Skocz do zawartości

tzw, dobre sąsiedztwo


Recommended Posts

Jestem właścicielem działki rolnej o pow. 0,18 ha, na której zamierzam wybudować jednorodzinny budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy. W sąsiedztwie w/w działki jest działka o pow. 0,99 ha (właściciel nie jest rolnikiem posiada tylko tą działkę) zabudowana przedwojenną (1925 r.) zabudową zagrodową – dom mieszkalny, budynek gospodarczy.

Czy w związku z powyższym będę spełniał wymagania ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym art. 61 ust. 1 pkt. 1.

Ja uważam, że spełniam te wymagania ponieważ paragraf 3 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi że przez budynek mieszkalny rozumie się budynek przeznaczony na mieszkania mający postać budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej.
Link do komentarza
Zabudowa działki zakwalifikowanej jako rolna jest możliwa jedynie przez rolnika posiadającego gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha.(ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego Dz.U. 64/2003) W innym przypadku, budowę na takiej działce można rozpocząć jedynie po odrolnieniu gruntu oraz uzyskaniu warunków zabudowy wydanych przez gminę.

Uprzedzając następne pytanie.

Zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami, zakończenie budowy i rozpoczęcie użytkowania domu jednorodzinnego nie wymagało formalnego odbioru, a jedynie zgłoszenia budynku do eksploatacji. Z opisu sytuacji wynika, że dom został formalnie dopuszczony do użytkowania, o czym może świadczyć np. zameldowanie właścicieli, wyszczególnienie w podatku od nieruchomości, wpis w księdze wieczystej. Późniejsze przeróbki można ewentualnie zalegalizować występując o nowe pozwolenie na budowę, na podstawie istniejącego projektu zmian. Ważność pozwolenia na budowę wynosi 2 lata do czasu rozpoczęcia budowy, a przerwa w realizacji inwewstycji nie może również trwać więcej niż 2 lata. O dotrzymaniu w/w terminów decydują: zgłoszenier rozpoczęcia budowy oraz wpisy w dzienniku budowy o etapach prowadzonych robót.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Mam pytanie.Mam w posiadaniu ponad3,5 ha gruntu rolnego na który zostały wydane mi warunki na zabudowę na budynek gospodarczy z zapleczem socjalnym, przystosowanym do hodowli i chowu koni.Jestem hodowcą, mam prawie gotowy projet obiektu( wszystko zgodnie z przepisami i ze sztuka budowlaną).Chciałabym wiedzieć czy sąsiedzi, mogą utrudnić mi otrzymanie pozwolenia na budowę?Cały teren jest rolny.Ja chcę go użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem.Nie będzie tam żadnych szkodliwych substancji, przykrych zapachów ani nic co mogłoby utrudnić życie sąsiadom.Doszły mnie słuchy,że zrobią wszystko abym nie uzyskała pozwolenia na budowę ponieważ wybudowali sobie domy na tych terenach, aby być bliżej natury i w spokojnym, z dala od zgiełku miejscu, a tu taka stajnia.Domy sąsiadów to eleganckie wille, które udaja budynki gospodarcze i żaden z nich nie ma w tym terenie żadnego gospodarstwa.Czy mam się bać?Anna
Link do komentarza
Podczas prowadzonej procedury wydania warunków zabudowy, urząd gminny zwracał się do właścicieli sąsiednich działek o zgłaszanie ewentualnych zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Jeśli więc nie złożyli oni sprzeciwu, to nie są stroną, która może uczestniczyć w procedurze wydawania pozwolenia na budowę i zgłaszać swoje zastrzeżenia. Pozwolenie na budowę wydawane jest bowiem na podstawie ważnych warunków zabudowy wydanych przez urząd gminny, projektu budowlanego i planu zagospodarowania działki. Plan zagospodarowania działki wykonany przez uprawnionego projektanta powinien uwzględniać wymogi prawa budowlanego, przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych - w tym przypadku głównie pod kątem zachowania wymaganych odległości od budynków mieszkalnych. Jedynie niespełnienie tych wymagań może stanowić podstawę do wstrzymania planowanej inwestycji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...