Skocz do zawartości

Dom 100 m2. Parterowy czy z poddaszem użytkowym ?


Recommended Posts

Witam.
Jak część forumowiczów stanąłem przed wyborem projektu domu. Na razie nie będę budował , ale zastanawiam się między domem parterowym , a domem z poddaszem użytkowym. Na czym mi zależy przy wyborze ? Przede wszystkim na niskim koszcie budowy i późniejszym niskim koszcie utrzymania.
Wziąłem więc do analizy dwa różne projekty domów , które biorę pod uwagę. Oba o powierzchni użytkowej nieco ponad 100 m2 , na rzucie prostokąta: dom parterowy 10x13 m , dom z poddaszem 9,25x9,65 m. Dom parterowy przykryty dachem czterospadowym a dom z poddaszem przykryty dachem dwuspadowym. Oba budynki bardzo proste , bez balkonów , wykuszy itp. aby koszt realizacji był jak najmniejszy.

Dane porównawcze obu projektów:
I. PARTEROWY
1. Powierzchnia użytkowa - 103,2 m2
2. Powierzchnia zabudowy - 130,0 m2
3. Pow. ścian zewnętrznych - 88,1 m2
4. Pow. przegród zewnętrznych - 393,4 m2
5. Powierzchnia dachu - 178,0 m2
6. Kubatura ogrzewana - 268,3 m3
7. Kąt nachylenia dachu - 30 stopni
8. Współczynnik A / V (pow. przegród do kubatury) - 1,04

II. Z PODDASZEM
1. Powierzchnia użytkowa - 107,7 m2
2. Powierzchnia zabudowy - 89,2 m2
3. Pow. ścian zewnętrznych - 118,2 m2
4. Pow. przegród zewnętrznych - 355,9 m2
5. Powierzchnia dachu - 150,0 m2
6. Kubatura ogrzewana - 306,7 m3
7. Kąt nachylenia dachu - 42 stopnie
8. Współczynnik A / V (pow. przegród do kubatury) - 0,88

I. DOM PARTEROWY: wiatrołap (3,6 m2) , hall (7,9 m2) , kotłownia (3,8 m2) , łazienka (8,5 m2) , kuchnia (9,6 m2) , spiżarnia (2,1 m2) , pokój dzienny (28,0 m2) , sypialnia I (11,5 m2) , sypialnia II (11,5 m2) , sypialnia III (15,8 m2)
RAZEM: 102,3 m2

II. DOM Z PODDASZEM:
Parter: wiatrołap (4,9 m2) , hall (8,0 m2) , spiżarnia (3,0 m2) , W.C (3,0 m2) , kotłownia (3,5 m2) , komunikacja-schody (5,0 m2) , kuchnia (12,0 m2) , pokój dzienny (25,4 m2)
Poddasze: hall (5,2 m2) , sypialnia I (11,1 m2) , sypialnia II (10,4 m2) , sypialnia III (10,1 m2) , łazienka (6,1 m2)
RAZEM: 107, 7 m2 (parter: 64,8 m2 , poddasze 42,9 m2)

Obydwa projekty są zbliżone do siebie pod względem funkcjonalnym: po 3 przestronne sypialnie , duże pokoje dzienne , w parterówce mniejsza kuchnia oraz łazienka ale za to jest spory strych.
Jeśli mam być szczery to nie przeszkadza mi chodzenie po schodach , ale jeśli schodów nie będzie też nie będę narzekał. Według moich ustaleń koszt budowy obu domów będzie zbliżony. Jednak mogę się mylić. Wiadomo , że mając szczegółowe kosztorysy obu domów można zrobić obiektywne porównanie kosztów budowy.
W obu przypadkach w domu mogą zamieszkać 4 osoby.
Za projektem z poddaszem może przemawiać to , że jest wyraźny podział na strefę dzienną (parter) oraz prywatną (poddasze).
Natomiast za parterówką to , że jest to dom jak na parterowy niezbyt duży (tylko 10x13 m). Typowe parterówki są jednak dużo większe np. 13x14 m lub większe.
Dach też nie jest zbyt duży jak na dom parterowy (tylko 188 m2). Dodatkowym plusem jest jeden poziom , łatwiej poprowadzić kanały wentylacyjne przy wentylacji mechanicznej , pełna wysokość pomieszczeń (brak skosów). Również brak schodów na plus chociaż dla mnie ma to małe znaczenie.

