Skocz do zawartości

Funkcjonalny dom


jętka

Recommended Posts

Jakie rozwiązania wg. Was sprawiają, że dom staje się funkcjonalny?
Oczywiście jest to kwestia bardzo uniwersalna i nie da się ustalić ogólnego wzorca - ale może spróbujemy?
Nie chodzi mi o rozwiązania ergonomiczne a typowo funkcjonalne - czyli ustawienie i najbliższe sąsiedztwo pomieszczeń oraz wszelkie ich powiązania.

Ja np bardzo lubię:
- czytelny podział na część dzienną i nocną
- jak najdalsze usytuowanie pokoi dziecięcych od sypialni małżeńskiej
- bliskość pomieszczeń w których wykonuje się większości domowych prac: kuchnia, pralnia, suszarnia, prasowalnia
Link do komentarza
Do funkcjonalności domu niezbędne jest odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń, tak żeby w każdym pomieszczeniu można było w spokoju i samotności spędzać czas.
Poszczególne pomieszczenia powinny funkcjonować oddzielnie i spełniać funkcję, sypialni, pokoju dziennego i inne w zależności od potrzeb ( np. goście, zaopiekowanie sie chorym członkiem dalszej rodziny itp)

. Funkcjonalny dom to taki, w którym każdy z domowników ma swoje miejsce.

Ponadto dom, który łatwo utrzymać w czystości.
W funkcjonalnym domu łatwo o zmianę umeblowania oraz przyjęcie dużej ilości gości i ich ewentualne rozlokowanie.

Koniecznie pomieszczenie gospodarcze,spełniające funkcję spiżarki i małej graciarki

Link do komentarza
Cytat

- czytelny podział na część dzienną i nocną
- jak najdalsze usytuowanie pokoi dziecięcych od sypialni małżeńskiej
- bliskość pomieszczeń w których wykonuje się większości domowych prac: kuchnia, pralnia, suszarnia, prasowalnia


Zgadzam się z Jętką, tylko ja akurat rozdzieliłabym pralnię suszarnię i prasowalnią (najlepiej 1 pomieszczenie spełniające fszystkiete funkcje) od kuchni i dodałabym koniecznie duże zaplecze techniczne (piwnica składzik jak komu wygodniej). Jak najmniej komunikacji, a jak najwięcej przestrzeni, lubię jak wnętrza "oddychają"
Link do komentarza
Cytat

Do funkcjonalności domu niezbędne jest odpowiednie rozlokowanie pomieszczeń, tak żeby w każdym pomieszczeniu można było w spokoju i samotności spędzać czas.
Poszczególne pomieszczenia powinny funkcjonować oddzielnie i spełniać funkcję, sypialni, pokoju dziennego i inne w zależności od potrzeb ( np. goście, zaopiekowanie sie chorym członkiem dalszej rodziny itp)

. Funkcjonalny dom to taki, w którym każdy z domowników ma swoje miejsce.

Ponadto dom, który łatwo utrzymać w czystości.
W funkcjonalnym domu łatwo o zmianę umeblowania oraz przyjęcie dużej ilości gości i ich ewentualne rozlokowanie.

Koniecznie pomieszczenie gospodarcze,spełniające funkcję spiżarki i małej graciarki



To ja chce 100% niefunkcjonalny dom icon_wink.gif ponieważ :
"żeby w każdym pomieszczeniu można było w spokoju i samotności spędzać czas."- chce by prawie każde pomieszczenie było połączone kuchnia+ jadalnia+salon+biblioteko/bilard bo nie lubię samotności i chce z żoną lub gośćmi rozmawiać nawet robiąc kawę, albo pracując na komputerze.

W związku z tym: "Poszczególne pomieszczenia powinny funkcjonować oddzielnie i spełniać funkcję, sypialni, pokoju dziennego i inne w zależności od potrzeb" jest u mnie nie do przyjęcia

Z innymi stwierdzeniami się zgodzę ...też w 100% icon_lol.gif
Link do komentarza
ja się w 100% zgadzam z jimt i takie a nie inne rozwiązanie naszego domku wybraliśmy po 6 latach mieszkania na otwartym poddaszu- słonecznym przestrzennym 72- metrowym strychu gdzie wydzielona była tylko łazienka i dwie malutkie sypialnie:)
W moim domu parter jest otwarty poza łazienką, kotłownią i małym "zapasowym" pokojem który pełni u nas funkcję ewentualnego dla gości, segregowania prania itp. Taka bałaganiarnia:) Przydaje się. Pozostała częśc parteru to salon, jadalnia i kuchnia stanowiąca jedno pomieszczenie- dzięki temu pomimo że dom nie jest wielki przed wchodzącym do niego otwiera się duża, jasna, zawsze nasłoneczniona przstrzeń- okna ze wszystkich stron. Wydzielenie salonu stanowi granica deski podłogowej- bo w jadalni jest gres. http://www.domenaprojekt.pl/pr/rzuti/n/7.aspx
taka decyzja zapadła po oglądaniu setek projektów i była przemyślana przez nas dokładnie- ktoś napisze że kuchnia tylko oddzielna- a dla mnie projekt z oddzielną kuchnią od razu odpadał. Więc wybierać trzeba pod siebie:)
Na poddaszu mam oczywiście 3 sypialnie i mam garderobę- to bardzo przydatna rzecz. Ale nie nasze zakochanie w przestrzeniach spowodowało że zrezygnowaliśmy ze ściany pomieszczenia nad garażem "strychu" i powstał otwarty 50 metrowy drugi salon, pokój telewizyjny i dzieki temu z malutkiego korytarzyka piętra widzi się cała długośc domu- przez co przestaje być malutki czy ciasny.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Też jestem za domem "łatwym" Progi u teściowej doprowadzają mnie do szału. U siebie mam 2 i jest za dużo a maja po 5 minimetrów. Zona nie jest za wysoka i wkurzają ja górne szafki. I widziałem fajne okna ostatnio z klamkami na dole a nie u góry lub z boku, okna rozwierano- uchylne. Jakbym górne okna tak zrobił to nie musiałaby korzystać ze stołeczka, żeby je otworzyć.
Dodałem link http://sozal.com.pl/oferta_okna_specjalne.php
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...