Skocz do zawartości

Energooszczędne okna


Recommended Posts

Witajcie aktualnie stoję przed wyborem okien do budowanego domu,

jakiej firmy okna możecie polecić, założeniem jest to że mają to być okna energooszczędne
z pakietem 3 szyb

Co sądzicie o oknach :
Adams Passive-line
Abatex Salamander 3D
Eurocolor Rehau econo86
Dako TERMIX

z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Okna Termix produkowane są na bazie sześciokomorowego, poszerzonego profilu o parametrach pozwalających znacznie ograniczyć zużycie energii. Z powodzeniem znajdują one zastosowanie w budynkach energooszczędnych oraz mogą być wykorzystane do termomodernizacji budynków istniejących. Termix oferuje wkładkę docieplającą, zwiększająca jego właściwości izolacyjne. Współczynnik przenikania ciepła dla ramy i skrzydła z wkładką docieplającą wynosi Uf = 1,0 W/m2K. Zastosowanie zespolenia trzyszybowego o przenikaniu ciepła Ug = 0,6 W/m2K dzięki temu uzyskujemy współczynnik przenikania dla całego okna poniżej Uw = 1,0 W/m2K.

Potwierdzeniem najwyższej jakości i walorów okien TERMIX jest nagroda VIP - Najlepsze energooszczędne okno PVC w Polsce.
Więcej o oknach TERMIX oraz pozostałych produktach oferowanych przez DAKO na www.dako.eu

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witajcie aktualnie stoję przed wyborem okien do budowanego domu,

jakiej firmy okna możecie polecić, założeniem jest to że mają to być okna energooszczędne
z pakietem 3 szyb

Co sądzicie o oknach :
Adams Passive-line
Abatex Salamander 3D
Eurocolor Rehau econo86
Dako TERMIX

z góry dziękuję za pomoc.




A czy spełniają takie same założenia projektu domu, jeśli chodzi o izolację ? Kluczem do wyboru jest kupienie produktu spełniającego założenia inwestycji a także będącego w dobrej cenie. Jeśli na papierze nie widać za co się płaci a tym bardziej oglądając dane modele, to po co przepłacać ? icon_wink.gif Edytowano przez KIK - Budownictwo Pasywne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A czy spełniają takie same założenia projektu domu, jeśli chodzi o izolację ? Kluczem do wyboru jest kupienie produktu spełniającego założenia inwestycji a także będącego w dobrej cenie. Jeśli na papierze nie widać za co się płaci a tym bardziej oglądając dane modele, to po co przepłacać ? icon_wink.gif


Nie do końca łapie istotę wypowiedzi icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A czy spełniają takie same założenia projektu domu...



Cóż, jak sądzę autorowi chodziło o sprawę podstawową. Współczynnik przenikania ciepła okien powinien być określony w projekcie budynku. Wynika to z obowiązujących przepisów (szczególnie dotyczących projektowania) jak i ze zdrowego rozsądku. Budowany dom spełni warunki pasywności lub energooszczędności (pod względem zapotrzebowania i zużycia energii) jedynie wtedy jeśli wszystkie użyte do jego budowy materiały oraz technologie montażu po pierwsze są sprawdzone w praktyce, a po drugie przeliczone w charakterystyce energetycznej obiektu budowlanego stanowiącej część projektu architektoniczno-budowlanego. Kupowanie okien do nieprzeliczonego budynku, jedynie w oparciu o wspierane reklamami i marketingiem "przeczucie inwestora", że im niższy współczynnik przenikania ciepła dla okien tym lepiej może prowadzić do zakupów nieco na wyrost. Wyrost tak energooszczędny, jak i cenowy icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

to jakie okna do pasywnych domów? kraków ma jakies w ofercie? jezierski ma i chyba na nie sie zdecyduje bo na muratorze i innych forach chwala. a chyba najwazniejsze to jest aby były dobrze zamontowane bo co z tego ze okna super a montarz dramat. pozdrawiam



