Skocz do zawartości

Domek Ciril!!!


Recommended Posts

O!!! Takie cuś sobie kupiłam:
http://www.euro.com.pl/roboty-wieloczynnos...html#content_3c


a i jeszcze to - co bardziej do mojego charakteru pasuje icon_wink.gif :

http://www.husqvarna.com/pl/landowner/prod.../chainsaws/435/

+ pilnik do łańcucha, olej do łańcucha i olej napędowy - żeby utrzymać gwarancję trzeba ponoć lać Husqvarny...

No to teraz nadejszła wiekopomna chwiła, coby drwa z budowy porżnąć na odpowiedniej wielkości szczapki nadające się do spalenia icon_wink.gif
Link do komentarza
Ptaszysko, a kto dogorywał na materacu obok jak CzyLwy u mnie był, hę? No kto?? Weź no mi tu nie amputuj dobrej woli....


A jak jeszcze dodam - kto się tak spił domowym Cirilowym specyfikiem, że dotrzeć na budowę nie mógł???


Ale za to CzyLwy miał niewątpliwą przyjemność poznać moją teściową i to w wałkach icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
A to wrażenia nie zapomniane.... a dla mnie jeszcze lepsze z..bać teściową, że nie mówi, że ŁOBCY sie po budowie kręcą.


Lecę na budowę... papapa
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
No dobra...

Co z nowości?
Zakopany i rozłożony POŚ. Rozprowadzona kanaliza w domku (niektóre podejścia do umywalek do dokończenia), podłogówka rozpoczęta - rozłożone 4 pętle, teraz czekam na takera do pex-al-pex - będzie chyba jutro, zostały mi jeszcze podkucia pod grzejniki - a tu muszę ostrożnie żeby skila nie zajechać i rozłożenie centralnego odkurzacza - to już proste icon_wink.gif

Zdjęcia zrobić muszę, ale wciąż o aparacie zapominam. Spróbuje zrobić komórą.
Link do komentarza
Cirilko,
zabawki masz wypaśne. icon_smile.gif
Byłem dziś w punkcie przemiału samochodów, pralek i torów na wióry czyli na złomowisku i tam była maszyna, za którą jak byś się złapała, za stery chwyciła, to myślę, że tętno by ci skoczyło. Coś jak koparka na kołach, tyle że na końcu miała wielką łapę, którą mieliła całe auta, rzucała pralkami na 30m na hałdę, a co jakiś czas plac zamiatało toto czymś na kształt metalowej myjki dwumetrowej - zrobionej ze zwiniętej siatki ogrodzeniowej. Mad Max.

Podziwiam Cię. Jak czytam Twoje opisy, to mi się podnosi poziom adrenaliny. We krwi? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Eeee, nie przesadzajcie...

Wiecie ile dostałam podwyżki??? (a zarabiam najmniej w wydziale)















... 90 zł brutto...






uzasadnienie naczelniczki???

-"budujesz się, to na biednego nie trafiło" icon_eek.gif




a ja jak zwykle, zamiast trzymać jęzor za zębami, stwierdziłam, że jej żal dooopę ściska z zazdrości i zawiści (zanim została naczelnikiem kolegowałyśmy się prywatnie), bo kiedyś stwierdziła, że prędzej jej kaktus niż ja dom postawię...
Link do komentarza
Cytat

Eeee, nie przesadzajcie...

Wiecie ile dostałam podwyżki??? (a zarabiam najmniej w wydziale)











... 90 zł brutto...






uzasadnienie naczelniczki???

-"budujesz się, to na biednego nie trafiło" icon_eek.gif




a ja jak zwykle, zamiast trzymać jęzor za zębami, stwierdziłam, że jej żal dooopę ściska z zazdrości i zawiści (zanim została naczelnikiem kolegowałyśmy się prywatnie), bo kiedyś stwierdziła, że prędzej jej kaktus niż ja dom postawię...




