Skocz do zawartości

Gaz, a normalny opał?


tomaszek78

Recommended Posts

Witam
Nadszedł czas, aby wybrać dla mojego domu instalację grzewczą, zastanawiamy się z żoną pomiędzy zbiornikiem na gaz płynny, a normalnym kotłem grzewczym. Dom stawiamy u teściów grubo poza terenem zabudowanym. Dowiadywałem się w sprawie tych zbiorników są podziemne i powierzchniowe, który wybrać? Z jednej strony mam blisko do sąsiadów czy muszę spełniać jakieś konkretne warunki w sprawie odległości zbiornika? Od Jego działki? I jak sprawa się ma do wielkości, stawiam spory dom taka butla opali cały sezon?
Link do komentarza
co rozumiesz pod pojęciem, normalny kocioł grzewczy,

gaz płynny jest najdroższym paliwem,
żeby mieć butlę z gazem, czy to podziemną, czy też naziemną potrzebny jest projekt,
z reguły załatwia to wszystko dostawca,
Tobie zostaje przygotować plac budowy,

ze wzgędu na to że gaz płynny jest cięższy od powietrza,
kotłownia musi spełniać dodatkowe kryteria tj:
musi być usytuowana powyżej poziomu terenu,
musi mieć otwór wylewny usytuowany na poziomie podłogi, który umożliwi wypłynięcie gazu na zewnątrz w przypadku rozszczelnienia instalacji,
Link do komentarza
Koszta skoczą znacznie w górę? I projekt musi być odpowiedni.
Miałem na myśli zwykły opał, drewno, węgiel.
Jak to się ma w ogólnym rozliczeniu>?

To trzeba uwzględnić w planach u wykonawcy od razu, wybór sposobu.
Myśleliśmy nad pomieszczeniem grzewczym usytuowanym w podpiwniczeniu, ale można zmienić przecież.
Link do komentarza
porządnie ociepl dom i szukaj takiego dostawcy który będzie najlepszy,
nie wiem jak jest teraz,

ale parę lat temu Gaspol miał interesujące rozwiązania,
robili projekt i montowali zbiornik, odbiorcy pozostawało wykopać dziurę i zrobić fundament pod zbiornik,
później rozliczano go z rzeczywistego zużycia stosując telemetrię i napełniano zbiornik jak nastąpiło założone zużycie gazu,
klienta nic nie obchodziło,. tylko płacić miesięczne rachunki,

nie pakuj się w rozwiązania jakie proponował Orlen,
tj. zamiast propanu, propan-butan,

to jest paliwo do kuchenek turystycznych, ale nie do kotłów gazowych,
ze względu na to, że te obydwa gazy mają różne temperatury parowania,
butan chyba w okolicach -2 C, a propan poniżej -40 C,
zimą następuje nierównomierne zużywanie gazu w mieszaninie i można zostać z mieszaniną o przewadze butanu,
a to wiąże się z brakiem gazu do spalania,
przy temperaturach niższych niż -2 C butan nie paruje,

nie wspomnę o tym że niektórzy producenci kotłów nie dopuszczają tego typu zasilania, traci się gwarancję,
gdy jakość i kaloryczność gazu jest różna, zależna od składu mieszaniny, nie można zrobić analizy spalin w kotle kondensacyjnym,
wyniki będą płynne a tym samym jakość spalania będzie różna
Link do komentarza
Witam kolegów
Jeżeli chodzi o temperatury parowania to nie jest takie oczywiste propan butan to mieszanina węglowodorów C4 i C5
w rożnej postaci np alifatycznych . To nie jest tak bynajmniej według mnie że w zimie jeden będzie parował a drugi nie. Ktoś nad tym myślał i doszedł do wniosku że w naszej strefie klimatycznej się to sprawdzi. Paliwo to jest pod ciśnieniem własnych par, owszem im wyższa temp tym prężność większa ale dla mieszanki 30%Propanu 70%butanu i temp -20C wydajność i skład jest zachowany tak podaje norma PN-82/C-96000. A co do kotłów to są dostępne specjalne zestawy, którymi można przezbroić piec, np junkers takie posiada. Za tym idą niestety koszty A jeśli będziesz wybierał kocioł to polecam kondensacyjny Junkers
Pozdrawiam

Link do komentarza
Cytat

Witam kolegów
Jeżeli chodzi o temperatury parowania to nie jest takie oczywiste propan butan to mieszanina węglowodorów C4 i C5
w rożnej postaci np alifatycznych . To nie jest tak bynajmniej według mnie że w zimie jeden będzie parował a drugi nie. Ktoś nad tym myślał i doszedł do wniosku że w naszej strefie klimatycznej się to sprawdzi. Paliwo to jest pod ciśnieniem własnych par, owszem im wyższa temp tym prężność większa ale dla mieszanki 30%Propanu 70%butanu i temp -20C wydajność i skład jest zachowany tak podaje norma PN-82/C-96000. A co do kotłów to są dostępne specjalne zestawy, którymi można przezbroić piec, np junkers takie posiada. Za tym idą niestety koszty A jeśli będziesz wybierał kocioł to polecam kondensacyjny Junkers
Pozdrawiam


jednak wiem o paru przyadkach zamarznięcia instalacji gdy w zbiorniku było mało gazu i pozostała już mieszanina z przwagą butanu a temperatury były sporo poniżej zera,
to że kocioł musi być przystosowany do gazu płynnego, z reguły albo się zmienia dyszę lub prędkości wentylatora, to oczywista oczywistość,
Link do komentarza
Cytat

Ja właśnie też się zastanawiam nad instalacją gazową i poczytałem tu i tam. I na stronie DobryInstalator znalazłem informacje o zbiornikach, które same informują dostawcę o niskim poziomie gazu. To działa? No i czy mogę dzięki temu zapobiec sytuacji zamarznięcia instalacji?


to informowanie to telemetria i się sprawdza,
ale nie zapobiega zamarzaniu instalacji,
temu zapobiega używanie propanu zamiast propanu-butanu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...