Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja sie grzecznie zwracam przez PAN..
TO PO PIERWSZE

Jak zaznaczyłam jestem laikiem,nie ekspertem i sie pytam

na jakiej zasadzie mają niby te skropliny powstawać,dachówka nie przylega szczelnie do podłoża,to nie jest plastyk ani blacha,jeśli sie tworzy jakas wilgoć to materiał z jakiego jest zrobiona dachówka po prostu to wchłania.cofka deszczu jest praktycznie minimalna ( dach o spadzie 42 stopni),śnieg ma też małe szanse sie dostać pod dachówkę...
To jest po prostu zwykłe czepialstwo ,w myśl zasady ja mam źle to i inni też muszą mieć źle...

Zaznaczam że inspektorzy nadzoru nie mieli zastrzeżeń ....
przykro mi,że mieli inne zdanie od niektórych forumowiczów

Przepraszam,w międzyczasie post pana <bajbaga>został etytowany i rusunięto wpis zwracajacy sie do mnie na ty
Link do komentarza
1. Skoro urażam, stosujac ogólnie przyjęte zwyczaje panujące na forach, co do formy - przepraszam.

2. Dla przypomnienia i uzasadnienia swojej wypowiedzi:
Cytat

A odpowiadając na pytanko mistrza jana...
Słydzał pan o dachówkach wentylacyjnych ... ?

Takowe też sie zakłada na dach... icon_biggrin.gif



I przypomnienia, że mój wpis popierał tą teorię stokrotki.35 (z pewnym zastrzeżeniem). Nie mam w tym temacie więcej nic do dodania.

dopisno:

3. Nic nie usuwałem, jak usuwam, lub zmieniam, to zaznaczam zmiany, jeśli nie dotyczą "literówki".
Link do komentarza
Cytat

Zaznaczam że inspektorzy nadzoru nie mieli zastrzeżeń ....
przykro mi,że mieli inne zdanie od niektórych forumowiczów

Nadzór budowlany zazwyczaj przeprowadza kontrole w określonym celu. W Twoim przypadku tym celem był błyszczący dach przeszkadzający sąsiadowi. Gdyby tym celem było poprawność wykonania robót budowlanych (powodem takiej kontroli mogłaby być np. skarga inwestora na nierzetelne wykonywanie obowiązków przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru), to niewykluczone, że przyjrzeliby się bardziej szczegółowo innym elementom budynku i znaleźliby usterki, o których piszą forumowicze.
Link do komentarza
Cytat

Nadzór budowlany zazwyczaj przeprowadza kontrole w określonym celu. W Twoim przypadku tym celem był błyszczący dach przeszkadzający sąsiadowi. Gdyby tym celem było poprawność wykonania robót budowlanych (powodem takiej kontroli mogłaby być np. skarga inwestora na nierzetelne wykonywanie obowiązków przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru), to niewykluczone, że przyjrzeliby się bardziej szczegółowo innym elementom budynku i znaleźliby usterki, o których piszą forumowicze.



Zauważyłam,że nie napisałam w poście że "między innymi" powodem była błyszcząca dachówka....

Przepraszam,za niepełne infornacje


Link do komentarza
Cytat

a mnie zastanawia również czy nie mozna by pewnych tematów dyskusji rozpatrzeć przez "arbitraż" kompetentnej osoby 3-ciej.
Np. przez forumowego doradcy w tej akurat problematyce.
Są przecież tacy na forum - chociażby w zakładce prawej strony forumowej

