Skocz do zawartości

Inventer


tomek731

Recommended Posts

Cytat

No właśnie o tym piszę. Ma to w ofercie od wieeeelu lat flopsystem, woda jest odprowadzana na elewacje, czyli tylko tam gdzie nie ma mrozów. Montowałem takie na Politechnice Warszawskiej, ale między małymi laboratoriami w suterynie a korytarzem. Na korytarz doprowadzone było świeże powietrze większym wentylatorem.



Faktycznie odprowadzenie skroplin jest kłopotliwe, ale pozatym jest to dość ciekawe rozwiązanie alternatywne do rekuperatorów.
Link do komentarza
Cytat

To nie do naszego klimatu - Gdzie opisywana woda jest odprowadzana?


Można powiedzieć, że w ogóle nie jest odprowadzana. Wilgoć jest odzyskiwana przy odwrotnym przepływie powietrza.
Rekuperator ten dostarcza więc świeżego powietrza (chociaż z tym też można dyskutować, bo powietrze to może być zanieczyszczone w wymienniku ceramicznym), natomiast usuwa tylko minimalne ilości wilgoci.
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie odprowadzenie skroplin jest kłopotliwe, ale pozatym jest to dość ciekawe rozwiązanie alternatywne do rekuperatorów.

Na pierwszy rzut oka wygląda to ciekawie. Przy głębszej analizie dochodzi się do wniosku, że ma ono sporo wad.
Urządzenia te powinny pracować parami, gdy jedno nawiewa powietrze, drugie je usuwa z pomieszczeń. O ile w przypadku pokoi mieszkalnych jest to do przyjęcia, to np. umieszczenie w takiej parze pokoju i WC nie byłoby najszczęśliwszym rozwiązaniem. Podobnie sprawa wygląda z kuchnią.
Link do komentarza
Cytat

Na pierwszy rzut oka wygląda to ciekawie. Przy głębszej analizie dochodzi się do wniosku, że ma ono sporo wad.
Urządzenia te powinny pracować parami, gdy jedno nawiewa powietrze, drugie je usuwa z pomieszczeń. O ile w przypadku pokoi mieszkalnych jest to do przyjęcia, to np. umieszczenie w takiej parze pokoju i WC nie byłoby najszczęśliwszym rozwiązaniem. Podobnie sprawa wygląda z kuchnią.



Cały BAJER polege właśnie na tym że powietrze wywiewane nagrzewa ceramiczny wkład, który oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu. Odbywa się to cyklicznie poprzez odwrócenie obrotów wentylatora. Cały proces musi odbywać się w tej samej jednostce wentylacyjnej.
Link do komentarza
Cytat

Co rozumiesz przez jednostkę wentylacyjną ?



Pisząc jednostka wentylacyjna miałem na myśli Inventer.Firma sprowadzająca te wentylatory (Inventery) reklamuje je jako alternatywę dla tradycyjnych rekuperatorów. Pomysł dość ciekawy. Martwią mnie natomiast te nieszczęsne skropliny, oraz szmer pracującego wentylatora. Zastanawia mnie co na to powiedzą ludzie z branży wentylacyjnej?
Link do komentarza
Cytat

Nie bardzo rozumiem... droższe - znacznie, słyszalne - dyskwalifikacja, kondensat zamarza na elewacji... szok! Proszę o jedną zaletę!



Droższe -znacznie = cena to ok 500 euro za szt ( jeden Inventer )
Słyszalne - dyskwalifikacja = 17-19 dB są to dane producenta, nie sprawdzone po zamontowaniu w ścianie. Podczas prezentacji wentylator słyszalny, hałas porównywalny z wentylatorem w komputerze (niskie obroty). Na wyższych obrotach troszkę za głośno ale po zamontowaniu w ścianie podobno niesłyszalne.
Kondensat zamarza na elewacji...szok! = Zgadzam się szok.
Jedna zaleta = Tak hmm może łatwość montażu, brak przewodów wentylacyjnych.
Muszę przyzna że podczas spotkania z przedstawicielem importera urządzenie wyglądało rewelacyjnie, teraz zaczynam mieć wątpliwości.
Link do komentarza
Cytat

