Skocz do zawartości

Indywidualny projekt domu.


Recommended Posts

Przenoszę z innego wątku - Wszelkie sugestie mile widziane icon_smile.gif
Cytat

Niemożliwe jest wykonanie dobrego projektu w cenie jaką podajesz.
Jak się odważysz wstawić efekt finalny na forum będę wdzięczna, bo wtedy może wywiązać się ciekawa dyskusja icon_smile.gif

Można kupić koszulkę u chińczyka za 5zł... można kupić koszulkę w sklepie za 60zł... można kupić markową koszulkę za 200zł... itd dochodząc do niebotycznych cen za niepowtarzalne koszulki od światowych projektantów - i teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy są to takie same koszulki icon_biggrin.gif




Postanowiłem sie nie chwalić swoim życiorysem icon_smile.gif
Ponieważ moja gmina nie wymaga ( jeszcze ) projektów przyłączy zdecydowałem się na indywidualny w podanej wyżej cenie. Projektantowi dałem wyliczenia konstrukcyjne, jaki strop ( JS firmy Sukiennik) co gdzie i jak.
A zresztą renomowane biura projektowe w mojej okolicy biorą 5000 zł. Więc i tak po uwzględnieniu adaptacji, przyłączy wychodzi lepiej niż w projekcie gotowym - o ile wiadomo co się chce. W żadnym projekcie gotowym nie widziałem pomieszczeń gospodarczych typu: skład opału, kotłownia na paliwo stałe, pralnia z suszarnią itp pomieszczenia niezbędne jak dla mnie w domu. Ogrzewanie gazem/olejem czy pompą ciepła to po rozważeniu za i przeciw jednak nie dla Mnie.

PS. Dodaję rzuty tego projektu. Trochę tak na szybko. Ale zastanawiam się nad dwoma wejściami od północy : do składu węgla ( wniesienie węgla - wyniesienie popiołu) i do domu przez narzędziownię i pralnię. Czy może inaczej to rozplanować trochę. Dom na chwilę obecną wynosi ok 150m2 + poddasze+wiata. Proszę o wszelkie sugestie.

DSC01446.jpg

Rzut parteru

DSC01446.jpg

Rzut poddasza ( na razie niezagospodarowane )
Link do komentarza
Ja bym dał sypialnie rodziców bliżej łazienki-taki luksus,dla wstających jako pierwszych i mniejsze szanse na obudzenie dzieci przed planowanym czasem. Chyba, ze dzieci to nastolatki i nie wstaną nawet gdyby się waliło. 2-6 latki wstają o świcie albo przybiegają rozespane, trochę za wcześnie niż planowaliśmy.
Garderoba tylko dla rodziców czy wspólna? Jeśli wspólna to ok, jak ma być tylko dla rodziców to zrobiłbym drzwi tylko od strony ich pokoju. Szkoda ze dzieci nie mają same łazienki, chociażby małej, jeśli to nastolatki to żebyś potem nie pisał na forum tematu podobnego do tego: https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...amp;#entry85929 icon_wink.gif
Fajnie ukryta kuchnia, chyba w holu nie ma miejsca na szafę, szafkę na buty chyba, że od schodami.
Wygodne jest osobne wc, tak jak masz zaplanowane, dla gości, nie muszą biegać po całym domu.
Nie wiem czy przepisy mówią o wielkości kotłowni na paliwo stałe ale ta twoja taka mała jest, nie wiem jaki piec ci się zmieści.
Link do komentarza
Cytat

Zobacz ten projekt: http://projekty.dom.pl/da_rufus.htm
Jest tam duża kotłownia, szafa w holu, garderoba dla rodziców, pralnia, osobna łazienka itp. Nie ma wc dla gości.
Nie namawiam cie na zmiany tylko popatrzenie na inne rozwiązania.




Dzieki jimit Za wyczerpująca odpowiedź icon_smile.gif I za projekt gotowy.

Wyjaśniam:
Ja bym dał sypialnie rodziców bliżej łazienki-taki luksus, - łazienka moim skromnym zdaniem powinna byc przy kotłowni - dodatkowe ciepło wspólny ciąg wentylacyjny, "krótka" droga dla przewodów instalacyjnych ( hydraulika)
Ale w sumie mogłaby być w miejsce garderoby, tylko pewnie żona się nie zgodzi

Chyba, ze dzieci to nastolatki i nie wstaną nawet gdyby się waliło. 2-6 latki wstają o świcie albo przybiegają rozespane, trochę za wcześnie niż planowaliśmy - Dziecko sztuk jedna - 6 miesiecy na razie - ale jak skończe to pewnie i 6latka sie może zrobić z tego icon_smile.gif
e
Garderoba tylko dla rodziców czy wspólna?
Garderoba przede wszystkim dla żony - chce mieć miejsce do prasowania ciuszków i żeby brudne ciuchy nie walały się po pokojach - i blisko do własnego pokoju. Rodzice muszą mieć wyjście o poranku na taras - taki rytuał w piciu porannej kawy icon_smile.gif i wieczornego piwka icon_razz.gif ( to odnośnie położenia sypialni rodziców )

Szkoda ze dzieci nie mają same łazienki, chociażby małej, jeśli to nastolatki to żebyś potem nie pisał na forum tematu podobnego do tego: https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...amp;#entry85929 icon_wink.gif

Jeszcze nie czytałem - ale łazienkę mogę dać w późniejszym terminie na poddaszu - tylko instalacje pociągnąć na etapie budowy - "rodzice" za starzy/zbyt leniwi by latać po schodach icon_razz.gif