Jeśli chodzi o działkę to bez trudu zmieszczą się oba budynki - działka ma wymiary 28x35 m. Warunki zabudowy pozwalają na budowę obu budynków.

To porównanie to taka przymiarka do budowy dlatego chciałbym zapytać Was forumowicze czy staliście przed podobnym dylematem ? Czym kierowaliście się przy wyborze projektu ?
Poczytałem trochę tematów i duża część ludzi twierdzi , że jeśli chodzi o małe domy (takie około 100 m2) to lepiej wybudować dom parterowy bo bardziej się opłaca i prostszy w budowie.

W wypadku porównania które zrobiłem można wyciągnąć następujące wnioski:
- powierzchnia dachu w parterówce jest większa tylko o około 18 %
- kubatura do ogrzania jest mniejsza w parterówce o około 14 %
- powierzchnia przegród zewnętrznych w parterówce jest większa o około 11 %

Tak więc nie jest tak , że dom parterowy o powierzchni około 100 metrów jest droższy od tego z poddaszem. Należy jednak pamiętać , że im większa powierzchnia tym bardziej opłaca się budować dom z poddaszem. Jeśli budowałbym dom o powierzchni np. 150 metrów lub więcej na pewno wybrałbym z użytkowym poddaszem.

Mile widziane wszelkie opinie , rady i uwagi.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Jak część forumowiczów stanąłem przed wyborem projektu domu. Na razie nie będę budował , ale zastanawiam się między domem parterowym , a domem z poddaszem użytkowym. Na czym mi zależy przy wyborze ? Przede wszystkim na niskim koszcie budowy i późniejszym niskim koszcie utrzymania.
Wziąłem więc do analizy dwa różne projekty domów , które biorę pod uwagę. Oba o powierzchni użytkowej nieco ponad 100 m2 , na rzucie prostokąta: dom parterowy 10x13 m , dom z poddaszem 9,25x9,65 m. Dom parterowy przykryty dachem czterospadowym a dom z poddaszem przykryty dachem dwuspadowym. Oba budynki bardzo proste , bez balkonów , wykuszy itp. aby koszt realizacji był jak najmniejszy.

Dane porównawcze obu projektów:
I. PARTEROWY
1. Powierzchnia użytkowa - 103,2 m2
2. Powierzchnia zabudowy - 130,0 m2
3. Pow. ścian zewnętrznych - 88,1 m2
4. Pow. przegród zewnętrznych - 393,4 m2
5. Powierzchnia dachu - 178,0 m2
6. Kubatura ogrzewana - 268,3 m3
7. Kąt nachylenia dachu - 30 stopni
8. Współczynnik A / V (pow. przegród do kubatury) - 1,04

II. Z PODDASZEM
1. Powierzchnia użytkowa - 107,7 m2
2. Powierzchnia zabudowy - 89,2 m2
3. Pow. ścian zewnętrznych - 118,2 m2
4. Pow. przegród zewnętrznych - 355,9 m2
5. Powierzchnia dachu - 150,0 m2
6. Kubatura ogrzewana - 306,7 m3
7. Kąt nachylenia dachu - 42 stopnie
8. Współczynnik A / V (pow. przegród do kubatury) - 0,88

I. DOM PARTEROWY: wiatrołap (3,6 m2) , hall (7,9 m2) , kotłownia (3,8 m2) , łazienka (8,5 m2) , kuchnia (9,6 m2) , spiżarnia (2,1 m2) , pokój dzienny (28,0 m2) , sypialnia I (11,5 m2) , sypialnia II (11,5 m2) , sypialnia III (15,8 m2)
RAZEM: 102,3 m2