Droższe -znacznie = cena to ok 500 euro za szt ( jeden Inventer )
Słyszalne - dyskwalifikacja = 17-19 dB są to dane producenta, nie sprawdzone po zamontowaniu w ścianie. Podczas prezentacji wentylator słyszalny, hałas porównywalny z wentylatorem w komputerze (niskie obroty). Na wyższych obrotach troszkę za głośno ale po zamontowaniu w ścianie podobno niesłyszalne.
Kondensat zamarza na elewacji...szok! = Zgadzam się szok.
Jedna zaleta = Tak hmm może łatwość montażu, brak przewodów wentylacyjnych.
Muszę przyzna że podczas spotkania z przedstawicielem importera urządzenie wyglądało rewelacyjnie, teraz zaczynam mieć wątpliwości.


Koszt WM z reku na dom 130 m2 to 1000 euro
Człowiek słyszy szumy od 30 dB ( chyba, że muzyk) – więc skoro słychać o 20dB nie ma mowy!
Brak przewodów wentylacyjnych ... to wada ! 500 euro w każdym pomieszczeniu ? Sople na elewacji? Horror – tego nie wymyślił ktoś znający fizykę
Link do komentarza
Cytat

Sople na elewacji? Horror – tego nie wymyślił ktoś znający fizykę


Widział Pan sople lodu na elewacji przy tym konkretnym urządzeniu? Bo moim zdaniem jest to praktycznie niemożliwe.
Wilgoć, która kondensuje się na wymienniku jest w chwile później wysuszana przez suche powietrze z zewnątrz.
O pozostałych wadach pisałem już dużo wcześniej.
Link do komentarza
Cytat

Brak przewodów wentylacyjnych ... to wada !
Dlaczego ? Proszę o krótkie wyjaśnienie.


----Najlepiej jest odzyskiwać ciepło z powietrza które ma najwyższą temperaturę, a takie jest pod sufitem w kuchni i łazienkach.
--- kierunek przepływu powietrza w domu powinien być z pokojów do pomieszczeń mokrych i na zewnątrz
---- świeże (chłodniejsze ) powietrze anemostat powinien "rozpraszać" równolegle do sufitu inaczej może być odczuwalne.
--- Ile dziur w ścianach zewnętrznych?
---- Ile zasilań i sterowników?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
----Najlepiej jest odzyskiwać ciepło z powietrza które ma najwyższą temperaturę, a takie jest pod sufitem w kuchni i łazienkach.

Ale tego ustrojstwa się nie montuje w łazienkach. Kuchnia jak najbardziej

--- kierunek przepływu powietrza w domu powinien być z pokojów do pomieszczeń mokrych i na zewnątrz

owszem. jak ktoś buduje dom to może o to zadbać. ale jak ktoś kupuje stary budynek, to ma 2 wyjścia. Albo nie robić nic, pozostawiając wentylacje grawitacyjna która generalnie nie działa w ogóle, albo zrobić w chałupie maksymalną rozpierduche by zainstalować rekuperacje. ten wentylator inventera to w takim przypadku idealna alternatywa.

---- świeże (chłodniejsze ) powietrze anemostat powinien "rozpraszać" równolegle do sufitu inaczej może być odczuwalne.

podaj proszę sposób "rozpraszania" bo nie bardzo łapię.

--- Ile dziur w ścianach zewnętrznych?

jedna w pomieszczeniu wentylowanym

---- Ile zasilań i sterowników?

jeden sterownik na 8 wentylatorów. na standardowy dom do 200 m2 wystarczy z zapasem.

Ja widziałem inventera w poznaniu na targach. Byłem równie sceptyczny, dlatego sporo gadałem, a potem mailowałem z tym kolesiem który to prezentował. I dlatego nie rozumiem skąd te ataki na ten produkt. może to taki mechanizm obronny ? Nie znam tego więc jest be ?
Ja montuje rekuperacje od niemal 6 lat, więc wydaje mi się że wiem co mówie. I właśnie jestem na etapie negocjacji z Aquaexem, bo jak tracę klientów proponując im rozpieprzenie połowy domu pod rekuperacje to mnie trafia. Teraz w takich wypadkach zamontuje wentylatorek, i klient dalej jest mój.
Link do komentarza
Tak dla zastanowienia.

