Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

no tak w tym świecie już bywa że lepsze jest droższe ....
sam tez odkładam na wełnę a styropianem juz dawno bym mógł ocieplić ..


Nie chcę zaczynać dyskusji o wyższości wełny nad styropianem, ale mam pytanie... Jaki argument przeważył w twoim przypadku?
Link do komentarza
Cytat

Nie chcę zaczynać dyskusji o wyższości wełny nad styropianem, ale mam pytanie... Jaki argument przeważył w twoim przypadku?


Wełna od zewnątrz bez paroizolacji to masakra! Czyste błoto. Styropian znacznie wolniej chłonie wilgoć i ma znacznie niższy % nasycenia.
Ale nawet jak ktoś się upiera dać izolację termiczną za odbiornikiem ciepła, naprawdę radzę dać od wewnątrz izolacji folię paroizolacyjną!
Mur będzie miał temperaturę powyżej punktu rosy a w termoizolacji nie będzie dyfuzji!
Link do komentarza
Cytat

A co w styropianie takiego paskudnego jest?


Np styren... źródło wikipedia:

Styren do organizmu człowieka dostaje się poprzez układ oddechowy, a także (w niewielkim stopniu) przez skórę. Substancja ta jest pochłaniana podczas bezpośredniej inhalacji w 60-80% i osadza się głównie w tkance tłuszczowej. Styren działa przede wszystkim depresyjnie na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy, przez interkalację nieprzereagowanego styrenu do neurylemmy i zaburzanie przewodnictwa nerwowego, jak i na poprzez oddziaływanie różnych form tlenku styrenu na poszczególne elementy tego układu. W organizmie człowieka działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy oraz drażniąco na błony śluzowe. Może prowadzić do marskości wątroby. W organizmie człowieka styren jest metabolizowany w wątrobie, głównie szlakiem prowadzącym przez tlenek styrenu, glikol styrenowy, kwas migdałowy lub benzoesowy do kwasów hipurowego i fenyloglioksylowego, które są wydalane z moczem.

Amerykański Rejestr Substancji Toksycznych i Schorzen (Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR)) stwierdza, że wystawienie organizmu człowieka na działanie styrenu w dużym stężeniu (stężenie styrenu 1000 razy większe niż w normalnym środowisku) może działać na układ nerwowy. Skutkami są zmniejszenie szybkość przewodności nerwowej i obniżenie czasu reakcji. U osób narażonych na kontakt ze styrenem mogą, wystąpić objawy zatrucia ostrego lub przewlekłego, w zależności od dawki, czasu i częstotliwości ekspozycji. Opary styrenu w małych stężeniach mogą wywołać łzawienie oczu i metaliczny smak w ustach, w stężeniach ok. 800 mg/m3 – ból i zaczerwienienie spojówek, a w większych – kaszel, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, bóle głowy, zmęczenie, nerwowość, a także porażenie górnych dróg oddechowych i zaburzenia widzenia. Przerwanie ekspozycji na ten związek powoduje cofnięcie objawów. Kontynuowanie narażenia wywołuje senność, zaburzenia świadomości, może także wystąpić porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Skażenie skóry ciekłym styrenem może wywołać jej ból i zaczerwienienie. Skażenie oczu ciekłym styrenem wywołuje ból i zaczerwienienie spojówek. Po spożyciu, związek ten wywołuje ból gardła, ból brzucha, mdłości, wymioty i ogólne objawy zatrucia drogą pokarmową. W przypadku zatrucia przewlekłego, objawami są przewlekłe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie spojówek, upośledzenie węchu, zaburzenia funkcji psychicznych, spowolnienie reakcji, zmiany w zapisie elektroencefalograficznym. Styren został sklasyfikowany przez Międzynarodowa Agencje Do Walki z Rakiem, jako substancja potencjalnie rakotwórcza (klasa rakotwórczości B2). Amerykański Departament Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency (EPA)) nie klasyfikuje styrenu jako substancję rakotwórczą, lecz jako substancję podejrzewaną o działanie rakotwórcze, a także jako wykazującą działanie toksyczne na układ pokarmowy, nerki i układ oddechowy.

Styren zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecz­nych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem[1] jest sklasyfikowany jako substancja niebezpieczna, wykazująca m.in. działanie drażniące na oczy i skórę. Obecność ww. substancji w zabawkach narusza przepisy § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 listopada 2003 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek.
Link do komentarza
Styropian jako polimer jednego ze związków organicznych - czyli styrenu, zaliczamy do materiału organicznego a odpady styropianowe oznaczone kodem 150102 kwalifikują się do R3, czyli recykling materiałów organicznych.

