką dokładnością mierzona jest temperatura w pokoju i gdzie
- jak realizowane jest "nie grzanie" ściany
- jak realizowane jest programowanie stref
- skąd tak gigantyczna cena inwestycji
- czy można prosić o krótki opis izolacji domu zużywającego 22 kWh/m2 rocznie
Link do komentarza
Cytat

może być problem jeśli dom jest źle skonstruowany



Zepsuć można wszystko, nie tylko silikaty.
Prawda o ceramice jest taka, że raczej nie ma zbyt wielu zalet, a silikat przynajmniej jest wytrzymały i dobrze izoluje akustycznie. Ocieplać i tak na ogół ma ocieplenie więc nie ma problemu. I nie wydaje mi się, żeby silikaty należały do najdroższych icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zepsuć można wszystko, nie tylko silikaty.
Prawda o ceramice jest taka, że raczej nie ma zbyt wielu zalet, a silikat przynajmniej jest wytrzymały i dobrze izoluje akustycznie. Ocieplać i tak na ogół ma ocieplenie więc nie ma problemu. I nie wydaje mi się, żeby silikaty należały do najdroższych icon_smile.gif


Już pisaliśmy - ocieplenie to historia! Izolacja jest skuteczna. Nie zamknięta izolacja - to tylko problemy – kotłownie, wysokie rachunki , wilgoć - jest XXI wiek!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Już pisaliśmy - ocieplenie to historia! Izolacja jest skuteczna. Nie zamknięta izolacja - to tylko problemy – kotłownie, wysokie rachunki , wilgoć - jest XXI wiek!




Panie, po co się Pan czepiasz? I tak wiadomo, że jak ktoś mówi ocieplenie to mówi o izolacji termicznej. Tak gadać dla samego gadanie to nie ma sensu.
Link do komentarza
Cytat

Panie, po co się Pan czepiasz? I tak wiadomo, że jak ktoś mówi ocieplenie to mówi o izolacji termicznej. Tak gadać dla samego gadanie to nie ma sensu.


Dlaczego Szanowny Pan uogólnia. Nie każdemu brak wiedzy, co to jest izolacja termiczna. Znający się na izolacjach wiedzą, ze "ocieplanie" to działanie częściowe a izolowanie - to działanie kompletne. Zorientowanie wiedzą również, że częściowym izolowaniem czyli ocieplaniem jest jak z częściową ciążą.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Drogi Kolego ja w ogóle obawiam się wilgoci, bo mam złe doświadczenia z obecnego domu i z domów/opowieści znajomych. Wiem po prostu jaki to może być problem jeśli dom jest źle skonstruowany. Każdy nowy dom jest super ale co po 10 latach? Stąd moje pytania i obawy odnośnie wilgoci.
ps. popraw pls literówke bo w oko kole icon_smile.gif


Niestety z doświadczenia wiem,że wilgość wchodzi głównie w dom ,gdy jest żle zaizolowany-izolacja to podstawa ,bez dobrego zabezpieczenia fundamentów wilgość zawsze wejdzie
Link do komentarza
Gość Twój Kierownik Budowy
arturro co Ty za brednie piszesz. Silikaty są stosowane w budownictwie od kilkudziesięciu lat!

Każdy materiał ma swoje wady i zalety! Jeżeli miałbym nadmiar gotówki, budowałbym z ceramiki z tynkami cementowo-wapiennymi filcowanymi, i ocieplany wełną mineralną. Takie ściany oddychają i mikroklimat wewnątrz pomieszczeń jest najkorzystniejszy dla zdrowia (tylko drewno jest pod tym względem lepsze).
Niestety realia finansowe decydują... Z wilgocią nie może być problemów-tylko brać kierownika budowy za tyłek i niech radzi, pomaga i kontroluje. Przy prawidłowo wykonanych izolacjach i ociepleniu (z wyeliminowaniem mostków termicznych, aby temperatura przegrody była wyższa o co najmniej 1ctC od punkty rosy-ważne są szczegóły i utrzymanie punktu rosy w warstwie termoizolacyjnej) nie ma problemów z wilgocią! Innym aspektem jest izolacyjność akustyczna-materiały o większej gęstości izolują lepiej.