Czyli szukamy nowej roboty icon_smile.gif
Link do komentarza
Zajrzałem i wyjść z podziwu nie mogę. Zeżarłabyś mnie nie wypluwając nawet kręgów kręgosłupa. Gdzie takie kobiety produkują ? icon_smile.gif Kupię od razu dwie ^^. A tak na poważnie. Bardzo Mnie podbudowałaś tą swoją budową. Dzisiaj złożyłem w końcu do starostwa wniosek o PnB. Moja chatka bardzo podobna do twojej będzie ale ciut dłuższa.. więc jak czytam o twoich kosztach... oj żeby tak mój uparciuch tak chociaż wiertłem "6" coś poprzewiercał icon_biggrin.gif..

Ale jak ja dzisiaj w robocie usłyszałem, że kobitka 800k włożyła w 180m2 dom i jeszcze 200.000zł jej brakuje to troche załamkę przyliczyłem.
Link do komentarza
Draagon mam jeszcze dwie starsze siostry, tyż takie cholery jak ja icon_wink.gif Jedna męzatka, druga w związku partnerskim. Nie muszę mówić, kto w naszych związkach ma jaja?


Gdzie nas produkują? Takich miejsc to już chyba nie ma, kiedyś to się "zielonym garnizonem" nazywało - gaweł wie o czym mówię icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

W sobotę zrobię... będą mi przyłącze wody robić, to zrobię...


Właśnie zacząłem kopać, żeby wodę do domu wprowadzić.
Ciril,
Na jakiej głębokości będzie prowadzona rura w ziemi?
U mnie w studzience jest na 1,70, więc tak pewnie powinna iść dalej, do domu.
I na jakiej głębokości wprowadzisz rurę do chałupy? Na tej samej co na zewnątrz? Czy trochę wyżej? Pod ławą?
A jak wyżej, to: czy ocieplasz rurę? Czy tylko pianką, czy może czymś jeszcze?

Koniecznie zrób zdjęcia. Zanim ja wykop zrobię, u ciebie pewnie już woda z kranu poleci.
Link do komentarza
Rura będzie szła pod drogą powiatową w otulinie, później 25m po działce i wchodziła pod ławą do chałupki do kotłowni... w związku z musem robienia przecisku zdecydowaliśmy się na gościa z miejscowego wod-kan - od razu ze wszystkimi niezbędnymi pieczątkami i papierami i materiałem
Link do komentarza

I kupa - otulina nie dali "bo na tej głębokości nie trza", wykop był na mniej więcej 1,80 m głębokości...

Trochę dokumentacji foto:


- podłogówka w trakcie:
b675bd39ce51f71cm.jpg

eecff7cdec8f9e0em.jpg

- jeszcze moment, jeszcze chwila, a za potrzebą nie będzie trzeba gnać po sąsiedzku
8f98a4412cf1089am.jpg

- a to urządzenie napawa lękiem tych bardziej strachliwych (fajnie tłucze)
4c72b933da76775dm.jpg

- ale później zakłada się PE HD
46db54bc4f9e04a1m.jpg

- gestor zapewnił sobie możliwość odcięcia inwestora
43912edab00d3902m.jpg

- wykonał czary mary i przekręcił kluczem francuskim
72f7967d30dd9c84m.jpg

- akcja zakończona zimnym sikiem w piwnicy
d3c822d033d75ce2m.jpg

- nad wszystkim czuwał wysoce wykwalifikowany nadzór budowlany, wyposażony w specjalistyczne narzędzia budowlane
Brak obrazka

- a zmęczeni inwestorzy testowali w tym czasie małżeńską sypialnię
c372afbbfa79e9fam.jpg


Bilans na ten weekend:
zakończona podłogówka, wyciągnięte piony ciepłej i zimnej wody

Plan na ten tydzień:
- zrobić w końcu OC
- skończyć podkucia na podejścia pod grzejniki,
- przygotować pod chudy w piwnicy
i jeszcze pewnie kilka rzeczy się znajdzie

Link do komentarza

Ciril, trochę się poprzyczepiam. Z dystansem podejdż do tego, bo to tylko wykształciuchowe obserwacje skonfrontowane z nadobowiązkową lekturą.

I tak:
Zakładki folii aluminiowej warto skleić, coby uniknąć sytuacji, że jastrych będzie trochę pod spodem łączenia, a trochę na wierzchu:
b675bd39ce51f71cm.jpg

Dalej:
Folia podkładowa powinna być wywinięta na ścianę, Chyba, że tak będzie, a zdjęcie to dokumentacja pewnego etapu prac.
eecff7cdec8f9e0em.jpg

Ale to są w sumie detale.

