Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ciemniejsze pasma na suficie, co z tym robić?


Recommended Posts

Na poddaszu użytkowym, ocieplonym wełną mineralną, zauważyłem tej zimy ciemniejsze pasma na suficie, tj. na płycie z STG. Pasma te przebiegają w miejscach, gdzie pod spodem znajduje się stelaż STG. Efekt jest taki, że ten stelaż jakby „przebija” przez STG i jego siatka jest widoczna na suficie i skosach ścian. Wobec tego mam pytania:
1. co może być przyczyną tego zjawiska?
2. czy jest to zjawisko prawidłowe?
3. czy w związku z tym powstają jakieś zagrożenia, np. zniszczenia płyty lub wystąpienia grzyba?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciemniejsze smugi są efektem kondensacji pary wodnej na stalowych elementach rusztu. Prawdopodobnie wełna nie została dokładnie ułożona od strony dachu, a w pomieszczeniach występuje nadmierna wilgotność powietrza.

Jeśli problem pojawia się tylko przy silnych mrozach, zjawisko to nie powinno negatywnie wpłynąć na trwałość poddasza. Warto jednak sprawdzić temperaturę (termometrem bezdotykowym) jaka jest różnica miedzy temp. na stelażu i pozostałej części pokrycia. Nie powinna przekraczać 2 - 3 st C gdy na zewnątrz jest ok. - 10 st C. Warto też zadbać o prawidłową wentylację poddasza - wilgotność nie powinna przekraczać w sezonie grzewczym 50%.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problem, który występuje spowodowany jest niewystarczającą izolacją termiczną. Na metalowych profilach, być może na powierzchni płyt G-K od wewnątrz wykrapla się w bardzo zimne dni wilgoć.
Przyczyną tego zjawiska jest niewystarczająca izolacja termiczna. Jest to nieprawidłowość i w przyszłości może skutkować to pojawieniem się pleśni czy "napęcznieniem" płyt.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...