Fajnie ukryta kuchnia, chyba w holu nie ma miejsca na szafę, szafkę na buty chyba, że pod schodami.
Troszkę tego miejsca jest tak głębokość 60cm, ale warte rozważenia - pod schodami bedzie kojec dla wyżlicy niemieckiej itp reszty czworonogów np labradora, którego usilnie stara sie podrzucić mi znajoma icon_smile.gif

Wygodne jest osobne wc, tak jak masz zaplanowane, dla gości, nie muszą biegać po całym domu.
Właśnie też o tym myślałem icon_smile.gif

Nie wiem czy przepisy mówią o wielkości kotłowni na paliwo stałe ale ta twoja taka mała jest, nie wiem jaki piec ci się zmieści. - O to warte rozważenia -sugerowałem się starym piecem jak u rodziców 1x1,5m, ale "zapomniałem" o podajniku. Musze popatrzeć na obecne piece i ich gabaryty icon_smile.gif

Co do projektu który zapodałeś icon_smile.gif Prawie super - a jak wiadomo prawie czyni różnicę wymienię wady które w nim są moim zdaniem:

kotłownia: Duża ale przez ścianę z sypialnią ( hałas może być słyszalny w sypialni ) w dodatku brak miejsca na skład opału - nie uśmiech mi sie latać do gospodarczego/drewutni zimą po węgiel, miałem to u rodziców i basta icon_smile.gif

garaż - to samo co z kotłownią - wjazd/wyjazd z garażu z pewnością będzie słyszalny w sypialni graniczącej z nim.

wystający wykusz w salonie/jadalni - no osobiście baaardzo to mi się nie podoba - ogranicza ustawienie pokoju, a jak znam żonkę to nie wytrzyma by raz na rok nie robić przemeblowań.

Niby nie dużo zmian ale dyskwalifikuje to dom do aranżacji. Za duże koszty przy przeprojektowywaniu.
Jeszcze raz podaję cenę jaką ja mam zapłacić za indywidualny - max 3000zł brutto
Link do komentarza
[quote name='Draagon' date='12.04.2010, 20:43 ' post='89384']
Dzieki jimit Za wyczerpująca odpowiedź icon_smile.gif I za projekt gotowy.

Wyjaśniam:
Ja bym dał sypialnie rodziców bliżej łazienki-taki luksus, - łazienka moim skromnym zdaniem powinna byc przy kotłowni - dodatkowe ciepło wspólny ciąg wentylacyjny, "krótka" droga dla przewodów instalacyjnych ( hydraulika)
Ale w sumie mogłaby być w miejsce garderoby, tylko pewnie żona się nie zgodzi

Zgadzam się z tobą, że najlepiej jak wszystkie przewody instalacyjne są obok siebie. Akurat przy parterówce trudno użyć słowo "piony".
Zwierzęta i tak będą woleć ogród. Jeśli masz psa lub dwa, zaplanuj miejsce do ich kąpania w zimne dni w którymś z pomieszczeń gospodarczych. Murowany brodzik, najprostszy z możliwych.Żona nie będzie się martwić o wanny i czystość zwierzyńca.

Napisz coś więcej o tym stropie sukiennik. Cenę też. Będziesz zakładał wirtualny dziennik?
Link do komentarza
UTKNĄŁEM. icon_sad.gif

Nie wiem jak dach zaprojektować.

Z jednej strony chcę dwuspadowy pod względem użyteczności.

Z drugiej chcę by ładnie pasował do całości domku.

Ale nie chcę by był zbyt drogi w budowie, ale jak daję goły dwuspadowy (bez lukarn, załamań itp to wychodzi mi stodoła :/)

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Pomóżcie proszę - bardzo proszę icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

UTKNĄŁEM. icon_sad.gif

Nie wiem jak dach zaprojektować.

Z jednej strony chcę dwuspadowy pod względem użyteczności.

Z drugiej chcę by ładnie pasował do całości domku.

Ale nie chcę by był zbyt drogi w budowie, ale jak daję goły dwuspadowy (bez lukarn, załamań itp to wychodzi mi stodoła :/)
[attachment=5060:persp1.png]
[attachment=5061:persp2.png]

Pomóżcie proszę - bardzo proszę icon_smile.gif



coś

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Wszystkie materiały odnośnie stropu sukiennik są na stronie producenta Sukiennik z Łodzi
http://www.sukiennik.pl/ w dziale "zrób to sam"

Zalety widac gołym okiem icon_smile.gif

Przede wszystkim - łatwość montażu - sam nosiłem płyty o rozpiętości 9m icon_biggrin.gif
Nie potrzeba takiego stemplowania i deskowania - 1,5 od ścian i 2m miedzy soba rzędów pali wystarczą
więc dużo mnie czasu z robocizną

Poza tym płyty są ze styropianu - zalet styropianu chyba nie muszę wymieniac. A wytrzymałość zapewniaja dwa stalowe kątowniki wpuszczone w beli. Byłem widziałem sie zachwyciłem icon_smile.gif
Zbrojenie standardowe sie daje
Acha i nie ma odpadów - bo wszystko robione jest pod wymiar
koszt - 2 lata temu było to ok 50zł/m2.

