Skocz do zawartości

Dziennik PeZeta


Recommended Posts

Kaganosti, cały dom będziesz grzał tym jednym piecem?
Chyba adam_mk kiedyś kosntruował schemat jak pożenić rekuperację z DGP. Były z tym problemy, nie pamiętam jakie.

Cytat

No co ty mówisz?
W czasach kiedy jeszcze skakałem z dywanu na podłogę taki piec stał w łazience.
Raczej wątpię żeby była to czeska myśl techniczna... to była stara poniemiecka kamienica na Śląsku.


OK, nie bij! ;) Znalazłem go na jakiejś stronie w dziale 'piece czeskie'. Powinno 'być austro-węgierskie'.
Link do komentarza
nie, do ogrzewania i przygotowania wody uzytkowej bedzie pompa ciepla.
Kominek ma byc bo mi sie podoba. Uzywamy w domu rodzinnym odkad pamietam, dom w gorach ogrzewamy tylko kominkiem wiec i w moim domu tez musial byc. A jak juz go zakladam to planuje zrobic z pozytkiem dla siebie,tanie rozwiazanie to nie jest,ale czesc materialow juz mam. Najdrozszy jest szczelny wklad wymagany przy rekuperacji.
Ja "polaczylem" DGP z wentylacja poniewaz znam dom w ktorym byly obie instalacje i znajomy zrezygnowal z uzywania DGP poniewaz nic nie wnosila. Mechaniczne wymuszenie ruchu w budynku zalatwilo temat. Ale moze to z powodu otwartych przestrzeni w budynku. Wyszedlem z tego samego zalozenia. Zawsze to latwiej bez dodatkowych kanalow,wentylatora i sterowania z tym zwiazanym.
Link do komentarza
Ten piecyk, co prawda, chodzi tylko na drewno i brykiet, ale podoba mi się:
Termo Vesta moc 12kW + płaszcz 5kW
Trochę za dużo mocy piec ten ma.

Kaganosti, piec akumulacyjny, to super. Dokumentujesz gdzieś? Kolega ja14 zbudował i zdokumentował pierwsze rozpalenia, ale czasjakiś temu słuch po człowieku zaginął... icon_biggrin.gif
Na fm wraz z magikami- zdunami analizowali bardzo dokładnie projekt, układ cegieł, etc.
Link do komentarza
nie dokumentuje
dopiero sie zarejestrowalem i postaram sie w najblizszym czasie zalozyc dziennik i przleciec szybko ostatnie 18 miesiecy budowy.
Walcze z Amberem i kolega powiedzial, ze moge komus pomoc jak pokaze swoje rozwiazania. Wiec jak moge to czemu nie. Tylko znalezc czas.
Teraz szkole sie z podlogowki i oczyszczalni sciekow. Edytowano przez Kaganosti (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Rekuperator:


Aquabox:


Wkład z płaszczem Westa Compact
moce:
woda 11kW
konwekcja 3kW
Gdyby jeszcze ćwierkał i był węglożerny...


Nawet cena nie zabija: 4300 brutto
Prawie ideał.

Westa:


Cytat

Walcze z Amberem i kolega powiedzial, ze moge komus pomoc jak pokaze swoje rozwiazania. Wiec jak moge to czemu nie. Tylko znalezc czas.


Z amberem... w mordę...!
A z pomocą - nie rozumiem co napisałeś. Rozwiniesz?
Link do komentarza
Cytat

Czegoś takiego szukam. Powinien mieć jeszcze płaszcz wodny i dobrze, żeby potrafił ćwierkać.
Dovre 760GM
Moc 11kW
Opalany węglem.



Widzę że w akcie desperacji szukasz - robisz kotłownię w salonie.Do tego rozprowadzanie ciepłego powietrza z niego. To chore rozwiązania dla ludzi którzy nie mają już innych możliwości ,lub ich nie widzą .
A można mieć kominek na pilota i jak przyjdzie ochota włączyć dla siebie czy gości i nie zajmować się już tym .
Taki kominek też może wytwarzać ciepło :
"Dzięki termowentylatorowi o mocy 2 kW oraz termostatowi można łatwo ogrzać mieszkanie i kontrolować poziom temperatury.Elektryczny kominek ma wbudowany filtr, który oczyszcza przepływające powietrze.
Efekt świetlny jest niezależny od funkcji grzania, które można włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeb. "
20110905154843.jpg Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Istnieje jeszcze możliwość zainstalowania dedykowanej do pracy całorocznej, powietrznej PCi, ale ceny takich zaczynają się od 25.000zł i nie wszędzie się nadają (pracują do temp. – 25 stopni)