Nie wiem czy zauważyłeś, kilkakrotnie prosiliśmy o wypowiedź Eksperta, ale bez większego rezultatu.
Zauważ jednak, że na tym i na innych Forach internetowych z innymi użytkownikami nie ma takich problemów.
Nawet jeżeli ktoś ma odmienne zdanie, to po wypowiedziach kilku osób mających zdanie inne od niego zazwyczaj zaprzestaje głoszenie swoich poglądów jako jedynych i niepodważalnych.
Pod tym względem TB jest wyjątkiem. Głosi bardzo kontrowersyjne poglądy, na zadawane mu pytania odpowiada nie na temat lub wymyśla swoje własne swoje własne teorie mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przy kolejnych uwagach zaczyna się jego atak na osobę zadającą pytania, czy głoszącą odmienną opinię. Nie docierają do niego argumenty kolejnych osób włączających się w dyskusję.
Niektórzy podejrzewają, że głosy poparcia dla jego wypowiedzi pisze on sam.
Link do komentarza
Cytat

Ja sie grzecznie zwracam przez PAN..
TO PO PIERWSZE

Jak zaznaczyłam jestem laikiem,nie ekspertem i sie pytam

na jakiej zasadzie mają niby te skropliny powstawać,dachówka nie przylega szczelnie do podłoża,to nie jest plastyk ani blacha,jeśli sie tworzy jakas wilgoć to materiał z jakiego jest zrobiona dachówka po prostu to wchłania.cofka deszczu jest praktycznie minimalna ( dach o spadzie 42 stopni),śnieg ma też małe szanse sie dostać pod dachówkę...
To jest po prostu zwykłe czepialstwo ,w myśl zasady ja mam źle to i inni też muszą mieć źle...

Zaznaczam że inspektorzy nadzoru nie mieli zastrzeżeń ....
przykro mi,że mieli inne zdanie od niektórych forumowiczów

Przepraszam,w międzyczasie post pana <bajbaga>został etytowany i rusunięto wpis zwracajacy sie do mnie na ty




Stokrotko zaznaczasz że jesteś laikiem a może broniąc się tak zajadle przed przyznaniem komukolwiek racji w sprawach dotyczących błędów na twoim domku masz jakby wspólne cechy z Panem T.B.

Tych błędów jest znacznie więcej ale nie chcę już dalej szarpać twoje i tak stargane nerwy związane z budową upragnionego domu icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Stokrotko zaznaczasz że jesteś laikiem a może broniąc się tak zajadle przed przyznaniem komukolwiek racji w sprawach dotyczących błędów na twoim domku masz jakby wspólne cechy z Panem T.B.

Tych błędów jest znacznie więcej ale nie chcę już dalej szarpać twoje i tak stargane nerwy związane z budową upragnionego domu icon_sad.gif




Przepraszam bardzo... ja tylko przytaczam fakty,które miały miejsce ,a że ktoś nie podziela zdania nie mojego a inspektora nadzoru budowlanego .... to przepraszam ja mam problem?

I to ja sie mam kajać

Bo np. Pan Animus ma odmienne zdanie i widzę teraz że jego celem zrobiło sie wyszukiwanie co jeszcze jest tak spier ..... lone , że urosło do niemal katastrofy budowlanej
Dajcie sobie trochę luzu, to że jakaś budowa nie jest prowadzona wedle technik ksiązkowych "made in murator"
to nie znaczy że odbiega od prawa budowlanego ...

Bo jeżeli by tak było dawno bym miała wstrzymaną budowę


Jeszcze raz wesołych świąt
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam bardzo... ja tylko przytaczam fakty,które miały miejsce ,a że ktoś nie podziela zdania nie mojego a inspektora nadzoru budowlanego .... to przepraszam ja mam problem?

I to ja sie mam kajać

Bo np. Pan Animus ma odmienne zdanie i widzę teraz że jego celem zrobiło sie wyszukiwanie co jeszcze jest tak spier ..... lone , że urosło do niemal katastrofy budowlanej
Dajcie sobie trochę luzu, to że jakaś budowa nie jest prowadzona wedle technik ksiązkowych "made in murator"
to nie znaczy że odbiega od prawa budowlanego ...