Wady: sama firma sukiennik - potrafią mieć poślizgi przy terminach w 80% mi się to zdarzało TIR czekał pod zakładem jak skońcża produkcję.
Link do komentarza
Cytat

coś



Dzięki myszka - ale ten dom ze zdjęcia o ile dobrze cegły przeliczyłem ma coś koło 9m. Mój ma 16m.. i pierwsze z czym mi się ten dach wmoim projekcie skojarzył to "omg będę mieszkał w stodole.." Może wyolbrzymiam , może jakiś daszek nad wejściem, może ganek.. no nie mam pomysła..
Link do komentarza
Będziesz miał wentylację mechaniczną? Nie widzę komina. Zawsze to jakieś urozmaicenie icon_wink.gif

Sąsiad ma dach też bardzo długi i dwuspadowy. Na środku , tak gdzie ma klatkę schodową zrobił takie jakby przetłoczenie. ___-----____Dach ma jakby dwa poziomy i to łamie monotonię. Dach ma pokryty blachodachówką w ciemnym kolorze, razem z tą różnicą poziomów ładnie się to prezentuje.
Link do komentarza
Cytat

Przenoszę z innego wątku - Wszelkie sugestie mile widziane icon_smile.gif
Postanowiłem sie nie chwalić swoim życiorysem icon_smile.gif
Ponieważ moja gmina nie wymaga ( jeszcze ) projektów przyłączy zdecydowałem się na indywidualny w podanej wyżej cenie. Projektantowi dałem wyliczenia konstrukcyjne, jaki strop ( JS firmy Sukiennik) co gdzie i jak.
A zresztą renomowane biura projektowe w mojej okolicy biorą 5000 zł. Więc i tak po uwzględnieniu adaptacji, przyłączy wychodzi lepiej niż w projekcie gotowym - o ile wiadomo co się chce. W żadnym projekcie gotowym nie widziałem pomieszczeń gospodarczych typu: skład opału, kotłownia na paliwo stałe, pralnia z suszarnią itp pomieszczenia niezbędne jak dla mnie w domu. Ogrzewanie gazem/olejem czy pompą ciepła to po rozważeniu za i przeciw jednak nie dla Mnie.
PS. Dodaję rzuty tego projektu. Trochę tak na szybko. Ale zastanawiam się nad dwoma wejściami od północy : do składu węgla ( wniesienie węgla - wyniesienie popiołu) i do domu przez narzędziownię i pralnię. Czy może inaczej to rozplanować trochę. Dom na chwilę obecną wynosi ok 150m2 + poddasze+wiata. Proszę o wszelkie sugestie.


Nie zauważyłam wcześniej, że założyłes temat i rozpocząłeś go moim podważającym (kwestię dobrego projektu za niską cenę) cytatem a widzę, że temat rozwinął się w innym kierunku i teraz nie wiem czy się wypowiadać czy nie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Będziesz miał wentylację mechaniczną? Nie widzę komina. Zawsze to jakieś urozmaicenie icon_wink.gif

Sąsiad ma dach też bardzo długi i dwuspadowy. Na środku , tak gdzie ma klatkę schodową zrobił takie jakby przetłoczenie. ___-----____Dach ma jakby dwa poziomy i to łamie monotonię. Dach ma pokryty blachodachówką w ciemnym kolorze, razem z tą różnicą poziomów ładnie się to prezentuje.




Ooo dzięki jimt icon_biggrin.gif
To jest to icon_smile.gif
Piwko stawiam icon_smile.gif
widziałem domek wczoraj w podobnym stylu tyle że tamten miał załamania ścian tak o 30` coś /---\
A kominy sa - nawet dwa - tylko nie opanowałem jeszcze tego programiku icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie zauważyłam wcześniej, że założyłes temat i rozpocząłeś go moim podważającym (kwestię dobrego projektu za niską cenę) cytatem a widzę, że temat rozwinął się w innym kierunku i teraz nie wiem czy się wypowiadać czy nie icon_smile.gif



Każda wypowiedź jest mile widziana co 3 głowy to nie jedna icon_smile.gif

A miłoby było gdybym obalił stereotypy odnośnie zdzierstwa z frajerów inwestorów icon_smile.gif
Jetka wcale nie powiedziałem, że tylko ja mam racje a ty się mylisz. Dałem twoją wypowiedź bo może faktycznie wywiązałaby sie dyskusja icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Każda wypowiedź jest mile widziana co 3 głowy to nie jedna icon_smile.gif


Też tak uważam, ale oby były w temacie icon_wink.gif

Cytat

A miłoby było gdybym obalił stereotypy odnośnie zdzierstwa z frajerów inwestorów icon_smile.gif


Dlaczego uważasz, że projektant zarabia na inwestorze więcej niż powinien? Ja dążę tylko do uświadomienia inwestorów, że projekt za 3tys jest opracowany z inną dokładnością niż ten za 9tys - piszę w tej chwili o domkach jakie się stawia w przewadze: 150m2 powierzchni użytkowej z garażem, parter + poddasze użytkowe.
Przy takim projekcie pracuje 3-4 osoby przez okres 1-2 miesięcy. To dużo? Jest to usługa, która zależy głównie od talentu, potem wiedzy i praktyki projektanta. A talent wycenia się indywidualnie.
Pozwolenie na budowę i tak dostaniesz, bo projekty nie są sprawdzane w urzędzie. Jako laik w branży projektowej nie jesteś w stanie sprawdzić projektanta sam, więc będziesz budował wg. projektu jaki dostaniesz. Wykonawca też dołoży coś od siebie a Ty będziesz ponosił konsekwencje talentu projektanta przez lata mieszkania w tym domu.
Wolny wybór icon_smile.gif

Cytat

Jetka wcale nie powiedziałem, że tylko ja mam racje a ty się mylisz. Dałem twoją wypowiedź bo może faktycznie wywiązałaby sie dyskusja icon_smile.gif