Arturo72 ma mieć Atlantisa S8 -komplet z kotłownią za 16tys - działają do -25C
Link do komentarza
Cytat

Bez urazy, ale dla mnie takie rozwiązanie, to tak jakby kobitkę zastąpić gumową lalą icon_mrgreen.gif



Może i tak ale ja akurat nie próbowałem "gumowej lali" więc nie mam porównania .zastanawia.gif


Przecież "PeZeto" nie mieszka w bloku ma na zewnątrz przestrzeń ,jak będzie chciał się nawąchać dymu i upaprać to zrobi sobie ognisko to najstarsza wersja -człowieka pierwotnego. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nawiązując do tego co napisał adiqq.

Nie bardzo wiem dlaczego uparłeś się na kocioł na paliwo stałe, a teraz kombinujesz jak zrobić z niego bezobsługowy lub małoobsługowy ?
PCi – jaka by nie była, w kosztach eksploatacji, nie odbiega bardzo od kosztów eksploatacji kotła na paliwo stałe, a jest zupełnie bezobsługowa.
Duży koszt inwestycyjny ? Czy aby na pewno dużo większy niż, suma kosztów do poniesienia w przypadku wykonania kotłowni na paliwo stałe ?
Wylicz koszt adaptacji kotłowni, koszt zakupu jej elementów, koszt wybudowania miejsca zajętego przez te bufory, koszt wybudowania jakiegoś tam składu na paliwo.

Taka: http://allegro.pl/hewalex-wke-10-0h-a-p-gr...2581215978.html sumaryczny koszt kotłowni w granicach 15.000zł do max. 20.000zł (w zależności czy kolektor poziomy wykonasz sam, czy zlecisz)

Trochę droższe, ale też w okolicy do 20.000zł za całość.

http://allegro.pl/pompa-ciepla-hitachi-scr...2586784666.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-ecopol-syst...2558508811.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-gruntowa-ci...2601927667.html

Powietrzne, koszt wykonania kotłowni, to cena PCi + około 1.000zł
http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-copela...2580316927.html za 8.000zł do - 15 stopni
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-...2542393055.html do -25 do – 25 stopni.
http://allegro.pl/pompa-ciepla-avh-24v1d-9...2542897778.html powietrzna za 10.000zł

Jako ciekawostka, do salonu http://allegro.pl/pompa-ciepla-heitz-air-p...2542883273.html
Link do komentarza
Cytat

Nie bardzo wiem dlaczego uparłeś się na kocioł na paliwo stałe

Powietrzne, koszt wykonania kotłowni, to cena PCi + około 1.000zł
http://allegro.pl/pompa-ciepla-12kw-copela...2580316927.html za 8.000zł do - 15 stopni
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-...2542393055.html do -25 do ? 25 stopni.
http://allegro.pl/pompa-ciepla-avh-24v1d-9...2542897778.html powietrzna za 10.000zł

Jako ciekawostka, do salonu http://allegro.pl/pompa-ciepla-heitz-air-p...2542883273.html



Pewnie dlatego ze wokoło jego posesji rośnie mnóstwo opału.W dodatku zimą nie ma co robić.Zbierając same szyszki z nudów ogrzał by ten domek .

PCI powietrze-woda nie za bardzo nadaje się na sezon grzewczy, lepszym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny gazowy. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

PCI powietrze-woda nie za bardzo nadaje się na sezon grzewczy, lepszym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny gazowy.



Jakoś praktyka, jest sprzeczna z takim stwierdzeniem.

Pewnie, że lepszym, ale są takie miejsca gdzie gazu z rury nie ma i nie będzie. A kocioł napedzany gazem z butli, generuje koszty (ogolne) porównywalne z ogrzewaniem prądem.
Link do komentarza
Cytat

Taki kominek też może wytwarzać ciepło :
"Dzięki termowentylatorowi o mocy 2 kW oraz termostatowi można łatwo ogrzać mieszkanie i kontrolować poziom temperatury.Elektryczny kominek ma wbudowany filtr, który oczyszcza przepływające powietrze.
Efekt świetlny jest niezależny od funkcji grzania, które można włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeb. "




Cytat

Przecież "PeZeto" nie mieszka w bloku ma na zewnątrz przestrzeń ,jak będzie chciał się nawąchać dymu i upaprać to zrobi sobie ognisko to najstarsza wersja -człowieka pierwotnego.


