Skocz do zawartości

Jak wysoki powinien być komin?


Recommended Posts

Przepisy stanowią (pogrubienie moje) Rozporzadzenie WT:

Cytat

§ 140. 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.

5. Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m.


§ 142. 1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.

2. Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeżeli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych.




Przywołana norma to PN-B-10425:1989

Cytat

1.1. Przedmiot normy.
Przedmiotem normy są wymagania techniczne i badania wykonywane przy odbiorze przewodów dymowych, spalinowych i wentylacji grawitacyjnej, murowanych z cegły, zwanych dalej przewodami.

3.3.2.3. Przewody wentylacyjne należy prowadzić od wlotu do wylotu komina (rys. 1). W kominach powinny być wykonane boczne otwory wylotowe. Dopuszcza się wykonywanie górnych otworów wylotowych, pod warunkiem stosowania nasad blaszanych nad wylotem.



Problemem jest to (może być), że rys.1. odnosi się do przewodów do kominów „zbiorczych”, natomiast sam sposób (wymagania) w zakresie „usytuowania” komina na dachu wyraźnie i tylko, dotyczy kominów dymowych.

W związku z tym, bywa i tak, że przy odbiorze kominiarskim, kominiarze, bazując na paragrafie 142 (cytowanym wyżej), stawiają kominom wentylacyjnym wymagania takie jak kominom dymowym.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 lata temu...
Gość Arek
Witam Was, może mnie ktoś doradzić ?
Pytanie, ile musi mieć kominem od pieca do stropu mam 2m i jakieś 1,5-1,8 m budowlańcy wymurowali od stropu do końca komina, czyli jakieś 1m ponad dach.
Dodam ze dach nie przekracza 12° nie powiem ile jest ale jest nie stromy. A jest taki z nim problem ze nie ma ciągu :/
Nawet nadsztukowałem dodatkowo prowizorycznie 2m kominka samymi rurami i na dal nie ma ciągu...
Ktoś doradzi co jest z tym nie tak?
Dziękuje za odpowiedź
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam Was, może mnie ktoś doradzić ?
Pytanie, ile musi mieć kominem od pieca do stropu mam 2m i jakieś 1,5-1,8 m budowlańcy wymurowali od stropu do końca komina, czyli jakieś 1m ponad dach.
Dodam ze dach nie przekracza 12° nie powiem ile jest ale jest nie stromy. A jest taki z nim problem ze nie ma ciągu :/
Nawet nadsztukowałem dodatkowo prowizorycznie 2m kominka samymi rurami i na dal nie ma ciągu...
Ktoś doradzi co jest z tym nie tak?
Dziękuje za odpowiedź


Problem może być w przekroju komina.
A co to znaczy , że 1,5-1,8 od stropu?
Nic nie piszesz jaki piec posiadasz oraz czy ten komin faktycznie jest murowany czy systemowy?
Link do komentarza
Przede wszystkim jaki to kocioł/piec?
Druga sprawa to, że ten komin wydaje się za niski dla zapewnienia odpowiedniego ciągu bez względu na rodzaj paliwa.
Przedłużenie samego wylotu kawałkiem rury daje takie efekty jak widać, bo ten fragment komina nie jest wstanie zapewnić odpowiedniej temperatury dla spalin, która przy wylocie nie powinna spadać poniżej 50oC.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czyli 2m i jakieś 1,5-1,8 m to prawie 4 mb przewodu kominowego jaka średnica i do drewna czy do węgla ?


Cytat

Pytanie, ile musi mieć kominem od pieca do stropu mam 2m i jakieś 1,5-1,8 m budowlańcy wymurowali od stropu do końca komina, czyli jakieś 1m ponad dach.


I po czym wnioskujesz , że ma 4 m?Arek nie pisze przecież ile kondygnacji ma jego dom.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Piegza Z..
Mam tzw kuchnię "letnią" mieszkam w niej cały rok, Palę w piecu węglem i drewnem , komin ma wys, ok.4 m.Na sąsiednich posesjach z prawej i lew. strony w odległości ok.8m.stoją domy jednokondygnacyjne ok.8,5m wys.Spotykam się z zarzutem że dym wpada do okien i na balkony.Sąsiedzi każą mi podnieś komin.Czy mają prawo? jeżeli tak to do jakiej wys. mam podnieś komin.Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Mam tzw kuchnię "letnią" mieszkam w niej cały rok, Palę w piecu węglem i drewnem , komin ma wys, ok.4 m.Na sąsiednich posesjach z prawej i lew. strony w odległości ok.8m.stoją domy jednokondygnacyjne ok.8,5m wys.Spotykam się z zarzutem że dym wpada do okien i na balkony.Sąsiedzi każą mi podnieś komin.Czy mają prawo? jeżeli tak to do jakiej wys. mam podnieś komin.Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam


Zasadnicze znaczenie ma legalność użytkowania takiego budynku zgodnie z jego formalnym przeznaczeniem i przewidzianym w projekcie wyposażeniem. Użytkowanie "na dziko" może skończyć się interwencją sąsiadów w nadzorze
budowlanym i stosownymi decyzjami, co do dalszych losów obiektu.

Jeśli jednak nie zostały naruszone przepisy budowlane to ewentualne pretensje sąsiadów mogą być podnoszone na podstawie uciążliwości użytkowania objętych postępowaniem cywilnym przed sądem.

Radykalne, ugodowe rozwiązanie problemu można będzie uzyskać zmieniając sposób ogrzewania na gazowe, gdyż nawet znaczne podwyższenie komina (do wysokości dachów) nie uchroni sąsiednich domów przed możliwością zadymienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...