Tak więc przejdźmy do głównego tematu, czyli analizy Twojego domku icon_smile.gif
Rozumiem, że jest to dopiero etap koncepcyjny. Takie same grubości ścian, brak kominów. Pierwsze wrażanie to takie, że panuje wielki chaos - drzwi powstawiane są w przypadkowych miejscach, zahaczają o siebie, przysłaniają swiatło innych otworów i przejść. Dużo załamań na korytarzu, które nie wiadomo z czego wynikają. Cały domek rozwiązany jest na rzucie prostokąta a w środku pomieszczenia poustawiane są przypadkowo. Funkcjonalnie jest całkiem dobrze, choć ani w wiatrołapie ani na korytarzu nie ma miejsca na podręczną szafę a garderoba jest dopiero w drugim końcu domu. Brakuje mi przede wszystkim aranżacji pomieszczeń, bo ilość drzwi i okien jest bardzo duża i mam obawy, że będziecie mieli problem z ustawieniem mebli. Kuchnia może okazać się niefunkcjonalna.
Jeśli chodzi o wizualizacje to jest to stodółka i przy takich materiałach wykończeniowych nie wygląda ciekawie - ale zakładam, że jest to koncepcja icon_smile.gif
Link do komentarza
Jętka dzięki za wypowiedź icon_smile.gif

Najważniejsza dla mnie ma być funkcjonalność, jakby chciał by mnie podziwiano to bym pomnik sobie postawił a nie dom icon_smile.gif
Taka dygresja icon_smile.gif
Co do ścian masz racje wszystkie są takie same 24cm icon_smile.gif
To koncept w 12h zrobiony. nie zastanawiałem sie nad ścianami nośnymi, wczoraj usiadłem wieczorkiem i przemeblowałem trochę chatkę.
WC dałem pionowo, dzięki temu metraż mi się zwiększył w kotłowni.
Dodałem miejsce na szafę lub płaszcze poprzez zmniejszenie spiżarki.
Zlikwidowałem wstęp do budynku - prawdopodobnie zrobię zadaszenie. Patrzyłem to co jimt zaproponował z dachem. ten układ ___-----____
tu bym cię jimt prosił o fotki jakbyś miał, bo jak przerabiałem ten dach to masa rozwiązań konstrukcyjnych sie pojawiła. :/
A ściany konstrukcyjne / nośne pod strop - no wybacz jętka ale to proste jak drut jest akurat.
nośne będą (od południa) poprzez salon i sypialnię rodziców rozp 6,5m Dla pewności dam JS 620/210/40. potem holl, i od łazienki na północ icon_smile.gif

Wyprowadzić fundament dobrze i będzie ok z budową ścian.
Rozmieszczenie mebli.. a prosze bardzo - szerokość a właściwie głębokość szaf 60cm - to samo tyczy się mebli kuchennych. Kominek będzie od hajduka, producent urzekł mnie wnikliwością i faktycznym przeanalizowaniem rozkładu budynku. Resztę ustawień. Absolutnie nie anlizuję - jedyne co wywalczyłem u żonki to to, że TV w salonie przy kominku ma byc na tej ściance oddzielającej kuchnię od salonu i miejsce na saunę w łazience icon_smile.gif. Resztę jak ją znam to i tak będzie przestawiać ustawiać i kombinować - a niech też ma zabawę icon_smile.gif

Co do kosztów projektu. Z całym szacunkiem ale nie buduję katedry ani nawet biurowca tylko prosty dom, z poddaszem.
Prosze cię - wymień co jest takie do przemyślenia pod względem konstrukcyjnym w takim domu ? Już i tak daję dom ze stropem styropianowym, więc nie wiem co jeszcze ? Lukarn, wykuszy nie daję, załamań dachowych też nie daję ( no moze poza tym co jimt zaproponował). No chyba że traktujesz kosztorys wykonawczy w cenie projektu - to i owszem cena faktycznie poniżej 5000 nie powinna zejść. Tylko kto by żądał takiego kosztorysu przed rozpoczeciem budowy ? Gdzie po wbiciu łopaty moze się okazać że pod warstwą piasku mamy samiutką glinę ?
Zgodze sie co do jednego: jeżeli przychodzi upierdliwy klient i che dom : ładny dla mojej kochanej żony, i landrovera - a jaki ma być ? No ładny... to faktycznie cena w tym przypadku powinna pójść w górę bo zmian koncepcji będzie masakrycznie dużo nawet już w trakcie budowania.
Ale ja wolę zaplanować dom sam. A projektant potrzebny jest mi do wyrysowania i podstemplowania projektu.
Albo może ustalmy co rozumiemy pod pojęciem dobry projekt ? Wykaz materiałów do budowy domu ?

Link do komentarza
https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9821
zaczęło się od:
Cytat

Ja projekt architektoniczny z architektem ustaliłem na 2500-3000 zł.
Z tym że ja rozplanowywuję wszystko a on nanosi to na papier.
Z biur projektowych za ten sam projekt hmm. od 8000 w górę.
Najdrożej mi zaśpiewał mtmstyl = 16000zł. ( dom na planie prostokąta z tarasem zacienionym, dach czterospadowy tradycyjny) lącznie z garażem było ok 190m2
Dodam jeszcze że za projekt z bali drewnianych (na początku taki dom planowałem)
przez firmę z Nowego Targu zawołali mi 6000zł.
Na razie mam dwa projekty indywidualne z/lub bez wiaty/garażu
Moja gmina nie wymaga jeszcze projektów przyłączy.
Generalnie projekt gotowy opłaca się jak do zmiany mamy powiedzmy wielkość okna, bo zamiana pomieszczeń to już problem. np kuchni z pokojem czy łazienki.