Dla mnie taki kominek to właśnie proteza blokowa jak się bardzo chce mieć kominek w "salonie" (dużym pokoju), a nie ma innej możliwości.
Link do komentarza
Cytat

a mógłbyś jakoś uzasadnić tę swoją wypowiedź?!?



PCI powietrze-woda COP jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury więc jest ścisłe powiązana z temperaturą zewnętrzną. Takie pompy to na lato do CWU jak jest już +15 st.

Cytat

Dla mnie taki kominek to właśnie proteza blokowa jak się bardzo chce mieć kominek w "salonie" (dużym pokoju), a nie ma innej możliwości.


A ja się właśnie spotykam często w starych kamienicach ludzie pakują wkłady kominkowe i ogrzewają mieszkania .

Przez pierwsze kilka miesięcy to wielka atrakcja dla całej rodziny wszyscy chcą palić i patrzyć na płomień ,potem jak emocje opadną bo trzeba czyścić ,wynosić, przynosić ,spojrzy się na to na trzeźwo ,okazuje się że żyją i mieszkają w kotłowni . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

PCI powietrze-woda COP jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury więc jest ścisłe powiązana z temperaturą zewnętrzną. Takie pompy to na lato do CWU jak jest już +15 st.



kiepskie te uzasadnienie....dzisiaj są na rynku PC p-w które działają do -25C, dając średnioroczny COP w okolicy 2,5
jakoś nie widzę przewagi ogrzewania gazowego na PC p-w - tym bardziej że ten gaz to trzeba jeszcze mieć....jak już wspomniał bajbaga
na upartego znajduję jedną przewagę gazu - to każdy "głupi" zrobi, natomiast do prawidłowego doboru PC p-w trzeba trochę więcej wiedzy...
Link do komentarza
Cytat

PCI powietrze-woda COP jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury więc jest ścisłe powiązana z temperaturą zewnętrzną. Takie pompy to na lato do CWU jak jest już +15 st.



Ta wiedza jest tak stara jak długość "Twojej" brody. icon_biggrin.gif

Współczesne powietrzne PCi osiągają COP=2 przy -25 stopniach, dla GZ około 35 stopni.


Tak trochę od innej strony, ale być może, że będzie pomocne w ostatecznym wyborze.
Szacując dość ostrożnie, jakbym nie liczył, wychodzi mi, że ten dom potrzebuje maksymalnie 6.000kWh energii dla celów ogrzewania, skrajna wielkość, bo zapewne skończy się na około 4.000kWh.
Czyli do ogrzania tego domu, w zależności od kotłowni, potrzeba:
- od 4.000 do 6.000kWh przy ogrzewaniu czystą elektryką, czyli koszt w podstawowej taryfie to około 2.400 do 3.600zł - koszt kotłowni do 5.000zł
- od 1200 do 1.800kWh, przy PCi gruntowej, czyli koszt około 700 do 1.100zł, - koszt kotłowni 15.000 do 20.000 zł
- od 1.800 do 2.700kWh, przy PCi powietrznej, czyli koszt około 1.100 do 1.600zł, - koszt kotłowni od 10.000zł
- od 1,5 do 2 ton węgla przy kotłowni na paliwo stałe, czyli koszt około 900 do 1.200zł + przywózka, składowanie, palenie – koszt kotłowni do 10.000zł.
- od 2.000kg do 3.000kg ( 4 do 6mp) cena różna, a koszt kominka PW około 8.000zl za całość.


dopisłaem:

Ps. Ale zaśmiecamy PeZetowi blog icon_redface.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

kiepskie te uzasadnienie....dzisiaj są na rynku PC p-w które działają do -25C, dając średnioroczny COP w okolicy 2,5
jakoś nie widzę przewagi ogrzewania gazowego na PC p-w - tym bardziej że ten gaz to trzeba jeszcze mieć....jak już wspomniał bajbaga
na upartego znajduję jedną przewagę gazu - to każdy "głupi" zrobi, natomiast do prawidłowego doboru PC p-w trzeba trochę więcej wiedzy...



