Skocz do zawartości

Projekt indywidualny domku rodzinnego


Recommended Posts

esteśmy na etapie domykania koncepcji domu jednorodzinnego.
Wszelakie uwagi, propozycje zmian bardzo nam się przydadzą

Jeżeli macie jakieś pomysły co do funkcjonalności domku to chętnie zapoznamy się z Waszą opinią.

Działka jest z wjazdem od południa, dach dwuspadowy, dom parterowy z użytkowym poddaszem, bez zabudowy nad garażem.

Dzięki!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

esteśmy na etapie domykania koncepcji domu jednorodzinnego.
Wszelakie uwagi, propozycje zmian bardzo nam się przydadzą

Jeżeli macie jakieś pomysły co do funkcjonalności domku to chętnie zapoznamy się z Waszą opinią.

Działka jest z wjazdem od południa, dach dwuspadowy, dom parterowy z użytkowym poddaszem, bez zabudowy nad garażem.

Dzięki! [attachment=5007:parter_koncept_I.jpg][attachment=5008:poddasze_koncept_I.jpg]



Witam!

Dom bardzo fajny jeśli chodzi o program użytkowy. Do pełnej możliwości oceny brakuje mi rzutów zewnętrznych elewacji, powierzchni poszczególnych pomieszczeń, jeśli chodzi o parter to wydaje się że manie co skomplikowaną bryłę ale to można ocenić po zobaczeniu projektu elewacji.
Link do komentarza
Cytat

esteśmy na etapie domykania koncepcji domu jednorodzinnego.
Wszelakie uwagi, propozycje zmian bardzo nam się przydadzą
Jeżeli macie jakieś pomysły co do funkcjonalności domku to chętnie zapoznamy się z Waszą opinią.


Bardzo poprawna funkcja, bliska ideału icon_smile.gif
Ja zmieniłabym tylko wejście do wc - drzwi otwierające się na stół w jadalni (wątpliwie przyjemny widok wnętrza wc podczas jedzenia) przesunęłabym na zachodnią ściankę wc, na wprost od gabinetu.
Ze względów projektowo-porządkowych północną ściankę od kuchni i wc przesunęłabym lekko do góry (na moje oko ok 20cm) aby przysłoniła drzwi od gabinetu.
Można też pomyśleć nad zmianą kierunków biegów schodów i usunięciu pełnej ściany na poddaszu aby schody zintegrowały się z antresolą - wtedy salon będzie miał większą powierzchnię użytkową a korytarz na poddaszu będzie lepiej doświetlony icon_smile.gif
Aha a gdzie ma być telewizor?
Link do komentarza
Czesc,


dzięki za pierwsze komentarze:)

załączam wizualizacje - są stare i nie do końca odzwierciedlają obecny stan, ale może dadzą poczucie ogólnego wyglądu bryły.

Nie zastanawialiśmy się jeszcze gdzie postawić telewizor i tak właściwie to jeszcze nie mam na to pomysłu..

Najprawdopodobniej antresola na górze zostanie zmieniona na pomieszczenie gospodarcze, wtedy bieg schodów chyba już nie będzie tak ważny.
Zastanawiamy się też nad dodatkowym wc na górze, co Wy na to?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Nie zastanawialiśmy się jeszcze gdzie postawić telewizor i tak właściwie to jeszcze nie mam na to pomysłu..


No właśnie a warto o tym pomyśleć nawet jeśli rzadko korzystacie. Aranżowałam sobie w myślach salon i nie znalazłam wygodnego miejsca na kanapę i telewizor. Chyba, że planujecie pokój telewizyjny na poddaszu - wiele osób tak robi w przypadku dużych domów - a ten wygląda na spory icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Mam garaż bez przejścia do domu i nie widzę żadnego problemu jest ok. To nie jest mankament


a wyobraź sobie wigilię Świąt Bożego Narodzenia - wjeżdżasz do garażu z bagażnikiem pełnym zakupów -
choinka, karpie, bombki, prezenty, itp. itd. icon_wink.gif a tu nawałnica - śnieg, deszcz, wiatrzysko, i trzeba to wszystko do domu przenieść...
i wtedy jest łatwiej, i w każdy inny "normalny"dzień, gdy pada, wieje, jest łatwiej icon_smile.gif
oczywiście, nie jest to żaden mankament, ale po co sobie utrudniać, jak można ułatwić...
Link do komentarza
Cytat

a wyobraź sobie wigilię Świąt Bożego Narodzenia - wjeżdżasz do garażu z bagażnikiem pełnym zakupów -
choinka, karpie, bombki, prezenty, itp. itd. icon_wink.gif a tu nawałnica - śnieg, deszcz, wiatrzysko, i trzeba to wszystko do domu przenieść...
i wtedy jest łatwiej, i w każdy inny "normalny"dzień, gdy pada, wieje, jest łatwiej icon_smile.gif
oczywiście, nie jest to żaden mankament, ale po co sobie utrudniać, jak można ułatwić...