Przez chwilę zawachałam się czy cena, którą podałeś 2500-3000zł to cena za projekt czy cena za m2 powierzchni na jaką Cię maksymalnie stać - bo napisałeś o konstrukcji, formie i materiałach - to mnie zbiło z tropu, bo ja o tym nie wspominałam. A pod tym kątem też robi się projekty - inwestor narzuca cenę a architekt szuka takich rozwiązań, które nie przekroczą zaporowej sumy. Teraz jasne jest, że Twój projekt (bez przyłączy) będzie Cię kosztował 2,5-3tys.
Wracam więc do Twojej ostatniej wypowiedzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9821
zaczęło się od:

Przez chwilę zawachałam się czy cena, którą podałeś 2500-3000zł to cena za projekt czy cena za m2 powierzchni na jaką Cię maksymalnie stać - bo napisałeś o konstrukcji, formie i materiałach - to mnie zbiło z tropu, bo ja o tym nie wspominałam. A pod tym kątem też robi się projekty - inwestor narzuca cenę a architekt szuka takich rozwiązań, które nie przekroczą zaporowej sumy. Teraz jasne jest, że Twój projekt (bez przyłączy) będzie Cię kosztował 2,5-3tys.
Wracam więc do Twojej ostatniej wypowiedzi icon_smile.gif




Teraz ty mnie zbiłaś z tropu.

Ja po prostu wysłałem zapytania do biur projektowych tych np z mtmstyl ile by kosztowało zaprojektowanie domu wg załączonych rzutów.
Maile jeszcze mam więc ich odpowiedzi mogę udostępnić zainteresowanym.
Ceny - od 8000 do 16000 zł. Najbardziej mnie rozbroił mnie MTMStyl bo jednego dnia pani projektant zaśpiewała 12000zł, a trzy dni później pan projektant 16000zł - tylko ja nie słałem drugi raz odpowiedzi icon_smile.gif

Gdy pokazałem rzut projektu wybranym przez siebie lokalnym projektantom ( jeden z nich zjadł zęby na budowie więc znam jego wartość )
to ceny uzyskałem do 5000 zł brutto do 3000 zł brutto.
W 5000 zł miałbym projekty przyłączy. Tylko najtańszy projektant zapytał mnie sie z jakich chcę materiałów budować.
Więc się pytam jeszcze raz. Czy to aby na pewno nie jest zdzierstwo i szukanie inwestorów frajerów ?
Link do komentarza
Cytat

Jętka dzięki za wypowiedź icon_smile.gif
Najważniejsza dla mnie ma być funkcjonalność, jakby chciał by mnie podziwiano to bym pomnik sobie postawił a nie dom icon_smile.gif
Taka dygresja icon_smile.gif


Yyyy? Trochę zaatakowałeś, ale nie dam się icon_smile.gif
Funkcjonalny nie oznacza przecież, że musi być przez to brzydki. Może być i ładny i funkcjonalny i tani w budowie i tani w eksploatacji:) A to kosztuje i za cenę, którą podałeś nie jest możliwe spełnienie tych 4 warunków icon_smile.gif

Cytat

Co do ścian masz racje wszystkie są takie same 24cm icon_smile.gif
To koncept w 12h zrobiony. nie zastanawiałem sie nad ścianami nośnymi, wczoraj usiadłem wieczorkiem i przemeblowałem trochę chatkę.
WC dałem pionowo, dzięki temu metraż mi się zwiększył w kotłowni.
Dodałem miejsce na szafę lub płaszcze poprzez zmniejszenie spiżarki.
Zlikwidowałem wstęp do budynku - prawdopodobnie zrobię zadaszenie. Patrzyłem to co jimt zaproponował z dachem. ten układ ___-----____
tu bym cię jimt prosił o fotki jakbyś miał, bo jak przerabiałem ten dach to masa rozwiązań konstrukcyjnych sie pojawiła. :/


Zaczyna mi się nakreślać sytuacja icon_smile.gif Projekt robisz sam a z braku uprawnień płacisz projektantowi za autoryzację, tak?

Cytat

A ściany konstrukcyjne / nośne pod strop - no wybacz jętka ale to proste jak drut jest akurat.
nośne będą (od południa) poprzez salon i sypialnię rodziców rozp 6,5m Dla pewności dam JS 620/210/40. potem holl, i od łazienki na północ icon_smile.gif
Wyprowadzić fundament dobrze i będzie ok z budową ścian.


Dobór belek to banalna sprawa ale, jak na wszystkim innym, i na tym trzeba się znać. Mając wiedzę częściową można tylko namieszać i podbić koszty wykonastwa icon_wink.gif

Cytat

A ściany konstrukcyjne / nośne pod strop - no wybacz jętka ale to proste jak drut jest akurat.
nośne będą (od południa) poprzez salon i sypialnię rodziców rozp 6,5m Dla pewności dam JS 620/210/40. potem holl, i od łazienki na północ icon_smile.gif
Wyprowadzić fundament dobrze i będzie ok z budową ścian.


