Skocz do zawartości

Lawenda


stokrotka.35

Recommended Posts

Lawenda przede wszystkim wymaga gleby przepuszczalnej (np. piaszczystej) a jednocześnie lekko zasadowej i dużo słońca. Znosi susze - to raczej nadmiar podlewania jej szkodzi.

Mozna ją rozmnażać z siewu - ale siewki kiełkują przy dostępie światła słonecznego, więc nasionka należy wklepać w glebę a nie przysypywać ziemią.
Link do komentarza
Warto też wspomnieć, że lawenda działa również odstraszająco na ślimaki i mrówki,
a dawniej
Lawendę bardzo chętnie uprawiały i lubiły nasze prababcie stosując ją do wyrobu domowych pachnideł a suszone kwiaty umieszczone w woreczkach służyły do nadawania zapachu pościeli i bieliźni

Co prawda pachnideł nie zamierzam wytwarzać,ale zapach lawendy dla mnie osobiście jest bardzo przyjemny icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Warto też wspomnieć, że lawenda działa również odstraszająco na ślimaki i mrówki,
a dawniej
Lawendę bardzo chętnie uprawiały i lubiły nasze prababcie stosując ją do wyrobu domowych pachnideł a suszone kwiaty umieszczone w woreczkach służyły do nadawania zapachu pościeli i bieliźni

Co prawda pachnideł nie zamierzam wytwarzać,ale zapach lawendy dla mnie osobiście jest bardzo przyjemny icon_biggrin.gif


Suszone kwiaty służyły nie tyle do nadawania zapachu ile do odstraszania moli. Była to przyjemniejsza alternatywa dla naftaliny icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

miałam wsadzone 2 gatunki i oba podmarzły, nie wiem, czy odbiją
W ubiegłym roku też wsadzałąm i też zmarzła
czyli chyba nie tak łatwo hodować



Hymm. W moim odczuciu lawenda nie jest wymagająca. Na zimę zamiera ale wiosną odbija. Także ezs nie wyrzucaj, bo na dniach powinny pojawić się już świeże listeczki. W zeszłym roku rozmnożyłam mój krzaczek i teraz mam małe sadzonki. A stary krzak mocno przycięłam na zimę, bo już był za duży. U mnie rośnie w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu i ma się dobrze. Podłoże raczej piaszczyste.
Także nie poddawaj się, bo widok ilości motyli przysiadających na lawendzie jest cudowny icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Więc aby sie cieszyć pieknym kwieciem to podstawą jest by podłoże było jak najwięcej piaszczyste .....i ziemia odkwaszona ( pewnie jakieś wapno potrzebne by było ? )



Coś w ten deseń. W naturalnych warunkach lawenda porasta wapienne skałki w dość suchym śródziemnomorskim klimacie.
Link do komentarza
Nie wiem czy rośnie z czymkolwiek w symbiozie, ale najładniej komponuje się z :
w układzie klasycznym: różami i bukszpanem
w układzie naturalistycznym: karłowymi sosnami, jukkami, bylinami sucholubnymi i trawami (rogownica, kostrzewy, ostnice, perowskie, gozdziki pierzaste, czyściec wełnisty, bylice) itp.
Link do komentarza

Lawenda wąskolistna wygląda tak:
Fot_391.jpg
A francuska tak:
lavandula%20stoechas1.jpg

Ja mam wąskolistną już kilka lat - wcześniej na zimę nie przykrywałam, dopiero w tym roku, ale to dlatego że przesadzałam ją do nowego ogrodu w lipcu i nie byłam pewna jak to zniosła.
A w starym ogrodzie sama się rozsiała, siewki wykopałam, przeprowadziłam do nowego ogrodu i mają się świetnie ...

Link do komentarza
  • 7 lata temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...