PCI p-w na zimę to nie w naszym kraju " z pustego i Salomon nie naleje ".

Przy -25C, dając średniorocznyCOP w okolicy 2,5 to teoria mocno naciągana napisane w ulotce reklamowej robi wrażenie . Zwykły obywatel nie widzi zakamuflowanej różnicy, średnioroczny -to średnia temperatura z całego roku a słowo klucz to - w okolicy a dla jakiej temp. zasilania to już tajemnica firmy .Podnosząc temperaturę zasilania twoje "COP w okolicy 2,5" topi się jak lód .

Jest jeszcze coś takiego próg opłacalności inwestycji .


Jak gazu brak to jest problem.

Link do komentarza
Cytat

PCI p-w na zimę to nie w naszym kraju " z pustego i Salomon nie naleje ".

Przy -25C, dając średniorocznyCOP w okolicy 2,5 to teoria mocno naciągana napisane w ulotce reklamowej robi wrażenie . Zwykły obywatel nie widzi zakamuflowanej różnicy, średnioroczny -to średnia temperatura z całego roku a słowo klucz to - w okolicy a dla jakiej temp. zasilania to już tajemnica firmy .Podnosząc temperaturę zasilania twoje "COP w okolicy 2,5" topi się jak lód .

Jest jeszcze coś takiego próg opłacalności inwestycji .


Jak gazu brak to jest problem.



nikt nie pisze że przy -25C jest COP 2,5 - ale średnioroczny na pewno taki będzie...nawej jak przez kilka dni największych mrozów taka PC wspomoże się grzałkami...
kto mówi o podnoszeniu temperatury zasilania, skoro od samego początku mowa jest o ogrzewaniu podłogowym?!? jakie temperatury chcesz puszczać na tę podłogówkę ?!?
Co do progu opłacalności iwestycji - Arturo72 będzie niedługo montować PC Alfea S8, koszt całości 16tys
animus - nie obraź się, ale zgodzę się tutaj z tym co napisał wcześniej bajbaga - niewiele wiesz na temat współczesnych PC p-w
Link do komentarza
Cytat

Ta wiedza jest tak stara jak długość "Twojej" brody.

Współczesne powietrzne PCi osiągają COP=2 przy -25 stopniach, dla GZ około 35 stopni.


Tak trochę od innej strony, ale być może, że będzie pomocne w ostatecznym wyborze.
Szacując dość ostrożnie, jakbym nie liczył, wychodzi mi, że ten dom potrzebuje maksymalnie 6.000kWh energii dla celów ogrzewania, skrajna wielkość, bo zapewne skończy się na około 4.000kWh.
Czyli do ogrzania tego domu, w zależności od kotłowni, potrzeba:
- od 4.000 do 6.000kWh przy ogrzewaniu czystą elektryką, czyli koszt w podstawowej taryfie to około 2.400 do 3.600zł - koszt kotłowni do 5.000zł
- od 1200 do 1.800kWh, przy PCi gruntowej, czyli koszt około 700 do 1.100zł, - koszt kotłowni 15.000 do 20.000 zł
- od 1.800 do 2.700kWh, przy PCi powietrznej, czyli koszt około 1.100 do 1.600zł, - koszt kotłowni od 10.000zł
- od 1,5 do 2 ton węgla przy kotłowni na paliwo stałe, czyli koszt około 900 do 1.200zł + przywózka, składowanie, palenie ? koszt kotłowni do 10.000zł.
- od 2.000kg do 3.000kg ( 4 do 6mp) cena różna, a koszt kominka PW około 8.000zl za całość.


dopisłaem:

Ps. Ale zaśmiecamy PeZetowi blog Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_redface.gif">



Też się naczytałeś ulotek z tym COP i dalej to samo - próg opłacalności inwestycji .
Przy ogrzewaniu w kotłowni na paliwo stałe czy kominkiem koszt opału może być niższy zależny od rodzaju i ceny pozyskanego opału .

Elektryką i PCI już tylko wyższy.

Kto zaśmieca, ten zaśmieca icon_smile.gif
PeZet a może tak ,kotłownia w ziemiance :
Brak obrazka Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

PCI p-w na zimę to nie w naszym kraju " z pustego i Salomon nie naleje ".



