Skocz do zawartości

Wylewka podlogowa a kominek


Recommended Posts

Witam,

Pod kominkiem zazwyczaj daje sie duzo ciensza warstwe styropianu niz na reszcie podlogi. Ale tak mysle, ze kominek jest czyms stacjonarnym przytwierdzonym zazwyczaj do sciany i stoi na oddylatowanej podlogi z ogrzewaniem podlogowym.

Nigdzie nie czytalem o tym jak to pogodzic, sam niedlugo bede robil wylewki i zastanawiam sie czy nie zrobic oddylatowanej wyspy na kominek. Tylko na tym etapie nie jestem pewien jak duzy bedzie kominek, poza tym jak byl kladl terakote, to musial bym zrobic na niej dylatacje.

Przejmowac sie tym, czy olac i polaczyc podloge z ogrzewaniem podlogowym z podloga pod kominkiem?
Link do komentarza
Ja profilaktycznie pod kominkiem nie mam ułożonego styropianu, w końcu to kilkaset kilogramów, więc bałem się, że może się podłoga ugiąć.

Na pewno bym nie robił wyspy, bo to nic Ci nie da.

Tutaj też spójrz, bo wygląda, że dobrze radzą https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...c=11027&hl=


Ciekawe, co eksperci powiedzą na temat układania styropianu pod kominkiem.
Link do komentarza
Cytat

Ja też nie mam styropianu tam gdzie będzie kominek i mam podłogę w tym miejscu od dylatowaną, od reszty podłogi bo tam mam podłogówkę.



Styropian to jedno, mozna nie dac albo dac jakas minimalna grubosc.

Cytat

Kominek powinien spoczywać na niezależnej płycie fundamentowej oddylatowanej od reszty podłogi. Umożliwia to swobodną rozszerzalność cieplną podstawy i obudowy kominka, które mogą nagrzewać się do dość wysokich temperatur.



Szczerze powiedziawszy nie widzialem zadnego dziennika w ktorym bym dojrzal oddylatowana podlege pod kominkiem od podlogi z ogrzewaniem podlogowym. To jest niewykonalne jak sie nie wie jakiej wielkosci bedzie kominek a jakos mi sie nie widzi robienie podlogi pod kominek z zapasem a pozniej przenoszenie tej dylatacji na terakote.
Link do komentarza
Cytat

Szczerze powiedziawszy nie widzialem zadnego dziennika w ktorym bym dojrzal oddylatowana podlege pod kominkiem od podlogi z ogrzewaniem podlogowym. To jest niewykonalne jak sie nie wie jakiej wielkosci bedzie kominek a jakos mi sie nie widzi robienie podlogi pod kominek z zapasem a pozniej przenoszenie tej dylatacji na terakote.


Dlatego warto rozejrzeć się za kominkiem już przed wylewkami, ja tak zrobiłam wybrałam kominek ściągnęłam wymiary, a kupię dopiero gdzieś za tydzień, ale już jakieś pół roku przed wylewkami miałam wybrany typ i model.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego warto rozejrzeć się za kominkiem już przed wylewkami, ja tak zrobiłam wybrałam kominek ściągnęłam wymiary, a kupię dopiero gdzieś za tydzień, ale już jakieś pół roku przed wylewkami miałam wybrany typ i model.


Niemozliwe... nie wiem czy u siebie bede robil kanaly akumulacyjne czy nie, wklad to tez wielka zagadka bo bym chcial z dwiema szybami. Wszystko w zaleznosci od kasy i pomyslu. Nie wykluczone, ze w najblizszym sezonie bedzie stala zardzewiala koza, ktora moze tylko polatam i pomaluje icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Niemozliwe... nie wiem czy u siebie bede robil kanaly akumulacyjne czy nie, wklad to tez wielka zagadka bo bym chcial z dwiema szybami. Wszystko w zaleznosci od kasy i pomyslu. Nie wykluczone, ze w najblizszym sezonie bedzie stala zardzewiala koza, ktora moze tylko polatam i pomaluje icon_wink.gif


Ja lubię wszystko planować z wyprzedzeniem, choć niespodzianki też się zdarzają icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość adiqq
ja mam oddylatowane pod kominkiem...byl gosciu od kominka wczesniej i pokazal(namalowal tutaj i tutaj) gdzie ma byc oddylatowane i wszystko zrobione jest tak jak powinno
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Pod kominkiem zazwyczaj daje sie duzo ciensza warstwe styropianu niz na reszcie podlogi. Ale tak mysle, ze kominek jest czyms stacjonarnym przytwierdzonym zazwyczaj do sciany i stoi na oddylatowanej podlogi z ogrzewaniem podlogowym.

