Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Historia edycji

PeZet

PeZet

RAIN GARDEN

W tym roku, kiedy zrobi się cieplej,  planuję budowę rain garden. Rain garden. Ogród deszczowy?

Rain garden to doskonały sposób, żeby tanio, prawie bezkosztowo powołać w ogrodzie miejsce, gdzie będą bujnie rosły fajne rośliny, do tego woda z dachu będzie zbierała się w sposób kontrolowany i efektowny, a za to nie będzie stała na tyle długo, żeby zalęgły się w niej komary. Jednym słowem - rain garden to samo dobro.

Wybraną pod rain garden ziemię wykorzystam do budowy tarasu. Nie będzie jakichś wydumanych kosztownych konstrukcji tarasowych, nie będzie betonu ani słupów, legarów. Podejdę poziomem ziemi do poziomu tarasu i dalej zobaczę co z tym zrobić.

PeZet

PeZet

RAIN GARDEN

W tym roku, kiedy zrobi się cieplej,  planuję budowę rain garden. Nie wiem jak to na polski się tłuamczy - ogród deszczowy?

DTo doskonały sposób, żeby tanio, prawie bezkosztowo powołać w ogrodzie miejsce, gdzie będą bujnie rosły fajne rośliny, do tego woda z dachu będzie zbierała się w sposób ontrolowany i efektowny, a za to nie będzie stała na tyle długo żeby lęgły się tam komary. jednym słowem - rain garden to samo dobro. A wybraną ziemię wykorzystam do budowy tarasu. Nie będzie jakichś wydumanych kosztownych konstrukcji, betonu czu słupów, legarów. Podejdę poziomem ziemi do poziomu tarasu i dalej zobaczę co z tym zrobić.

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam. Chciałbym sie poradzić w sprawie ścian działowych. Mianowicie chodzi o grubość jak i materiał. W projekcie mam porotherm 11,5 cm, jednak chce to zmienić, wystarczy, że ściany nośne mam z porothermu... Myślałem o betonie kom. i pustakach cementowo-wapiennych i padło na beton komórkowy z powodu głównie wagi, oraz większej "elastycznosci" w prowadzeniu np kanalizacji, przewodów itp. Oczywiście zależy mi na jak najlepszej akustyce więc również odrzuciłem na starcie beton komórkowy grubości 12 cm. Myślę o pustakach grubości 15 cm (odmiana 600 - 43dB lub 700 - 44dB) lub 18 cm (600 - 45dB lub 700 - 46dB ) z uwagi na ich akustykę, która nie jest dużo gorsza niż w przypadku np Silki E15 12cm - 47dB. Oczywiście według specyfikacji na stronach producentów:)... Jednak chciałbym sie upewnić i spytać czy może ktoś stawiał ściany z betonu komórkowego 12 cm (600) i uważa, że jest to wystarczające do domu jednorodzinnego i ze nie słychać rozmów z innego pokoju na tym samym pietrze? A może ktoś stawiał działówki z bk o grubości 18 i uważa ze nadal jest głośno? Jakie są Wasze odczucia? 
    • Obecnie standardem staje się ocieplenie styropianem grafitowym o  grubości 20 cm. Jeżeli w projekcie jest 15 cm izolacji, to widocznie takie założenia ochrony cieplnej przyjął projektujący co też  nie jest złym rozwiązaniem, ale obecnie przyjęte wytyczne projektowania budynków energooszczędnych zakładają izolację cieplną ścian zewnętrznych na poziomie 20 cm styropianu. Najlepiej sprawdza się styropian grafitow z linii TERMONIUM. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że dom jest budowany z założeniem kilkudziesięcioletniego okresu użytkowania, dlatego w kwestii zapotrzebowania budynku na energie i późniejszych kosztów z tym związanych trzeba przypilnować spraw ochrony cieplnej na etapie budowy. Odmian styropianów różniących się głównie współczynnikiem lambda (parametr izolacyjności) jest kilka.  Firma Termo Organika w swojej ofercie ma siedem odmian styropianu przeznaczonego do ocieplania ścian zewnętrznych budynku. W bardzo uproszczony sposób można porównać właściwości styropianów. Pomiędzy styropianem o najlepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik lambda wynosi 0,031 W/mK, a styropianem najczęściej wybieranym DALMATYŃCZYK fasada jest ponad 30% różnicy porównując właściwości izolacyjne. Sugeruję zastosowanie 20 cm ocieplenia płytami TERMONIUM PLUS fasada. Taki wariant zapewni uzyskanie ochrony cieplnej budynku w podobny sposób jak zastosowanie 27 cm zwykłego styropianu.
    • Dziękuję za szybką odpowiedź. Dach to blachodachowka. Całe piętro było wyburzone i odbudowane, był wylewany dodatkowy strop mogę wysłać kosztorys jaki mi dał i tam jest spis wszystkich rzeczy które były. Dla mnie to czarna magia. Wszystko przez tą firmę. Dom to budynek z lat 90tych ale nigdy nie był oddany do użytku. Ta cena netto to jest to całkowity koszt jaki ja mam do zapłaty dla nich. Ceny są z materiałami. Zaraz sprawdzę dokładnie wszystko i postaram się udzielić pelniejszych odpowiedzi.  Edit. Elektryka, hydraulika jest robiona od podstaw bo nie było żadnej instalacji. 
    • Nie chodzi tyle o wiatr co o śnieg i sam ciężar pokrycia co daje te większe obciążenia.  
    • Zależy, jakie siły - np. parcie wiatru , a jest b. zmienne i bywa niebezpieczne - przy dachu paskim jest pomijalne. Odwrotnie przy 45 st nach.   co to znaczy budowlaniec? Napisz lepiej: dla przeciętnego pracownika na budowie. Tak samo trudne dla przeciętnego pracownika na budowie, np pomocnika murarza może byćtrudne flizowanie, albo założenie centralnego ogrzewania. Krótko mówiąc - określenie budowlaniec nic nie znaczy, liczy się kwalifikacja. Tak jak lekarz - nic niie znaczy. Idziesz do danego specjalisty. No ale jeśli "budowlaniec wszystko umi"- no to buduje "jak umi". 
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...