Dobór belek to banalna sprawa ale, jak na wszystkim innym, i na tym trzeba się znać. Mając wiedzę częściową można tylko namieszać i podbić koszty wykonastwa icon_wink.gif

Cytat

Rozmieszczenie mebli.. a prosze bardzo - szerokość a właściwie głębokość szaf 60cm - to samo tyczy się mebli kuchennych. Kominek będzie od hajduka, producent urzekł mnie wnikliwością i faktycznym przeanalizowaniem rozkładu budynku. Resztę ustawień. Absolutnie nie anlizuję - jedyne co wywalczyłem u żonki to to, że TV w salonie przy kominku ma byc na tej ściance oddzielającej kuchnię od salonu i miejsce na saunę w łazience icon_smile.gif. Resztę jak ją znam to i tak będzie przestawiać ustawiać i kombinować - a niech też ma zabawę icon_smile.gif


Źle robisz nie aranżując w trakcie ustawiania ścian - przekonasz się na etapie meblowania. Nie obraź się, że tak napisałam icon_smile.gif

Cytat

Co do kosztów projektu. Z całym szacunkiem ale nie buduję katedry ani nawet biurowca tylko prosty dom, z poddaszem.
Prosze cię - wymień co jest takie do przemyślenia pod względem konstrukcyjnym w takim domu ? Już i tak daję dom ze stropem styropianowym, więc nie wiem co jeszcze ? Lukarn, wykuszy nie daję, załamań dachowych też nie daję ( no moze poza tym co jimt zaproponował). No chyba że traktujesz kosztorys wykonawczy w cenie projektu - to i owszem cena faktycznie poniżej 5000 nie powinna zejść. Tylko kto by żądał takiego kosztorysu przed rozpoczeciem budowy ? Gdzie po wbiciu łopaty moze się okazać że pod warstwą piasku mamy samiutką glinę ?


Analizujesz temat jednostkowo, nie biorąc pod uwagę wielu istotnych powiązań. Npiaszę Ci na przykłądzie tych pozałamywanych ścian. Narysuj sobie krzyżyk z lini pionowej i poziomej i "opisz" na nim prostokąt. Teraz narysuj obok taki sam prostokąt i w nim dwie linie jak poprzednio ale z załamaniem. Zmierz sumę długości liń dla wariantu I i II - czy jest taka sama? Czy cena materiału będzie taka sama? Prosty przykład icon_smile.gif
Kosztorys to wcale nie tak duża cena jak Ci się wydaje - do tego bywa złudny, bo można w nim nakłamać ile wlezie. Większość robo się tak, by klient zachwycił się niską ceną budowy - takie jest podjeście biur projektów typowych, zaniżanie cen śrenio o 30% icon_smile.gif

Cytat

Zgodze sie co do jednego: jeżeli przychodzi upierdliwy klient i che dom : ładny dla mojej kochanej żony, i landrovera - a jaki ma być ? No ładny... to faktycznie cena w tym przypadku powinna pójść w górę bo zmian koncepcji będzie masakrycznie dużo nawet już w trakcie budowania.
Ale ja wolę zaplanować dom sam. A projektant potrzebny jest mi do wyrysowania i podstemplowania projektu.
Albo może ustalmy co rozumiemy pod pojęciem dobry projekt ? Wykaz materiałów do budowy domu ?


Dobrze zauważyłeś, że cena za projekt to też cena współpracy z inwestorem, rozmów, zmian - aby dom był taki jak sobie wymarzył a reszta to cóż... umiejętności, wiedza, praktyka. Dobry projekt to taki wg. którego bez zadnych problemów wybudujesz dom, czyli po kolei:
1. układ funkcjonalny odpowiadający inwestorowi uwzględniający ergonomię i wymagania PB
2. wygląd domu - talent projektanta
3. współpraca branż: architekt, konstruktor, instalator, elektryk, (wnętrzarz, projektant zieleni) - najdłuższy etap w projektowaniu
4. sprawny przebieg procesów urzędowych
5. sama autoryzacja projektu to odpowiedzialność za niego poprzedzona: 5 lat studiów, min 2 lata praktyki projektowej, min 1 rok na budowie, zdany płatny egzamin państwowy, przynależność do Izb - płatna, ciągłe dokształcanie się - każdy z 4 projektantów.
... oraz, co nie jest konieczne a przydatne:
6. nadzór autorski projektanta nad budową

Dobry projekt to taki, który spełnia conajmniej 3 pierwsze punkty icon_wink.gif


Cytat

Teraz ty mnie zbiłaś z tropu.
Ja po prostu wysłałem zapytania do biur projektowych tych np z mtmstyl ile by kosztowało zaprojektowanie domu wg załączonych rzutów.
Maile jeszcze mam więc ich odpowiedzi mogę udostępnić zainteresowanym.
Ceny - od 8000 do 16000 zł. Najbardziej mnie rozbroił mnie MTMStyl bo jednego dnia pani projektant zaśpiewała 12000zł, a trzy dni później pan projektant 16000zł - tylko ja nie słałem drugi raz odpowiedzi icon_smile.gif
Gdy pokazałem rzut projektu wybranym przez siebie lokalnym projektantom ( jeden z nich zjadł zęby na budowie więc znam jego wartość )
to ceny uzyskałem do 5000 zł brutto do 3000 zł brutto.
W 5000 zł miałbym projekty przyłączy. Tylko najtańszy projektant zapytał mnie sie z jakich chcę materiałów budować.
Więc się pytam jeszcze raz. Czy to aby na pewno nie jest zdzierstwo i szukanie inwestorów frajerów ?


Aha... teraz rozumiem i postaram się wyjaśnić Ci sytuację z tą różnicą cenową jaka się pojawiła w Twoim przypadku.
Izba Architektów próbuje określić te stawki w formie zapisów - możesz o tymn
poczytać na http://www.izbaarchitektow.pl/pokaz_kat.php?k1=11.
Nie dość, że trudno określić wkład pracy to i tak ustalenia te są martwe - stosowane w obiegu stawki są znacznie niższe.
Bo praca architekta to jak praca artysty - porównaj Matejkę z handlującymi na rynkach, nie biorąc pod uwagę tego czy obraz Ci się podoba. Matejkę każdy zna. Handlujący na rynku zarabia na siebie - nie liczy się dla niego jakość a ilość, nie interesuje go czy obraz jest piękny i wnosi coś do naszej kultury, bo liczy się sprzedana sztuka. Dobra pracownia projektowa nie podpisze się pod kiepskim projektem, bo odbije się to na jej reputacji. Często takiemu klientowi specjalnie podaje się tak wysoką kwotę aby go zniechęcić. Ale zaufaj mi, że są dobrzy projektanci, którzy za min 6tys zrobią Ci porządny projekt, wgłebiając się w zagadnienia, których Ty w ogóle nei musisz znać - w koncu to ich praca icon_smile.gif
Link do komentarza
Napiszę mniej fachowym językiem icon_biggrin.gif