Nigdzie nie czytalem o tym jak to pogodzic, sam niedlugo bede robil wylewki i zastanawiam sie czy nie zrobic oddylatowanej wyspy na kominek. Tylko na tym etapie nie jestem pewien jak duzy bedzie kominek, poza tym jak byl kladl terakote, to musial bym zrobic na niej dylatacje.

Przejmowac sie tym, czy olac i polaczyc podloge z ogrzewaniem podlogowym z podloga pod kominkiem?



Ciekawy temat. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Powiedzcie czy ogrzewanie podłogowe ma tu szczególne znaczenie? Czy podłogę bez ogrzewania też trzeba oddylatować.
Link do komentarza
Cytat

Ciekawy temat. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Powiedzcie czy ogrzewanie podłogowe ma tu szczególne znaczenie? Czy podłogę bez ogrzewania też trzeba oddylatować.




Zdecydowanie pod kominkiem (pod całą obudową, nie tylko pod wkładem) nie powinno być styropianu. Wkład kominkowy waży ok. 150-200 kg, do tego dochodzi obudowa. Łącznie jest to kilkaset kilogramów. Pozostawiony styropian może z czasem spowodować przechylenie bryły kominka.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Zdecydowanie pod kominkiem (pod całą obudową, nie tylko pod wkładem) nie powinno być styropianu. Wkład kominkowy waży ok. 150-200 kg, do tego dochodzi obudowa. Łącznie jest to kilkaset kilogramów. Pozostawiony styropian może z czasem spowodować przechylenie bryły kominka.



Podsumowując pod kominkiem nie powinno być styropianu, czyli w miejscu kominka nie wykonuje się izolacji termicznej od gruntu, czy należy zastosować inny materiał
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
wkład nie jest taki ciężki ale nie raz obudowa jest strasznie ciężka np. z klinkieru, kamienia, marmuru itp. Najlepiej pod koninkiem nie zależnie czy jest ogrzewanie podłogowe w pokoju czy nie nie dać styropianu i z dylatować do o koła. Pod kominkiem należy dać dobrą izolacje z papy lub kilku warstw foli. Jeżeli nie wiesz kiedy będziesz miał kominek a chcesz pod kominkiem dać izolacje polecam styrodur ale jeżeli w pokoju jest 10 styropian to pod kominek 5 styrodur żeby była grubsza wylewka,

Pod kominkiem zawsze dobrze za-zbroić wylewkę podłogową jest siatką stalową
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Witam . Ja niestety trafilem na fachowcow co postawili mi kominek na wylewce ze styropianem( 5cm wylewki i 10 cm styropianu) . Wklad Gorda CDP wazacy 130 kg + obudowa z marmuru . Ciekawe ile wytrzyma mi taka mikstura? , no ale daleko nie poleci jak coś icon_smile.gif .




Ja zrobiłem inaczej - ponieważ całość domu ma ogrzewanie podłogowe, to w miejscu przewidzianym na kominek nie kładłem rurek. Jak wylewki wyschły i przyjechał kominek z podstawą, to ustawiłem go w miejscu docelowym, obrysowałem nóżki stojaka, zdemontowałem kominek i w obrysowanych miejscach wywierciłem wiertłem koronowym otwory aż do "warstwy pierwotnej" stropu. W wywiercone otwory (po wyjęciu resztek styro) włożyłem zwinięte w rulon kawałki tektury i zalałem betonem - tym sposobem mam betonowe nóżki niezwiązane z resztą podłogi. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zdecydowanie pod kominkiem (pod całą obudową, nie tylko pod wkładem) nie powinno być styropianu. Wkład kominkowy waży ok. 150-200 kg, do tego dochodzi obudowa. Łącznie jest to kilkaset kilogramów. Pozostawiony styropian może z czasem spowodować przechylenie bryły kominka.


Te 200-300kg na styropian podłogowy to mały pikuś :-)
Proponuje pod kominek dać styrodur np. 5cm i grubszą wylewkę w tym miejscu - będziecie spać spokojnie. W końcu każdy na forum to Fachowiec :-)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...