Bo jeżeli by tak było dawno bym miała wstrzymaną budowę


Jeszcze raz wesołych świąt


Nie bardzo rozumiem powyższy tekst... Co w tym złego że "animus" chce opisać błędy popełnionne przy budowie. Taka jest chyba idea forum.
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam bardzo... ja tylko przytaczam fakty,które miały miejsce ,a że ktoś nie podziela zdania nie mojego a inspektora nadzoru budowlanego .... to przepraszam ja mam problem?

I to ja sie mam kajać

Bo np. Pan Animus ma odmienne zdanie i widzę teraz że jego celem zrobiło sie wyszukiwanie co jeszcze jest tak spier ..... lone , że urosło do niemal katastrofy budowlanej
Dajcie sobie trochę luzu, to że jakaś budowa nie jest prowadzona wedle technik ksiązkowych "made in murator"
to nie znaczy że odbiega od prawa budowlanego ...




nie tylko ty masz problem bo inni mają podobne lub większe .
takie delikatne błędy w sztuce nie są katastrofa budowlaną
jako ze nawinęło się twoje zdjęcie to z dobrych chęci służenia radą i pomocą opisali twoje.
nawinęłoby się moje opisaliby moje i nie ze złośliwości więc przyjmij to jako dobra monetę co można zrobić by było lepiej ( a nie co spartolone zostało ) .
to twój dom i twoja duma i nikt tego nie neguje , a że usuwanie pewnych w sumie drobnych uchybień w czasie późniejszym wiązać się będzie z podwyższonymi kosztami ( a nie usuniecie skutkuje droższą eksploatacją ) warto się zapoznać z listą tego co zmienić można , natomiast decyzja co zmienić będziesz chciała i tak należy do ciebie i tego nikt podważyć nie ma prawa ani tez podważyć nie próbuje .
więcej pozytywnego nastawienia życzę wszystkim przed tymi świętami
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam bardzo... ja tylko przytaczam fakty,które miały miejsce ,a że ktoś nie podziela zdania nie mojego a inspektora nadzoru budowlanego .... to przepraszam ja mam problem?

I to ja sie mam kajać

Bo np. Pan Animus ma odmienne zdanie i widzę teraz że jego celem zrobiło sie wyszukiwanie co jeszcze jest tak spier ..... lone , że urosło do niemal katastrofy budowlanej
Dajcie sobie trochę luzu, to że jakaś budowa nie jest prowadzona wedle technik ksiązkowych "made in murator"
to nie znaczy że odbiega od prawa budowlanego ...

Bo jeżeli by tak było dawno bym miała wstrzymaną budowę


Jeszcze raz wesołych świąt



Ja nie wyszukiwałem błędów od momentu szaleństwa związanego ze zdjęciem ,tylko ze względu na emocje nie było już możliwości rozmowy z Tobą o nich .
Te ,które zostały poruszone na forum nie są błędami konstrukcyjnymi i nie zagrażają bezpośrednio przyszłym mieszkańcom tego domu.Dlatego Inspektor Nadzoru mógł się nimi nie zainteresować . Zwiększą tylko Twoje koszty , koszty ogrzewania oraz przyspieszą remont dachu a są to pieniądze niepotrzebnie lub za wcześnie wydane. Rozumiem też emocje związane w takiej sytuacji .

Ja również Życzę Ci Stokrotko Wesołych Świąt i przez ten "nieszczęsny "domek nie będziesz się gniewać na mnie w nieskończoność .

Link do komentarza
Cytat

Ja nie wyszukiwałem błędów od momentu szaleństwa związanego ze zdjęciem ,tylko ze względu na emocje nie było już możliwości rozmowy z Tobą o nich .

..........

Ja również Życzę Ci Stokrotko Wesołych Świąt i przez ten "nieszczęsny "domek nie będziesz się gniewać na mnie w nieskończoność .

Talem habebis fructum, qualis fuerit labor !




przez ten "nieszczęsny "domek
Dlaczego niby nieszczęsny ?

Tak trudno jest sobie przemówić,że Pana słowa nie muszą być wyrocznią dla kogoś.

