Skocz do zawartości

jakie rolety zewnętrzne dla domu energooszczędnego


Recommended Posts

Witam Panie Zbyszku
Mam do Pana pytanie.
Jestem na etapie stawiania ścian zewnętrznych (dopiero zaczynam), mam dylemat:
* jakie okienne rolety zewnętrzne najlepiej wybrać- pod względem montażu, aby były jak najmniejsze mostki cieplne, aby dom mógł spełniać wymogi domu energooszczędnego.
W numerze 7-8/2009 "BD" są podane trzy rodzaje montowań rolet:
1. z kasetami pod elewacją
2.mocowane do ściany domu
3.nakładane na ramę okienną
ale niestety nie ma wskazówki który typ montażu jest dla domu energooszczędnego najlepszy czyli tworzy najmniejszy mostek cieplny.
Bardzo proszę o radę gdyż wykonawca chce znać moją decyzję do niedzieli, gdyz musi wiedzieć jakiej wielkości mają być otwory okienne, nadproża.
pozdrawiam
 

Link do komentarza
Dla domu energooszczędnego najodpowiedniejsze są tradycyjne rolety w skrzynkach STANDARD lub OWAL. Sposób montażu tych rolet nie ingeruje w warstwę izolacji okno - ściana, a roleta jest dodatkową osłoną okna.
Jedyną wadą jest to, że roletę wraz ze skrzynką widać. Z rolet podtynkowych polecałbym system TERMOLUX który jest bardzo dobrze wyizolowany i może być dodatkowo osłonięty styropianem od wewnątrz i od zewnątrz. Należy wziąć pod uwagę fakt, że szczelnie zamknięta, dobrze wyizolowana i prawidłowo zainstalowana skrzynka rolet TERMOLUX jest odporna na różnego rodzaje przeciągi i przewiewy.

Najbardziej newralgicznym momentem, jeżeli chodzi o termoizolacje, jest poranne otwarcie pancerzy rolet po mroźnej nocy. Wówczas w skrzynce rolety znajduje się stosunkowo duża masa zmrożonego pancerza, która przy słabej izolacji skrzynki mogłaby powodować powstanie efektów przemarzania np. efekt skraplania wody. Dlatego też w skrzynkach TERMOLUX stosowana jest gruba warstwa izolującego styropianu.

Rolety INTEGRO mogę polecić do domów budowanych w technologi ściany trójwarstwowej. Prawidłowo wykonane rolety INTEGRO wymagają odpowiedniej grubości muru i przy ścianie wykonanej z bloczka 24cm + 15 cm styropianu
nie da się ich zamontować prawidłowo tak, żeby izolacja była odpowiednia.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...