Skocz do zawartości

Żle wyznaczone słupki graniczne


berni.stg

Recommended Posts

Dzień dobry. Mam taką sprawę. Może pokrótce opowiem. Moi rodzice 1996 roku kupili dwie działki budowlane Wynajęli geodetę, aby wskazał i wkopał słupki graniczne i narysował mapkę do celów projektowych. i tak tez sie stało. W 2008r gdy dom już został odebrany i płot postawiony . Sąsiad chcąc się budowach także wynają geodetę do tych samych celów i on wykrył iż mój płot stoi 4 m na całej szerokości działki na gruncie sąsiada. Przekopał on kamienie graniczne od strony sąsiada. wynika z tego, iż z przodu działki od drugiego sąsiada mam jeszcze 4 m. podsumowując geodeta, gdy nam wyznaczał kamienie graniczne pomylił się o 4 m. na niekorzyść następnego sąsiada. Na mapce z odbioru dom stoi dobrze, ale odległości od granic działek są różne. Co w tej sprawie mogę zrobić nie mam kontaktu z tamtym geodetą a sąsiad mówi mi abym zasypał stawek i oddał mu jego metry. Proszę o pomoc.
Link do komentarza
To nie jest raczej możliwe. Każdy geodeta każdą wykonaną mapę do celów projektowych składa w wydziale kartografii i geodezji w powiecie i tam ona jest zatwierdzana. Nie masz pewności, że Twój geodeta popełnił błąd. Jeżeli sąsiad chce to niech złoży pozew do sądu o ustalenie granic. W takich sytuacjach stanowczo odradzam pójście na ugodę z sąsiadem. Jedyne co załatwi sprawę między Wami to prawomocne orzeczenie sądu. Ty jesteś na prawie, bo masz mapę i on jeżeli ma mapę też jest na prawie, ale dziwę drugiemu geodecie, że tak sobie przekopał kamienie graniczne icon_rolleyes.gif to się nazywa rzetelność w przypadku wątpliwości icon_rolleyes.gif . Widziałeś mapę sąsiada, zostałeś zaproszony na tzw. okazanie granic??


Nie zgadzaj się na przesunięcie ogrodzenia i likwidacji elementów małej architektury dopóki nie będzie prawomocnego orzeczenia sądu.
Link do komentarza
Niestety niezgodności dokumentacji geodezyjnej ze stanem faktycznym w trenie zdarzają się dość często z różnych powodów (różne metody pomiarów, inne bazy pomiarowe) jednak formalnie obowiązuje stan wg aktualnej osnowy geodezyjnej i dokumentacji.

W przypadku wątpliwości, co do przebiegu granic, zainteresowana strona może zlecić ich wytyczenie przez uprawnionego geodetę i w razie rozbieżności ostateczną decyzję o ustaleniu granic podejmuje sąd.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...