II. DOM Z PODDASZEM:
Parter: wiatrołap (4,9 m2) , hall (8,0 m2) , spiżarnia (3,0 m2) , W.C (3,0 m2) , kotłownia (3,5 m2) , komunikacja-schody (5,0 m2) , kuchnia (12,0 m2) , pokój dzienny (25,4 m2)
Poddasze: hall (5,2 m2) , sypialnia I (11,1 m2) , sypialnia II (10,4 m2) , sypialnia III (10,1 m2) , łazienka (6,1 m2)
RAZEM: 107, 7 m2 (parter: 64,8 m2 , poddasze 42,9 m2)

Obydwa projekty są zbliżone do siebie pod względem funkcjonalnym: po 3 przestronne sypialnie , duże pokoje dzienne , w parterówce mniejsza kuchnia oraz łazienka ale za to jest spory strych.
Jeśli mam być szczery to nie przeszkadza mi chodzenie po schodach , ale jeśli schodów nie będzie też nie będę narzekał. Według moich ustaleń koszt budowy obu domów będzie zbliżony. Jednak mogę się mylić. Wiadomo , że mając szczegółowe kosztorysy obu domów można zrobić obiektywne porównanie kosztów budowy.
W obu przypadkach w domu mogą zamieszkać 4 osoby.
Za projektem z poddaszem może przemawiać to , że jest wyraźny podział na strefę dzienną (parter) oraz prywatną (poddasze).
Natomiast za parterówką to , że jest to dom jak na parterowy niezbyt duży (tylko 10x13 m). Typowe parterówki są jednak dużo większe np. 13x14 m lub większe.
Dach też nie jest zbyt duży jak na dom parterowy (tylko 188 m2). Dodatkowym plusem jest jeden poziom , łatwiej poprowadzić kanały wentylacyjne przy wentylacji mechanicznej , pełna wysokość pomieszczeń (brak skosów). Również brak schodów na plus chociaż dla mnie ma to małe znaczenie.

Jeśli chodzi o działkę to bez trudu zmieszczą się oba budynki - działka ma wymiary 28x35 m. Warunki zabudowy pozwalają na budowę obu budynków.

To porównanie to taka przymiarka do budowy dlatego chciałbym zapytać Was forumowicze czy staliście przed podobnym dylematem ? Czym kierowaliście się przy wyborze projektu ?
Poczytałem trochę tematów i duża część ludzi twierdzi , że jeśli chodzi o małe domy (takie około 100 m2) to lepiej wybudować dom parterowy bo bardziej się opłaca i prostszy w budowie.

W wypadku porównania które zrobiłem można wyciągnąć następujące wnioski:
- powierzchnia dachu w parterówce jest większa tylko o około 18 %
- kubatura do ogrzania jest mniejsza w parterówce o około 14 %
- powierzchnia przegród zewnętrznych w parterówce jest większa o około 11 %

Tak więc nie jest tak , że dom parterowy o powierzchni około 100 metrów jest droższy od tego z poddaszem. Należy jednak pamiętać , że im większa powierzchnia tym bardziej opłaca się budować dom z poddaszem. Jeśli budowałbym dom o powierzchni np. 150 metrów lub więcej na pewno wybrałbym z użytkowym poddaszem.

Mile widziane wszelkie opinie , rady i uwagi.




Obydwa te domy mają swoje plusy i minusy ,dom z poddaszem jednak będzie bardziej energooszczędny w eksploatacji i mniej materiałochłonny.

Wolał bym pozostawić sobie trochę terenu na budowę w przyszłości garażu na 2 samochody .