Nie masz racji. To jest niczym nie poparte stwierdzenie.
Nie będę się rozpisywał, aby dalej nie zaśmiecać wątku, bo to już typowy :spam:

Cytat

Też się naczytałeś ulotek z tym COP



A może mam wiedzę ? icon_cool.gif

Ps. W swoich wyliczeniach dla PeZet, z ostrożności przyjąłem, dla powietrznej PCi, średnioroczny COP=2,2 , czyli nawet jeśli będzie chciał grzać CWU, to styknie (dla gruntowej wyliczałem z COP=3,3 średniorocznie).
Link do komentarza
Zaśmiecanie??? W życiu nie przyszłoby mi to do głowy. Źle by było, gdybyście nic nie pisali w obawie o zaśmiecanie.

Bajbaga, Twoje zestawienie kosztów instalacji i użytkowania daje do myślenia. Chyba powoli dojrzewam do uświadomienia sobie, że główny opór powodują przesądy i mniemanologia. Muszę się przespać z pompą. icon_biggrin.gif

Animus, ta kotłownia w ziemiance jest totalnie piękna.

Odnośnie adaptowania części kuchni na kotłownię lub przywracania funkcjonalności pomieszczeniu, które nią kiedyś miało być: raczej poszukam innych rozwiązań.

Właśnie szperam kolejny raz w dzienniku Adiqqa, by świeżym okiem obejrzeć budowę pci.

Na gaz nie ma szans.

A gazu w wielkiej butli nie chcę.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie szperam kolejny raz w dzienniku Adiqqa, by świeżym okiem obejrzeć budowę pci.



ale mój przypadek to PC gruntówka....droższa inwestycyjnie, niższe koszty eksloatacyjne....
PC p-w to rozwiązanie pośrednie, ale sporo tańsze inwestycyjnie - przynajmniej teraz, bo jak ja byłem na etapie wyboru źródła ogrzewania, to z dobrych PC p-w praktycznie była tylko wspomniana już chyba "sopel lodu" z ceną wtedy porównywalną do gruntówek...
seria Atlantis Alfea tri pojawiła się dopiero później...
Link do komentarza
Cytat

nie ma ale ....wciskasz mu pompkę powietrze-woda, to będziesz dokładał się do prądu ,żeby wyrównać koszty eksploatacyjne. icon_smile.gif



nie wiem na jakiej podstawie przypisujesz mi złą wolę.....
zapytania ofertowe zacząłem rozsyłać ponad rok przed rozpoczęciem budowy(!) - co prawda wtedy jeszcze dla trochę innego projektu (trochę większy dom, bryła podobna) - był to rok 2007 - o PC p-w niewiele wtedy było u nas słychać, jak były, to w cenach zbliżonych do gruntówek, spotkać kogoś kto miał - było prawie niemożliwością
prawdziwy wysyp PC p-w wg mojej obserwacji nastąpił gdzieś w okolicy 2010-2011 gdy ja już byłem po instalacji CO....dzisiaj bez problemu można poczytać opinie zadowolonych użytkowników takich pomp i jestem prawie pewny, że gdybym po raz kolejny musiał dokonywać takiego wyboru, to zdecydowałbym się PC p-w - przede wszystkim ze względu na koszt inwestycyjny
Link do komentarza
Cytat

Widzę że w akcie desperacji szukasz - robisz kotłownię w salonie.Do tego rozprowadzanie ciepłego powietrza z niego.


W tej wojnie między zwolennikami i przeciwnikami kotłowni w salonie, zawsze byłem po tej słusznej stronie. Kotłownia w salonie jest git.

Z tą pci problem jest:
Pompa ciepła ALFEA S8
Cena brutto: 21000 - aż zera się mnożą przed oczami.

wydajność cieplna +7°C/+35°C - ogrz.podł. W 8000
moc pobierana +7°C/+35°C - ogrz.podł. W 1880
współczynnik efektywności +7°C/+35°C - ogrz.podł. COP 4,25

wydajność cieplna - 7°C/+35°C - ogrz.podł. W 7000
moc pobierana - 7°C/+35°C - ogrz.podł. W 2540
współczynnik efektywności - 7°C/+35°C - ogrz.podł. COP 2,76

O co chodzi z tym ogrz. podł.?

I co poniżej temperatury -7stC.
Przy minus siedmiu stopniach to ja se mogę kilka szczapek drewna wrzucać sam do trochę lepszej kozy, a nie bulić 21000.