To nie może zastąpić systemu wentylacyjnego, bo takowym nie jest i być nie może!
Tym się nie da „wentylować” domu.
Unikajcie jak ognia „fachowców”, którzy twierdzą co innego.
Włączcie funkcję „myślenie” na nawet minimalny „bieg”.

Wyobraźnia - ważna sprawa.
Nawet jeśli uważacie, że przepisy są po to aby je „łamać”, to wyobraźnia podpowie Wam co się stanie jak będziecie siedzieli na kibelku, a „wentylacja” zacznie (po 70s) „dmuchać”.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
[quote name='bajbaga' date='10.05.2010, 09:25 ' post='98430']
Tak dla zastanowienia.

To nie może zastąpić systemu wentylacyjnego, bo takowym nie jest i być nie może![/b]
Tym się nie da „wentylować” domu.


==================


Nie rozumiem, ale nie będe polemizował ze stwierdzeniem które nie poparte jest żadnym faktem. Nie bo nie ?

==================

Nawet jeśli uważacie, że przepisy są po to aby je „łamać”, to wyobraźnia podpowie Wam co się stanie jak będziecie siedzieli na kibelku, a „wentylacja” zacznie (po 70s) „dmuchać”.

==================

Ale czemu Pan/Pani upiera sie przy tym "kibelku" ?
Inventera NIE MONTUJE sie w kibelkach

Link do komentarza
Nie bardzo rozumiem... droższe - znacznie,

==========================

od czego ?

==========================

słyszalne - dyskwalifikacja,

==========================

a słyszał Pan to ? Czy z opowieści tylko ? Przy pracy normalnej - niesłyszalne - ok 20 dB

==========================

kondensat zamarza na elewacji... szok!

==========================

A skąd Pan dysponuje taka wiedzą ? Skropliny występują w niewielkiej ilości, i zbierane są na specjalnie przygotowanej do tego celu "półeczce" Dostałem zdjęcia od producenta. Przy -15 wytworzyły się niewielkie sople, ale NIE NA ELEWACJI - tylko na wspomnianej półeczce.

Cos mi sie wydaje Panie Tomaszu że jest Pan tu tylko po to żeby bić piane jak na innych forach icon_sad.gif
http://www.forumbudowlane.pl/vt/4653/18/co...p;postorder=asc
Link do komentarza
Cytat

A co wentyluje łazienki i kibelki - skoro to jest system wentylacyjny?



w łazienkach (i kibelkach) stosuje się tylko wentylatory wyciągowe, najlepiej uruchamiane czasowo po wyjściu z pomieszczenia.
W czasie tego wyciągu w łazience może wytworzyć się niewielkie podciśnienie, ale 1) podciśnienie będzie niemal niezauważalne dla człowieka 2) w łazience nie będzie już człowieka, 3) bilans powietrza zostanie po chwili wyrównany.
Powietrze dostanie się do łazienki za pomocą otworów w drzwiach łazienki (wymóg) a podciśnienie w pozostałych pomieszczeniach wyrówna się automagicznie przez inventery (tyle że chwilowo spadnie ich sprawność). Edytowano przez Zulik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Powiem tak.
Nie kwestionuję, że w określonych przypadkach (sytuacjach) – czyli w odrębnych i „szczelnych” pomieszczeniach ten sposób wentylacji może być i skuteczny i wydajny.
Może być uzupełnieniem wentylacji np. w sypialniach na poddaszu bez łazienki, czy WC – jest to idealne dla takiego celu i zgodne z przepisami (nawet wymagana jest odrębna wentylacja).
Może być pomocne przy adaptacjach istniejącego budownictwa – ale przepisy i możliwości też to ograniczają.
Choć mam wątpliwości, czy naprzemienna praca nie powoduje „cofki” części pyłów osadzonych na filtrach.