Cirilko,
mogę się mylić, kanalizatorem nie jestem, ale wszędzie i do znudzenia we wszelkiego rodzaju poradnikach majstrów, informatorach i przepisach stoi jak byk, że sracz ma być podłączony do pionu najniżej ze wszystkich sąsiadujących odpływów.

8f98a4412cf1089am.jpg

Na zdjęciu jest ono najwyżej, a bardzo krótki odcinek do - chyba brodzika - jest zaraz pod kiblem. Z tego, co wyczytałem, to taka sytuacja może grozić albo wysysaniem wody z syfonu brodzika i smrodek będzie z kanalizy się uzewnętrzniał, albo wybijaniem w brodziku mało fajnej zawartości podczas spłukiwania wody w kiblu.

A poza tym, idziecie jak burza.

Link do komentarza
Cytat

Ciril, trochę się poprzyczepiam. Z dystansem podejdż do tego, bo to tylko wykształciuchowe obserwacje skonfrontowane z nadobowiązkową lekturą.

I tak:
Zakładki folii aluminiowej warto skleić, coby uniknąć sytuacji, że jastrych będzie trochę pod spodem łączenia, a trochę na wierzchu:


Dalej:
Folia podkładowa powinna być wywinięta na ścianę, Chyba, że tak będzie, a zdjęcie to dokumentacja pewnego etapu prac.


Ale to są w sumie detale.

Cirilko,
mogę się mylić, kanalizatorem nie jestem, ale wszędzie i do znudzenia we wszelkiego rodzaju poradnikach majstrów, informatorach i przepisach stoi jak byk, że sracz ma być podłączony do pionu najniżej ze wszystkich sąsiadujących odpływów.



Na zdjęciu jest ono najwyżej, a bardzo krótki odcinek do - chyba brodzika - jest zaraz pod kiblem. Z tego, co wyczytałem, to taka sytuacja może grozić albo wysysaniem wody z syfonu brodzika i smrodek będzie z kanalizy się uzewnętrzniał, albo wybijaniem w brodziku mało fajnej zawartości podczas spłukiwania wody w kiblu.

A poza tym, idziecie jak burza.



Brodzik jest wpięty w trójnik w pionie ,prędzej   z bidetu będzie zasysać z syfonu  wodę  pomiędzy kibel a bidet można zastosować  napowietrzacz  ,a ta 50-siątka PCV gdzie prowadzi ? 




Nie podoba mi się ułożenie rur podłogówki .

Link do komentarza
Cytat

Ula tak na trzeźwo sobie pooglądałem zdjęcia podłogówki i myślę sobie że za blisko ścian dojechałaś z tą podłogówką. Wiem że sami to robiliście ale to tylko moje zdanie.


To racja. Piszą chyba o 10cm. Z 7 cm od ściany warto dać. Chodzi o betonową otulinę dla rurki. Sądzę, że nie trzeba 'przekładać' całości, tylko lekko pofalować, żeby odsunąć.

Acha, Ciril, gdybyś zdecydowała się poprawiać odległości od ściany, to postaraj się, by w miejscach, gdzie rurka zawraca, nie odstawała ona od styropianu. To da się zrobić - sam ostatnio u siebie poprawiałem. Wycinasz klipsa, resztkę wpychasz w styropian, dziurę zaklejasz taśmą, a rurę lekko podginasz, żeby przylegała do podłoża.

Zamieszczam dokumenty - instrukcje różnych producentów podłogówki.
Może ci się przyda.

[attachment=6492:hepworth...nwestora.pdf]
[attachment=6493:instrukcjaiipol.pdf]
[attachment=6494:podlogowka_Tece.pdf]
[attachment=6495:Roth_instrukcja.pdf]

Zanim zalejesz jastrychem, wszystko można jeszcze zrobić, ale po zalaniu - klamka zapadła.

Pytanie: Ile masz cm styropianu pod podłogówką?