Dodam, że jest to cena samej lodówki z pizdrykami, a szlauch w ziemię jeszcze trza wrypać.

Tak, uświadomiłem sobie: po to idziemy pod ziemię, żeby mieć nie mniej niż -7stC.
OK. Jako ten Zgredek (!!) tłukę czołem w co popadnie...
Link do komentarza
Cytat

Animus, ta kotłownia w ziemiance jest totalnie piękna.



Wiedziałem ze Ci się spodoba i dojdzie do tego że ją postawisz niekoniecznie jako kotłownię . icon_smile.gif

Cytat

W tej wojnie między zwolennikami i przeciwnikami kotłowni w salonie, zawsze byłem po tej słusznej stronie. Kotłownia w salonie jest git.

Z tą pci problem jest:
Pompa ciepła ALFEA S8
Cena brutto: 21000 - aż zera się mnożą przed oczami.
Przy minus siedmiu stopniach to ja se mogę kilka szczapek drewna wrzucać sam do trochę lepszej kozy, a nie bulić 21000.

Dodam, że jest to cena samej lodówki z pizdrykami, a szlauch w ziemię jeszcze trza wrypać.

Tak, uświadomiłem sobie: po to idziemy pod ziemię, żeby mieć nie mniej niż -7stC.
OK. Jako ten Zgredek (!!) tłukę czołem w co popadnie...



Ta pompka to tylko do podłogówki inne grzejniki np. łazienkowe musisz ogrzać sobie sam, p. powietrzna potrafi stracić 1/3 mocy jak baniak 200l podłączysz na ciepła wodę bo jest problem z podniesieniem temp. zasilania do 50 st. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
to nie tak Piotr....
pogadaj z Arturo72 - tutaj też pisze - on ma podpisaną umowę na S8 za 16tys brutto komplet z zasobnikiem i montażem....te 21tys to cena katalogowa....pompa działa do -25C, gdzies na innym forum widziałem tabelke, gdzie były dane dla niższych temperatur - z tego co pamiętam, to dla -20C był COP=1,8
Dni, co mamy takie temperatury mamy niewiele w ciągu roku...
Link do komentarza
Cytat

Z badań temp. gruntu:
na głębokości 1,5m (rejon Białegostoku) temp. min gruntu: 2,7 do 3stC
głęb 5m: około 5stC



Jak byś miał na zbyciu 50 koła to bym powiedział rób gruntową ale tak to możesz tylko podłubać w nosie .Do wykończenia twojego domu potrzeba jeszcze całą szufladę kasy ,a życie za krótkie jest żeby poświęcić je wyłącznie sobie .
Link do komentarza
Do tego jest to pompa powietrze-woda...

Korekta, ta pompa to Pompa ciepła ALFEA SE8
cena 16.728,00 zł (brutto)

Nie będę powielał dyskusji:
https://forum.budujemydom.pl/... pompa cepła...

Cytat

Jak byś miał na zbyciu 50 koła to bym powiedział rób gruntową ale tak to możesz tylko podłubać w nosie .Do wykończenia twojego domu potrzeba jeszcze całą szufladę kasy ,a życie za krótkie jest żeby poświęcić je wyłącznie sobie .


Dobrze to ująłeś, Animus.
Za te 50 to chcę skończyć ten dom.
Stąd wydawanie 10tys na samą przebudowę kotłowni to lekko dużo.
Link do komentarza
Cytat

Do tego jest to pompa powietrze-woda...

Korekta, ta pompa to Pompa ciepła ALFEA SE8
cena 16.728,00 zł (brutto)

Nie będę powielał dyskusji:
https://forum.budujemydom.pl/... pompa cepła...


Dobrze to ująłeś, Animus.
Za te 50 to chcę skończyć ten dom.
Stąd wydawanie 10tys na samą przebudowę kotłowni to lekko dużo.


Chciał bym Ci pomóc ale tylko tyle mogę zrobić .

Mogę na otrzeźwienie jeszcze przypomnieć Ci twoje słowa :

Cytat

Ech, obawiam się, że pompy powietrze-woda, podobnie jak instalacja solarna, raczej nadają się dla sezonowych letników, niż do domu całorocznego. Ewentualnie w okolicach Wrocławia albo gdzieś ze 300km bardziej na południe Europy. A u nas - schabowy, wódka i węgiel. Inaczej się nie da chcąc zrealizować ideę DiY i autonomii.



