Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Ziemie wybiera sie tam, gdzie trzeba, nie po obrysie. Inaczej trzeba by było nieptrzebnie masy ziemi wracać z powrotem i stabilizować ją - droga impreza. W artykule zaznaczono, że w zależności od spoistości podloża stosuje się folię lub szalunki i to jest OK. Znowu zależy od podłoża, stosowanie piasku stabilizuje grunt, ale jeśli jest stabilny, to piasek jest niepotrzebny. Rzeczywiście jeśli ława jest o wiele szersza niż mur fundamentowy (odsadzka) (a teraz stosuje się węższe ściany, niż dawniej) - to powinna być zazbrojona na szerokość, bo te boki przenoszą duże siły. Podzielam pogląd, że stare podręczniki dają zwykle dobrą wiedzę, ale jest pstęp, nowe technologie, materiały, więc i nowe materiały i Google są niezbędne. Myślę, że dali by radę  tylko po co ? Chyba zawsze są dobrzy i źli fachowcy - w każdym fachu. Przy tej okazji zawsze radzę co najmniej tak dokładnie szukać projektanta, czy wykonawcy większej roboty, jak np. dentysty, czy innego prywatnego lekarza  o NIE - zbrojenie fundamentów to stara szkoła, tylko za PRL-u brakowało stali zbrojeniowej, i to dramatycznie. Ledwo na stropy się coś wyżebrało. Taka była rzeczywistość z róznych względów. Więc robiło się beton z kamieniem. Zresztą na wielu gruntach zupełnie wystarczał - tak jak wcześniej wystarczały fundamenty z cegły czy kamienia - również pod  katedrami  i musiały wystarczać, chyba ze ktoś się dokopał do skały, bo cementu nie było, tylko wapno i jaja   A stosowano też pale, jak w pewnym tonącym w morzu włoskim mieście
    • Gość Daro
      Od 2 lat korzystam z chłodzenia podłogówką którą mam w całym domu. Zamin zacznie ktoś pisać bzdury o "bzdurnym" chłodzeniu podłogówką niech porozmawia z kimś kto z tego korzysta. Oczywiście nie można za bardzo obniżyć temperatury wody w instalacji ponieważ istnieje ryzyko wykroplenia się wody, ale... w moim przypadku czynnik chłodniczy nie jest zimniejszy niż 19-20'C (temperatura powierzchni podłogi 21-22'C) i nigdy nie "spociła mi się podłoga". Ani mi ani moim małym dzieciom i żonie nie przeszkadza chłód a w największe upały mieliśmy maksymalnie 25-26'C w domu (analogicznie sąsiedzi w tym samym czasie nawet 33'C na piętrze). Pozdrawiam wszystkich którzy wiedzą o czym piszą i nie kopiują BZDUR.
    • Nie, to pewnie gość się potknął, tak walnął zębami w ścianę, że tynk popękał... ale zęby też ucierpiały... i wejherowski stomatolog tym zębom da radę...
    • Gość Rita
      moim zdaniem w sprawie projektu najlepiej zdecydować się na firmę która jednocześnie potem zajmie się budową i całym wykonaniem bo taka całościowa obsługa przyniesie najlepsze rezultaty, u nas dom projektowali i budowali d&d projekt w Krakowie i jesteśmy z tej współpracy zachwyceni, efekt cudowny, wszystko przebiegało bardzo sprawnie i mamy swoje wymarzone miejsce na ziemi
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...