Skocz do zawartości

ekologiczne oświetlenie


Recommended Posts

Czy ktoś z Was testował ile zaoszczędził na ekologicznym oświetleniu?
Osram, Philips itp zachwalają się, że oszczędności sięgają nawet 80%.

Jestem świadom, że na odkurzaczu, pralce czy dobrym sprzęcie audio/video można więcej zaoszczędzić niż na oświetleniu.
Jestem jednak przekonany, że ekologie i ekonomie trzeba od czegoś rozpocząć icon_wink.gif

PS. (obserwacja własna) - osoby bogate są bardziej skłonne do kalkulowania wydatków niż osoby o niższym statucie materialnym.
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś z Was testował ile zaoszczędził na ekologicznym oświetleniu?
Osram, Philips itp zachwalają się, że oszczędności sięgają nawet 80%.

Jestem świadom, że na odkurzaczu, pralce czy dobrym sprzęcie audio/video można więcej zaoszczędzić niż na oświetleniu.
Jestem jednak przekonany, że ekologie i ekonomie trzeba od czegoś rozpocząć icon_wink.gif

PS. (obserwacja własna) - osoby bogate są bardziej skłonne do kalkulowania wydatków niż osoby o niższym statucie materialnym.


Co to znaczy oświetlenie "ekologiczne"?

Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś z Was testował ile zaoszczędził na ekologicznym oświetleniu?
Osram, Philips itp zachwalają się, że oszczędności sięgają nawet 80%.

Jestem świadom, że na odkurzaczu, pralce czy dobrym sprzęcie audio/video można więcej zaoszczędzić niż na oświetleniu.
Jestem jednak przekonany, że ekologie i ekonomie trzeba od czegoś rozpocząć icon_wink.gif

PS. (obserwacja własna) - osoby bogate są bardziej skłonne do kalkulowania wydatków niż osoby o niższym statucie materialnym.


inwestycja w oświetklenie energooszczedne jedt jak nalbardziej izasadnione ale sa rzeczy na które należy wiecej uwagi zwrócić
mianowicie:-wymienić wszytkie zródła światła na zarówki energooszczedne
-w pomieszczeniach technicznych tj kotłownia pralnia czy inne podobne gdzie wchodzimy na 1-5min nalezy zastosowac alno zarówki zwykłe albo led ,świetłówki nie zdadza egrzaminu bo po dwóch latach się przepalą w przypadku philips,osram czy innej znanej marki
nastepna ważna sprawą jest zajęcie sie lodówką aby byla w klasie aaa.../automat do prania w klasie aaa+++ znaczy żeby pobierał ciepła wode juz do prania a nie podgrzewał jej ,a największy darmozjad prądu jakim jest telewiozor to trzeba naprawde do swoich potrzeb
jak tym wszytkim się zajmiemy od podstaw to mamy gwarancje że rachunek nie bedzie nas szokował
Link do komentarza
Cytat

inwestycja w oświetklenie energooszczedne jedt jak nalbardziej izasadnione ale sa rzeczy na które należy wiecej uwagi zwrócić
mianowicie:-wymienić wszytkie zródła światła na zarówki energooszczedne
-w pomieszczeniach technicznych tj kotłownia pralnia czy inne podobne gdzie wchodzimy na 1-5min nalezy zastosowac alno zarówki zwykłe albo led ,świetłówki nie zdadza egrzaminu bo po dwóch latach się przepalą w przypadku philips,osram czy innej znanej marki
nastepna ważna sprawą jest zajęcie sie lodówką aby byla w klasie aaa.../automat do prania w klasie aaa+++ znaczy żeby pobierał ciepła wode juz do prania a nie podgrzewał jej ,a największy darmozjad prądu jakim jest telewiozor to trzeba naprawde do swoich potrzeb
jak tym wszytkim się zajmiemy od podstaw to mamy gwarancje że rachunek nie bedzie nas szokował



jestem ciekaw co przyniesie ze sobą technologia OLED. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
ostatnio na jakimś forum oświetleniowym specjalista wypowiadał się cytuję "W praktyce tanie żarówki LED pozwalają na ok. 4-ro krotny spadek zużycia energii w porównaniu do zwykłych żarówek. Produkty bazujące na droższych chip-ach uzyskują wyższe wskaźniki. Oszczędność energii przy zachowaniu intensywności światła może tu dochodzić do 10x." więc według mnie to naprawdę sporo
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

W sumie to słyszy się wszędzie o energooszczędnych sprzętach i oświetleniu. Też mnie to zastanawiało, ile tak naprawdę się na tym oszczędzi. No bo przecież za energooszczędne sprzęty płaci się więcej aniżeli za te normalne.



Sam sobie tak pomyślałem: ile można na tym zaoszczędzić przez rok?

Żarówka zwykła 100W: cena ~3zł.

4 godz.dziennie x 350 dni w roku x 100 W x 0.90 zł/kWh = 126 zł + 3zł za żarówkę = 129 zł.

"Żarówka" świetlówka energooszczędna 26 W - z grubsza odpowiada 100W: cena ~20 zł.

4 godz.dziennie x 350 dni w roku x 26 W x 0.90 zł/kWh = 32,8 zł + 20 zł za "żarówkę" = 53 zł.

"Żarówka" LED ok. 10 W z grubsza odpowiada 100 W: cena ok.35 zł.

4 godz.dziennie x 350 dni w roku x 10 W x 0.90 zł/kWh = 12,6 zł + 35zł za "żarówkę" = 48 zł.

A jak weżmie się pod uwagę czas użytkowania poszczególnych rodzajów czynników świecących icon_confused.gif Chociaż w jednej remizie w USA żarówka świeci nieustannie od ponad 100 lat icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Z tego wyliczenia wynika czarno na białym, że sporo można zaoszczędzić wymieniając żarówki na energooszczędne


Ale tylko tam, gdzie światło świeci się długo - wieczorem w salonie, w pokoju dziecinnym - częste wyłączanie bardzo szybko wykańcza te "żarówki". Wtedy warto założyć LEDy, albo pozostać przy zwykłej, starej, tradycyjnej żarówce icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ale tylko tam, gdzie światło świeci się długo - wieczorem w salonie, w pokoju dziecinnym - częste wyłączanie bardzo szybko wykańcza te "żarówki". Wtedy warto założyć LEDy, albo pozostać przy zwykłej, starej, tradycyjnej żarówce icon_lol.gif


Dobry punkt widzenia! Ale kwestia oszczędności w przypadku dużego domu, to wielka zaleta. ;)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Prawdę mówiąc na przestrzeni lat odkąd zostały wprowadzone do sklepów ekologiczne żarówki - oszczędzające prąd itd. nie zauważyłam zmiany w rachunkach, a nawet bym powiedziała, że są coraz wyższe, ale to przez zmianę cen. W Kwh nie mam porównania, ale to ciekawa myśl, żeby sprawdzić. Na pewno mam gdzieś rachunki sprzed paru lat.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 9 miesiące temu...

Nie chodzi o ekologiczne, a o oszczędne. Na technologii led jest to spora oszczędność. Obecnie źródła led już nie są tak drogie jak kiedyś. Dodatkowo led dobrze współpracuje z różnorakim sterowaniem np. świetlówka led z czujnikiem ruchu, która nada się do garażu lub oświetlenie zewnętrznego w odpowiedniej oprawie. Jest to tanie rozwiązanie ze sterowaniem, które dodatkowo przyczynia się do oszczędności.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...