Link do komentarza
Cytat

W wypadku porównania które zrobiłem można wyciągnąć następujące wnioski:
- powierzchnia dachu w parterówce jest większa tylko o około 18 %
- kubatura do ogrzania jest mniejsza w parterówce o około 14 %
- powierzchnia przegród zewnętrznych w parterówce jest większa o około 11 %


Bardzo podoba mi się porównanie, które zrobiłeś. W przypadku głównego założenia, że dom ma mieć ok 100m2 sugerowałabym parterówkę - ze względów funkcjonalnych. Obecnie mieszkam w domku o takiej powierzchni i trudno mi sobie wyobrazić wygodę użytkowania, gdy np na parterze jest kuchnia, salon i łazienka a na poddaszu pokoje i łazienka. Ważne jest dla jakiej rodziny ma być dom, czy są to osoby starsze, w średnim wieku z samodzielnymi dziećmi czy młode małżeństwo z maluchami. Na 2 z podanych 3 wariantów wygodniejsza będzie parterówka. Patrząc na dom pod kątem tego, że budujemy go np w wieku 30 lat i ma być to nasz jedyny dom lepsza będzie parterówka - jest bardziej uniwersalna. Jeśli wyprowadzamy się z bloku z samodzielnymi już dziećmi może być dom z poddaszem ale warto zastanowić się jak będzie funkcjonował gdy będziemy dużo starsi.
Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem parterówek i moje zdanie może być lekko zmanierowane. Ja planuję dom większy niż 100m2 ale też będzie to parterówka.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo podoba mi się porównanie, które zrobiłeś. W przypadku głównego założenia, że dom ma mieć ok 100m2 sugerowałabym parterówkę - ze względów funkcjonalnych. Obecnie mieszkam w domku o takiej powierzchni i trudno mi sobie wyobrazić wygodę użytkowania, gdy np na parterze jest kuchnia, salon i łazienka a na poddaszu pokoje i łazienka. Ważne jest dla jakiej rodziny ma być dom, czy są to osoby starsze, w średnim wieku z samodzielnymi dziećmi czy młode małżeństwo z maluchami. Na 2 z podanych 3 wariantów wygodniejsza będzie parterówka. Patrząc na dom pod kątem tego, że budujemy go np w wieku 30 lat i ma być to nasz jedyny dom lepsza będzie parterówka - jest bardziej uniwersalna. Jeśli wyprowadzamy się z bloku z samodzielnymi już dziećmi może być dom z poddaszem ale warto zastanowić się jak będzie funkcjonował gdy będziemy dużo starsi.
Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem parterówek i moje zdanie może być lekko zmanierowane. Ja planuję dom większy niż 100m2 ale też będzie to parterówka.



Ludziom starszym zaleca sie przynajmniej raz dziennie wyjsc po schodach wiec samo zdrowie taki domek z poddaszem icon_smile.gif Nie moga starsi ludzie tylko siedziec zamknieci na 1 poziomie. Wydaje mi sie,ze bardziej powinno sie sugoerowac innymi kryteriami przy tego typu dylemacie icon_smile.gif
Link do komentarza
ja jestem zwolennikiem domu z poddaszem, choc gdybym budowała taki mały domek to sama nie wiem. Moja koleżanka ma dom parterowy około 120-130 m2 i po wizytach u niej wiedziałam na 100% że chcę dom z poddaszem. Poddasze daje większą prywatnośc. U nas świetnie się to sprawdza- przy małych dzieciach- my balujemy- maluchy śpią na górze. Ja gotuję- maluchy bawią sie na górze. itp. Wyraźny podział na częśc "dzieciowo- sypialnianą" i "salonowo- kuchenną" jest dla mnie bardzo ważny i po doświadczeniach parterowego domu koleżanki nie chciałabym go napewno. Tam takiej prywatności wogóle nie da się osiągnac.
Link do komentarza
Jeśli chodzi o koszty budowy, to dom parterowy będzie moim zdaniem znacząco tańszy i prostszy w budowie. Brak betonowego stropu, brak ścian poddasza, brak schodów. Brak kłopotów z rusztowaniami przy ocieplaniu ścian szczytowych (w domu z poddaszem).

Jedyne kryterium pod rozwagę to wg mnie własne odczucie komfortu i własne preferencje.
Link do komentarza
Cytat

Obydwa te domy mają swoje plusy i minusy ,dom z poddaszem jednak będzie bardziej energooszczędny w eksploatacji i mniej materiałochłonny.

Wolał bym pozostawić sobie trochę terenu na budowę w przyszłości garażu na 2 samochody .