PS.
Zamiast taśmy dylatacyjnej można położyć przy ścianie styropian grubości 2cm. Jest tańszy. Kupujesz paczkę i wystarczy na wszystko.

hepworth_poradnikinwestora.pdf

instrukcjaiipol.pdf

podlogowka_Tece.pdf

Roth_instrukcja.pdf

hepworth_poradnikinwestora.pdf

instrukcjaiipol.pdf

podlogowka_Tece.pdf

Roth_instrukcja.pdf

Link do komentarza
Cytat

Ula tak na trzeźwo sobie pooglądałem zdjęcia podłogówki i myślę sobie że za blisko ścian dojechałaś z tą podłogówką. Wiem że sami to robiliście ale to tylko moje zdanie.



JA myślałem o czymś innym  chodzi o układ meandrowy wężownicy jaki zastosowano na widocznych zdjęciach.W układzie tym charakterystyczny jest spadek temperatury podłogi wraz z kierunkiem przepływu wody grzewczej.

W celu uzyskania równomiernego rozkładu temperatury na powierzchni podłogi (płyty grzewczej) należy stosować rozkład wężownicy zwany ślimakowym. To zapewni prawie jednakową temperaturę.

Opory przepływu w układzie ślimakowym  są mniejsze gdyż rura jest zaginana tylko pod katem prostym 90 st, również sposób układania jest prostszy .
Rodzaje


  a)meandrowy             b)ślimakowy 
 I jeszcze dylatacja pokarzę graficznie uproszczoną pętlę  o co chodzi .

 Dylatacja oddziela całą pętlę i nie ma znaczenia czy to całe czy cześć pomieszczenia a nie jak na rysunku drugim  jest dylatacja ale przecina pętlę na połowę   .Można też zrobić pierwszą pętlę a następnie nie przecinając rur robić drugą w tym samym pomieszczeniu ,przez dylatację przejdą tylko dwie rurki i z pomieszczenia wyjdą tylko dwie a nie cztery jak pokazano na pierwszym rysunku . 
tutaj
Link do komentarza
Dylatacja będzie, muszę najpierw podkurzać tą folię (specjalnie zakupiłam stary odkurzacz marki Predom). Rurkę będę jeszcze układać tak by nie odstawała.

Z tą bliskością od ścian - jest 8 cm - przesunąć na 10?

Folię będę uzupełniać (i styropian) i podklejać, bo dostałam już taśmę, ale to po porządkach...

Na kanalizę mam kilka pytań i pętle...

Jakby kto pytał to Prandelli, rura w kręgu 200m
Link do komentarza
Cytat

Z tą bliskością od ścian - jest 8 cm - przesunąć na 10?


Nie przesuwaj, zostaw tyle ile jest. Na zdjęciu wydaje się być przy samej ścianie

Odnośnie kanalizy, sracz powinien być podpięty najniżej. Co z tego wynika?
Przede wszystkim to, że na jego końcu nie pownno być bidetu. U siebie tak bym zrobił: bidet powyżej sracza. Ale tu brak miejsca. Pewnie dlatego Animus mówi o odpowietrzniku pomiędzy sraczem i bidetem.

Wg mnie inne rury też powinny być ponad sraczem. Ale jak tego nie da rady przełożyć, to ja nie wiem. Ja bym przekładał. Kuł, borował i przekładał.

Ciril, załóż wątek.

Link do komentarza
Pomyślałem o wątku kanalizacja - jak to naprawić? Z dziesięciu pomysłów wiadomo byłoby co wybrać.

Patrzę na to zdjęcie.

I powiedz mi, pod podłogą masz jakąś piwnicę?
Jak tak, to grubą rurę od sracza puszczasz w piwnicy pod sufitem, a resztę wtedy zostawiasz tak jak jest.
Bidet swoją rurą wtedy dochodzi do pionu w miejscu, gdzie teraz dochodzi muszla.
Link do komentarza
Można podpiąć bidet pod tę długaśną rurę, na której końcu i tak trzeb zamontować odpowietrznik, bo jest baaaardzo długa.
Wtedy kibelek nie będzie niczego wysysać.
I zamienić miejscami kibelek i brodzik, czyli: kibelek dołem, a brodzik górą. I tu chyba bez kucia się nie obejdzie.
Link do komentarza
Cytat

Pomyślałem o wątku kanalizacja - jak to naprawić? Z dziesięciu pomysłów wiadomo byłoby co wybrać.