Natomiast, opieranie na tym systemie wentylacji budynku uważam za złe rozwiązanie – zwłaszcza w wersji zaproponowanej przez Zulik, z następujących powodów:
- możliwość „cofki” zabrudzeń (części) z filtrów przy pracy naprzemiennej,

- jakoś nie wyobrażam sobie „poprawnej” pracy tegoż w kuchni – też z powodu wyrażonego wyżej,

- zastosowanie wentylacji (dodatkowej) wyciągowej w łazience i WC musi być oparte na dość wydajnych wentylatorach i koniecznie z klapą zwrotną,

- pamiętając o tym, że nasze domy są szczelne, liczenie na to, że „jakoś” ciśnienie się wyrówna, przy długotrwałym korzystaniu z łazienki jest podejściem mało profesjonalnym,

- w zasadzie łazienka „produkuje” najwięcej ciepła, które nie jest odzyskiwane,

- aspekt ekonomiczny – dla przeciętnego domu koszt wykonania tej „wentylacji” wychodzi wyższy niż wentylacja mechaniczna z rekuperacją, (minimalny koszt 1 kompletu około 2.200zł netto x minimum 5szt + sterowanie, + wykonanie dodatkowej wentylacji wyciągowej w łazienkach i WC, + 12 otworów w ścianach zewnętrznych )

- aspekt ekonomiczny – koszty eksploatacyjne równe lub wyższe niż przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją ( choćby wyższy koszt filtrów - cena 1 szt około 20zł),

- aspekt ekonomiczny – skuteczność rekuperacji zdecydowanie niższa niż w przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją.


Moim zdaniem, z wyżej podanych powodów, nie uważam tego rozwiązania za „równoważne” wentylacji mechanicznej z rekuperacją (budynku) w wariancie „tradycyjnym”. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Skropliny występują w niewielkiej ilości,



Co to znaczy niewielkiej? Jaką pojemność mają zasobniki? Ile jest kondensatu na h przy wymianie 50m3/h powietrza 22 st.C 50% ww z -10st.C 95%ww?
Jaką temperatura będzie na wyrzutni przy odzysku 90%?

Cytat

Przy pracy normalnej - niesłyszalne - ok 20 dB



Jakiej firmy wentylatory mają 20dB?

Cytat

Nie bardzo rozumiem... droższe - znacznie,


Koszt "na gotowo" ( materiał montaż VAT ) na dom 120m2 - salon 3 pokoje dwie łazienki kuchnia - ile wynosi? Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
- możliwość „cofki” zabrudzeń (części) z filtrów przy pracy naprzemiennej,

=========
filtry się zmywa zmywarce. Wystarczają podobno na sezon spokojnie.
=========

- jakoś nie wyobrażam sobie „poprawnej” pracy tegoż w kuchni – też z powodu wyrażonego wyżej,

=========

przez 70 sekund brzydkie zapachy i wilgoć wywalane sa na zewnątrz. A potem przez kolejne 70 świeże powietrze dostaje sie do środka. Proszę o sprecyzowanie gdzie tutaj jest problem ?

=========

- zastosowanie wentylacji (dodatkowej) wyciągowej w łazience i WC musi być oparte na dość wydajnych wentylatorach i koniecznie z klapą zwrotną,

=========

I sa takie w sprzedazy, ale ja jak podpisze umowe z Aquaexem nie mam zamiaru ich używać. Nasz Dospel robi tańsze i bardzo dobre

=========
- pamiętając o tym, że nasze domy są szczelne, liczenie na to, że „jakoś” ciśnienie się wyrówna, przy długotrwałym korzystaniu z łazienki jest podejściem mało profesjonalnym,

=========

Ale to nie jest "jakoś" tylko zwykła fizyka. Jeśli w 2 pomieszczeniach masz rozne cisnienia, a pomiedzy nimi jest połaczenie, to ciśnienie sie wyrównuje samo. I obecnosć wentylatora niewiele tu zmieni, jak będzie w trybie pracy pompującej powietrze do środka, to ono samo dostarczy się w większej ilości niz wydajność wiatraka. Tyle że spadnie nam sprawność.