Animus - nie zgodzę się z tobą , że dom z poddaszem będzie bardziej energooszczędny. Dom z poddaszem ma co prawda mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych (o około 40 m2) , ale ma większą kubaturę do ogrzania (o około 35 m3). Tak więc myślę , że koszty ogrzewania będą bardzo zbliżone. Co do materiałochłonności myślę , że na + wyjdzie parterówka.
Link do komentarza
Cytat

Animus - nie zgodzę się z tobą , że dom z poddaszem będzie bardziej energooszczędny. Dom z poddaszem ma co prawda mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych (o około 40 m2) , ale ma większą kubaturę do ogrzania (o około 35 m3). Tak więc myślę , że koszty ogrzewania będą bardzo zbliżone. Co do materiałochłonności myślę , że na + wyjdzie parterówka.



Nic na to nie poradzę nawet nie chcę możesz tak sądzić icon_wink.gif

Jeżeli twierdzisz że budynek mający większą powierzchnię zewnętrzną o 51 m2 oraz bardziej wydłużony kształt będzie miał zbliżone straty ciepła icon_lol.gif

To i tak nic w porównaniu z dedukcją Pana PeZet-a icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Nic na to nie poradzę nawet nie chcę możesz tak sądzić icon_wink.gif

Jeżeli twierdzisz że budynek mający większą powierzchnię zewnętrzną o 51 m2 oraz bardziej wydłużony kształt będzie miał zbliżone straty ciepła icon_lol.gif

To i tak nic w porównaniu z dedukcją Pana PeZet-a icon_wink.gif


Animus, możesz rozwinąć swoją myśl? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Animus, możesz rozwinąć swoją myśl? icon_smile.gif



Naiwność nie zna granic!

A co z wykopem , ławami fundamentowymi ,ścianami fundamentowymi, izolacjami ,odwodnieniem, itd to + 46% więcej w materiale i robociźnie icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif czy to może za darmo zrobi i kupi materiał wykonawca icon_lol.gif



drewnem na strop ,wełną w stropie ,folią , podłogą na strychu ,płytami kartonowymi na stelażu może to nie strop tylko fata mrugana icon_wink.gif


drewnem na więźbę ,łatami,folią , podbitką +18%

dachówką +30%

rynnami obróbkami z czterech stron, +100%

gąsiorami po przekątnej +420%
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Naiwność nie zna granic!

A co z wykopem , ławami fundamentowymi ,ścianami fundamentowymi, izolacjami ,odwodnieniem, itd to + 46% więcej w materiale i robociźnie icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif czy to może za darmo zrobi i kupi materiał wykonawca icon_lol.gif



drewnem na strop ,wełną w stropie ,folią , podłogą na strychu ,płytami kartonowymi na stelażu może to nie strop tylko fata mrugana icon_wink.gif


drewnem na więźbę ,łatami,folią , podbitką +18%

dachówką +30%

rynnami obróbkami z czterech stron, +100%

gąsiorami po przekątnej +420%


Jeśli chodzi o stodołę to po części racja,ale kto che mieszkać w stodole kosztem pozornych oszczędności ?
W poddaszu dach kopertowy bywa znacznie częściej niż dwuspadowy,także te procenty można sobie wsadzić...
Procenty proszę zamienić na zł i tak dramatycznie nie wyjdzie to po pierwsze a po drugie jeśli będzie się porównywało zł to same schody+strop betonowy wyjdzie drożej niż podane procenty razem wzięte icon_wink.gif
Pozostaje jeszcze kwestia niewykorzystanej powierzchni na poddaszu,którą trzeba ogrzać,bardziej skomplikowanych instalacji,ściana kolankowa,ewentualne balkony,lukarny.To też są koszty i to niemałe.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o stodołę to po części racja,ale kto che mieszkać w stodole kosztem pozornych oszczędności ?
W poddaszu dach kopertowy bywa znacznie częściej niż dwuspadowy,także te procenty można sobie wsadzić...
Procenty proszę zamienić na zł i tak dramatycznie nie wyjdzie to po pierwsze a po drugie jeśli będzie się porównywało zł to same schody+strop betonowy wyjdzie drożej niż podane procenty razem wzięte icon_wink.gif
Pozostaje jeszcze kwestia niewykorzystanej powierzchni na poddaszu,którą trzeba ogrzać,bardziej skomplikowanych instalacji,ściana kolankowa,ewentualne balkony,lukarny.To też są koszty i to niemałe.



