Skocz do zawartości

Wyrzutnia a dachówka z kominkiem odpowietrzającym/wentylacyjnym ?


Recommended Posts

Witam,

Mam takie pytanko, dekarze zabudowali mi na dachu 4 dachówki z kominkiem odpowietrzającym. Jeden kominek wykorzystam do odpowietrzenia pionu kanalizacji. Pozostałe 3 są wolne. Czy mogę te otwory wykorzystać jako wyrzutnię od centrali wentylacyjnej ? Połaczenie centrali z tymi 3 otworami poprzez rury łączone na czwórniku. Czerpnia tradycyjnie w ścianie po przeciwległej ścianie budynku niż wyrzutnia. Czy jakieś przepisy zabraniają takiego rozwiązania ? W pobliżu tych kominków nie mam okien dachowych. Wykorzystam w ten sposób wolne przewody wentylacyjne i nie musze robić wyrzutni w ścianie budynku.

newpeter
Link do komentarza
Witam.

Jeśli chodzi o wyrzutnię powietrza z rekuperatora przez taką dachówkę , jak najbardziej jest to możliwe pod warunkiem że dachówki te posiadają daszek i odpowiedni przekrój czynny ( rzeczywista średnica otworów lub ich suma).
Jest to związane z oporem przepływającego powietrza i ilości tego powietrza.
Oczywiście przydało by się zdjęcie i opis techniczny dla pewności , ale za zwyczaj dachówki takie to odpowiednik rury 100mm średnicy, a zatem 3 sztuki powinny wystarczyć pod warunkiem, że kominek u góry nie będzie miał zbyt skomplikowanej "zaślepki". Otwór na dole nie musi się równać otworowi na górze pod kontem prześwitu - czyli tej naszej średnicy czynnej.
Proszę doprecyzować sprawę centrali i jej wydajności oraz średnicy dachówki - czynnej średnicy prześwitu, wtedy będziemy wiedzieli na pewno.
Link do komentarza
Witam i dziękuje za odpowiedź,

Centrala bedzie mieć wydajność 400m3/h przy sprężu 100Pa. Na wyjściu brudnego powietrza centrala ma średnicę 200mm, więc zakładam, że średnica czynna wyrzutni powinna być podobnej wielkości. Dachówka z kominkiem wygląda tak jak na zdjęciu w załączniku. Średnica pojedynczej rury elastycznej jaka łączy się z dachówką to faktycznie około 100mm. Ponieważ mogę wykorzystać 3 takie otwory to łączna suma powierzchni czynnej powinna być zadawalająca.


newpeter

kominek1.bmp

kominek1.bmp

Link do komentarza
Kominki umieszczone w dachówkach mogą służyć jako wyrzutnia systemu wentylacji mechanicznej, jednak pod warunkiem, że łączna powierzchnia ich przekroju będzie większa lub co najmniej równa powierzchni przekroju przewodu wyrzutni. Bardzo często popełnianym błędem jest „zamiana” jednej rury o średnicy 200mm na dwie rury o średnicy 100mm (czyli np. na dwa kominki dachowe). Okazuje się, że łączna powierzchnia przekroju dwóch rur o średnicy 100mm każda jest znacznie mniejsza niż powierzchnia przekroju rury o średnicy 200mm. Efekt – znaczne stłumienie możliwości pracy wyrzutni, zwiekszenie oporów i hałasu, a co za tym idzie obniżenie wydajności rekuperatora.

Polecam więc obliczenie pola powierzchni przekroju wszystkich trzech kominków. Jeśli będzie on większy lub co najmniej równy polu powierzchni przekroju rury wyrzutni – rozwiązanie powinno zadziałać.

Dla rozbudowanych instalacji zalecane jest zwiększenie wielkości czerpni i wyrzutni nawet o 25% w stosunku do średnicy otworu czerpni i wyrzutni w rekuperatorze – dla znacznego obniżenie hałasu oraz oporów pracy całego systemu wentylacyjnego. Oznacza to także często konieczność zastosowania zamiast 3 nawet 6 lub więcej kominków wentylacyjnych montowanych w dachówkach…
Polecam więc kalkulator i wykonanie odpowiednich obliczeń.
Link do komentarza
Korzystając z obliczeń - powierzchnia otworu o średnicy 200mm to około 0,031 m2.
Trzy otwory o średnicy 100mm to 0,0234 m2 a więc różnica jest wyraźna.

Myślę że wiele będzie zależało od trybów pracy i wysilenia systemu, ale byłbym ostrożny w stosowaniu 3 dachówek jako wyrzutni i raczej proponowałbym jednak wykonanie dedykowanej wyrzutni w ścianie poddasza, szczególnie że jak widać powierzchnia otworu kominka jest o wiele większa niż suma otworów w "czapie" - a zatem raczej należy wykluczyć to rozwiązanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...