Skocz do zawartości

Zagospodarowanie duzej skarpy


eden

Recommended Posts

Witam
Wybudowalem dom 3 lata temu na skarpie i w tym roku chciałbym się w końcu zając częścia zewnetrzna skarpy bo niedługo zaczną tam znowu rosnąc morze chwastów icon_sad.gif . Bardzo prosiłbym o jakieś porady icon_smile.gif (Skarpa dosyć spora około długości 80m i wysokości 5m o pochyleniu też stromym bo okolo 45-60 stopni- fotki poniżej)

Wpierw jak mógłbym pozbyć się chwastów gdyż coś z zeszłego roku zostało a zapewne lada dzień znowu zacznie ponownie rosnąć - chodzi mi głównie o chemie? jakich preparatów mogę użyć aby to wyczyscic taki teren z tej roślinności ? jak długo używać tego?

Póżniej co mogę tam zasiać posadzić ? gdzieś czytałem że może być np. trawa i kosodrzewina? czy to dobry pomysł i kiedy to zacząć robić?

Wdzięczny będę za jakiekolwiek porady.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Chwasty:
1. wypielić
2. wytłuc herbicydem
3. wydusić poprzez krycie czarną folią

Skarpa jest stroma, więc warto wzmocnić ją murkami oporowymi lub łagodniej wyprofilować.

Co posadzić?
Wzmacniające i wiążące podłoże:
Róża Rosa x rugotida, Rosa rugosa, róże okrywowe
Jałowce płożące
Irgi płożące (Dammera, szwedzka)
albo zrobić klasyczny skalniak z karłowymi sosnami, świerkami, bylinami okrywowymi.
Link do komentarza

Zależy jak chcesz podejść do tematu: czy ma to być ozdoba i wizytówka twojej posesji, czy raczej traktujesz tą skarpę jak kłopotliwy nieużytek.
W pierwszym przypadku można tam stworzyć ogród tarasowy (jak radzi Elfirka). Jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że będzie on wymagał sporo pracy w utrzymaniu go w zadbanej, atrakcyjnej formie.
Brak obrazka
(http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/51,72077,2512552.html?i=2)
(zobacz też tutaj)

W drugim przypadku można tam posadzić rośliny wzmacniające skarpę, np. rokitnik (używany jest np. do obsadzania wydm i wysokich poboczy autostrad)
240px-Hippophae_rhamnoides-01_(xndr).JPG

lub np. tak:
gabiony

ogrod_Kozy_Bielsko-Biala_Pisarzowice_mur%20oporowy_wapien_skarpa%20w%20ogrodzie_skarpa010.jpg

Plebanieodmuru.JPG

DSC02906.JPG



A może tak icon_wink.gificon_lol.gif :

Brak obrazka

Link do komentarza
Dziekuje za porady. Rzeczywiscie troche nie sprecyzowalem jak chcilabym aby to finalnie wygladalo wiec powinno byc ladnie estetycznie ale i raczej skromnie w jednej kolorystyce z uwzlgednieniem bardziej na to aby sie nie osuwalo ale jakiekolwiek murki odpadaja. Nie bede przeciez robil takiego duzego muru.
W rezultacie to najbardziej mi pasuje ten jalowiec i chyba jego bedę sadził na całej skarpie z trawą.

PS. Po zastosowaniu herbicydów ile trzeba odczekac przed sadzeniem tego jałowca?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...