Patrzę na to zdjęcie.

I powiedz mi, pod podłogą masz jakąś piwnicę?
Jak tak, to grubą rurę od sracza puszczasz w piwnicy pod sufitem, a resztę wtedy zostawiasz tak jak jest.
Bidet swoją rurą wtedy dochodzi do pionu w miejscu, gdzie teraz dochodzi muszla.



Wystarczy napowietrzacz pomiędzy kiblem a bidetem .

Większa porcja wody taka jak w kibelku w czasie spłukania zajmuje całą średnicę rury w takcie spływania do pionu potrzebuje powietrza do poruszania się w duł powietrze przed zostaje wypychane przez rurę wywiewną idzie w górę powietrze za zostaje zassane z dalszego odcinka rury od strony bidetu co może spowodować wyciągnięcie wody z syfonu bidetu  napowietrzacz załatwia sprawę ,działa w jedną stronę wpuszcza powietrze ale go nie wypuszcza .

 
To gdzie wędruje ta rura fi 50 na posadzce przed stelażami ?
Link do komentarza
Chciałem napisać:

"Ewentualnie, Cirilko, puść od wanny drugi pion i kondygnację niżej, po ganeczku pójdzie poziomo ta rura... Tak, wiem... głupi żart, odłóż skilla. Nie pomyślałem, że to samo, prościej można zrobić z rurą od kibelka."

Ale tego nie napiszę, bo to głupi żart.

Odpowietrzacz tani jest. Ale szczerze powiedziawszy, wydaje mi się on ostatnią deską ratunku i jakoś zaufania do odpowietrzacza nie mam. Ja bym kuł i przekładał. Odpowietrzacz zawsze można dołożyć.
Lub: zamontować go od razu i testować, testować kibel, brodzik, wannę. Sprawdzić praktycznie.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Chciałem napisać:

"Ewentualnie, Cirilko, puść od wanny drugi pion i kondygnację niżej, po ganeczku pójdzie poziomo ta rura... Tak, wiem... głupi żart, odłóż skilla. Nie pomyślałem, że to samo, prościej można zrobić z rurą od kibelka."

Ale tego nie napiszę, bo to głupi żart.

Odpowietrzacz tani jest. Ale szczerze powiedziawszy, wydaje mi się on ostatnią deską ratunku i jakoś zaufania do odpowietrzacza nie mam. Ja bym kuł i przekładał. Odpowietrzacz zawsze można dołożyć.
Lub: zamontować go od razu i testować, testować kibel, brodzik, wannę. Sprawdzić praktycznie.



Ja mam całą kanalizę główny pion na odpowietrzaczu ale takim poczwórnym działa bez zarzutu, Wywietrzniki są ok ale raz że kominek to dodatkowa dziura w dachu a poza tym są przypadki że w silne mrozy wylot zalodzi się i wtedy jest masakra.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam całą kanalizę główny pion na odpowietrzaczu ale takim poczwórnym działa bez zarzutu, Wywietrzniki są ok ale raz że kominek to dodatkowa dziura w dachu a poza tym są przypadki że w silne mrozy wylot zalodzi się i wtedy jest masakra.