A inspektorzy budowlani nie sprawdzają budowy z odległości kilkuset metrów
oni sie przygotowują do kontroli,i także inwestor musi być przygotowany,przy drugiej kontroli była też obecna kierowniczka budowy.

Zresztą,nie ma rzeczy na świecie której nie można byłoby polepszyć,udoskonalić,zmienić
postęp ciągle idzie do przodu...
........... ile osób by ten dom budowało za te same pieniądze,z tych samych materiałów i niech każdy buduje zgodnie z normami , to w każdym wypadku powstanie coś innego..

Tak,że nie ma tej jednej jedynej opcji właściwej ....
Można tylko wybrać jakąś jedną...


Link do komentarza
Cytat

przez ten "nieszczęsny "domek
Dlaczego niby nieszczęsny ?

Tak trudno jest sobie przemówić,że Pana słowa nie muszą być wyrocznią dla kogoś.

A inspektorzy budowlani nie sprawdzają budowy z odległości kilkuset metrów
oni sie przygotowują do kontroli,i także inwestor musi być przygotowany,przy drugiej kontroli była też obecna kierowniczka budowy.

Zresztą,nie ma rzeczy na świecie której nie można byłoby polepszyć,udoskonalić,zmienić
postęp ciągle idzie do przodu...
........... ile osób by ten dom budowało za te same pieniądze,z tych samych materiałów i niech każdy buduje zgodnie z normami , to w każdym wypadku powstanie coś innego..

Tak,że nie ma tej jednej jedynej opcji właściwej ....
Można tylko wybrać jakąś jedną...



Tak się składa ze znam kilku inspektorów i nie chce się wypowiadać na temat ich wiedzy w zakresie budownictwa icon_cool.gif

Kierownik budowy to jest taki osobnik co patrzy tylko kiedy dostanie następną zaliczkę a najlepiej jak by dostał wszystko na raz icon_cool.gif

I niech już tak pozostanie a życie napisze scenariusz . icon_smile.gif
Link do komentarza
Głównie jestem atakowany za definicję roli izolacji termicznej w budownictwie
-Izolacja termiczna ma za zadanie oddzielać to co grzejemy od tego co grzać nie powinniśmy
-rolą izolacji termicznej jest marginalizacja ogrzewania
-ekonomiczna grubość izolacji to taka przy której nieekonomiczne jest centralne (pośrednie) ogrzewanie

Zaś hydroizolacja ma zadbać by izolacja termiczna była sucha.
to proste!

I Szczęśliwych świąt!
( Na Tytaniku fajnie było... wszyscy byli zdrowi, ale nie wszyscy mieli szczęście)
Link do komentarza
Cytat

Głównie jestem atakowany za definicję roli izolacji termicznej w budownictwie
-Izolacja termiczna ma za zadanie oddzielać to co grzejemy od tego co grzać nie powinniśmy
-rolą izolacji termicznej jest marginalizacja ogrzewania
-ekonomiczna grubość izolacji to taka przy której nieekonomiczne jest centralne (pośrednie) ogrzewanie

Zaś hydroizolacja ma zadbać by izolacja termiczna była sucha.
to proste!

I Szczęśliwych świąt!
( Na Tytaniku fajnie było... wszyscy byli zdrowi, ale nie wszyscy mieli szczęście)



Wszystko to tak ogólnie zapisane to prawda. No może nie wszystko - bo uzasadnienie ekonomiczne zawsze wynika z czasu zwrotu inwestycji. Będzie więc zależało ob tego jaki czas zwrotu(tu w postaci oszczędności na kosztach ogrzewania) przyjmiemy za akceptowalny : 5lat 10 lat a może 20lat?
Link do komentarza
Cytat

Głównie jestem atakowany za definicję roli izolacji termicznej w budownictwie
-Izolacja termiczna ma za zadanie oddzielać to co grzejemy od tego co grzać nie powinniśmy
-rolą izolacji termicznej jest marginalizacja ogrzewania
-ekonomiczna grubość izolacji to taka przy której nieekonomiczne jest centralne (pośrednie) ogrzewanie

Zaś hydroizolacja ma zadbać by izolacja termiczna była sucha.
to proste!