Ten tekst który przez przypadek znalazłam mnie ogromnie zdziwił...

Zawsze sądziłam,że to tworzywo sztuczne ....

A co do ocieplenia to ja preferuję wełne,jakoś bardziej przyjazna mi sie wydaje ( chociaż droższa)

ps....
Temat troszkę odbiegł od założonego wątku oops
Link do komentarza
Cytat

Styropian jako polimer jednego ze związków organicznych - czyli styrenu, zaliczamy do materiału organicznego a odpady styropianowe oznaczone kodem 150102 kwalifikują się do R3, czyli recykling materiałów organicznych.


To stwierdzenie owszem krąży w obiegu, tylko ile jest w nim prawdy wiedzą wtajemniczeni. Pozostaje nam domyślać się tylko kto może być jego autorem.
I nawet jakbym bardzo bardzo chciała to nie potrafię się do tego przekonać...
Link do komentarza
Cytat

Styropian jako polimer jednego ze związków organicznych - czyli styrenu, zaliczamy do materiału organicznego a odpady styropianowe oznaczone kodem 150102 kwalifikują się do R3, czyli recykling materiałów organicznych.

Ten tekst który przez przypadek znalazłam mnie ogromnie zdziwił...

Zawsze sądziłam,że to tworzywo sztuczne ....

A co do ocieplenia to ja preferuję wełne,jakoś bardziej przyjazna mi sie wydaje ( chociaż droższa)

ps....
Temat troszkę odbiegł od założonego wątku oops


Na tej samej zasadzie wg klasyfikacji unijnej rak to ryba!
Link do komentarza
Cytat

Styropian jako polimer jednego ze związków organicznych - czyli styrenu, zaliczamy do materiału organicznego a odpady styropianowe oznaczone kodem 150102 kwalifikują się do R3, czyli recykling materiałów organicznych.

Ten tekst który przez przypadek znalazłam mnie ogromnie zdziwił...

Zawsze sądziłam,że to tworzywo sztuczne ....

A co do ocieplenia to ja preferuję wełne,jakoś bardziej przyjazna mi sie wydaje ( chociaż droższa)

ps....
Temat troszkę odbiegł od założonego wątku oops


Nie chcę się mądrzyć, ale... chemia organiczna (ta nazwa dla wielu osób jest myląca) to chemia związków węgla. Tworzywa sztuczne jak najbardziej się zaliczają icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Wełna od zewnątrz bez paroizolacji to masakra! Czyste błoto. Styropian znacznie wolniej chłonie wilgoć i ma znacznie niższy % nasycenia.
Ale nawet jak ktoś się upiera dać izolację termiczną za odbiornikiem ciepła, naprawdę radzę dać od wewnątrz izolacji folię paroizolacyjną!
Mur będzie miał temperaturę powyżej punktu rosy a w termoizolacji nie będzie dyfuzji!


czyste błoto i syf w przypadku jak opisałeś to styropian ,materiał który chłonie wode a na poczatku zachowuje sie jako paroizolacja ,nastepnie jak gąbka a następnie jak gnilnik ....
wełna nawet jak nasiaknie zimą zakładajac ze nie mamy wentylacji w domu to odprowadzi wilgoś na zewnatrz zaraz przy pierszym słońcu
czesto widać potwiedzenie tego co pisze przy montażu klimatyzacji gdzie czsami trzba usuną cczęśc izolacji aby podwieśić cieżki sprzet ,i widoki bywają odrażające samego cieżkiego styropianu jak i atrakcji pod nim ,oczywiście to nie musi być regułą ale zdaża się ...
w wieloletniej pracy w budowlance z uszkodzoną nasiąknietą wełną sie nie spotkałem ,fakt że jest jej mniej
ponadto zagrożienie od strony gryzoni ,mrówek ,i ptactwa (ale tylko w przypadku złego wykonania elewacji )
Link do komentarza
Cytat

Tak źle chyba nie jest! Ostatecznie w Polsce ociepla się styropianem na potęgę!