=========
- w zasadzie łazienka „produkuje” najwięcej ciepła, które nie jest odzyskiwane,

=========

to prawda z brakiem odzysku, ale czy produkuje najwięcej ? Chodzi o ten czas kiedy się bierze prysznic czy o co ?

=========

- aspekt ekonomiczny – dla przeciętnego domu koszt wykonania tej „wentylacji” wychodzi wyższy niż wentylacja mechaniczna z rekuperacją, (minimalny koszt 1 kompletu około 2.200zł netto x minimum 5szt + sterowanie, + wykonanie dodatkowej wentylacji wyciągowej w łazienkach i WC, + 12 otworów w ścianach zewnętrznych )

==========

2200 x 5 = 11000
+ 550 sterowanie = 11550
+ 2 wentylatory wyciągowe po 300 zł = 12150
+ montaż 20% = 14 580 zł + 7% VAT

To taniej niż rekuperacja ?? Na pewno ?

==========
- aspekt ekonomiczny – koszty eksploatacyjne równe lub wyższe niż przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją ( choćby wyższy koszt filtrów - cena 1 szt około 20zł),

==========

oj to juz akurat nieprawda na całej lini - rekuperacje serwisujesz, odgrzybiasz kanały itp, itd co rok.
Tu myjesz filtry i ceramike w zmywarce. Sam. Bez żadnych kosztów. A filtr wymieniasz 2 razy w roku.

==========

- aspekt ekonomiczny – skuteczność rekuperacji zdecydowanie niższa niż w przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

==========

poproszę o fakty. Badania TUV jakie dostalem na maila pokazuja skuteczność RZECZYWISTĄ - mierzoną - do 91%
Zresztą proszę rzucić okiem tutaj - http://www.youtube.com/watch?v=PZSa17HRU8k
To jest dość stary filmik, inventery nie miały jeszcze półeczki na skropliny, warunki dość extremalne (-15 stopni) a odzysk wynosił ponad 76%

==========

Moim zdaniem, z wyżej podanych powodów, nie uważam tego rozwiązania za „równoważne” wentylacji mechanicznej z rekuperacją (budynku) w wariancie „tradycyjnym”.

==========

A ja się skłaniam do tego, że w nowych domkach może być równoważny, chociaż ze względu na to, że Aquaex skąpi na jakakolwiek promocję i reklamę, na pewno będzie trudniej to sprzedać.
Ale co ważniejsze dla mnie :
Rekuperacji nie zamontujesz w budynkach wielorodzinnych. To możesz.
Koszt zrobienia rekuperacji w domku jednorodzinnym już gotowym (z rynku wtórnego) jest kilkukrotnie droższy ze względu na rozprowadzenie kanałów i późniejszy remont.
Rekuperacje można klientowi sprzedać w całości. Klient ma wybulić całą kasę i dopiero wtedy dostanie rozwiązanie. A tutaj można klientowi sprzedać na początek np 1 wentylator, do sypialni. A za rok kolejne 2, itd itd.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
[quote name='T. Brzęczkowski' date='25.05.2010, 10:24 ' post='103076']
Co to znaczy niewielkiej? Jaką pojemność mają zasobniki? Ile jest kondensatu na h przy wymianie 50m3/h powietrza 22 st.C 50% ww z -10st.C 95%ww?
Jaką temperatura będzie na wyrzutni przy odzysku 90%?
========

Tu nie ma zasobników. Tu jest półka na skropliny, tam mogą tworzyć się sople. Ile - nie mam pojęcia, ale zapytaj w Aqaexie. Oni odpisują dość chętnie.

========

Jakiej firmy wentylatory mają 20dB?

========

inventer. myslałem że o tym rozmawiamy w tym wątku. I nie wentylatory, a cały zamontowany system.

========

Koszt "na gotowo" ( materiał montaż VAT ) na dom 120m2 - salon 3 pokoje dwie łazienki kuchnia - ile wynosi?