I Szczęśliwych świąt!
( Na Tytaniku fajnie było... wszyscy byli zdrowi, ale nie wszyscy mieli szczęście)




panie TB głównie to tłumaczy się panu a nie atakuje że zamiar bardzo może i szlachetny tylko droga nie ta .
przypisywanie dzisiejszym materiałom właściwości którym i jutrzejsze materiały nie będą w stanie sprostać nie jest powodem do chluby.
Link do komentarza
Cytat

Wszystko to tak ogólnie zapisane to prawda. No może nie wszystko - bo uzasadnienie ekonomiczne zawsze wynika z czasu zwrotu inwestycji. Będzie więc zależało ob tego jaki czas zwrotu(tu w postaci oszczędności na kosztach ogrzewania) przyjmiemy za akceptowalny : 5lat 10 lat a może 20lat?


Ależ to co Pan pisze Murator JBZ ... wciskają klientom od dawna. Nie można pisać o "zwrocie inwestycji" gdy piszemy o przeniesieniu kosztów budowy z "instalacji" na izolację.

Cytat

-Izolacja termiczna ma za zadanie oddzielać to co grzejemy od tego co grzać nie powinniśmy
-rolą izolacji termicznej jest marginalizacja ogrzewania
-ekonomiczna grubość izolacji to taka przy której nieekonomiczne jest centralne (pośrednie) ogrzewanie



Przecież tu nie ma słowa o droższym domu.

- dlaczego zwalcza się grubą izolację ( Ludomir Duda "audytor nr1'- 2007 - jeżeli ktoś dziś stosuje mniej jak 30 cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem) - bo przy tej izolacji nie ma mowy o centralnym sterowaniu ogrzewaniem
-dlaczego zwalcza się suchą ścianę (brak paroizolacji jak w dachu) czyżby izolacja wilgotna była skuteczniejsza od suchej??
-Dlaczego tak izoluje się fundament by nie zatrzymać ciepła a zatrzymać wilgoć?
Dla kogo ma być lepszy droższy dom zużywający 70kWh/m2 na samo ogrzewanie ( w/g eksperta energooszczędny )a tańszy dom zużywający 15 kWh /m2 jest nieekonomiczny!!!
Dla kogo???
Ekonomia ! Tak ale dla inwestorów ! Nie zdzierców od solarów pomp ciepła – badania przemian wilgotnościowo- temperaturowych tam gdzie wilgoci być nie może.
Link do komentarza
Cytat

panie TB głównie to tłumaczy się panu a nie atakuje że zamiar bardzo może i szlachetny tylko droga nie ta .
przypisywanie dzisiejszym materiałom właściwości którym i jutrzejsze materiały nie będą w stanie sprostać nie jest powodem do chluby.


Opisywanie doświadczeń, tago co robię to zła droga? Przywracanie wypaczonej roli materiałom istniejącym to zła droga? Ma Pan inną MAM KŁAMAĆ . Że nie można budować domów 15kWh/m2 rocznie za normalną kasę, mam kłamać, że nie można założyć klientowi dobrego reku za 4500 zł na 120m2 dom?
Link do komentarza
Cytat

Opisywanie doświadczeń, tago co robię to zła droga? Przywracanie wypaczonej roli materiałom istniejącym to zła droga? Ma Pan inną MAM KŁAMAĆ . Że nie można budować domów 15kWh/m2 rocznie za normalną kasę, mam kłamać, że nie można założyć klientowi dobrego reku za 4500 zł na 120m2 dom?




wypaczona rola to rola hydroizolacji ciężkiej zrobiona z foli kubełkowej i w tej kwestii zdania nie zmienię .
co do termo ma pan lepszych przeciwników niż ja więc głosu nie zabieram choć ich argumenty są bardziej logiczne i uporządkowane .
ale nadal powtarzam hydroizolacje to dział nie dla pana , procesy marginalne z procesami intensywnymi zamienia pan rolami - tak się nie da icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

.... Że nie można budować domów 15kWh/m2 rocznie za normalną kasę, mam kłamać, że nie można założyć klientowi dobrego reku za 4500 zł na 120m2 dom?