Myślę, że najpierw należy odpowiedzieć na pytanie – za co aż tak dużo, albo, aż tak niewiele?
Enigmatycznie piszesz „projekt wg. załączonego rzutu” .
Sprawdź „specyfikację” dokumentacji projektowej potrzebnej do uzyskania PnB, a potem porównaj zakres prac z oferty poszczególnych projektantów.

Może się okazać, ze ta najtańsza wymagać będzie np:
- wyliczeń konstrukcyjnych lub „sprawdzenia”,
- projektów branżowych,
- wyliczeń np. zapotrzebowania na energię.

Dopiero jak uwzględnisz te elementy, można będzie dokonać porównania, która oferta jest naprawdę tańsza.
Link do komentarza
Jętka i doszliśmy do porozumienia.

Ja doskonale wiem że źle robię nie aranżując wnętrz icon_smile.gif Ale weź tu przekonaj kobietę.. icon_smile.gif

Powiem tak sypialkę w M-3 mam 202cm szerokość, 280 długość + wnęka 52-60cm ( taka różnica w budownictwie... ehh )

Zgadnij na ile sposobów można ustawić materac z łóżkiem 205x160cm icon_smile.gif

Na trzy - z tym że 3 sposób wymagał zbudowania nowego łóżka o max długości 201 cm icon_smile.gif

Czasami nie warto walczyć z wiatrakami icon_smile.gif

Bajbaga. Ty piszesz jak powinno wyglądać opiniowanie i wydawanie PnB wg praworządności.
U mnie tak nie ma icon_smile.gif
U mnie jest wolnoamerykanka
Czasami inspektory budowlani dowalają sie do najbardziej dopicowanych projektów - bo oni wiedzą lepiej nie ?
Więc trzeba się dostosować do sytuacji i ja to robię icon_smile.gif
Zlecam znajomemu królika co ma być i on to pcha.. po co głową mur przebijać jak można otworzyć furtkę ?

Link do komentarza
Cieszę się, że nastąpił rozejm icon_smile.gif

Dom domowi nie równy icon_wink.gif

Odnośnie aranżacji dodam tylko, że istotą nie jest ilość wariantów umeblowania a conajmniej jeden ale bardzo funkcjonalny. Dzięki wstępnej aranżacji jesteś w stanie określić min wymiary pomieszczenia w stosunku do drzwi i okien - można mieć wygodny przytulny pokoik 10m2 i nieustawny 16m2 - mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi. Także spróbuj przekonać swojego "uparciucha" albo wciągnij ją w prace projektowe na obecnym etapie.
Link do komentarza
Cytat

Cieszę się, że nastąpił rozejm icon_smile.gif

Dom domowi nie równy icon_wink.gif

Odnośnie aranżacji dodam tylko, że istotą nie jest ilość wariantów umeblowania a conajmniej jeden ale bardzo funkcjonalny. Dzięki wstępnej aranżacji jesteś w stanie określić min wymiary pomieszczenia w stosunku do drzwi i okien - można mieć wygodny przytulny pokoik 10m2 i nieustawny 16m2 - mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi. Także spróbuj przekonać swojego "uparciucha" albo wciągnij ją w prace projektowe na obecnym etapie.



O co to to nie icon_smile.gif choćby mnie kołem łamali icon_biggrin.gif

kuchnia - a moze w stylu angielskim, a moze otwarta, a morze jest szerokie i głębokie.
Uwzględniłem prośby "uparciucha" odnośnie garderoby, że chce mieć miejsce do prasowania w niej i trzymanie brudnych ciuchów. Uwzględniłem, że chce mieć poddasze. A reszty jaki kolor lustra, jakie krzesełka - nie uwzględniam i już icon_biggrin.gif
Udostępnię projekt i niech sobie rysuje co chce gdzie mieć icon_biggrin.gif
Ale ja się w to wciagnąć nie dam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