Podstawowe wymagana dla okien do domów pasywnych to izolacyjność cieplna Uw<0,8 i przepuszczalność energii słonecznecznej g>0,5. W polskich warunkach optymalne dla domów energooszczędnych są okna "aktywne" o Uw<0,9 i g>0,45. A jedyny poprawny montaż okien, to montaż trójwartswowy (pianka + folie).
Link do komentarza
Cytat

Cóż, jak sądzę autorowi chodziło o sprawę podstawową. Współczynnik przenikania ciepła okien powinien być określony w projekcie budynku. Wynika to z obowiązujących przepisów (szczególnie dotyczących projektowania) jak i ze zdrowego rozsądku. Budowany dom spełni warunki pasywności lub energooszczędności (pod względem zapotrzebowania i zużycia energii) jedynie wtedy jeśli wszystkie użyte do jego budowy materiały oraz technologie montażu po pierwsze są sprawdzone w praktyce, a po drugie przeliczone w charakterystyce energetycznej obiektu budowlanego stanowiącej część projektu architektoniczno-budowlanego. Kupowanie okien do nieprzeliczonego budynku, jedynie w oparciu o wspierane reklamami i marketingiem "przeczucie inwestora", że im niższy współczynnik przenikania ciepła dla okien tym lepiej może prowadzić do zakupów nieco na wyrost. Wyrost tak energooszczędny, jak i cenowy icon_biggrin.gif

Pozdrawiam



Otóż to icon_smile.gif Może mnie za to spalą na stosie, ale trzeba się najpierw zastanowić czy koszty poniesione na te okna, bo nikt nie wspomniał o kosztach tylko o nagrodach i współczynnikach, nie będą się przypadkiem zbyt długo zwracać i czy to ciepło nie będzie uciekało "na skróty" czyli np nieocieplonym poddaszem. Żeby się nie okazało, że mamy kwiatek przy serdaku baranim icon_smile.gif
Ja bym wolał raczej zobaczyć porównanie okien z pakietem dwuszybowym U = 1,0 i z pakietem 3-szybowym w odniesieniu do realnych zysków (z potraceniem cen okien) przy aktualnych cenach paliwa. Nie chodzi mi o bilans całego budynku a jedynie o oszczędności dla konkretnej powierzchni przegród szklanych.
To do mnie bardziej przemawia.

Może Kolega oknotest da mi za to reprymendę, ale powierzchnia przeszklenia jest na tyle wielka w stosunku do powierzchni profili, że 6 komór w konstrukcji profili nie robi na mnie wrażenia. Większe wrażenie robią na mnie ramki dystansowe, które są jednym z bardziej newralgicznych punktów zestawu szybowego. Nie mam tez pewności czy gaz w przestrzeni międzyszybowej odpowiadający za "cudowne" właściwości izolacyjne okna (nie wspominam o powłokach na szybie) nie "ucieka".
Link do komentarza
Cytat

Otóż to icon_smile.gif Może mnie za to spalą na stosie, ale trzeba się najpierw zastanowić czy koszty poniesione na te okna, bo nikt nie wspomniał o kosztach tylko o nagrodach i współczynnikach, nie będą się przypadkiem zbyt długo zwracać i czy to ciepło nie będzie uciekało "na skróty" czyli np nieocieplonym poddaszem. Żeby się nie okazało, że mamy kwiatek przy serdaku baranim icon_smile.gif
Ja bym wolał raczej zobaczyć porównanie okien z pakietem dwuszybowym U = 1,0 i z pakietem 3-szybowym w odniesieniu do realnych zysków (z potraceniem cen okien) przy aktualnych cenach paliwa. Nie chodzi mi o bilans całego budynku a jedynie o oszczędności dla konkretnej powierzchni przegród szklanych.
To do mnie bardziej przemawia.

Może Kolega oknotest da mi za to reprymendę, ale powierzchnia przeszklenia jest na tyle wielka w stosunku do powierzchni profili, że 6 komór w konstrukcji profili nie robi na mnie wrażenia. Większe wrażenie robią na mnie ramki dystansowe, które są jednym z bardziej newralgicznych punktów zestawu szybowego. Nie mam tez pewności czy gaz w przestrzeni międzyszybowej odpowiadający za "cudowne" właściwości izolacyjne okna (nie wspominam o powłokach na szybie) nie "ucieka".



