Skocz do zawartości

kora i agrowłóknina! Pomóżcie:)


Recommended Posts

Nadszedł ten wyczekany moment i po kawałeczku obsadzam działkęicon_smile.gif Do tej pory posadziłam sobie trzy "grządki" -przy samym domu więc są to głownie niskie iglaczki żeby nie zasłaniały domu. Sadziłam na agrowłókninie i wysypaliśmy to korą drobno mieloną. (tanio to nie wychodzi.................... icon_sad.gif ). I wszystko było fajnie ale my mieszkamy na otwartym terenie i przyszedł raz silny wiatr- i zwiało nam sporą częśc tej kory! Czy mieliście taki problem? Kora to w sumie duży koszt bo przecież taki jeden worek to odrobina- a jesli ma mi ją zwiewac........ czy jest na to sposób?
Link do komentarza
Moja przyjaciółka właśnie z obawy, że nie nadąży tej kory uzupełniać wysypała takimi drobnymi kamyczkami. Wygladają jak polne, tylko małe. Też kosztowały sporo, ale to przynajmniej jednorazowy wydatek. Osobiście uważam, że z korą jest ładniej, ale z kamieniami też nie wygląda źle.
Link do komentarza
Cytat

Nadszedł ten wyczekany moment i po kawałeczku obsadzam działkęicon_smile.gif Do tej pory posadziłam sobie trzy "grządki" -przy samym domu więc są to głownie niskie iglaczki żeby nie zasłaniały domu. Sadziłam na agrowłókninie i wysypaliśmy to korą drobno mieloną. (tanio to nie wychodzi.................... icon_sad.gif ). I wszystko było fajnie ale my mieszkamy na otwartym terenie i przyszedł raz silny wiatr- i zwiało nam sporą częśc tej kory! Czy mieliście taki problem? Kora to w sumie duży koszt bo przecież taki jeden worek to odrobina- a jesli ma mi ją zwiewac........ czy jest na to sposób?


Na duży wiatr raczej nie, jak kora jest wilgotna to jest cięższa i te grubiej mielone też troszkę trudniej będzie wiatrowi zwiać. Tak jak mówiła Etka można też użyć żwirku, a ja u sąsiada widziałam keramzyt też ładnie wyglądał on miał taki brązowy jak kora.
Link do komentarza
Sucha kora jest bardzo lekka. Jeżeli pod nią leży agrowłóknina, tym szybciej przesycha (nie podsiąka woda z gruntu).
Albo trzeba stosowac korę grubo mieloną - większe kawałki są cięższe, albo sypać gruba warstwę, albo zrezygnować z agrowłókniny.
Można też ściółkować innymi materiałami: żwirem/grysem, szyszkami sosnowymi
Link do komentarza
Cytat

na takiej lekkiej skarpie bardzo wystawionej na wiatr



Może po prostu gęsto obsadzić na start tę skarpę?

Cytat

. A keramzyt- jak to wygląda?



Właśnie icon_smile.gif Można też ściółkować keramzytem. Małe brązowe kuleczki bardzo dobrze wtapiają się w ogród.
tylko trzeba go co jakiś czas przegrabić, by nie gromadził się między nim piasek i nie kiełkowały chwasty.
Link do komentarza
A czy uda się zrobić rabaty bez żadnych kamyczków, kory itp? Wystarczy w miarę gęsto nasadzić?
Kora po pierwsze do mnie nie przemawia, kamyczki też słabo icon_wink.gif no ale chwastów też nie chcę...
Czy trzeba wtedy w każde wolne miejsce wsadzić rośliny okrywowe? Mam barwinek, runiankę, ale nie chcę ich wszędzie ...
Link do komentarza
Nie wiem na ile takie zabezpieczenie ziemi przed chwastami jest poprawne bo ,...
ja stosuję łupek który mi pozostał po kopaniu studni..
Jest to sypka,czarna skała,jak jest mokra wygląda trochę jak miał węglowy...
Podsypuję tym "czymś" rośliny wokół pnia,wystarczy naprawde cienka warstwa,i wokół nic nie rośnie.

Przepuszcza to coś nawozy,wodę ...
a drzewka,rosliny mają sie nieźle .... icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Cytat

A czy uda się zrobić rabaty bez żadnych kamyczków, kory itp? Wystarczy w miarę gęsto nasadzić?