========

Ja bym wziął jakieś 15 tyś brutto od klienta za całość. Pracowałbym 2 dni 3 osobami.
Link do komentarza
Cytat

Tu nie ma zasobników. Tu jest półka na skropliny, tam mogą tworzyć się sople. Ile - nie mam pojęcia, ale zapytaj w Aqaexie. Oni odpisują dość chętnie.


- zbyli mnie! - przy podanych warunkach
Cytat

Ile jest kondensatu na h przy wymianie 50m3/h powietrza 22 st.C 50% ww z -10st.C 95%ww?

- to 350 g / h - dlatego pytam o pojemność. Przy mrozach jak tej zimy, taaaaaki sopel może rozwalić dom!
Cytat

Jakiej firmy wentylatory mają 20dB?

Pytam, bo jest tylko jedna firma robiąca wentylatory poniżej 23dB ale one są wieksze... i droższe niż opisywane urządzenie.
Cytat

Ja bym wziął jakieś 15 tyś brutto od klienta za całość. Pracowałbym 2 dni 3 osobami.


za dom 120 m2 ( rekuperator ze szwedzkim wymiennikiem Heatxa typu L z niemieckimi wentylatorami EBM papst z bypassem, elektroniką - pilot + kanały izolowane skrzynki rozdzielcze, anemostaty + montaż + VAT ) to 4500zł.
Więc ponad 3 x taniej!
Link do komentarza
Tak na marginesie.

Podajesz, że łazienek się tymi urządzeniami nie wentyluje - a do czego służy GS 61 ?
Piszesz, że przy normalnej pracy głośność około 20dB, a producent podaje „ > 19 dB”, zaś w specyfikacjach już 19 do 40dB z odległości 1m.

Wentylatory zasilane są energia elektryczną, a i sterowanie też przewodowe – czyli wychodzi niezła pajęczyna, którą należy wykonać i zapłacić za wykonanie – celowo pomijasz ten element?

Piszesz 91% sprawności, zapominając dodać, że sprawność dotyczy odzysku ciepła zgromadzonego w akumulatorze, a to nie jest równoznaczne ze sprawnością odzysku ciepła (rekuperacji) z budynku, czy nawet z pomieszczenia.
Natomiast jeśli Twoja wiara w marketing tej firmy jest tak duża, po prostu zagwarantuj odbiorcy, że przy -20 stopniach na zewnątrz (i +20 wewnątrz), temperatura nawiewu zawsze, nie będzie niższa niż 15 – 16stopni, bo do tego sprowadza się sprawność 91%.

Dlatego, moim zdaniem, ten system nie jest równoważny z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją, ani pod względem skuteczności rekuperacji, ani pod względem finansowym, ani pod względem eksploatacyjnym, ani pod względem konserwacji i obsługi. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Podajesz, że łazienek się tymi urządzeniami nie wentyluje - a do czego służy GS 61 ?

==========

GS nie ma odzysku. To wentylator wywiewny. Pisałem że są moim zdaniem za drogie, więc użyłbym innych odpowiedników - np dospela

==========

Piszesz, że przy normalnej pracy głośność około 20dB, a producent podaje „ > 19 dB”, zaś w specyfikacjach już 19 do 40dB z odległości 1m.

==========

Bo inventery z odpowiednim sterownikiem mają płynną regulację obrotów - od 20% do 100% z krokiem co 5%
Przy normalnej pracy - tryb eco - pracują na 20 albo 25% (zapomniałem) i wtedy mają ok 20 dB.
Jak potrzebujesz szybko przewentylować pomieszczenie (np masz imprezę i sporo gości, albo jakiś bałwan zapalił papierosa w domy itd) to ustawiasz wyższe obroty - i wtedy masz wyższą głośność.

==========

Wentylatory zasilane są energia elektryczną, a i sterowanie też przewodowe – czyli wychodzi niezła pajęczyna, którą należy wykonać i zapłacić za wykonanie – celowo pomijasz ten element?