... i jakie są tego skutki? Do dziś są na rynku centralne systemy ogrzewania ( gaz węgiel olej ) ratuje się tak fatalną izolację pompami ciepła solrarami... . A przecież: ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczne jest stosowanie drogiego pośredniego ogrzewania z zasobnikiem i cyrkulacją ciepła. Domy tak ocieplone zużywają nawet ponad 100kWh/m2 gdzie sensowna granica kończy się na 30kWh/m2 rocznie.
Link do komentarza
Cytat

- tylko, że dziś mniej jak 30 cm wełny czy styropianu to duża nieodpowiedzialność projektanta i brak wyobraźni inwestora. Ale już przy 12-15 cm jest problem z wilgocią i to im grubsza izolacja tym większy. Bez paroizolacji szkoda izolacji.


Dlatego warto zatrzymać się na granicy tych 12-15cm i nie przesadzać.
Kwestia o co walczymy tymi 30cm izolacji. Cena użytkowania? W moim obecnym, starym domu przy 10-12cm styropianu, ogrzewaniu gazem (+woda), słabej izolacji od gruntu - rachunki z ostatnich lat to:
2007 - 1 297 zł/rok (108 zł/mc)
2008 - 1 876 zł/rok (156 zł/mc)
2009 - 1 954 zł/rok (163 zł/mc)
2010 do dziś - 1 985 zł/rok (331 zł/mc)
Link do komentarza
Mam świadomość tego, że robiąc ten wpis „narażam się” wielu tu piszącym.

Trąbię od zawsze, że nie ma rozwiązań idealnych i jedynie słusznych.
Pogoń z jednej strony za oszczędnością energii, a z drugiej strony ograniczenia finansowe, oraz ogólny trend w tym zakresie, powodują nieracjonalne wybory.
Nie jest istotne gdzie będzie stał budowany dom, oraz jakie warunki zewnętrzne mogą go „spotkać”.
Mam ogromne pretensje do architektów, że w zasadzie nie biorą tego pod uwagę i nie pełnią roli „doradcy” w tym zakresie. Efektem tego jest fakt, że inwestor poszukuje rozwiązań na różnych forach budowlanych i idzie za ogólną i „jedynie słuszną” ideą, albo większości, albo różnych „propagatorów”.
W efekcie czego w środku lasu buduje się dom ocieplony 20cm styropianem (od zewnątrz), a na terenach zalewowych dom wg. „wskazań” Pana TB (termos ocieplony od wewnątrz).

Oczywiście, że jestem przeciwnikiem marnowania energii na ogrzewanie źle ocieplonego domu – ale nie za wszelką cenę.
To nie jest tak, że akurat nas nic nie spotka . Dzięcioły i myszy w lesie, możliwość podtopienia też musi być (powinna) brana pod uwagę.
Nieraz opłacalne jest postawienie ściany 1W, nieraz nie opłaca się pchać grubej warstwy styropianu pod posadzkę, są inne materiały.

Dlatego, drogi inwestorze, zanim umieścisz 20 lub 30 styropianu pod posadzką, a dom stawiasz na terenie który może być podtopiony lub zalany, zastanów się jak usuniesz i czy usuniesz wodę która tam się może dostać – bo wbrew pozorom nie ma idealnie szczelnych izolacji, zwłaszcza jeśli dom stoi w wodzie kilka tygodni.

Dlatego też, drogi inwestorze, jeśli budujesz w pobliżu lasu, bierz pod uwagę jak można zapobiegać, aby w Twojej pięknej elewacji nie pojawiły się dziury i gniazda.

Dlatego, drogi inwestorze przemyśl zanim wybierzesz.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego warto zatrzymać się na granicy tych 12-15cm i nie przesadzać.
Kwestia o co walczymy tymi 30cm izolacji. Cena użytkowania? W moim obecnym, starym domu przy 10-12cm styropianu, ogrzewaniu gazem (+woda), słabej izolacji od gruntu - rachunki z ostatnich lat to:
2007 - 1 297 zł/rok (108 zł/mc)
2008 - 1 876 zł/rok (156 zł/mc)
2009 - 1 954 zł/rok (163 zł/mc)
2010 do dziś - 1 985 zł/rok (331 zł/mc)


Ile to kWh/m2? m3-to 9.5kWh + prąd - 1/1.?
Link do komentarza
Cytat

Tak źle chyba nie jest! Ostatecznie w Polsce ociepla się styropianem na potęgę!


no może az tak żle nie być ale styropian ma ogromne wymagania odnosnie wentylacji domu
mając styropian nie możemy sobie pozwolic na to aby wentylacja była nie właczona czy też wogóle nie załozona w takim domu
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...