Żadnej reprymendy nie będzie. Proszę ze mnie tylko nie robić "czarnego luda", którym straszy się forumowiczów icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

A porównanie okien z różnymi przeszkleniami? Zyski? Straty? Okres zwrotu inwestycji? Nie wiem czy to będzie wystarczające, ale proszę sprawdzić Okna energooszczędne. Czy to się opłaca?

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Witam. Współczynnik przenikania ciepła w oknach bez pianki wynosi U = 0,58 natomiast w oknach z pianką U = 0,6. czyli podobne, jak nie takie samem wiadomo każdy chwali swoje. Jednak te z pianką są droższe.

Jak możesz doradzić mi coś w kwesti nawiewników, w jakich pokojach powinienem je zamontować /zamówic/ i czy w łazience powinny być także zamontowane. Logika podpowiada, że tak ale gdzieś czytałem, że w łazience nie powinno sieich montować ze względu za skraplanie i zamarzanie zimą.
Pytałem w innym wątku ale nikt nie odpowiada, a jutro muszę zamówić okna.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Te współczynniki które podajesz dotyczą wkładu szybowego "Ug"
Najcieplejsze okna z Uw" są na poziomie 0,8. Gdzieś czytałem że są już dostępne okna z "Uw" 0,73, ale te to już za kosmiczną kasę.
Podane parametry i tak dotyczą okien referencyjnych, więc ten parametr może ulec zmianie w zależności od wielkości okna (stosunek powierzchni ramy do powierzchni wkładu szybowego).

Co do nawietrzaków to powinny być montowane oknach w pomieszczeniach czystych (pokoje) a w pomieszczeniach brudnych (łazienka, kuchnia, WC) powinien być realizowany wywiew poprzez kanały wentylacyjne.
Mowa oczywiście cały czas o wentylacji grawitacyjnej. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W zasadzie, w każdym pomieszczeniu, w którym nie ma kratki wywiewnej, muszą być nawiewniki.

Raczej nie instaluje się nawiewników w pomieszczeniach z kratką wentylacyjną (wywiewną), bo wentylacja może nie „pociągnąć” powietrza z innych pomieszczeń.

Uwaga nawiewniki, też powinny być dobierane, pod względem ich "wydajności".
Link do komentarza
Witam. Z tym współczynnikiem to pewnie masz rację, ale napisałem co mi powiedzieli przedstwaiciele danych firm oferujacych okna w mojej okolicy.
Co do nawietrzników to właśnie problem występuje z łazienką czy pralnią, Pan od okien w pierwszej kolejności wymienia je jako najważniejsze w tych pomieszczeniach i ciężko coś mu powiedzieć, a że sam nie podejmuję decycji w sprawie okien to ciężko żonie wytłumaczyc.
Pozdrawiam

Bajbaga co masz na myśli pisząc, że nawiewniki, też powinny być dobierane, pod względem ich "wydajności". Ja chcę zamontować nawiewniki regulowane ręcznie i myślałem, że dobierają je firmy sprzedające okna.
Link do komentarza
W łazience, kuchni i pralni, nawiewnikami są (muszą być) otwory w drzwiach.
W przypadku konieczności dodatkowego „przewietrzenia” tych pomieszczeń otwierasz okno w tym pomieszczeniu, lub w przypadku braku w nim okna, w pomieszczeniu najbliższym.

Nawiewnik jest dobierany w zależności od ilości potrzebnego powietrza w danym pomieszczeniu.
W sypialniach min.20m3/h na 1 osobę, w salonie w zależności od ich przewidywanej ilości, a ta wynika np. z jego (salonu) kształtu.
Zastosowanie zbyt wydajnych nawiewników może spowodować zbyt intensywną wentylację, bo prawidłowe nawiewniki nigdy nie są zamykane całkowicie.