==========

Koszty montażu całego systemu - łącznie z ową "pajęczyną" to do 20% wartości sprzętu. Od sterownika do wentylatora lecisz zwykłą skrętką komputerową z małej bruździe. Tylko do sterownika podciągasz 230V - on ma tam w środku transformator i zasila inventery stałym prądem 7-15 V (w zależności od ustawienia obrotów) więc skrętka się tu świetnie sprawdza.

==========

Piszesz 91% sprawności, zapominając dodać, że sprawność dotyczy odzysku ciepła zgromadzonego w akumulatorze, a to nie jest równoznaczne ze sprawnością odzysku ciepła (rekuperacji) z budynku, czy nawet z pomieszczenia.

==========

pisze "do" 91% sprawności. Jakbym chciał lecieć marketingowo to powiedziałbym do 100% - jak masz na dworze +23 i w domu +23 to taka sprawność wychodzi, nie ? (żart oczywiście)

==========

Natomiast jeśli Twoja wiara w marketing tej firmy jest tak duża, po prostu zagwarantuj odbiorcy, że przy -20 stopniach na zewnątrz, temperatura nawiewu zawsze, nie będzie niższa niż 15 – 16stopni, bo do tego sprowadza się sprawność 91%.

==========

Poproś Aquaex, albo daj mi maila. Wyslę Ci tabelkę jaka jest rzeczywista sprawność przy różnych warunkach zewnętrznych. I nie jest to marketing inventera tylko niezależne badania niemieckiego TUV
powtarzam - DO 91% - na filmiku jaki pokazałem wyżej masz sprawność ok 76% przy warunkach zbliżonych do Twojego założenia.

==========

Dlatego, moim zdaniem, ten system nie jest równoważny z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją, ani pod względem skuteczności rekuperacji, ani pod względem finansowym, ani pod względem eksploatacyjnym, ani pod względem konserwacji i obsługi.

==========

Cenią sobie Twoje wypowiedz, bo są konkretne i rzeczowe. Ale dlaczego podchodzisz do moich wypowiedz tak wybiórczo ?
Ustosunkuj się proszę do tego fragmentu :
cytuje :
"Rekuperacji nie zamontujesz w budynkach wielorodzinnych. To możesz.
Koszt zrobienia rekuperacji w domku jednorodzinnym już gotowym (z rynku wtórnego) jest kilkukrotnie droższy ze względu na rozprowadzenie kanałów i późniejszy remont.
Rekuperacje można klientowi sprzedać w całości. Klient ma wybulić całą kasę i dopiero wtedy dostanie rozwiązanie. A tutaj można klientowi sprzedać na początek np 1 wentylator, do sypialni. A za rok kolejne 2, itd itd."

Jak na tym tle wypada rekuperacja ??


Dodam, że ja wcale nie zamierzam wprowadzając do swojej oferty inventery wycofać się z rekuperacji. Ja chce pokazać klientowi wszystkie możliwości, decyzja należy do niego.
A mając w ofercie inventery mam pełniejszą ofertę od konkurencji. Zaprzeczysz ?
Link do komentarza
[quote name='T. Brzęczkowski' date='27.05.2010, 05:53 ' post='103682']
za dom 120 m2 ( rekuperator ze szwedzkim wymiennikiem Heatxa typu L z niemieckimi wentylatorami EBM papst z bypassem, elektroniką - pilot + kanały izolowane skrzynki rozdzielcze, anemostaty + montaż + VAT ) to 4500zł.
Więc ponad 3 x taniej!


4500 brutto to przy 7% VAT 4200 netto. ?
Niemal taką samą kwotę to ja zakładam zysku przy swoich wyliczeniach, a ty masz w tym materiały i robociznę ?
Z czego Ty żyjesz jak dokładasz do interesu ?? No chyba że Twoja firma to jakaś przykrywka icon_wink.gif (wybacz żart, ale zaczynam nie traktować Cie poważnie)


Link do komentarza
Na początek przypomnę:
Cytat

Nie kwestionuję, że w określonych przypadkach (sytuacjach) – czyli w odrębnych i „szczelnych” pomieszczeniach ten sposób wentylacji może być i skuteczny i wydajny.
Może być uzupełnieniem wentylacji np. w sypialniach na poddaszu bez łazienki, czy WC – jest to idealne dla takiego celu i zgodne z przepisami (nawet wymagana jest odrębna wentylacja).
Może być pomocne przy adaptacjach istniejącego budownictwa – ale przepisy i możliwości też to ograniczają.
Choć mam wątpliwości, czy naprzemienna praca nie powoduje „cofki” części pyłów osadzonych na filtrach.