Pamiętaj ze masz dostęp do taniego opału , kasę możesz w tym czasie przeznaczyć na wykończenie wnętrza,na pompę przyjdzie czas , będą lepsze ,sprawniejsze, ładniej się świecić itd..... Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Animus... icon_biggrin.gif
Oto wiadro zimnej wody na łeb.
Tak babrzę w tym temacie pci p-w, bo wiesz, świat idzie naprzód, nie można jak te kaczki siedzieć w trawie. Ludzie w kosmos latają, więc może i w pci p-w coś się zmienia.
Chyba jednak po prostu czas zarzucić pomysł pci p-w i po prostu postawić kominek z p-w.


I kotłownię w ziemiance zrobię. De facto będą tam dwie instalacje, ta druga - księżycowa.

Właśnie, tani opał.
Piłę łańcuchową jesienią nabywam. Spalinówkę.

pci w-w
Ecopower A7
13 038,00 zł brutto Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Animus...
Oto wiadro zimnej wody na łeb.
Tak babrzę w tym temacie pci p-w, bo wiesz, świat idzie na przód, nie można jak te kaczki siedzieć w trawie. Ludzie w kosmos latają, więc może i w pci p-w coś się zmienia.
Chyba jednak po prostu czas zarzucić pomysł pci p-w i po prostu postawić kominek z p-w.
I kotłownię w ziemince zrobię. De facto będą tam dwie instalacje, wiesz jaka druga...



Żeby przejść suchą nogą musisz mieć plan projekt rozłożony w czasie.

Wystarczy że na razie ten pomysł z pompką odłożysz na półkę ,a zainwestujesz minimum na jakiegoś pożeracza śmieci żeby utrzymać standard. Jak ogarniesz się w urządzaniu domu to możesz wtedy wziąć nawet na raty bo wydatki grubsze się już skończą .Raty nie zablokują Ci inwestowania w wykończenie domu i Siebie przy okazji pracując na 3,5 etatu .

Cytat

I kotłownię w ziemiance zrobię. De facto będą tam dwie instalacje, ta druga - księżycowa.

Ta koncepcja druga Mi się bardzo podoba może przyjadę Ci pomóc przetestować co wyleci z tej drugiej instalacji . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Może taka informacja wyjaśni dlaczego PCi powietrzna, może pracować przy niskich temperaturach, osiągając przy tym dość wysoki COP nieosiągalny jeszcze kilka lat temu.
1. Zastąpienie sprężarki tłokowej, rotacyjnymi.
2. Nowe czynniki chłodzące, pracujące przy niższych temperaturach odparowania, nawet do -45 stopni .


Jak się zamieni stopnie Celsjusza na kelwina, to łatwiej będzie zrozumieć skąd ciepło z DZ , zwłaszcza przy minusowych temperaturach.

Dlaczego zatem tańsze powietrzne PCi, np. podgrzewacze do CWU nie pracują przy temperaturach np. -10 stopni ?
Odpowiedź jest banalna, bo nie posiadają zabezpieczenia przeciwko zamarzaniu wymiennika.

Dokładnie też z tego powodu, powietrzne PCi, tzw. całoroczne, przy określonej (niskiej) temperaturze, mimo zainstalowania systemu rozmrażania, wyłączają się, bo proces rozmrażania wymiennika, zmniejsza COP pompy. Z reguły jest tak, jeśli COP spada poniżej 1,5 a określa to, podana przez producenta, minimalna temperatura powietrza zewnętrznego, to PCi przestaje pracować.


Ps. Gruntową PCi, można zainstalować za kwotę 15.000 do 20.000zł

Ps.2 Chyba od przyszłego roku ruszy program dofinansowania do PCi

Link do komentarza
Cytat

pci w-w
Pompa ciepła DC Inverter woda / woda
moc 5kW
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_woda_woda.html
w styczniu kosztowała 5833pln
https://forum.budujemydom.pl/...pompa ciepła...



Jak pompa ciepła to taka jak np.

- Vitocal 300


moc 10,8kW

zasysanie prądu z elektryki 2,4kW

Cop 4,5

max temp. zasil . 55 st C Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Żeby przejść suchą nogą musisz mieć plan projekt rozłożony w czasie.
(...) możesz wtedy wziąć nawet na raty...