Wentylację „grawitacyjną” też „planuje się”
Link do komentarza
Przyznam że nie bardzo rozumiem tej koncepcji..
wentylacja grawitacyjna, nawiewniki, a okna niemal najlepsze jakie można uzyskać?
Coś tu jest zakłócone.. Nie ma to jak zdrowy rozsądek, a czuję, że pchasz się w nienajlepszą drogę.

Powiedziałbym tak:
okna z pianką w środku bywają najcieplejszymi wariantami (nie mówię wcale że uzasadnionymi ekonomicznie)
Zastosowałbym je w domach pasywnych, wymagających najlepszych rozwiązań (chyba że cena jest bardzo atrakcyjna, co z kolei byłoby podejrzane;)
W normalnym domu, dobra 5komorówka, z trzecią szybą (jeśli nie kosztuje dość drogo) i to wcale bez ciśnienia na szybę 0,5 (0,6 wystarczy - a to dlatego, że zwykle te cieplejsze są "ciemniejsze" czyli przepuszczają mniej światła).
Link do komentarza
I tak, i nie. icon_biggrin.gif

Zakładając, że w tym domu powierzchnia okien wynosi 20m2, to zastosowanie okna o U=1 wobec, standardowego U=1,8 oszczędza się w ciągu roku blisko 50% ilości energii, którą pochłania wentylacja „grawitacyjna”.
Biorąc pod uwagę, że rekuperacja daje (sumarycznie, bo licząc całoroczną pracę wentylatorów) daje podobne oszczędności, to wygląda to troszeczkę lepiej.
Oczywiście – ta teza jest prawdziwa, przy założeniu, że wentylacja „grawitacyjna” jest zrobiona zgodnie ze sztuką (obowiązującymi przepisami).
Link do komentarza
Cytat

Witam. Odświeżam.
Jestem na etapie kupna okien do domku, będą to okan z pakietem 3 szybowym, 5 komorowy profil i tu moje pytanie mam dwie konkretne wyceny i różnią się ceną ale także tym, iż jedne okna mają w śrdoku piankę a w drugich jej nie ma. Czy jest to bardzo istotne przy oknach.
Pozdrawiam




Pytanie przez analogię - wolisz mieć w ścianie powietrze czy piankę - który materiał lepiej izoluje. Oczywiście mówimy tu o całkiem róznych kubaturach wypełnionych przestrzeni, ale w oknach każde 0,1 W/m2K mniej dla ramy to duże osiągnięcie.
Link do komentarza
Cytat

Witam. No tak tylko czy jest to, aż takie ważne żeby przepłacić kilka tysięcy złotych. Ale po Twojej wypowiedzi musimy przeanalizować i przemyśleć jeszcze raz cały wydatek na okna.
Pozdrawiam




Tak z ciekawości - podaj wartości - U szyby, U ramy, ceny. Jeżeli to nie bedzie dom pasywny to wydaj te kilka tysięcy na elewację, system grzewczy etc.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

I tak, i nie. icon_biggrin.gif

Zakładając, że w tym domu powierzchnia okien wynosi 20m2, to zastosowanie okna o U=1 wobec, standardowego U=1,8 oszczędza się w ciągu roku blisko 50% ilości energii, którą pochłania wentylacja „grawitacyjna”.
Biorąc pod uwagę, że rekuperacja daje (sumarycznie, bo licząc całoroczną pracę wentylatorów) daje podobne oszczędności, to wygląda to troszeczkę lepiej.
Oczywiście – ta teza jest prawdziwa, przy założeniu, że wentylacja „grawitacyjna” jest zrobiona zgodnie ze sztuką (obowiązującymi przepisami).


Współczynnik okien na poziomie U 1,8 to bardzo słaby wynik. Normalne okna mają w tej chwili 1,4-1,5.
Te ciepłe 0,8 - 0,9 a jeszcze lepiej- to już te najcieplejsze.. Tylko że.. wyższe osiągi kosztują wyraźnie więcej, a i mam wrażenie że producenci podają wyniki dla modeli prototypowych sprzedawanych sporadycznie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...