Skocz do zawartości

Bliźniak a dom dwulokalowy ?


Recommended Posts

Witam wszystkich.


Jest to moj pierwszy post na tym forum. Niestety moja wiedza odnosnie budowy domu jest nikla. Padl pomysl aby wspolnie ze szwagrem kupic dzialke 800-1000m2 i postawic domek dla 2 rodzin. To co znalezlismy to blizniak albo domy jednorodzinne dwulokalowe. Mozecie doradzic czym ogolnie roznia sie oba typy domow ze wzgledow na poniesione koszta budowy, podlaczen mediow i pozwolen na budowe ? Czy trzeba miec jakas specjalna dzialke pod blizniaka ?
Mozecie oszacowac koszt budowy takiego domku "pod klucz" (ok 100m2 dla 1 rodziny bez garazu i piwnicy, parterowy z poddaszem uzytkowym) w okolicach Katowic przez firme ? Liczymy ze uda nam sie zmiescic w ok 300tys na gotowo, jest to realne ?
Z jakich materiałów polecacie zbudowac maly tani a zarazem wytrzymaly i cieply domek ?
Jeśli znacie godnych zaufania i wzglednie tanich wykonawcow budujacych domek od A do Z ze slaska to prosze podajcie.
Link do komentarza
Wyjaśnię Ci tylko różnicę pomiędzy bliźniakiem a dwulokalówką.

Bliźniak to dwa odrębne budynki wolnostojące, w których można poprowadzić podział geodezyjny działki po ścianie nośnej - np. złączone ścianami garażu.

Budynek dwulokalowy/wielolokalowy to jeden budynek (jedna bryła), którego podziału geodezyjnego przeprowadzić się nie da. Ale budynek taki zawiera w sobie 2 powierzchnie lokalowe, z których każda może pełnić rolę odrębnego lokalu mieszkalnego.

Teraz musisz się zorientować w gminie na co pozwoli MPZP, albo na co wydadzą decyzję o warunkach zabudowy.
Link do komentarza
Ja buduje taki domek o jaki pytasz - zdjecie w moim avatarze. Warunki zabudowy na mojej dzialce pozwalaly tylko na dom jednorodzinny, wolnostojacy dlatego przerobilem projekt blizniaka na dom jednorodzinny o 2 lokalach mieszkalnych. Przerobka polegala na likwidacji jednej sciany nosnej pomiedzy polowkami blizniaka. To znaczy w oryginalnym projekcie pomiedzy budynkami byly 2 sciany oddylatowane warstwa styropianu, po przerobce jest jedna sciana. Ja moja polowke do stanu deweloperskiego wybuduje za 100 tys zl - ale to systemem gospodarczym, przy duzym udziale pracy wlasnej, z firma bedzie pewnie 2 razy drozej.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Ja buduje taki domek o jaki pytasz - zdjecie w moim avatarze. Warunki zabudowy na mojej dzialce pozwalaly tylko na dom jednorodzinny, wolnostojacy dlatego przerobilem projekt blizniaka na dom jednorodzinny o 2 lokalach mieszkalnych. Przerobka polegala na likwidacji jednej sciany nosnej pomiedzy polowkami blizniaka. To znaczy w oryginalnym projekcie pomiedzy budynkami byly 2 sciany oddylatowane warstwa styropianu, po przerobce jest jedna sciana. Ja moja polowke do stanu deweloperskiego wybuduje za 100 tys zl - ale to systemem gospodarczym, przy duzym udziale pracy wlasnej, z firma bedzie pewnie 2 razy drozej.
Pozdrawiam.



1 Co decyduje czy na danej dzialce mozna blizniaka czy tylko jednorodzinny o podobnej powierzchni ?
2 Czy twoj projekt to Archon dom w cyklamenach 2 ? Ile cie kosztowal przerobiony projekt na ten dom ?
3 Jak dlugo buduje sie taki dom na gotowo i z czego ?
Link do komentarza
Cytat

1 Co decyduje czy na danej dzialce mozna blizniaka czy tylko jednorodzinny o podobnej powierzchni ?
2 Czy twoj projekt to Archon dom w cyklamenach 2 ? Ile cie kosztowal przerobiony projekt na ten dom ?
3 Jak dlugo buduje sie taki dom na gotowo i z czego ?


1. Tak jak wspomniano wcześniej plan zagospodarowania lub warunki zabudowy - tego dowiesz się w urzędzie.
2. Tak - dokładnie to ten projekt.
3. To zależy od funduszy, operatywności i pogody. Ja buduję długo - bo bez kredytu i weekendowo.
W projekcie przewidziano silikaty, ja budowałem z betonu komórkowego ale można i z cegły - nie ma przeciwskazań. Tylko z drewna byłby problem, bo trzeba dużo przeprojektować.
Co do cen to wszystko znajdziesz w moim dzienniku budowy (niestety nie mam go kiedy przenieść na to forum):
link
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...