Z tym się prawie zgodzę icon_wink.gif tylko prawie, bo można jeszcze taniej niż za normalną kasę, icon_wink.gif kłaniają się odpowiednie technologie i rozwiąznia konstrukcyjne.

Im mniejszy dom tym taniej, na tym etapie można obniżyć koszty np; o 50% icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Opisywanie doświadczeń, tago co robię to zła droga? Przywracanie wypaczonej roli materiałom istniejącym to zła droga? Ma Pan inną MAM KŁAMAĆ . Że nie można budować domów 15kWh/m2 rocznie za normalną kasę, mam kłamać, że nie można założyć klientowi dobrego reku za 4500 zł na 120m2 dom?

Opisuje Pan jakieś pawilony handlowe, które zostały już rozebrane.
Jeżeli, jak Pan pisze za "normalną kasę" można wybudować dom zużywający 15kWh/m2 rocznie, to niech Pan taki dom zbuduje.
Dopóki Pan tego nie zrobi będę Pana wypowiedzi traktował jak bajki.
Link do komentarza
Cytat

Opisuje Pan jakieś pawilony handlowe, które zostały już rozebrane.
Jeżeli, jak Pan pisze za "normalną kasę" można wybudować dom zużywający 15kWh/m2 rocznie, to niech Pan taki dom zbuduje.
Dopóki Pan tego nie zrobi będę Pana wypowiedzi traktował jak bajki.


Pan T. B. wybudował swój dom w promowanej przez siebie technologii? Albo jakikolwiek inny?
Jeśli tak, to poproszę o zdjęcia i skany rachunków za prąd. Albo wycieczkę icon_smile.gif
Ja Tomasz jestem icon_wink.gif jeśli nie "dotknę" to nie uwierzę.
Link do komentarza
Cytat

Pan T. B. wybudował swój dom w promowanej przez siebie technologii? Albo jakikolwiek inny?
Jeśli tak, to poproszę o zdjęcia i skany rachunków za prąd. Albo wycieczkę icon_smile.gif
Ja Tomasz jestem icon_wink.gif jeśli nie "dotknę" to nie uwierzę.



z tego co poczytałam .... były już takie prośby z ramienia innych forumowiczów .....
po tym stwierdzeniu zawsze "padało" stwierdzenie Pana B. że wybudował ....
po czym inni zaznaczali że nie dom a spory sklep (a to zasadnicza różnica)....
po czym rozmowa albo cichła albo była zmiana tematu przez Pana B albo zaczynała się kłótnia ... icon_lol.gif
Link do komentarza
No cóż...jeśli tak to chyba nie doczekam się dowodów

Tyle teorii pana T.B.jest nam przedstawiane, a brak poparcia faktami.
To chyba o czymś świadczy?

Nikt nie chce na sobie ich wypróbować? Nawet ich propagator?
Jeśli ktoś jednak by się znalazł, kto ma dom wg wskazówek pana T.B. to czekam na odzew icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

z posiadanych informacji nie tylko Ty czekasz kolejka czekających jest niezmiernie dłuuuuuuuuuuuuuga icon_biggrin.gif.
a sam system nieweryfikowalny bo go po prostu nie ma
pozdrawiam



Witam.
Nie jestem na bieżąco z systemem TB icon_wink.gif , dokładnie jaki jest? Wydaje mi się że składa z:
-odwrotnego ocieplenia z paroizolacją (od wewnątrz) zabezpieczającą wełnę od wilgoci wew. icon_wink.gif
i dużo, im więcej tym lepiej tzn. jak w domu pasywnym.
-niecentralne ogrzewanie
-niecentralna ciepła woda
-tanio WM rekuperator
Przecież każdy "kanadyjczyk" tak może być zrobiony i może się to w takim domu sprawdzić icon_wink.gif
Mało tego, prawie każde poddasze użytkowe też pod to się łapie.