Porównujemy 2 opisane domy !
A co to za wypociny i geniusz zabłysnął icon_eek.gif


Parterówka ze strychem ale bez stropu i schodów nawet strychowych a kto powiedział że ten dom z poddaszem musi mieć strop betonowy a nie np.drewniany taki sam jak w parterówce ale o 40m2 mniejszy icon_smile.gif
Albo ściana kolankowa 2X 9,5 mb na piętrówce a wieniec po obwodzie parterówki to 46mb

Z dodatkowo wylanych ław i ścian fundamentowych, betonie pod posadzkę w parterówce możesz śmiało zalać sobie ten strop betonowy ze schodami jak tak lubisz betony icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Naiwność nie zna granic!
A co z wykopem , ławami fundamentowymi ,ścianami fundamentowymi, izolacjami ,odwodnieniem, itd to + 46% więcej w materiale i robociźnie icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif czy to może za darmo zrobi i kupi materiał wykonawca icon_lol.gif
drewnem na strop ,wełną w stropie ,folią , podłogą na strychu ,płytami kartonowymi na stelażu może to nie strop tylko fata mrugana icon_wink.gif
drewnem na więźbę ,łatami,folią , podbitką +18%
dachówką +30%
rynnami obróbkami z czterech stron, +100%
gąsiorami po przekątnej +420%


Animus, nie wiem skąd wyssałeś te liczby, ale wygląda mi to na straszenie inwestora przez wykonawcę kosztami.
Większość wymienionych przez ciebie kosztów dodatkowych jest absurdalna.
Poza tym cała dyskusja jest absurdalna.
Budowa opisywanego domu parterowego będzie zawsze relatywnie tańsza od budowy opisywanego domu z poddaszem, a twoje argumenty na podniesienie kosztów można odnieść tak samo do domu z poddaszem użytkowym.
Link do komentarza
Nie da się ukryć, że w tym przypadku dom z poddaszem jest wyraźnie większy. Świadczy o tym prawie o 15% większa kubatura ogrzewana. Powierzchnia niby podobna ale bierze się to zapewne z tego, że zgodnie z normą nie wzięto pod uwagę powierzchni na poddaszu o niepełnej wysokości. W takim porównaniu parterówka rzeczywiście ma szansę być tańsza.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Witam
A co z instalacjami wewnętrznymi w obu domach ? W którym wyjdą taniej ?
Jestem przekonany że w parterówce będzie taniej - instalacja c.o , instalacja elektryczna czy jakakolwiek inna instalacja. W tym wypadku nie mam żadnych wątpliwości. W domu z poddaszem trzeba ciągnąć rury i kable na dwóch poziomach a co za tym idzie będą o wiele dłuższe.
W parterówce trzeba wykonać instalacje c.o dla powierzchni 130 m2 , a dla domu domu z poddaszem 2 x 90 m2 czyli łącznie 180 m2. To samo dotyczy instalacji elektrycznej.
Wentylacja mechaniczna też jest łatwiejsza do wykonania.

Należy jednak zauważyć , że w domu z poddaszem użytkowym nie ma na parterze dodatkowego pokoju/gabinetu , jest tylko pokój dzienny. Większość ludzi budujących chce jednak mieć także na parterze chociażby pokoik 10 m2. Co za tym idzie koszty rosną.

Poniżej zamieszczam naszkicowany rzut parterówki z ogólnymi wymiarami i powierzchniami. Jak będę miał chwilę czasu to zeskanuję także dom z poddaszem i umieszczę.

Brak obrazka
Uploaded with ImageShack.us
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...