Skocz do zawartości

Zakładamy trawnik - rodzaje murawy, porady


Recommended Posts

Założenie trawnika nie jest sprawą prostą. Oprócz przygotowania podłoża, trzeba wybrać odpowiednie nasiona i fachowo je posiać. Można też zdecydować się na trawnik z rolki. Niezależnie od wyboru, utrzymanie murawy w dobrym stanie wymaga sporo zabiegów – systematycznego nawożenia, podlewania i koszenia.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/a/864-zakladamy-trawnik-rodzaje-murawy-porady

Link do komentarza
  • 8 lata temu...
jeśli chcemy mieć mocny i piękny trawni to przede wszystkim wybór nasion Możesz się narobić a na końcu i tak efekty będą słabe. Podstawa jest mieszanka – nasiona trawy. często słabe, jednoroczne,. Do tego nie z każdego urośnie kępa. potem susza, różne uszkodzenia kępy, kępy wypadają i pomimo trawnik co roku do renowacji był. miałem to samo. dopóki 3 lata temu nie dostałem może mieszanki RPR, to jest cos co używa się na profesjonalnych boiskach (Premier League, Narodowy) czy polach golfowych. dostałem od gościa który w UK byl grasskeeperem. Petarda !!! generalnie chodzi o to ze po wysianiu ziaren rośnie kępa trawy ale dalej wyrastają z niej w bok rozłogi i z nich następne kepy trawy i potem dalej rozłogi i tak do momentu aż ci pokryje cały trawnik, czy zagęści ubytki. działa i na nowy trawnik i na wszelkie renowacja, regeneracje. U nas to ma nazwe trawa samozagęszajaca czy trawa zagęszczajaca przez kłącza – jakoś tak. można sobie wygoglować. Oczywiście, nadal trzeba pielegnowac trawnik, a zwłaszcza podlewać  ale teraz jest on tak gęsty i chol..nie odporny, ze można czolgie po nim śmigac (małymy).
Link do komentarza

Trawa sportowa na boiska to akurat zły wybór do przydomowego ogródka, chyba, że kogoś bawi co dwa-trzy dni koszenie (bo trawy sportowe bardzo szybko rosną). 

 

Kupowanie drogiej mieszanki (np. Kiepenkerl) bez systemu automatycznego nawadniania mija się z celem. Ręczne nawadnianie nigdy nie będzie tak skuteczne jak automatyczne i problem pojawia sie gdy chce się wyjechać na urlop latem. 

Bez systemu nawadniania wystarczy jakaś tania, pospolita firma, jak Rolimpex. Ale uważać na tanie mieszanki no-name z Allegro. To często są oszustwa. takie mieszanki zawierają trawy pastewne i jednoroczne. 

 

Gośc piotr - w mieszance trawnikowej to oczywiste, ze muszą być trawy rozłogowe. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...