Tak ale to kwestia kompleksowego rozwiązania i punktem jego wyjścia jest droga od bagażnika do spiżarni (nie wyobrażams obie aby mogła nie być przy kuchni. Tak więc jestem za ale licząc jedno pomieszczonko pomiędzy garażem i mieszkaniem i spiżarnię po drodze to są dodatkowe m2 na które mnie nie było stać niestety.
Link do komentarza
Cytat

taras od północy? ja mam od południowego wschodu, słońce przygrzewać będzie rano i do południa - gdy chłodniej, a po południu się "wyłączy"



tak. mamy sporo znajomych którzy narzekają na taras od południa. Dodatkowo działka nasza jest z wjazdem od południa
i nie bardzo mamy ochotę urzędować od ulicy. icon_sad.gif Wiem, że są zwolennicy obu rozwiązań i widziałem zagorzałe dyskusję na ten temat icon_smile.gif

Aby zmaksymalizować udział południowej strony możliwe, że zwiększymy przeszklenie od tej strony w w strefie dziennej i zrobimy wyjście "tarasowe".
Link do komentarza
Cytat

Tak ale to kwestia kompleksowego rozwiązania i punktem jego wyjścia jest droga od bagażnika do spiżarni (nie wyobrażams obie aby mogła nie być przy kuchni. Tak więc jestem za ale licząc jedno pomieszczonko pomiędzy garażem i mieszkaniem i spiżarnię po drodze to są dodatkowe m2 na które mnie nie było stać niestety.



nie widać tego na wizualizacji (stara wersja)- jest to widoczne na rzucie parteru.
Garaż jest trochę cofnięty i będzie nad nim zadaszenie połączone z wejściem do domu.
Gdybyśmy mieli wprowadzić wejście, to niestety musielibyśmy z rezygnować z gabinetu / pokoju na którym nam zależy.
Link do komentarza
Cytat

Tak ale to kwestia kompleksowego rozwiązania i punktem jego wyjścia jest droga od bagażnika do spiżarni (nie wyobrażams obie aby mogła nie być przy kuchni. Tak więc jestem za ale licząc jedno pomieszczonko pomiędzy garażem i mieszkaniem i spiżarnię po drodze to są dodatkowe m2 na które mnie nie było stać niestety.



nie widać tego na wizualizacji (stara wersja)- jest to widoczne na rzucie parteru.
Garaż jest trochę cofnięty i będzie nad nim zadaszenie połączone z wejściem do domu.
Gdybyśmy mieli wprowadzić wejście, to niestety musielibyśmy z rezygnować z gabinetu / pokoju na którym nam zależy.
Link do komentarza
Cytat

działka nasza jest z wjazdem od południa i nie bardzo mamy ochotę urzędować od ulicy. icon_sad.gif Wiem, że są zwolennicy obu rozwiązań i widziałem zagorzałe dyskusję na ten temat icon_smile.gif


W Waszej sytuacji też wybrałabym opcję północnego tarasu, choć uwielbiam słońce i sama zdecydowałam się na południowo-wschodni taras. Wiadomo, że działka z wjazdem od południa wiąże się z podjęciem decyzji - słoneczny południowy taras, na widoku od drogi kontra chłodny ale dający intymność od północy. Też postawiłabym na intymność zamiast ciepła... bo jak będzie intymnie to i o ciepło łatwiej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Z tym kącikiem TV trzeba będzie pomyśleć co i jak

Jeszcze jedna wersja poddasza wciąż z antresolą.
Ma ktoś z Was, albo widział antresolę? jak to się sprawdza?

[attachment=5022:poddasze..._korekta.jpg]




Ja widziałem kilka, nawet ostatnio widziałem bardzo fajny nowoczesny dom w którym zostało spierdzielone kilka rzeczy. W każdym razie architekt z bożej łaski zaprojektował tam antresolę która po pierwsze zrobiła z salonu komin, po drugie zaś zabrała przestrzeń na górze domu. A tej przestrzeni moim zdaniem zawsze jest szkoda. Brak biblioteki, drugiego saloniku w którym w spokoju, bez zajmowania miejsca w salonie głównym, Ty czy żona będziesz mógł pogadać z kolegami, posłuchać muzyki itp. Dlatego ja jestem za tym aby wolne przestrzenie jednak wykorzystywać.