Już któryś raz piszę że to Napowietrzacz    i nie wolno wykożystywac tylko samego napowietrzacza bo sama nazwa wskazuje że on wyłącznie napowietrza musi być rura wywiewna w dachu w domu żeby nagromadzone  gazy kanalizacyjne  mogły wydostać się z rur na zewnątrz . Syfon -zamknięcie wodne nie ochroni przed narastającym ciśnieniem gazów wewnątrz sieci może dochodzić do wypychania wody lub ,bulgotania w syfonie wydostaje się wtedy gaz i podtruwa mieszkańców   ,w wyniku beztlenowego rozkładu ścieków powstaje dwutlenek węgla, a także – zależnie od ich zawartości , pewna ilość toksycznych gazów, jak metan czy siarkowodór, stężenie toksycznych gazów może być wysokie, nawet zagrażające życiu zwłaszcza gdy kanalizacja połączona jest z szambem .
Link do komentarza
A ja tam prosto.
W kominie jednym i drugim kanały na 5o-kę z PCV - na zewnątrz dachu.
Zacząłem od najdalszego kibelka, później mały WC i w kuchni też kanał.
Nigdy nie mam problemów ze smrodami - prysznicowymi, sracza i kuchni.
Żadnych zaworów kulkowych.
Rury otwarte i spokój
Leci poza budynek i już.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Już któryś raz piszę że to Napowietrzacz    i nie wolno wykożystywac tylko samego napowietrzacza bo sama nazwa wskazuje że on wyłącznie napowietrza musi być rura wywiewna w dachu w domu żeby nagromadzone  gazy kanalizacyjne  mogły wydostać się z rur na zewnątrz . Syfon -zamknięcie wodne nie ochroni przed narastającym ciśnieniem gazów wewnątrz sieci może dochodzić do wypychania wody lub ,bulgotania w syfonie wydostaje się wtedy gaz i podtruwa mieszkańców   ,w wyniku beztlenowego rozkładu ścieków powstaje dwutlenek węgla, a także – zależnie od ich zawartości , pewna ilość toksycznych gazów, jak metan czy siarkowodór, stężenie toksycznych gazów może być wysokie, nawet zagrażające życiu zwłaszcza gdy kanalizacja połączona jest z szambem .



Doskonale o tym wiem (ślicznie wklejone na prawdę icon_biggrin.gif ) i tez miałem pewne obawy na początku ale żadne z wymienionych przez Ciebie objawów od 7 lat nie występują więc się nie przejmuje tym co powinno być, niektóre fachowe opisy w literaturze budowlanej są na prawdę dziwne i mijające się z praktyką. Co do wywietrzników kanalizacyjnych mało kto pisze np, że ważne jest jego usytuowanie na połaci dachu i dodatkowo zorientowanie w/g stron świata. Jest to ważne ponieważ przy pechowym usytuowaniu wiatr może uniemożliwić prawidłowe działanie takiego wywietrznika. Wiadomo jednak że usytuowanie wywietrznika nie może być temu podporządkowane bezwzględnie zwłaszcza w domach z poddaszem użytkowym. Podstawową miarą oceny instalacji kanalizacyjnej w domu jest to że jest drożna i się nie zapycha, nie "znika" woda z syfonów, no i co najważniejsze - nigdy nie śmierdzi.
PS. Obecnie nie ma możliwości uzyskania zgody na podłączenie kanalizacji do szamba tylko bezpośrednio do domu.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Ten Gaweł  zrobił sobie oszczędności ręce opadają   icon_sad.gif



Nie chodziło mi o oszczędności ale o dodatkową dziurę w dachu i to po sąsiedzku z obróbka komina. Efekt idealnie szczelna obróbka i święty spokój z kanalizą. Marne by to były oszczędności nie wiem może z 200 zł icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie chodziło mi o oszczędności ale o dodatkową dziurę w dachu i to po sąsiedzku z obróbka komina. Efekt idealnie szczelna obróbka i święty spokój z kanalizą. Marne by to były oszczędności nie wiem może z 200 zł icon_rolleyes.gif



To jest też niedopatrzenie odbioru końcowego przez komisje odbioru końcowego budynku .Chyba że jeszcze nie było odbioru końcowego tego budynku .
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

To jest też niedopatrzenie odbioru końcowego przez komisje odbioru końcowego budynku .Chyba że jeszcze nie było odbioru końcowego tego budynku .



Budowa rozpoczęła się 5 maja 2003 i zakończyła 20 grudnia 2003 wtedy też sie zameldowaliśmy. Nie budowałem szkoły, ani masarni wiec samo zgłoszenie wystarczyło, odczekałem 21 dni i po sprawie. Co wy wszyscy z tą komisją czy odbiorem icon_eek.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
siedze jeszcze na budowie.ledwo zipie.dpcinamy styro i ukádamy tam gdzie go nie było(procz piwnicy bo chudy jeszcze noe wysechł).nie mam juz siły... Chce znow byc kobieta,dbac o ciuchy i kosmetyki,miec czas na przyjacioł. Coz budowanie samemu wykancza. Konoec odpoczynku,ide robic dalej
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...