Skocz do zawartości

Utwardzenie zjazdu


Recommended Posts

Witam,

W nawiązaniu do jednego z moich poprzednich postów tym razem prośba o radę. Chciałbym zabezpieczyć kiepsko zrobioną drogę aby w razie wjazdu cięższych samochodów jej nie uszkodzić (aby nie ciągali mnie później o naprawę).

Na drodze jest asfalt (ma niecały rok), brzeg jest bez krawężnika - ma tylko taki czarny pas jakby smoły (nie znam się na tym ale to ma chyba zabezpieczyć przed kruszeniem się).
Swoją droga "gówno to zabezpieczenie daje" bo już w kilku miejscach się kruszy po przejechaniu jakiegoś sprzętu roliczego brzegiem (wąska droga wiec mijanie jest kołami poza nią).

Droga jest lekko podwyższona względem przejazdu (jakby 10-15 cm schodka) stąd moja obawa że zjazd/wjazd mocno ją rozwali.

Ale wracając do pytanie jak to zabezpieczyć na własną rękę nie wydając przy okazji majątku. Kombinuję, żeby wzdłuż drogi przy brzegu wkopać tak z 8 m krawężnika wtedy mam nadzieję że przejazd sprzętu oprze się na tym krawężniku zamiast kruszyć asfalt.

Co o tym sądzicie ? Jak to wykonać aby spełniło swoją powinność.

Dalej dałbym już tylko wysypany kamień (tłuczeń ?). Tylko też pytanie jak to zrobić ? Sypać w grunt (glina porośnięta trawą) ? Jak to przygorować tak aby jeden przejazd betoniarki tego nie rozwalił ?

Ponieważ jest to rozwiązanie raczej tymczasowe podkreślam że chodzi mi o możliwie niski koszt zabezpieczenia tego zjadu.

Z góry dziękuję za rady.
Link do komentarza
Pytanie wykracza niestety poza zakres naszych kompetencji. Nasze doświadczenie w zakresie robót drogowych każe nam jednak zwrócić uwagę, że przy budowie dróg ważne jest zachowanie właściwej sekwencji zdarzeń... w tym konkretnym przypadku oznacza to tyle, że skuteczne "współdziałanie" nawierzchni bitumicznej i krawężników jest możliwe tylko wtedy, gdy asfalt wylewany jest do wcześniej osadzonego krawężnika. Wbudowywanie krawężników wzdłuż istniejącej już krawędzi drogi asfaltowej w naszym odczuciu nie przyniesie długotrwałych efektów.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...