Przy czym, nie jest prawdą, że typowej rekuperacji nie można zastosować w istniejących budynkach mieszkalnych – można i to bez większych problemów, za psie pieniądze (np. Luna z systemem Omega cena brutto 1.509zł - koszt zakupu całego systemu z VAT), która, moim zdaniem, przysporzy mniej kłopotów np. w budynkach z wielkiej płyty, niż Inwenter - choćby ze względu na ilość „dziur” w elewacji.

Jeszcze raz napiszę, nie kwestionuję przydatności tego systemu w określonych przypadkach, natomiast, moim zdaniem nie można stawiać znaku równości między Inweterem a WM z rekuperacją – z powodów które opisałem wyżej.

Co do mojej „wybiórczości” – fakt, ale na ocenę całości, wpływ mają, właśnie te „wybiórcze” elementy.
W mojej ocenie, w przypadku rekuperacji w WM możemy mówić o sprawności całego systemu w wielkościach maksymalnych około 85%, zaś przy kompletnym systemie (dla całego domu) w oparciu o Inwenter – dobrze będzie jak osiagnie maks. rzędu 50%.

I ostatnia sprawa, też pomijana.
System Inwenter, będzie „dmuchał” powietrzem o zmiennej temperaturze, od w miarę ciepłego (początek cyklu) do bardzo zimnego (koniec cyklu).

dopisano:
uaktalniłem cene luny Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
ojojojoj...
rozumiem, że wątek jest stary, i ludziska kiedyś nie obejmowali zbytnio jak działa inventer, ale przyznać musze...
Takich bzdur jak "fachowcy" powyżej pisali, to nie spodziewałem się nawet na forum Onetu.
Koledzy ! Jak nie macie pojęcia o nowinkach, to się uczcie ! czytajcie ! pracujcie nad swoimi niedoskonałościami !
Niemal rok mieszkałem w Dani w domu wentylowanym inventerem, i nie dam złego słowa powiedzieć - to działa doskonale i tradycyjne rekuperacje kładzie w każdym zagadnieniu. Mam zamiar sie wkrótce budować, i na pewno to sobie sprowadze i zamontuje.

Pozdrawiam "fachury" pokroju Brzęczkowski i Bajbaga i gratuluje - jak mawiał wieszcz "jak nie wiesz co mówić, mów niewyraźnie" - Wam to wychodzi doskonale icon_wink.gif)
Link do komentarza
Cytat

Takich bzdur jak "fachowcy" powyżej pisali, to nie spodziewałem się nawet na forum Onetu.
Koledzy ! Jak nie macie pojęcia o nowinkach, to się uczcie ! czytajcie ! pracujcie nad swoimi niedoskonałościami !
.....- to działa doskonale i tradycyjne rekuperacje kładzie w każdym zagadnieniu. Mam zamiar sie wkrótce budować, i na pewno to sobie sprowadze i zamontuje.



icon_eek.gif
Jaka nowinka? Toć akurat ten, jest produkowany i dostępny od 1999r !

Jakie sprowadzę ? Jest u nas kilka firm co ma je w ofercie, też od 1999r !

A co do nowinki. Minirekuperatory miejscowe, są tak stare jak rekuperatory (centrale), a może jeszcze starsze, bo było ich sporo, zanim wyparły je centrale wentylacyjne z rekuperacją.

A jak, z jakiś tam powodów, chcesz zastosować minirekuperator/y, a nie wentylacje mechaniczną centralną (z rekuperacją), to sprawdź mnirekuperatory np. BLUE, MARLEY , bo są one pozbawione części wad, które wymieniłem wcześniej i można je też instalować w łazienkach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...