Postawiłem kilka domków dla siebie i kilka dla ..... w różnych technologiach, mieszkałem tu i tam.
Dwa z nich (moje) są podobne do podejścia TB, jeden zrobiłem 15 lat temu, z drugim walczę obecnie od 5 lat.
Drugi opsany jest w Muratorze nr.5 z 2008r icon_wink.gif o istnieniu TB dowiedziałem się z netu jakieś dwa lata temu icon_wink.gif

Na podstawie moich budów twierdzę że takie podejście może być tańsze, wygodne, szybkie w wykonaniu, proste i tanie w użytkowaniu.

Pozdrawiam.
Jurek.

ps. bywam też na innym, chyba na największym FM icon_wink.gif
. pasuję do poszukiwanego?
. jakieś pytania?
Link do komentarza
Cytat

Witam.
...............
Przecież każdy "kanadyjczyk" tak może być zrobiony i może się to w takim domu sprawdzić icon_wink.gif
Mało tego, prawie każde poddasze użytkowe też pod to się łapie.

Postawiłem kilka domków dla siebie i kilka dla ..... w różnych technologiach, mieszkałem tu i tam.
Dwa z nich (moje) są podobne do podejścia TB, jeden zrobiłem 15 lat temu, z drugim walczę obecnie od 5 lat.
Drugi opsany jest w Muratorze nr.5 z 2008r icon_wink.gif o istnieniu TB dowiedziałem się z netu jakieś dwa lata temu icon_wink.gif

Na podstawie moich budów twierdzę że takie podejście może być tańsze, wygodne, szybkie w wykonaniu, proste i tanie w użytkowaniu.

Pozdrawiam.
Jurek.

ps. bywam też na innym, chyba na największym FM icon_wink.gif
. pasuję do poszukiwanego?
. jakieś pytania?





Cytat

Jest w tym jeden problem. Pan TB nie pisze bardzo wyraźnie, że dotyczy to budynków szkieletowych i zaprojektowanych od podstaw do takich "zadań". W zamian próbuje tą technologie "wpasować" bezkrytycznie w każdy budowany budynek.




Ty otwarcie piszesz o kanadyjczykach
czyli odpowiem pytaniem
czy zaleciłbyś takie ocieplenie w domu murowanym podpiwniczonym - ściana z cegły 3 warstwowa
( cegła przerwa cegła ) z punktem dodatkowym TB czyli hydroizolacją z samej foli kubełkowej przy wysokim poziomie wód gruntowych (najlepiej jeszcze bez izolacji poziomej na poziomie parteru aby kondensat ze ścian odprowadzić do strefy temperatur + fundamentu )?????
Link do komentarza
Różnica między kanadyjczykiem a domem "murowanym" jest w ścianie. Ponieważ interesuje mnie wyłącznie dom energooszczędny - to taki w którym nieekonomiczne jest instalowanie centralnego ogrzewania- czyli ściana 0.1W/m2xK... Czy ktoś z Panów inżynierów ma pomysł na taką ścianę bez paroizolacji??? ... z mostkiem termicznym do gruntu?
Idźmy dalej: jednym z ważniejszych elementów energooszczędności jest sterowanie strefowe i zadaniowość ogrzewania (ASIC) - czy można to komfortowo realizować przy murze ocieplonym z zewnątrz? Tani i energooszczędny dom nie może mieć kotłowni pompy ciepła solarów. Polskiego inwestora w większości na to nie stać. Albo się więc nie buduje, albo się zarzyna finansowo na budowę a potem spłaca kredyt płacąc taaaaakie rachunki jak Pan HenoK. Nie ma odwrotu przy naszych emeryturach (przyszłych ) od domów zużywających sporo poniżej 30kWh/m2 czy się komuś to podoba czy nie. Czekam więc jak tanio zrobić ścianę 0.1W/m2 xK nie izolując od środka.
Link do komentarza
Cytat

Albo się więc nie buduje, albo się zarzyna finansowo na budowę a potem spłaca kredyt płacąc taaaaakie rachunki jak Pan HenoK.