Link do komentarza
ile metrów ma ten dom? Dużo chyba..
z zewnątrz się nie wypowiem bo tak totalnie nie mój styl że trudno mi wogóle go ocenic.
w środku:
1. rozumiem że ta lazienka na parterze to taka tylko dla tej sypialni? No jesli rodzina jest duża... można to rozwazyc tylko sprzątanie trzech lazienek....brrrrrrrrrrrrrrr.
Ja zaplanowalabym inaczej, zrobilabym na parterze po prostu lazienkę ale nie taka tylko przy sypialni i wc osobno
2. taras - ja już pisalam- ja mam od polnocnego zachodu i uwielbiam go za to że ma w poludnie cien a piękne zachodzące slonce wieczorami- nie zamienilabym na żadną inną opcje 3. czy jedno z pomieszczen gospodarczych to kotlownia? A drugie? Jakie będzie ogrzewanie? Rozwiązanie z brakiem przejścia z garazu do domu i z kotlowni (?) do domu- dla mnie po kilku miesiacach mieszkania NIE DO ZAAKCEPTOWANIA. Pomijając wchodzenie w burzy i ulewie... mam np w garażu worki na segregowane smieci mialabym wychodzic z domu żeby je wyrzucic?
3 kuchnia no zamknięta, jak ktos tak lubi...... nie wypowiem się jako fan otwartej ale to indywidualny wybór
4. czepiam sie do parteru, do piętra nie:) Ale podsumowaując to jest dom sensowny dla dużej rodziny, np 6 -7 osobowej. Dla mniejszej np takiej jak moja 2+2 jest za duży i ma zdecydowanie za dużo pomieszczeń.
Link do komentarza
Cytat

Ja widziałem kilka, nawet ostatnio widziałem bardzo fajny nowoczesny dom w którym zostało spierdzielone kilka rzeczy. W każdym razie architekt z bożej łaski zaprojektował tam antresolę która po pierwsze zrobiła z salonu komin, po drugie zaś zabrała przestrzeń na górze domu. A tej przestrzeni moim zdaniem zawsze jest szkoda. Brak biblioteki, drugiego saloniku w którym w spokoju, bez zajmowania miejsca w salonie głównym, Ty czy żona będziesz mógł pogadać z kolegami, posłuchać muzyki itp. Dlatego ja jestem za tym aby wolne przestrzenie jednak wykorzystywać.


No tak ale nie da się zrobić antresoli bez wykorzystania powierzchni poddasza. Chyba, że robimy niższy dach w części salonu i poddasze nad pozostałą częścią domu. Warto pamiętać, że antesole świetnie sprawdzają się w dużych salonach a w przypadku małego salonu istnieje ryzyko takiego komina - jednak czasami takie rozwiązane jest myślą przewodnią przy budowie nowego domu. Inwestora się nie przeskoczy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

No tak ale nie da się zrobić antresoli bez wykorzystania powierzchni poddasza. Chyba, że robimy niższy dach w części salonu i poddasze nad pozostałą częścią domu. Warto pamiętać, że antesole świetnie sprawdzają się w dużych salonach a w przypadku małego salonu istnieje ryzyko takiego komina - jednak czasami takie rozwiązane jest myślą przewodnią przy budowie nowego domu. Inwestora się nie przeskoczy icon_smile.gif




Ten salon nie był mały, 50m2 to nie tak mało, antresola była nad częścią i w zamyśle miała zapewnić lepsze doświetlenie zapewne (okna od dołu aż do sufitu na piętrze)

Antresola sama w sobie nie jest niczym złym, ale musi być przemyślana. Ja widziałem fajne rozwiązania w tym zakresie, bardzo mi się podobały, ale też za każdym razem były to domy nie dla przeciętnego Kowalskiego. Jak dla mnie nie ma sensu robić dziur typu 4x2 metry bo to wygląda jak nie wiadomo co. W niektórych projektach są takie śmieszne dziurki w których można by chyba taką rurę jak remizie umieścić.

Z drugiej strony dobrze zaprojektowana antresola daje poczucie większej przestrzeni, przy dobrze zrobionym holu na górze pozwala zrobić takie połączenie dwóch salonów. Kapitalna antresola była pokazana w filmie "Match Point" Allena.

Po prostu z tym jest jak ze wszystkim, można zrobić z głową a można też po prostu zrobić dziurę icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...