Reasumując-budować z głową niech osoba z doświadczeniem i wiedzą i pilnuje szczegółów.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

arturro co Ty za brednie piszesz. Silikaty są stosowane w budownictwie od kilkudziesięciu lat!


Panie Kierownik,przeczytaj sobie Pan jeszcze raz poniższy tekst,i jeszcze raz i jeszcze raz i dojdzie Pan do tego samego wniosku icon_wink.gif a jak nie to jest Pan d..a nie kierownik icon_smile.gif No chyba,że zna Pan tą nowość,o której pisałem...
Cytat

Sylikantów nie radzę,musi być to jakaś nowość tzn.nie sprawdzona jeszcze w budownictwie i nie wiadomo jak się zachowają ściany z tego materiału icon_wink.gif


Jak wsześniej napisałem silikaty są bardzo dibrym materiałem do budowy (sam będę mial na ścianach wewnętrznych)
Link do komentarza
Cytat

Drogi Kolego ja w ogóle obawiam się wilgoci, bo mam złe doświadczenia z obecnego domu i z domów/opowieści znajomych. Wiem po prostu jaki to może być problem jeśli dom jest źle skonstruowany. Każdy nowy dom jest super ale co po 10 latach? Stąd moje pytania i obawy odnośnie wilgoci.
ps. popraw pls literówke bo w oko kole icon_smile.gif


Najpier zrob odwierty geologiczne zeby zobaczyc gdzie masz lustro wody, i czy w ogole nie ma przeciwskazan do budowy piwnicy.
Link do komentarza
Cytat

Każdy materiał ma swoje wady i zalety! Jeżeli miałbym nadmiar gotówki, budowałbym z ceramiki z tynkami cementowo-wapiennymi filcowanymi, i ocieplany wełną mineralną. Takie ściany oddychają i mikroklimat wewnątrz pomieszczeń jest najkorzystniejszy dla zdrowia (tylko drewno jest pod tym względem lepsze).



1. Ściany nie oddychają. Wentylacja oddycha nie ściany.
2. A jak już Pan chce żeby oddychało to BK oddycha lepiej od ceramiki.

Cytat

Każdy materiał ma swoje wady i zalety! Jeżeli miałbym nadmiar gotówki, budowałbym z ceramiki z tynkami cementowo-wapiennymi filcowanymi, i ocieplany wełną mineralną. Takie ściany oddychają i mikroklimat wewnątrz pomieszczeń jest najkorzystniejszy dla zdrowia (tylko drewno jest pod tym względem lepsze).



1. Ściany nie oddychają. Wentylacja oddycha nie ściany.
2. A jak już Pan chce żeby oddychało to BK oddycha lepiej od ceramiki.
Link do komentarza
Gość Twój Kierownik Budowy
Cytat

1. Ściany nie oddychają. Wentylacja oddycha nie ściany.
2. A jak już Pan chce żeby oddychało to BK oddycha lepiej od ceramiki.



1. Ściany nie oddychają. Wentylacja oddycha nie ściany.
2. A jak już Pan chce żeby oddychało to BK oddycha lepiej od ceramiki.



Apropos oddychania ścian-nie wiem skąd ta "dziwna" wiedza o odychaniu ścian i tym BK (który żłopie wodę jak wariat, i tworzy jeden z najbardziej niekorzystnych mikroklimatów wewnątrz pomieszczeń - gorszy o ile pamiętam jest tylko sam beton!). Aż z czystej ciekawości podjadę do biblioteki i poczytam o tym trochę (bo jest to sprzeczne z tym czego uczono mnie na Politechnice i nie sądzę aby BK się tak poprawił w przeciągu kilku lat).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...