Oczywiście. Ważne, by posadzić rośliny gęsto, by chwasty już miejsca nie miały.
A ściółkować można sieczką słomianą, skoszoną trawą, liśćmi, kompostem.

Z okrywowych roślin: jasnota plamista, gajowiec żółty, hosty, tiarella, waldsteinia, konwalia, fiołki, bergenie, różne turzyce, dabrówka rozłogowa, cymbalaria murowa, przywrotnik ostroklapowy, kopytnik, paprocie, tawułki, brunnera, poziomkówka indyjska, serduszka wspaniała, epimedium, bodziszki (kantabryjski, korzeniasty), ciemiernik, ułudka wiosenna, kokoryczka, miodunka,

Link do komentarza
...a ja ściółkuję trocinami (-no wiem, że niby azot początkowo wyżerają icon_wink.gif , ale po roślinach póki co nie widzę, żeby były bardzo niezadowolone icon_lol.gif ).
Później, jeśli mam, na wierzch sypię cienką warstwę kory.
A ostatnio ściółkuję też suchymi zrębkami z rozdrabniarki ogrodowej.

Wiatr zawsze narobi spustoszenia w ogrodzie. Jeśli masz możliwość, to może spróbuj się od niego zasłonić.
Ja mam na siatce od zachodu posadzone 2 rzędy świerków kłujących. Teraz mają już ok. 15 lat i widzę wyraźną poprawę mikroklimatu.

Cześć Elfirka - zielony duchu forum icon_biggrin.gif
Na FM nie było chyba jakoś okazji się przywitać, to chociaż tutaj... icon_lol.gif icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście. Ważne, by posadzić rośliny gęsto, by chwasty już miejsca nie miały.
A ściółkować można sieczką słomianą, skoszoną trawą, liśćmi, kompostem.

Z okrywowych roślin: jasnota plamista, gajowiec żółty, hosty, tiarella, waldsteinia, konwalia, fiołki, bergenie, różne turzyce, dabrówka rozłogowa, cymbalaria murowa, przywrotnik ostroklapowy, kopytnik, paprocie, tawułki, brunnera, poziomkówka indyjska, serduszka wspaniała, epimedium, bodziszki (kantabryjski, korzeniasty), ciemiernik, ułudka wiosenna, kokoryczka, miodunka,


Dzięki serdeczne icon_biggrin.gif
Mam dąbrówkę, konwalie, hosty i ciemierniki - tylko czy one nie wolą cienia? Można je sadzić na słonecznych rabatach?

Cześć Yeti1 - też się jakoś mijaliśmy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
te gatunki sa cienioznośne. Jesli na rabatach jest słońce mozna sadzić rośliny "skalniakowe" (nie górskie) - rogownicę, goździki pierzaste, macierzankę, rogownicę, floks szydlasty, niskie astry (aster dumosus), żagwin, a także niskie ekspansywne byliny: zawilec wielkokwiatowy (!), , trawy ozdobne, dzwonek skupiony, bodziszki (!) , liliowce (!), żurawki, tojeść rozesłana, szałwie,
Link do komentarza
Cytat

te gatunki sa cienioznośne. Jesli na rabatach jest słońce mozna sadzić rośliny "skalniakowe" (nie górskie) - rogownicę, goździki pierzaste, macierzankę, rogownicę, floks szydlasty, niskie astry (aster dumosus), żagwin, a także niskie ekspansywne byliny: zawilec wielkokwiatowy (!), , trawy ozdobne, dzwonek skupiony, bodziszki (!) , liliowce (!), żurawki, tojeść rozesłana, szałwie,


Wielkie dzięki za informacje. Przydadzą się!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Oczywiście. Ważne, by posadzić rośliny gęsto, by chwasty już miejsca nie miały.
A ściółkować można sieczką słomianą, skoszoną trawą, liśćmi, kompostem.

Z okrywowych roślin: jasnota plamista, gajowiec żółty, hosty, tiarella, waldsteinia, konwalia, fiołki, bergenie, różne turzyce, dabrówka rozłogowa, cymbalaria murowa, przywrotnik ostroklapowy, kopytnik, paprocie, tawułki, brunnera, poziomkówka indyjska, serduszka wspaniała, epimedium, bodziszki (kantabryjski, korzeniasty), ciemiernik, ułudka wiosenna, kokoryczka, miodunka,




i to jest warte zapamiętania!

narazie u mnie kora jest, bo roślinki jeszcze nie za duże...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...