No... czekam kiedy ktoś rzuci pomysł brania na kredyt...
Są rzeczy, z których nie skorzystam, m.in. z gazu, z kredytu i chciałbym do minimum ograniczyć uzależnienie się od prądu...
...hm... może chodzi o ruskich.
Psa chcę nauczyć reagować na komendę ruskie idą. Ma udawać trupa.
Link do komentarza
Cytat

No... czekam kiedy ktoś rzuci pomysł brania na kredyt...
Są rzeczy, z których nie skorzystam, m.in. z gazu, z kredytu i chciałbym do minimum ograniczyć uzależnienie się od prądu...
...hm... może chodzi o ruskich.
Psa chcę nauczyć reagować na komendę ruskie idą. Ma udawać trupa.


Zrób taki większy kołowrotek
3116650631_a86c26c47e-300x199.jpg,wpakujesz tam psa ,do ośki kołowrotka zamontuj prądnicę ,i masz darmowy prąd, jak wyciągniesz z niego psa to na pewno będzie udawał trupa. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zastanawiałem się nad tym, wiesz?
Podejrzewam, że mój pies jest perpetuum mobile, ale się z tym nie upubliczniam, żeby mieć pewność, musiałbym to zmierzyć... Nie wiem jak.
Wtedy 9 takich huskych i mam ciepło i frajdę. Bo wtedy... ech... maszerzy.



Pompa ciepła p-w Vitocal 300A typ AWC-I
cena 53769 pln
Link do komentarza
LG wyprodukowała znakomitą powietrzną pompę ciepła THERMA V. Taka PCi o mocy 9kW, kosztuje około 4.000 euro. ( http://www.lg.wienkra.pl/index.php?strona=...d_prod=196#opis ) a tu więcej o tej PCi http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/1_LG_Ka...hermaV_2009.pdf
A tu z innego forum taki wpis:
Cytat

Witam,
Użytkuję LG Therma H09SNE od lata zeszłego roku. Jedyne źródło ciepła. Podłogówka, dom 165 mkw, b.dobrze ocieplony z rekuperacją. Założyłem podlicznik. Od początku robię notatki nt. zużycia energii/temp.zewnętrznej powietrza/temp. w domu. Np. za luty wyszło mi ok. 950 kWh. Grzałki w hydroboxie ustawiłem na -15 st.C i na 50%mocy. Jest ciepło +21 st.C.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
ja sie wtrace,na 90% wstawiam PC 10kW z gruntowym pionowym. Sama pompa ma calkiem znosna cene i jest do przelkniecia. Gdybym kupowal przyzwoity kociol kondensacyjny i robil komin to byloby wlasnie w takiej cenie. Sprawe klada odwierty,ktore mam wycenione na chwile obecna na 20k (SIC!!!). Taka kwota to zdecydowanie nie koszt przylaca gazu,przynajmniej u mnie.
COP mojej pompy to bodajze 4,9 (nie jestem pewien,tak mi sie kojarzy na szybko). Zasadniczo uwazam,ze powietrzne pompy sa bardzo dobre jako zrodlo ogrzewania np basenu w lato ;) Tyle ze frajda basenu otwartego w zimie jest niezastopiona...
Link do komentarza
Cytat

Zaraz zajrzę do tego LG.



Godna polecenia jest tabela na stronie 20, bo to są wielkości uzyskiwane także przez inne tego typu PCi, z takimi sprężarkami. Tam dokładnie widać jak wygląda COP przy temperaturach CZ i DZ.
To wyjaśnia również dlaczego powietrzne PCi dobiera się wbrew zasadzie obowiązującej przy pozostałych PCi, czyli dobiera się takie PCi z przewymiarowaniem ich mocy.
Link do komentarza
Cytat

LG wyprodukowała znakomitą powietrzną pompę ciepła THERMA V. Taka PCi o mocy 9kW, kosztuje około 4.000 euro. ( http://www.lg.wienkra.pl/index.php?strona=...d_prod=196#opis ) a tu więcej o tej PCi http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/1_LG_Ka...hermaV_2009.pdf



I przy -15stC ma COP 2,8? (str44)
Ta pompa jest super.

Dodam: str 44 z Programu doboru...

Tak, to ta sama tabela. icon_biggrin.gif

edit: str44 Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...