Proszę pokazać jaki dom Pan wybudował i jakie płaci w nim rachunki.
Pisałem o tym wielokrotnie, ale napiszę jeszcze raz.
Mieszkałem w bloku w mieszkaniu o powierzchni 72m2, gdzie opłaty wynosiły ~600zł miesięcznie, z czego prawie 300zł stanowiły koszty energii elektrycznej, ogrzewania, przygotowania ciepłej i gazu do kuchenki.
Wybudowałem dom o powierzchni użytkowej 211,82m2 i kubaturze 945m3. Z tego planowana do ogrzewania powierzchnia wynosi ok. 150m2. W tej chwili nie mam jeszcze wykończonego poddasza, wiec ogrzewam w domu tylko parter o powierzchni 109m2. Z podsumowania obecnego sezonu grzewczego (od połowy listopada mam zainstalowaną pompę ciepła) i ze zużycia energii w poprzednim okresie. Szacuję, że całkowity koszt energii zużywanej w moim domu w ciągu roku wyniesie nie więcej jak 3200zł + max. 6 butli gazu po 45zł. Czyli łącznie 3500zł (290zł miesięcznie).
Żeby nie było wątpliwości w tym mieści się ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody, wentylacja, oświetlenie, pranie, prasowanie, gotowanie, itp.

Co więcej w części domu mam swoje biuro, więc przez kilkanaście godzin w ciągu doby pracuje komputer, drukarki, itp.
Na samą energię elektryczną bez ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wychodzi 180-200zł miesięcznie. Tyle płaciłbym nawet wtedy, gdybym miał ogrzewanie zupełnie za darmo.
Samo ogrzewanie i ciepła woda kosztuje mnie więc rocznie 1100-1300zł (90-110zł/miesiąc).

Mieszczę się więc w podobnych kosztach jak w znacznie mniejszym mieszkaniu w bloku. Żeby nie było wątpliwości - blok był po termomodernizacji, wymienione były okna, jedyne czego mu brakowało, to sprawnej wentylacji (gdybym tam został, to zapewne zainstalowałbym wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła).

Czy koszt ogrzewania rzędu 1zł/m2 miesięcznie to aż taaaaki koszt?
Po wykończeniu poddasza do ogrzewania będzie ~150m2, ale koszty ogrzewania wzrosna o ok. 20%. Spodziewam się wtedy całkowitych kosztów energii rzędu 3800zł w ciągu roku. to nadal niecałe 2 zł/m2 rocznie, zaś w przeliczeniu na całą powierzchnie użytkową 1,5zł/m2.

Jednym z zarzutów TB jest, że moje zużycie w kolejnych opisach systematyczne maleje. Jest to prawda. Początkowo podawałem szacunkowe obliczenia. Obecnie podaje konkretne dane na podstawie odczytów z licznika. Np. kilka miesięcy temu podawałem, że jedna butla gazu starcza mi na 6 tygodni. Jak się temu bliżej przyjrzałem, to okazało się, że ostatnio wymieniam butle nie częściej jak co 2 miesiące. Podobnie jest ze zużyciem energii.
W połowie listopada podawałem stany swoich liczników. Można do mnie przyjechać i sprawdzić ile przez ten czas zużyłem energii.
Czy kiedyś doczekam się takich danych od TB? Tylko nie z mieszkania w kamienicy, w którym bywa rzadko, ale z domu o powierzchni min. 100m2, użytkowanym przez cały rok.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...