Skocz do zawartości

Odleglości w łazience


Recommended Posts

Mam małą łazienkę i problem z umiejscowieniem miski sedesowej .
W zasadzie nie mam wyjścia i musi być jak jest , ale jak stanowią zasady ergonomii ?
Jakie odległości miski od ścian muszą być zachowane .
U mnie z jednej strony geberit będzie tak z 13 cm od ściany . bo os geberita wychodzi 30 cm od sciany .
Z drugiej strony ma być umywalka i nijak raczej przenieść ten sedes .
Link do komentarza
Cytat

Mam małą łazienkę i problem z umiejscowieniem miski sedesowej .
W zasadzie nie mam wyjścia i musi być jak jest , ale jak stanowią zasady ergonomii ?
Jakie odległości miski od ścian muszą być zachowane .


Powinna to być odleglość min 20cm od ścian czy innych urządzeń. W przypadku sąsiedzctwa z bidetem odległość wzrasta do 30cm. Minimalne pole dostępu do sedesu to ok 80x80cm. Takie odległości pozwalają na wygodne korzystanie oraz utrzymanie czystości.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
poniżej zasady projektowania pomieszczeń sanitarnych wg normy DIN 18022:


Normy normami, ale czasem trzeba pogodzić "ogień z wodą" i kompromisowo coś poupychać, żeby się zmieścić.

To z moich realizacji sprzed paru lat.
W łazience drugiej bardziej pulchne osoby muszą otworzyć kabinę brodzika, aby w miarę komfortowo załatwić to i owo (nawet nie czuję, że rymuję icon_mrgreen.gif )

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Normy normami, ale czasem trzeba pogodzić "ogień z wodą" i kompromisowo coś poupychać, żeby się zmieścić.


Kurde blaszka stach zaskoczyła mnie ta druga łazienka. Jeśli to jest jedno jedyne pomieszczenie sanitarne w domu to jestem w satnie przymknąć oko ale jeśli nie... to nie widzę sensu wpychania na siłę prysznica do pomieszczenia które zaprojektowano pod wc icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witaj Jani,

Dziekuje za pomoc.
Nadal szukam TEKSTU JEDNOLITEGO normy DIN 18022.
Czy może ktos wie, gdzie nzależć ?

Dodam, iż ...

>
> Wytyczne - DIN 18022 strona 16
> http://www.mepa.de/download-center/MEPA_Pr...n_Technik_D.pdf
>
Znalazlem podobne opracowanie/tabelke w:

1) str. 64 - Podrecznik Instalatora Geberit - 6. Projektowanie pomieszczeń sanitarnych ---> 6.1. Podstawy projektowania wg normy DIN 18022

2) str. 12 - Podręcznik techniczny firmy SCHELL

3) § 83 i § 86 - Rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
(szczegolnie polecam § 83 dot. kabiny ustępowej oraz § 86 dot. ustępu (pomieszczenia higieniczno-sanitarnego) dla osob niepelnosprawnych.) - opisana m.in. wymiary zwiazane z toaleta


Dziekujac z gory
pozdrawiam
Jan

PS. Czy tak rzeczywiscie jest ?
- norma DIN 18022 (Kuchnie, łazienki i WC w budownictwie mieszkaniowym)
- wytycznej VDI 3818 (Sanitariaty publiczne) i
- wytycznej VDI 6000 (Wyposażenie sanitariatów)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...