O co to to nie icon_smile.gif choćby mnie kołem łamali icon_biggrin.gif


Buhahaha icon_biggrin.gif
Z tą aranżacją to chodziło mi o zarys koncepcyjny - sprawdzenie czy coś się zmieści, czy nie będzie zawadzało, czy otwierając drzwi nie strzelisz wychodzącemu z pokoju w twarz. Kwestia stylów, kolorów i form to dalsza sprawa. Wymiary mebli, krzeseł, sof, stołów albo są niezmienne albo już teraz możesz określić czego potrzebuje Twoja rodzina i na etapie rysowania ścian sprawdzać czy się zmieszczą. Zaufaj mi: łatwiej to zrobić teraz niż potem przesuwać ściany.
Link do komentarza
Dla mnie w tym projekcie zwróciłam uwagę na dwie rzeczy- strasznie dużo powierzchni gospodarczej. Potrzebujecie aż tylu pomieszczeń? Jeśli jest i pralnia, i jakiś warsztat (rozumiem że robisz coś takiego na co warsztat jest potrzebny) i kotłownia, i jeszcze skład węgla (??- ale worki z eko groszkiem nie zajmują dużo miejsca...u szwagra stoją pod ścianą w sporej kotłowni) to co będzie w pomieszczeniu nazwanym gospodarczym? kuchnia, salon jak najbardziej ok, ale co bedzie w hallu 26 m2? To duża powierzchnia, jak spory pokój...masz 3 sypialnie- wystarczy? Ja mam 3 sypialnie na górze plus pokój na dole gościnny, narazie 2 dzieci ale przy trójce już bym musiała nas trochę przearanżowac:) I co z garazem- nie ma byc?
To tyle odnośnie samego projektu.
Koszt projektu indywidualnego u mnie w mieście to może byc i 3-4 tys ( i jest całkiem sporo architektów którzy za tyle robią) a może byc trochę więcej. Wychodzi tak samo jak gotowy z adaptacją. Ale ja zdecydowanie wolałam gotowy:)
Link do komentarza
Dzięki kropeczka za wpis :)
Jak tak dalej pójdzie to przekształcę ten wątek w dziennik budowy.
Jedno małe "alle" - ja nie będę palił eko groszkiem - co najwyżej miałem czyt. "drobniutkim węglęm" ;)
Ten drobniutki węgiel potrzebuje miejsca do składowania. dlatego skład węgla.
Węgiel jak powszechnie wiadomo strasznie się pyli, więc składzik odcięty od reszty świata i ma osobne drzwi
i jak najkrótszą droge do pieca :) W kominku będę palił wierzbą energetyczną 3 letnią, ona też będzie częściowo składowana w składziku.
Warsztat: ja bardzo lubię grzebać w elektronarzedziach i strasznie mnie to rajcuje :)
Jak zapuszczę piłe tarczową... mhmmm to sama przyjemność :)
Poza tym narzedzia do aut też gdzieś trzymać trzeba
Pralnia - a wyszła mimochodem by być w prostej linii budynku. żartuję :D
Było planowane jako przejście z pod wiaty na samochody do domu.
Holl, no duży zgadza się :)
Ale łazienka ma być centralnie i mieć te 24'c jak najmniejszym kosztem.
A ja mam duży brzuch ( który zgubię na budowie :P ) więc nie mogę go wciągnąć by się przemieszczać po tym ranczo :) a i schody też miejsca potrzebują
Poddasze :)
Pierwotnie miała być piwnica ( chyba jak u każdego :) )
Ale zamiast piwnicy będzie ziemianka - koleżanka z pracy wspominała mi że jej znajomi zrobili sobie ziemiankę pod tarasem :) - jestem bardzo ciekaw jak to wygląda :), ale odbiegłem od tematu.
Ponieważ daję strop taki jaki daję to szkoda by było nie wykorzystać poddasza, zwłaszcza że "uparciuch" chce
Co tam będzie ? Może sala kinowa, może bilard, może "dżak-uzji" może jedna wielka sypialnia dla gości..
dużo tego może. Ja wyprowadzę tylko ponad łazienkę przewody by zrobić na górze łazienkę.

A i chyba dorobię ganek do budynku by zepsuć tą stodołę :)
Ktoś widział jakieś ciekawe ganki/werandy ? prosiłbym o linki :)
I tym sposobem wyjdzie mi dworek jak u pana na włościach :)
A pierwotnie nie chciałem słyszeć o żadnych dworkach :)
Link do komentarza
Moja droga jętko icon_smile.gif

Mój "uparciuch" w aranżacji wnętrz opiera się na:
-Art-deco - łoże które w sklepie wyczaiła za 17000 zł zrobiłem ulubioną piłą za 450zł. Na pierwszy rzut oka się nie różni a ja się chwalę icon_smile.gif

- filmach...

Ostatni film z wczoraj z Melem Gibbsonem co go zamrozili w 1939r i odtajał jakiś czas później - z tego filmu ma być ganek/weranda icon_smile.gif
Kuchnia ma być z.. filmu co leciał w sobotni czy piątkowy wieczór
, była tam "wyspa" z patelkami nad nią i coś tam jeszcze icon_smile.gif

Poczekam jak obczai łazienki i pokoje icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

Mój "uparciuch" w aranżacji wnętrz opiera się na:
- filmach...
Ostatni film z wczoraj z Melem Gibbsonem co go zamrozili w 1939r i odtajał jakiś czas później - z tego filmu ma być ganek/weranda icon_smile.gif
Kuchnia ma być z.. filmu co leciał w sobotni czy piątkowy wieczór
, była tam "wyspa" z patelkami nad nią i coś tam jeszcze icon_smile.gif


Hehe Draagon to Ty teraz musisz się wyposażyć w porządną filmografię. Ekscentryczną masz żonkę - w pozytywnym znaczeniu oczywiście icon_smile.gif
Z niecierpliwością czekam na cd.
Link do komentarza
Więc sprawa wygląda tak: Nastąpiła zmiana warunków zabudowy i muszę się zmieścić w 15m +/- 20%, ale za to uwzględnili przydomową oczyszczalnię i studnię - zrobię sobie GWC wg pomysłu Adama_mk icon_smile.gif ( to co na forum muratora pisał..)

Jutro papierzyska daję projektantowi, więc krytykę dzisiaj proszę uprawiać jeszcze icon_smile.gif
zmiany:
schody z boku
Garderoba zachodzi na sypialnię
wiata z przodu
Rzut z góry

DSC01446.jpg


perspektywa

DSC01446.jpg


widok na miejsce gdzie będzie stać chałupinka

DSC01446.jpg



Chyba mogę już zakładać dziennik budowy icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
    • Dopiero za dwa miesiące będą kopane traktor bardzo duży co pole obok orał jeździł po niej cięższy od kopary i dobrze się trzyma 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...